Elektrikli Bisiklet Pil Arızası Tamiri

Elektrikli Bisiklet Pil Arızası Tamiri

Elektrikli bisikletler artık yaygın bir şekilde kullanılıyor ve bazı zamanlarda elektrikli bisiklet pil arızası tamiri ihtiyacı ortaya çıkabiliyor. Normal şartlarda elektrikli bisiklet pil ömrü kaç senedir diye merak ediyorsanız elbette bu kullanıma göre değişecektir ancak yine de yaklaşık 1000 gün veya üç sene diyebiliriz. Kullanıcı kaynaklı başta olmak üzere bu süre bazı şartlarda çok daha erken bir şekilde tükenebiliyor veya elektrikli bisiklet pil arızası sürpriz şekilde ortaya çıkabiliyor. Elektrikli bisikletlerde pilin arızalanma ihtimali normalde yoktur ancak bazı bilgi sahibi olmayan servislerin açma-kapama durumlarında pili sıvı teması alacak şekilde bırakmaları, yalıtıma dikkat etmeden kapama yapmaları ve çeşitli sebepler pilin arıza yapmasına neden olabiliyor. Teknoway olarak en çok aldığımız sorulardan bazıları elektrikli bisiklet pil arızası nasıl anlaşılır, eskisi gibi yokuş çıkamıyor, artık daha yavaş gidiyor, daha az yol yapıyor veya tam şarj olmuyor nedeni şeklinde bize ulaşıyor.

Elektrikli bisikletlerde pil arızasının baş nedeni sıvı temasıdır. Eğer ikinci bir nedenden de bahsetmek gerekiyorsa yan sanayi ve orijinal olmayan adaptörlerin kullanımı söylenebilir. Normal şartlarda elektrikli bisikletler sıvı temasına belirli bir ölçüde dayanabilecek şekilde tasarlanmışlardır. Yağışlı havalarda suya girmek, elektrikli bisikleti bol suyla yıkamak, yağmur altında korumasız bırakmak veya bilgili olmayan kişiler tarafından teknik müdahale yaptırmak anakart ve pil arızası nedenleri arasında gösterilebilir. Genelde pil arızası tıpkı telefonlarda ve taşınabilir bilgisayarlarda olduğu gibi aniden kapanma, performans düşmesi, şarjın istendiği kadar gitmemesi gibi belirtiler vermektedir. Sıvı teması doğrudan arıza oluşturacak diye bir kural da yoktur. Zamanla ve sürekli sıvı temasına maruz kalan bataryada bazı hücreler ömrünü erken tüketebilir ve bu da pil arızası belirtilerinin ortaya çıkmasını sağlayabilir.

Elektrikli Bisiklet Pil Arızası Tamiri KadıköyElektrikli Bisiklet Pili Tamir Edilir mi?

Elektrikli bisiklet pili tamir olur mu, tamir edilir mi, kim tamir eder, ne kadar tutar gibi birçok soruya sahip olabilirsiniz. Normal şartlarda piller paket bir üründür yani fabrika tarafından birçok hücre paralel ve seri olarak bağlanmakta ve BMS kartı ile birlikte elektrikli bisiklete montaja hazır hale getirilmektedir. Elektrikli bisiklet pil fiyatları konusunda araştırma yaptığınızda veya herhangi bir yere sorup da pil değişimi olarak yönlendirildiğinizde bilmeniz gerekir ki elektrikli bisikletlerde pil tamiri yapılabilmesi mümkündür. Çok fazla hücrenin sıvı teması ile hasar görmesi pilin görevini yapamamasını yani elektrikli bisikletin kullanılmasını engelleyecektir. Elinde yeterli teknik imkana sahip olmayan teknik servisler size elektrikli bisiklet pil değişimi yapmanız gerektiğini söyleyeceklerdir. Bugün elektrikli bisiklet pil fiyatları hatırı sayılır derecede yüksektir ve de basit düzeyde giderilebilecek arızalar için kullanıcıları 2000-2500 TL arası bir pil almaya yönlendirmek ticari olarak da çok doğru değildir. Hatta modeline göre 5-6 bin TL fiyatlı pillerden de bahsedebilmek mümkündür.

Soruya dönecek olursak elektrikli bisiklet pil tamiri mümkündür. Teknoway ileri düzey elektrikli bisiklet tamir ekipmanlarına ve çok deneyimli bir teknik kadroya sahiptir. Servis merkezimize elektrikli bisiklet çalışmıyor, pili şarj olmuyor, fazla yol gitmiyor, şarjı hemen bitiyor şikayeti ile getirilen birçok üründe öncelikle pil testi gerçekleştiriyoruz ve pil sağlığı ölçümü yaparak yüzde kaç pil gücü kaldığı konusunda müşterilerimizi bilgilendiriyoruz. Eğer çok ciddi ve tamir ile düzeltilemeyecek bir sorunla karşı karşıya kalınırsa elbette bizden de en uygun fiyata elektrikli bisiklet pili satın alma yapabilirsiniz. Teknoway değişim odaklı değil; onarım odaklı bir servistir. Öncelikle batarya üzerindeki hücrelerin tek tek ölçümünü yaparak herhangi bir sebeple ömrünü tamamlamış hücrelerin sayısını kullanıcılara bildirmekteyiz. Genelde elektrikli bisiklet pilleri 18650 olarak adlandırılan pillerin bir araya gelmesinden oluşur. Bu piller cep telefonlarında olduğu gibi Li-ion teknolojisine sahiptir ve 18650’nin anlamı sanılanın aksine 18 mm çapında ve 65 mm uzunluğunda olmasındandır. Dünyada bu piller genelde Sony, LG, Samsung ve Panasonic gibi dev firmalar tarafından üretilerek paketlenir. Oldukça hafif ve sağlamlardır. Genelde 3.7V, 3.9V ve 4.2V olarak güç çıkışı sağlayabilirler ve cihazlara göre paralel – seri bağlanarak kullanılırlar. Bir elektrikli bisiklette 30 tane veya modeline göre 18650 pil yer alabilir.

Elektrikli Bisiklet Pil ve BMS Kartı Tamir Fiyatı

Teknoway müşterilerine hızlı tamir ayrıcalığı ile beraber en iyi fiyatı sunmak için her zaman elinde yüklü adette yedek parça bulundurur. Dilerseniz servisimizden elektrikli bisikletinize uygun sıfır pil alabilir ve ücretsiz montaj yaptırabilirsiniz ancak sıvı teması gibi durumlarda biz müşterilerimize pil tamiri yaptırmalarını öneriyoruz. Pil tamiri için teknik servis merkezimize gelen elektrikli bisikletlerde öncelikle pil bisiklet içerisinden çıkartılıp servis ortamında inceleniyor. Pil paketinin koruyucu ambalajı çıkartıldıktan sonra sıvı teması veya başka bir nedenle bozulabilecek olan hücreler teker teker ölçüm cihazıyla ölçülüyor ve bozuk olan hücreler paket içerisinden çıkartılarak yerine yeni 18650 batarya takma ve bağlama işlemleri gerçekleştiriliyor. Elbette bu işlemler yapılmadan önce elektrikli bisiklet pil değişimi fiyatı kullanıcıya aktarılıyor. Bazı durumlarda BMS kartı üzerinde arızalar görülebiliyor. Böyle durumlarda BMS kartı tamiri yapıldıktan sonra batarya ölçümü gerçekleştiriliyor. BMS kartı teknik olarak Batarya Yönetim Sistemi (Battery Management System) anlamı taşır. Bataryanın şarj ve şarjının harcanması sırasındaki denetim ve ölçümleri gerçekleştiren bu kart arızalı olması durumunda sürüş konforunuzu etkileyecek şekilde dengesiz bir pil performansı ortaya çıkmasını sağlar. Teknik yeterliliği olmayan birçok teknik servis merkezi basit BMS kart arızası durumlarında bile kullanıcıları pil değişimine yönlendirmektedir.

Elektrikli bisiklet pil tamiri konusunda müşterilerimize en iyi fiyatları sunuyoruz. Üstelik burada uzmanlık gerektiren başka ayrıntılar da mevcut. Arızalı pil hücrelerinin değişimi sonrasında pil yeniden yalıtım malzemesi ile paketleniyor ve sıvı temasına karşı korunaklı hale geliyor. Ayrıca pilin elektrikli bisikletin -muhtemelen altında- takılı olduğu kısım yalıtım yapılarak kapatılıyor ve böylece garantili bir işçilik hizmeti almış oluyorsunuz. Günümüzde artan döviz kurunun da etkisiyle ve elektrikli bisikletlerin artık hatırı sayılır bir kullanım geçmişine sahip olmasıyla pil sorunu yaşayan kullanıcıların sayısı sürekli artış gösteriyor. Elbette pil tamiri sıfır pil takmak kadar uzun ömürlü bir çözüm değildir ancak en azından size pili tamamen ömrünü tüketecek düzeyde kullanabilme fırsatı verir. Pil hücrelerinden birkaç tanesinin arızalı olması yokuş çıkmayı engelleyebilir ve menzili azaltabilir, ayrıca diğer pillerin yükünü artıracağından ömrünü daha önce bitirmesine de yol açabilir. Teknoway elektrikli bisiklet pil tamiri yapan yer olarak bilinmektedir ve ayrıca pil üzerinde bulunan BMS kartının da sıvı teması veya hatalı şarj adaptörü ile kullanılması sonucu arıza yapmasından kaynaklı sorunları da çözebilmektedir. Teknoway İstanbul Kadıköy’de Söğütlüçeşme Caddesi üzerinde ve Söğütlüçeşme Camii’nin tam karşısında elektrikli bisiklet servisi olarak hizmet vermektedir. Teknik servis merkezimizde tüm arızalar aynı gün birkaç saat içerisinde giderilerek müşterilerimize garantili onarım hizmeti sunmaktayız. Mağazamızda ayrıca tamir süresince elektrikli bisiklet aksesuarları ve ikinci el elektrikli bisiklet modellerini de inceleyebilir, takas şartlarını görüşebilirsiniz. Kadıköy elektrikli bisiklet yetkili servisi Teknoway’de RKS, Volta, Yuki, SKYJET, Trek, Salcano, Kron, Falcon, Bisan, KUBA, Motolux, Jeep, Carraro, Kral, Bizero, Soultech, Maserati, Scoowy ve Arora markaları için bakım ve onarıma dair yedek parça ihtiyaçlarını en ucuz fiyat garantili karşılayabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş


Merhaba!

Bir sorunuz mu var?

Lütfen bu düğmeyi kullanın

Bizimle iletişime geçin!