Elektrikli Scooter Kilidi Nasıl Açılır?

Elektrikli Scooter Kilidi Nasıl Açılır

Elektrikli Scooter Kilidi Nasıl Açılır?

Elektrikli Scooter Kilidi Nasıl Açılır?

Güvenlik amacıyla elektrikli scooter’lara kilit özelliği eklenmiştir. Marka veya modeline göre kurulum sırasında belirlenecek bu şifre ile elektrikli scooter’da motor kilitleme yapılabiliyor. Dolayısıyla  scooter siz telefonunuzdan bu kilidi açıncaya dek kullanılamıyor. Böylece elektrikli scooter’ı kötü niyetli bir kişi kilidini açarak alsa bile motoru devreye alamadığı için kullanamıyor. Elektrikli scooter kilidi nedir sorusunun cevabını basit olarak bu şekilde verebiliriz. Fakat bu elektrikli scooter kilidi zaman zaman kullanıcıların başını ağrıtacak duruma gelebiliyor. Özellikle ikinci el elektrikli scooter şifre soruyor veya scooter’ın kilidi açılmıyor gibi durumlarda ilk sahibine ulaşmak her durumda mümkün olamayacağı için scooter şifresi kırdırma, scooter kilidi açtırma, scooter şifresini sıfırlama gibi ihtiyaçlar doğabiliyor.

Bu yazıda scooter kilidi nasıl ayarlanır, scooter’ı satarken kilit nasıl kaldırılır, scooter’ın kilidi nasıl kırılır veya scooter şifresi nasıl sıfırlanır gibi merak edilen sorulara yanıt vermeye çalışacağız. Özellikle ikinci el elektrikli scooter kilidi nasıl açılır konusu son zamanlarda oldukça fazla şekilde araştırılıyor.

Elektrikli Scooter Kilitleme ve Şifre Koyma

Elektrikli scooter kilitleme ve şifre koyma aslında akıllı telefonlara konulan bir ekran kilidi gibi düşünülmelidir. Her ikisinde de ortak amaç cihazların yabancı kişilerin müdahalelerine karşı korunmasıdır. Nasıl ki telefonlarda şifreyi bilmeyen kişiler menüye giremiyorsa elektrikli scooter’larda da kilit kaldırma işlemi gerçekleştirilmediği sürece motor kilidi açılmaz. Burada motor kilidi mekanik bir kilit olarak düşünülmemelidir. Tekerlek çevrildiği zaman dönmeye devam edecektir ancak anakart tarafından enerji beslemesi yapılmayacağı için gaz koluna basılması sonucu tekerlek dönmeyecektir. Yani sadece elektriksel bir kilit durumundan bahsediyoruz.

Elektrikli scooter’ınızı bir yere sabitlemek şeklinde bırakacaksanız daha farklı kilitleme çözümlerini de düşünmeniz gerekiyor. Elektrikli scooter’ı kilitleme işlemi için ayarlar genelde scooter’ın ilk kurulumu sırasında gerçekleştirilir. Neredeyse tüm marka ve modelde şifre koyma işlemleri birbirine benzer şekildedir ve kilit kaldırma işi de telefona yüklü uygulama üzerinden yapılmaktadır. Örnek olarak Xiaomi elektrikli scooter kilidi kaldırma işleminden bahsedelim. Elektrikli scooter kullanılmak istendiğinde ekranda “Motor kilitlendi. Kilidini açmak için kilit açma düğmesine dokunun” şeklinde bir uyarı gelecektir. Böylece telefondan kilit açılmadığı sürece elektrikli scooter kullanılamayacaktır.

Elektrikli Scooter Kilidi Açılmıyor Hata Veriyor

Elektrikli scooter kilidi cihazın ilk kurulumunun yapıldığı hesaba tanımlanmaktadır ve telefon değiştirilse bile aynı hesap üzerinde kayıtlı kalmaktadır. Elektrikli scooter’ın uygulaması yeni cihaza indirilip kullanıcı bilgileri ile giriş yapıldığında elektrikli scooter kilidi açma işlemi yine kolay bir şekilde gerçekleştirilecektir. Fakat bazı kullanıcılar elektrikli scooter kilidi açılmıyor veya şifre hata veriyor şeklinde sorunlar yaşayabiliyor. Bunun en temel nedeni elektrikli scooter’ın bağlandığı hesaptan başka bir hesapla eşleştirme yapılmaya çalışılmasıdır. Elektrikli scooter eşleştirme yapıldığı hesap üzerinden kullanılmalıdır ve elektrikli scooter kilidi açma da aynı hesap üzerinden yapılmalıdır.

Eğer başka bir hesabın elektrikli scooter’ı kullanması gerekliyse ilk kurulumu yapan hesabın elektrikli scooter’ı hesabından kaldırması gerekir. Yeni hesaptan da elektrikli scooter için yeni kurulum gerçekleştirilmelidir. Böylece artık yeni kullanıcı elektrikli scooter kilit açma işlemini yerine getirebilir olacaktır. Bazı durumlarda örneğin; ikinci el elektrikli scooter alım-satım gibi konularda scooter cihazları ilk sahibine tanımlı olarak kalabilmektedir ve yeni alan kullanıcı da elektrikli scooter eşleştirme sorunu veya elektrikli scooter hesaba eklenmiyor şeklinde sıkıntılarla karşılaşabilmektedir. Bu ve bu gibi durumlarda yapılması gereken elektrikli scooter’ın kendi hesabınız ile ilişkisi kesildikten sonra satışa sunulmasıdır.

Elektrikli Scooter Kilidi Nasıl AçılırElektrikli Scooter Eşleştirme Sorunu

Elektrikli scooter eşleştirme sorunu özellikle ikinci el elektrikli scooter alımı sırasında dikkat edilecekler pek fazla bilinmeden yapılan alışverişlerde gerçekleşiyor. Genelde elektrikli scooter’ı fabrika ayarlarına döndürme veya resetleme sonrası bu işlemin gerçekleştirilebileceği düşünülmekte ancak genelde yapılması gereken scooter’ın eski sahibinin scooter’ı kendi hesabından silmesidir. Ancak bu gerçekleştirildikten sonra scooter eşleştirmesi gerçekleştirilebilir.

Eğer ikinci el scooter’da kilit sorunu yaşamak istemiyorsanız alıcı ve satıcı bir araya geldiği durumlarda satıcı yeni bir kurulum yaparak bu sorunu en başından çözebilir. İkinci el scooter satan mağazalarda da ürünlerin eski kilitlerinin kaldırılmış olması gerekir. TEKNOWAY olarak satışını yaptığımız ikinci el scooter’ların hiçbirinde kilit sorunu olmamaktadır. Ayrıca farklı bir yerden elektrikli scooter almış ancak kilit kırdırma ihtiyacı duyan müşterilerimize de cihazların markası ve modeline göre yardımcı olabilmekteyiz. Elektrikli scooter eski hesap kaldırtma, kilit kırdırma, şifre sıfırlama gibi işlemler için fabrika ayarlarına dönme, sıfırlama ve reset atma gibi işlemler işe yaramamaktadır. Elektrikli scooter kilit açma sorunu çözümü yalnızca teknik servis ortamında ve belirli modeller için gerçekleştirilebilen bir işlemdir. Bu nedenle elektrikli scooter kilidi nasıl kırılır konusunda teknik servisimize ulaşmanızı tavsiye ederiz.

Elektrikli Scooter Kilidi Açma

Elektrikli scooter kilidi açma oldukça basittir. Normal şartlarda elektrikli scooter’ın gaz koluna basıldığında scooter’ın ilerlemesi gerekir ancak herhangi bir kilit durumu varsa elektrikli scooter sizi farklı şekillerde görsel ve sesli olarak ikaz edebilir. Elektrikli scooter kilidi açma işlemi scooter’ın ilk kurulumu sırasında telefona yüklenen uygulama üzerinden yapılmaktadır. Bu nedenle özellikle telefondaki şarjınızın oldukça az olduğu sıralarda bu kilitlemeyi yapmamanızı öneririz. Elektrikli scooter motor kilidi kaldırma işlemi için akıllı telefonunuz gerekeceğinden şarj bittiğinde scooter’ın da kilidini açma imkanı bulunmayacaktır.

Elektrikli scooter’ın kilidini telefon olmadan açma veya telefonsuz motor kilidi açma gibi imkanlar güvenlik sebebiyle bulunmamaktadır. Eğer böyle bir durumda kaldıysanız tek seçenek akıllı telefonunuzu biraz şarj ederek açmak ve uygulama arayüzünden scooter kilidini kaldırmaktır. Elektrikli scooter’ı birden fazla hesaba tanımlama gibi özellikler de bazı markalar için geçerli olabiliyor. Eğer tercih ettiğiniz elektrikli scooter böyle bir kullanıma imkan tanıyorsa sürekli birlikte olduğunuz aile bireylerinizde de bir tanımlama gerçekleştirerek şarjın bitmesi gibi durumlarda sıkıntıların önüne geçebilirsiniz.

Xiaomi Scooter Pro2 Gidon Titriyor

Elektrikli Scooter’a Şifre Koyma ve Şifreli Kilitleme

Elektrikli scooter’lar hafif ve çalınmaya müsait cihazlar olduğundan yazılım ara yüzünden motor şifreleme güvenlik adına çok da yeterli bir yöntem değildir. Eğer elektrikli scooter’ı yanınızda götürme şansınız bulunmuyorsa çeşitli kilit aparatlarından kullanarak çalınmasını engelleyebilirsiniz. İstenmeyen kişilerin motor kilidini telefondan açmasını engellemek için de telefonunuzda uygulamaları şifreleme yapan yani uygulamaya özel şifre koyan ek uygulamalardan faydalanabilirsiniz. Böylece scooter’ın kendi yazılımına erişimi kısıtlayabilir ve sizin bilginiz dışında scooter kilidi kaldırma işlemi yapılmasının önüne geçebilirsiniz.

Scooter’lar şu an için dashboard üzerinden kilit açma, dashboard’dan scooter kilitleme gibi özellikler sunmuyor ancak yeni çıkacak modellerde telefon kullanmadan scooter’ın kilidini açma gibi özellikler de yer alabilir. Bahsettiğimiz gibi serviste scooter kilidi kaldırtma, eski hesabı sildirme gibi işlemler yapılabiliyor ancak bunlar her marka veya model için geçerli olmayabiliyor. En doğru bilgiyi servisimiz TEKNOWAY’e ulaşarak elde edebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş


Merhaba!

Bir sorunuz mu var?

Lütfen bu düğmeyi kullanın

Bizimle iletişime geçin!