Elektrikli Scooter Lastik

Elektrikli Scooter Lastik

Elektrikli Scooter Lastik

Elektrikli scooter lastik konusu son zamanlarda oldukça fazla araştırılıyor. Bunun da nedeni özellikle 3-4 yıl kadar önce yaygınlaşmaya başlayan ve pandemi etkisiyle son derece talep gören elektrikli scooter’ların artık lastiklerinin yavaş yavaş eskimeye başlaması. Müşterilerimiz tarafından elektrikli scooter teknik servisi olarak tavsiye edilmemiz nedeniyle birçok elektrikli scooter kullanıcısı ile tanışma fırsatı bulduk ve lastiklerini altı ay içerisinde kullanılmaz hale getiren örnekler yok değil. Tabii burada aslında lastiklerin bir suçu yok. Biraz kullanım hatası ve ihmal özellikle scooter’ların en hassas yeri olan lastikler üzerinde etkili oluyor ve elektrikli scooter’ı hor kullananlar altı ayda bile elektrikli scooter lastik tamiri konusunda araştırma yapar hale geliyor. Dediğimiz gibi bu tamamen kullanıcı odaklı bir durum; yoksa elektrikli scooter’ların lastik kalitesi düşük gibi bir durum söz konusu değil. Aslında küçük boyutta olmaları ve aynı mesafeyi bisikletlere göre daha fazla dönüş ile yapmaları nedeniyle biraz daha fazla yıprandıkları gerçeği var.

Yetişkinlere uygun boyutta bir bisikletin tekerleğinin tek turda aldığı yolu elektrikli scooter tekerlekleri üç turda alıyor. Bu da aynı mesafe için üç kat dönüş ve üç kat yüzey yıpranması anlamına geliyor. Ek olarak tüm taşıtlarda geçerli olan az gaz ve fren kullanımı scooter lastiklerinin değişim zamanı üzerinde ciddi rol üstleniyor. Zaten bu genel bir kuraldır ve daha az yakıt tüketimi –elektrikli scooter’larda daha az batarya tüketimi diyelim- için şarttır. Elektrikli scooter kullanımda dikkat edilecek noktalar arasında belki de ilk sırada lastiklere özen göstermek yer almalıdır. Elektrikli scooter lastik hava basıncı her biniş öncesinde kontrol edilmeli, inme gibi bir durum fark edilirse en yakın benzin istasyonuna kadar elde taşınmalı ve 45-50 PSI değerinde hava basılmalıdır. Eğer 100 kg üzerinde bir kullanıcıysanız 60 PSI da deneyebilirsiniz çünkü bir scooter’a verilebilecek en büyük zarar düşük lastik basıncı ile kullanmaktır. Bu hem kazalara zemin hazırlar, hem de vaktinden önce lastik değişimi yapmanızı sağlayarak bütçenize zarar verir.

Elektrikli Scooter Lastik Çapı

Genelde elektrikli scooter lastik çapı 8.5 inç seviyesindedir. Çocuk scooter’larına benzeyen ve etrafta sıkça görülen modellerden bahsediyoruz; yeni yeni yayılan 10 inç elektrikli scooter modellerini de yaygın ürünler sınıfında değerlendirmek mümkün. 10 inç lastikli elektrikli scooter’lar özellikle engel geçişi sırasındaki rahatlık ve şehir içi kullanımda yol tutuşu gibi avantajlarla ön plana çıkıyor. İlerleyen dönemlerde daha büyük tekerlekli elektrikli scooter modelleri de göreceğiz; 12 inç tekerlekli elektrikli scooter veya 15 inç tekerlekli elektrikli scooter gibi kavramlar uzak değil ancak atlanmaması gereken bir nokta daha var: Taşınabilirlik. Elbette daha büyük tekerlekler birçok yönden daha avantajlı ancak en kolay taşınabilir elektrikli scooter’lar hep en küçük tekerlek değerini sunanlar olacak. Bu noktada 10 inç elektrikli scooter lastiği optimum bir değer. Yani rahatlık ve taşınabilirlik dengesini iyi bir şekilde kuruyorlar.

Gelelim elektrikli scooter lastik çapı nasıl öğrenilir konusuna. Elinizdeki ürün çok büyük bir ihtimalle 8.5 inç büyüklükte bir lastiğe sahiptir. Bu değer scooter’ın lastiklerinin yanak tarafında rakamsal olarak ifade edilmektedir. 8 1/2×2 veya 10×2.125, 10×2.5 gibi değerler scooter lastik büyüklüğü kaç inç açık şekilde ifade etmektedir. x simgesi öncesindeki değer scooter tekerlek büyüklüğüne dair bilgileri vermektedir. Scooter tekerlek büyüklüğünü öğrenme konusunda kullanım kılavuzu veya firmanın web sitesine de bakabilirsiniz. Diğer bir yöntem de scooter teknik servisi olarak hizmet veren Teknoway’de teknisyenler ile görüşerek bilgi almanızdır. Scooter marka ve modelini söyleyerek scooter tekerlek tipi nasıl öğrenilir veya elektrikli scooter’da lastik büyüklüğünü öğrenme işlemlerini bir telefonla gerçekleştirebilirsiniz. 0 (537) 958 02 02 no’lu telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Lastik Hava Basıncı Ne Kadar Olmalı?

Elektrikli scooter tekerleğine ne kadar hava basılmalıdır, tekerlek ne zaman şişirilmelidir, mevsimlere göre scooter lastiği PSI değeri veya kiloya göre teker basıncı ayarlama hassas konulardır. Tüm bunların dışında bir de gittiğiniz yolların da durumunu ayarlamanız ve göz önünde bulundurmanız gerekir. Scooter’a zaman zaman kısa mesafe de olsa iki kişi de biniyor olabilirsiniz. Pek tavsiye edilen bir durum değildir ve güvenlikten bu noktada bahsedilemez. Genelde scooter ve sizin ağırlığınızın toplamı arka lastik üzerindedir. Daha doğrusu scooter arka lastik taşıma kapasitesi 80 kg kadardır ve bunun üzerine iki kişi binmek lastik patlaması gibi ihtimalleri kuvvetlendirecektir. Özellikle hava basıncı tam olan bir lastiğiniz olsa bile kasis veya çukur gibi engel geçişleri lastik üzerindeki baskıyı artırarak çok yüksek bir ihtimalle iç lastiğin parçalanması, lastik patlaması ve yolda kalma gibi durumları ortaya çıkartır. Genelde 8.5 inç scooter lastikleri hava basıncı PSI değeri bellidir ancak scooter marka modeli, lastik yapısı, hava sıcaklığı ve sürücü ağırlığı doğrultusunda sürekli düzenlenmelidir.

Ağırlığın daha büyük bir kısmını üstlendiği için scooter arka lastik PSI değeri 50 PSI ve biraz üzerinde olabilir. Ön tekerleği de göz ardı etmemek gerekir; çünkü tüm kontrol ve denge ön tekerlek aracılığı ile sağlanır. Arka tekerlek patlaması sonucu scooter ile kaza yapmayabilirsiniz ancak ön tekerlek patlaması durumunda kontrol anında kaybolur. Ek olarak birçok elektrikli scooter önden çekişli şekilde tasarlanmıştır. Yağışlı günlerde tekerleğin daha yumuşak ve daha fazla yüzeyle yola temas etmesini sağlayabilmek adına 5 PSI kadar basıncı düşürebilirsiniz ancak bu da scooter’da hız sorunu yaşamanızı sağlayabilir; yani elektrikli scooter eskisi kadar hızlı gidemiyor şeklinde şikayet etmeye başlayabilirsiniz. Elektrikli scooter lastik hava basıncı lastik ömrünü uzatmak adına sürekli takip edilmesi gereken bir konudur.

Scooter Lastik Farkları

Elektrikli scooter’lar fabrika çıkışlı olarak şişme lastik ile gelmektedir ve bu lastikler teknik açıdan bisiklet lastiklerinin aynısıdır. Kabuk görevinde bir dış lastik ve bu dış lastiği sert tutmaktan sorumlu bir iç lastik (şambrel) yer almaktadır. Fakat seçilebilecek farklı tiplerde lastikler de bulunmaktadır. Genelde otomobillerde ve motosikletlerde kullanılan tubeless yani şambrelsiz şişme lastik bunlardan biridir. Biraz yüksek fiyatlı olmaları ve dolgu lastik kadar avantaj sunamamaları nedeniyle pek tercih edilmiyor. Elektrikli scooter şişme lastik parçaları yani iç lastik ve dış lastik fiyatı oldukça uygun. Tubeless lastik fiyatları içinse aynı cümleleri kurmak en azından şu an için biraz zor. Bu nedenle elektrikli scooter’lar için en iyi lastik seçeneği dolgu lastikler oluyor. Fakat scooter lastik farkları dolgu lastikler için de geçerli. Birçok değişik tipte ve renkli dolgu lastikler var. Hangi dolgu lastiği tercih etmeli? Bu da apayrı bir konu…

Scooter’lar için ilk çıkan dolgu lastikler kullanıcı yorumu olarak çok da pozitif değerlendirilmedi çünkü bazı sorunlar yaşattılar. Dolgu lastik değişimi scooter titriyor, bozuk yollarda çok sallanıyor, hata kodu veriyor, motor arızası veya batarya arızası gibi şikayetler yaşandığından bahsedebilmek mümkün. Günümüzde dolgu lastik teknolojisi oldukça gelişti ve artık delikli, petekli veya oluklu dolgu lastik seçeneklerinden bahsetmek mümkün. Yumuşak lastik hamuru ve yeni tasarımlar sayesinde yol bozukluğunu hissettirmeyen dolgu lastikler üretildi ve artık bu modellerden elektrikli scooter’lar için tercih edilebilecek en iyi lastik çeşidi olarak bahsedebilmek mümkün.

Patlamaz Dolgu Lastik Fiyatları

Elektrikli scooter lastiği patladı, scooter lastik tamiri nerede yapılır, scooter yolda kaldı, yama yaptırma, iç lastik onarımı, yeni 8.5 inç tekerlek fiyatları gibi araştırmalar yapan kullanıcılar için en mantıklı tercih patlamaz dolgu lastiklerdir. Dolgu lastikler siz kasıtlı şekilde kırık camların üzerinden geçseniz bile hatta lastiğe çivi çaksanız bile patlamamaktadır çünkü dolgu lastiklerin iç malzemesi hava değil lastiğin ana malzemesi olan kauçuktan oluşur. Scooter lastik üreticileri son dönemlerde kauçuk miktarını artırarak oldukça yüksek kalitede yerli üretim dolgu scooter lastikleri yapmaktadır ve böylece dolgu lastik ömrü normal şartlarda 10 yıl / 10 bin km olarak düşünülebilecek duruma gelmektedir. Başka diğer hiçbir 8.5 inç lastik teknolojisinde bu değerlere ulaşılamamaktadır.

Patlamaz dolgu lastik fiyatları ilk etapta şişme lastik fiyatlarına göre birkaç kat daha pahalı olsa da günün sonunda kesinlikle kazanan siz oluyorsunuz; yani aslında dolgu lastik tercih etmek çok daha ucuza geliyor. Şişme lastik patladığında işi gücü bırakıp iç lastik değişimi için teknik servis yolculuğuna çıkmalı, bunun için para ve zaman harcamalı, ayrıca lastik tamiri ücreti ve işçilik bedeli ödemeniz gerekli. Elektrikli scooter dolgu lastik değişimi ise neredeyse scooter’ın ömrü boyunca sadece bir kez yapılır ve kaza gibi durumlarda dolgu lastik parçalandı gibi bir şikayet yaşanmadığı sürece kullanılır.

Scooter Lastik Servis

Teknoway olarak İstanbul Kadıköy’deki servisimizde her gün onlarca elektrikli scooter’a lastik tamiri ve dolgu lastik değişimi gibi hizmetler sunmaktayız. Müşterilerimiz uygun fiyatlı ve ucuz scooter yedek parçaları için ve bunun dışında elektrikli scooter periyodik bakımı nasıl yapılır konusunda bize güvendiklerinden bizimle alışveriş sonrasında bile iletişim kurmaktan hoşlanıyor. İstanbul’da hizmet vermemize karşın tüm Türkiye kapsamında elektrikli scooter lastik servisi olarak hizmet verme anlayışına sahibiz. Ücretsiz kargo ile elektrikli scooter lastik değişimi için ürününüzü bize gönderebilir ve ertesi gün kargo takip numaranızı alabilirsiniz. İstanbul dışı kargo ile scooter anakart tamiri veya batarya değişimi gibi ileri düzey teknik gerektiren konularda da size yardımcı olmaya hazırız.

Teknik servisimizde elektrikli scooter’lar için dolgu tekerlek modelleri 8.5 inç ve 10 inç şeklindedir. Delikli, petekli, oluklu ve daha birçok çeşitte dolgu lastik modeli deneyebilir ve yakından inceleyebilirsiniz. Elektrikli scooter’a dolgu lastik alırken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır ve burada sürücü ağırlığı, kışın kullanım durumu, rutin yolların nasıl olduğu ve scooter’ın kullanım amacı önemli olmaktadır. Dolayısı ile scooter lastik seçim rehberi olarak teknisyen arkadaşlarımızdan destek alarak en hızlı, en güvenli ve en uzun ömürlü elektrikli scooter lastiği tercihi yapabilirsiniz.

Kargo İle Scooter Periyodik Bakım

Kadıköy’de elektrikli scooter tamiri servisi olarak hizmet veren mağazamızda en yeni çıkan elektrikli scooter modellerini inceleyebilir ve test sürüşü gerçekleştirebilirsiniz. Mağazamız kullanıcılarımız tarafından ikinci el elektrikli scooter alan yerler olarak da önerilmektedir. Dilerseniz elektrikli scooter takası yapabilir, eski elektrikli scooter üzerine fark vererek yeni bir modele geçebilir ve aradaki farklı kredi kartına taksitli şekilde ödeyebilirsiniz. Ek olarak ekspertiz garantili ikinci el elektrikli scooter modellerini de incelemek üzere sizi mağazamıza bekliyoruz. Eğer İstanbul’da değilseniz ve ikinci el elektrikli scooter almayı istiyorsanız 0 (537) 958 02 02 no’lu telefonu arayarak satışa sunulan güncel ürünler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

En iyi elektrikli scooter servisi nerede diye araştırma yaptığınızda internetteki kullanıcı yorumları ve yaptığımız işler sizi bizimle buluşturmuş olabilir. Bizden ayrıcalıklı ve müşteri memnuniyeti garantili hizmet almak için aynı şehirde olma zorunluluğumuz yok. İstanbul dışı, hatta İstanbul içi olup scooter periyodik bakım ve onarım için vakit bulamayan tüm müşterilerimize ücretsiz çift yönlü kargo ile scooter teknik servisi hizmeti sunuyoruz. Kargo ile scooter parça değişimi, anakart tamiri, dolgu tekerlek taktırma ve diğer tüm ihtiyaçlarınız için bizimle iletişime geçin.

Bu gönderiyi paylaş


Merhaba!

Bir sorunuz mu var?

Lütfen bu düğmeyi kullanın

Bizimle iletişime geçin!