Elektrikli Scooter Amortisör

xiaomi-scooter-amortisor

Elektrikli Scooter Amortisör

Elektrikli Scooter Amortisör

Elektrikli scooter’lar son dönemlerin gözde ulaşım araçları arasında. Özellikle akaryakıt fiyatlarındaki artış ve havaların ısınmasıyla birlikte artık daha fazla rağbet görecekleri kesin. Her motorlu taşıtta olduğu gibi elektrikli scooter’lar da biraz basite indirgenmiş şekilde motosiklet düzeneğine sahipler. Kısacası tipik bir bisiklet gibi olmadıkları kesin ve daha çok küçük boyutlu “scooter” motosikletleri anımsatıyorlar. Dolayısıyla belirli bir zaman sonra bazı parçaların eskimesi ve yıpranması sonucu elektrikli scooter amortisör sorunları da ortaya çıkabilmekte. Bu kesinlikle elektrikli scooter’lara yönelik bir durum değil. Bugün otomobillerde, motosikletlerde, biraz üst seviye bisikletlerde ve hatta bebek arabalarında bile amortisör kullanıldığını görmekteyiz. Özellikle küçük boyutta tekerleklere sahip olan elektrikli scooter amortisörleri, tekerleğin boyutu nedeniyle çok fazla şok emme görevi üstlendiğinden büyük önem taşıyorlar. Bu nedenle daha çabuk yıpranıp ömürleri tahmin edilenden daha kısa olabilir.

Elektrikli scooter amortisörleri modelden modele değişen bir yapıya sahiptir ancak yine de temel mantık yayın uzun sürede yaptığı şok emme görevinin süresini azaltmaktır. Yani amortisörler için şoku hızlı şekilde emme ve enerjiyi soğurma görevinden bahsedilebilir. Mevcut yay mekanizması zaten bozuk zeminlerde ve engel geçişlerinde lastikler ile birlikte şok emilimi yaparak zemin bozukluğunun daha az hissedilmesini sağlıyor fakat amortisörlerde özellikle çok ani kasis gibi engel geçişlerinde scooter’ın kontrolünü kaybetmemenizi sağlayacak kadar hızlı şekilde şok engellenebiliyor. Bu nedenle eğer elektrikli scooter kasislerden geçerken çok fazla zıplatıyorsa veya çukura girince çok fazla titriyorsa amortisör kontrolü yaptırmanız faydanıza. Lastikler ve yay zaten büyük ölçüde konforu korumanızı sağlayacaktır ancak amortisörün de verimli olduğu zamanlarda gerçek bir sürüş keyfinden bahsedilebilir.

Elektrikli Scooter Amortisörleri

Elektrikli scooter’lar ön amortisör ve arka amortisör olmak üzere iki farklı bileşene sahiptir. Ön amortisör özellikle engel geçişlerindeki şok emiliminde görevlidir. Arka amortisör ise ağırlığın yaklaşık yüzde 75’lik bir kısmını taşıdığı için özellikle bozuk yollarda titreşimsiz bir şekilde seyahat etmenizi üstlenir. Bazı elektrikli scooter modellerinde amortisör bulunmayabilir. Bu oldukça doğaldır. Bisikletlerde de ancak bazı üst seviye modellerde bu seçeneğe rastlayabilirsiniz. Özellikle amortisörsüz elektrikli scooter’lar açısından bir sürüş deneyimine sahipseniz amortisörlü modeller size yolda yağ gibi kayıyor hissi verebilir. Dolayısıyla yorulmadan uzun yolculuklar yapılabilen elektrikli scooter arayışındaysanız amortisörlü bir model seçmeniz şart. Özellikle bazı durumlarda elektrikli scooter’a iki kişi binmek gibi davranışları gözlemliyoruz. Bu hem tekerlekler, hem de amortisör için büyük bir yük ve yıpranma anlamına geliyor.

Amortisörün Bozulması Nasıl Anlaşılır?

Öncelikle sürüş yapılan her araca zamanla bir alışkanlık kazanılır. Otomobil, bisiklet, motosiklet veya sörf tahtası fark etmez. Ne zaman ki kullanılan araç değişir ve o an bir alışma süresine ihtiyaç duyulur. Eğer elektrikli scooter’ı ilk aldığınız zamanki konforu şu an bulamıyorsanız, çukurlarda çok zıplatıyor, kasislerden geçerken yay sesi geliyor, parke taş yollarda gidon çok sallanıyor, sürüş sırasında sürekli titriyor gibi sorunlar yaşıyorsanız amortisörlerinizi kontrol ettirmeniz faydanıza. Otomobilinizde belki amortisörünüzü değiştirmeden yüz binlerce kilometre gidebilirsiniz ancak elektrikli scooter’larda amortisörler gerek scooter’ın taşıdığı ağırlık, gerekse yollar ve tekerlek büyüklüğünün fazla olmaması nedeniyle en fazla yıpranan parçalar arasındadır. Elektrikli scooter amortisör bozulması gibi bir sorundan şüpheleniyorsanız tek çare yeni amortisör taktırmaktır. Böylece ilk günkü sürüş konforunu elde edebilirsiniz.

Elektrikli Scooter Amortisör

Elektrikli Scooter Amortisör Tamiri

Elektrikli scooter tamiri yapılır mı, elektrikli scooter amortisör değişimi nerede yapılır, elektrikli scooter orijinal amortisör, yan sanayi amortisör veya çıkma amortisör diye araştırma yapmadan önce Kadıköy elektrikli scooter servisi Teknoway’ danışmanızı öneririz. Elektrikli scooter amortisörleri tamiri olmayan bir parçadır. Amortisörlerin içinde sıkıştırılmış hava vardır ve bu hava zamanla çelik mil ve amortisör tüpünde darbe emme nedeniyle oluşan mikron seviyesindeki aşınmalar nedeniyle zamanla atmosfer ortamına karışarak amortisörleri yumuşatır. Uzun süreli kullanımlarda ise hava tamamen boşalarak görevi yaylara teslim eder. Yani amortisör görevini yapamaz hale gelir. Amortisörlere hava basma gibi bir durum söz konusu olmayacağı için değişim yapılması gerekir. Hava ile çalışan bir mekanizma olduklarından amortisörler hava sıcaklığına bağlı olarak da farklı tepki gösterebilirler. Kışın tıpkı tekerleklerde olduğu gibi amortisör içindeki hava basıncı azalır ve titreşimler daha fazla hissedilir. Bu amortisörün bozulduğu anlamına gelmez ancak yazın kendini toparlamıyorsa o zaman bir uzmanın görmesi gereklidir.

Elektrikli Scooter Titreşim Sorunu

Elektrikli scooter titreşim sorunu olarak servisimize getirilen ürünlerin büyük kısmı aslında amortisörlerin ömrünü tamamlamasıyla ilgili. Göbek-gidon sisteminde sert darbeye bağlı bir sorun yoksa veya jantlarda bir eğrilik söz konusu değil ise sorunu amortisörlerde aramak gerekiyor. Göbek-gidon sorunları ve jant eğriliği genelde düz yolda giderken bile yaşanan titreşim sorunu olarak kendini gösterir. Göbek-gidon sistemi kusursuz ve jantları düzgün bir elektrikli scooter’da amortisör sorunu varsa bu ancak bozuk zeminlerde fazla zıplatma ve titreşim oluşturma şeklinde ortaya çıkar. Ömrünü doldurmuş olan amortisörler teknik servis ortamında kolaylıkla tespit edilebilmektedir. Fakat amortisörler için net bir kullanım ömründen bahsetmek hata olur. Elektrikli scooter amortisör ömrü birçok değişkene bağlıdır. Sürücünün ağırlığı, sürüş karakteri, yolların yapısı, lastikler, lastik hava basıncı ve daha birçok etken amortisör ömrü ile ilgilidir. İdeal sayısal değerlere ne kadar yakın bir kullanıcıysanız amortisör ömrü de o kadar fazla olacaktır.

Elektrikli Scooter Amortisör Teknik Servis

Elektrikli scooter servisi konusunda uzman Teknoway’de çok hızlı ve uygun fiyatlı amortisör değişimi işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Servisimizde piyasadaki tüm modellere uygun amortisör çeşitleri yer almakta ve en ucuz fiyat ile sizlere sunulmaktadır. Elektrikli scooter amortisör değişimi ihtiyacı duyan şehir dışı müşterilerimize ücretsiz kargo ile scooter amortisör değişimi hizmeti de sunmaktayız. Amortisör değişimi sonrasında yürür aksamda yağlanması gereken mekanik parçalar ve değişmesi gereken bilimum vida ve aparatların bilgisi de teknisyenlerimiz tarafından size verilmekte ve onayınızın sonrasında işlem gerçekleştirilmektedir. Servisimizde kredi kartına taksitli elektrikli scooter amortisör değişimi işlemi de gerçekleştirebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş


Merhaba!

Bir sorunuz mu var?

Lütfen bu düğmeyi kullanın

Bizimle iletişime geçin!