Elektrikli Bisiklet Pili 48V

Elektrikli Bisiklet Pili 48V

Elektrikli bisikletler enerji ihtiyaçlarını şarj olabilen pillerden karşılarlar. Elbette modeline göre hem pedallı, hem pilli elektrikli bisikletlerden de bahsedebilmek mümkün. Hatta ileri seviye bazı modellerde pedal kullanımı sırasında pilleri şarj eden ve böylece menzil artışı sağlayan düzeneklerden de bahsedebilmek mümkün. Yani kendinizi yorgun hissetmeye başladığınızda veya yokuş yukarı çıkarken motor desteği alabilir, gün içinde kullandığınız pedallarla da ilerlediğiniz sürece pil şarjı gerçekleştirebilirsiniz. Elektrikli bisikletler oldukça farklı model seçeneklerine sahipler. Günümüzde benzinli scooter görünümünde birçok taşıta da elektrikli bisiklet denmekte ve elektrikli scooter’larla genellikle karıştırılmaktadır. Elektrikli scooter’lar genelde iki tane küçük tekerlek ile arasında platformu bulunan, ayakta kullanılan ve tek elde kullanılan pratik ürünlerdir. Elektrikli bisikletlerin de bazısı tamamen bisiklet görünümünde olabileceği gibi bazıları da bahsettiğimiz gibi benzinli scooter görünümüne sahiptir. Hatta ileri seviye bazı elektrikli scooter’lar artış taşınabilirlik sınıfından çıkarak sele ve daha güçlü motor, daha güçlü batarya sunarak daha farklı bir sınıfı oluşturmaya başlamış ve elektrikli bisikletler ile yolu biraz daha kesiştirmiştir.

Elektrikli bisiklet veya scooter’lar fark etmeksizin tüm taşıtlarda enerji ihtiyacı bir pilden sağlanmaktadır. Bu pil üründe tercih edilen motor doğrultusunda bir voltaja ve üreticinin tasarımda kullanabileceği en geniş yapıya sığabilecek depolama alanına sahiptir. Her ne kadar çoğunlukla tercih edilen piller Li-ion teknolojisine sahip olsa da elektrikli bisiklet pillerinde ağırlıklı olarak 36V, 48V ve 64V gibi değerleri kolaylıkla görebilirsiniz. Peki nasıl oluyor da 3.7V gerilim voltajına sahip olan Li-ion pillerden bu derece yüksek voltaj alınabiliyor? Bunun temelinde öğrenim hayatından da hatırlayacağımız pillerin seri bağlantısı vardır. Örneğin; 3.7V gerilimde 10 tane pilin seri bağlanmasıyla yaklaşık 36V çıkış verebilen bir batarya düzeneği kurulmaktadır. Elektrikli bisikletlerde tercih edilen motorların belirli bir güçte olmaları nedeniyle seri bağlantı yapılması şarttır. Daha doğrusu 3.7V gerilimle çalışan bir motorla değil insan taşımak ancak oyuncak arabalar çalışabilir desek hata etmemiş oluruz. “Ah” olarak bahsedilen yani depolama düzeyinin ne kadar olacağı konusunda ise üreticiler tasarımlar doğrultusunda belirlemektedir. Çünkü depolama alanının da artması için pillerin seri yerine paralel bağlanması gerekmektedir. Bu nedenle elektrikli bisiklet bataryaları çok rahatlıkla 30 ve üzeri pil içerebilmektedir.

Pilli Elektrikli Bisiklet

Elektrikli Bisiklet Pil Çeşitleri

Günümüzde pil teknolojileri sürekli olarak gelişmektedir. Geçmiş dönemlerde Ni-MH, Ni-Cd gibi birçok batarya çeşidinden bahsedebilmek mümkündü ancak günümüzde artık Li-ion bataryalar hem performans, hem birim alandaki depolama miktarı, hem de fiyat olarak ulaşılabilir seviyeye geldiğinden birçok cihazda bu tarzda bataryalar tercih edilmeye başlandı. Elektrikli scooter batarya seçenekleri arasında Li-ion başta geliyor. Li-ion’u takip eden diğer teknolojiler ise Li-Polymer ve LiFePO4. Özellikle LiFePO4 geleceğin teknolojisi olarak adlandırılıyor ve 10 bine kadar döngü ömrü sunabiliyor. Yani LiFePO4 bir batarya 10 bin kez şarj olup boşaldıktan sonra verim kaybına uğramaya başlıyor. Li-ion’da ise üreticinin özenine göre 1000 ile 3000 arasında değişen rakamlardan bahsedebilmek mümkün. LiFePO4 bataryaların bir diğer önemli özelliği de neredeyse her şarj seviyesinde aynı kalitede voltaj sağlayabilmeleri yani sapma oranlarının bulunmaması. Li-ion’da ister istemez doluluk oranına göre farklı voltaj ölçümleri elde edilebiliyor. Bir diğer seçenek olan Li-Polymer ise sıcakta kullanım için daha verimli özellikler sunuyor ve daha küçük alanda Li-ion’a kıyasla daha fazla depolama yapabiliyor. Li-Polymer teknolojisinin de geliştirilmesi gereken yanı uzun olan şarj süreleri. Dolayısıyla şimdilik elektrikli bisiklet pil çeşitleri olarak Li-ion’un baskın olduğunu söyleyebiliriz.

Önceden de bahsettiğimiz gibi üreticiler modelde uygun gördükleri motor doğrultusunda batarya geliştiriyorlar. Bu konuda da artık ağırlığın elektrikli bisiklet pili 48V olduğunu söylememiz gerekiyor. Genelde elektrikli bisikletlerin yaygınlaşması sırasında 36V bataryalar sıklıkla tercih edildi ancak günümüzde 48V bataryalı elektrikli bisikletler daha çok rağbet görüyor. Bu değişimin sebebiyse kullanıcıların ürünlerden olan beklentilerinin başta yokuş çıkma açısı olarak artması. Düz yolda seyahat edilecek bir senaryoda çok fazla voltaja ihtiyacınız yoktur ancak özellikle benzinli scooter görünümünde ve elektrikli bisiklet olarak geçen ağır taşıtlarda güçlü bir motor kullanılması özellikle yokuş çıkışı için önemlidir. Özellikle trafiğin yoğun olduğu şehirlerde yokuşlarda dur-kalk yapılması gerekiyorsa ki bu otomobiller için de zorlayıcı bir işlemdir yüksek voltajlı motorların kullanılması şarttır. Özellikle performans seviyesinde birçok elektrikli bisiklette artık 64V bataryaların da kullandığını rahatlıkla görmekteyiz ancak yine de genel kanı 48V’un daha fazla tercih edildiğidir. Yani çok çok özel bir kullanım amacı olmadığı sürece 48V batarya kullanan bir elektrikli bisiklet tüm ihtiyaçlarınızı karşılamak için fazlasıyla yeterli olacaktır. Kağıt üzerinde 36V ile 48V arasında yüzde 33’lük bir artış söz konusu gibi görünse de gerçek hatta elde edeceğiniz güç çok daha fazla kullanım esnekliği sağlayacaktır. (arkanızda yolcu varken çok dik olmayan yokuşları çıkabilmek gibi – tabii bu kilonuz ile de alakalı)

48V Elektrikli Bisiklet Pili Tamiri

Herhangi bir nedenle elektrikli bisiklet pili arızalanabilir. Elektrikli bisiklet yokuş çıkmıyor, yokuş yukarı yavaşlıyor, yokuşta durursa kalkmıyor, eskisi gibi hızlanmıyor, çok zor hareket ediyor gibi şikayetler birçok sebeple oluşabilir ancak batarya her zaman ilk sıralarda gelmeli. Özellikle birkaç senelik bir elektrikli bisiklete sahipseniz bataryanızı kontrol ettirmenizi öneririz. İstanbul Kadıköy’de Söğütlüçeşme Caddesi üzerinde ve Söğütlüçeşme Camii’nin tam karşısında elektrikli bisiklet teknik servisi olarak hizmet veren firmamız periyodik bakım veya arıza ile getirilen tüm elektrikli bisikletlere batarya ölçümü de yapmaktadır. Örneğin; hızlanma sorunu ile getirilen bir elektrikli bisiklette 48V batarya yer aldığını varsayalım. 41-42V gibi değerlerin elde edilmesi batarya ile ilgili bir arıza olabileceğini göstermektedir ve bu da ancak teknik servis ortamında ve profesyonel cihazlarla ortaya çıkabilmektedir. Her bir batarya farklı doluluk seviyesinde farklı değerler sergiler ancak olağan dışı değerler için bataryanın tamir edilmesi gerekmektedir. Bu şekilde düşük voltajla kullanılan elektrikli bisikletlerde anakart arızası veya batarya ömrünün daha erkenden tükenmesi gibi daha masraflı durumlar ortaya çıkabilmektedir. Servisimiz Teknoway bir değişim merkezi değil tamir odaklı hizmet vermesiyle fark yaratmıştır. Elektrikli bisiklet batarya ölçümü sonrasında size kaç pilin değişmesi gerektiğini belirterek işlemleri gerçekleştiriyor ve bataryanızı fabrikadan yeni çıkmış gibi yeniden yalıtım folyosu ile sararak elektrikli bisikletinize yerleştiriyoruz. Teknoway kargo ile de elektrikli bisiklet pili tamiri yapmaktadır ve bunun için müşteri hizmetleri yetkilimizle görüşerek ücretsiz kargo kodu almanız yeterlidir. İstanbul’un en iyi elektrikli bisiklet yetkili servisi olan Teknoway’de uygun fiyatlı yedek parça, kaliteli işçilik ve onarım sonrası garanti gibi ayrıcalıklı hizmetleri bulabilirsiniz.

Eğer bataryanız ömrünü tamamen tamamlamış ve yenilenmesi gerekiyorsa Teknoway olarak size bu konuda da yardımcı olabiliriz. İstanbul Kadıköy’de 48V elektrikli bisiklet bataryası satılan yerler arasındaki firmamızda düşük işçilik ücreti ödeyerek garantili bir onarım yaptırabilirsiniz. Elektrikli bisikletlerin içinin açıldıktan sonra düzgün kapatılması da önemlidir. Teknoway olarak işlem yapılan tüm elektrikli bisikletleri yalıtım şartlarına dikkat ederek kapatıyoruz ve garantili teknik servis işçiliği sunuyoruz. Elektrikli bisikletinizin en az sorun çıkarması için düzenli olarak periyodik bakım yaptırmanız gerektiğini özellikle önermekteyiz.

 

Bu gönderiyi paylaş


Merhaba!

Bir sorunuz mu var?

Lütfen bu düğmeyi kullanın

Bizimle iletişime geçin!