İkinci El Telefon Satarken IMEI

İkinci El telefon Satarken IMEI

İkinci El Telefon Satarken IMEI

Anında Nakit Sat

Cep telefonlarının kimlik numarası olarak nitelendirilen ve açılımı İngilizce International Mobile Equipment Identity olan IMEI, Türkçe’de ise Uluslararası Mobil Cihaz Kodu anlamına gelir. 15 haneden oluşan her bir cihazın IMEI numarası, tek ve benzersizdir. Günümüzde kötü niyetli kişiler tarafından IMEI numarası farklı bir telefona kopyalanabiliyor ve bu da her iki telefonun kullanılmaz hale gelmesine yol açıyor.

İkinci el telefon satarken IMEI numarasının satış belgesine yazılması oldukça önemlidir. Cep telefonunuzu satarken satış belgesi düzenlemeyi kesinlikle atlamayın. Satış belgesine satış tarihinin yanı sıra IMEI numarasının doğru yazıldığından emin olun. Aksi takdirde satış sözleşmesi olmayan alışverişlerde art niyetli kişiler aldıkları telefonların IMEI numaralarını kötü amaçlı kullanabiliyorlar. Bu kişiler satın aldıkları telefonları sahte kimlikle ya da açık hat alarak dolandırıcılık benzeri yasa dışı işlerde kullanabiliyorlar. Böyle durumlarda IMEI numarasıyla cep telefonunun ilk sahibine ulaşıyorlar ve yasa dışı işlemi yapan kişi olarak o sorumlu tutuluyor.

Cep telefonunuzun IMEI numarasını arama menüsüne *#06# yazarak öğrenebilirsiniz. IMEI numarası bazı cihazların arka kapak kısmında yazabilmektedir. Cihaz kutusunun üzerinde de IMEI numarası yazmaktadır. Telefonun kapak kısmında yazan IMEI numarası ile cihaz kutusunun üzerinde yazan IMEI numarasının aynı olması gerekmektedir. IMEI numarası ile telefonun yurt içi, yurt dışı veya çalıntı olup olmadığını, ayrıca kayıt durumunu BTK’nın web sitesinden kontrol edebilirsiniz.

İkinci El Telefon IMEI Kontrolü

İkinci el telefon IMEI kontrolünü E-Devlet’e giriş yapmadan IMEI sorgulaması ile yapabilirsiniz.

IMEI sorgusunu bu linke tıklayarak gerçekleştirebilirsiniz. https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama  Buraya satın alacağınız telefonun IMEI numarasını yazın.

“İthalat yoluyla kaydedilen IMEI”  yazması halinde, bu bildiri cihazın yasal yollarla yani resmi distribütör veya ithalatçı firma tarafından Türkiye’ye getirildiğini ve BTK’ya kayıt ettirilmiş telefon olduğunu gösterir. Cihazı güvenerek, şüphe duymadan satın alabilirsiniz.

“Kayıt dışı olduğu tespit edilen cihaz” yazması IMEI kaydının olmadığı anlamına gelir. Dolayısıyla iletişime kapalıdır. Cep telefonunun ithalatçı firması, cihazı BTK’ya kaydını yaptırmamış demektir. Bu gibi durumlarla sıfır telefonlarda bile rastlamak mümkündür

“Elektronik kimlik bilgisi değiştirilmiş cihaz” yazması ise IMEI numarasının kopyalandığını ifade etmektedir. Cihazın IMEI numarası farklı bir telefon tarafından da kullanılıyor demektir. Bu gibi bir durumla karşılaşmanız halinde satın almayı düşünüyorsanız, telefonu satmak isteyen kişinin telefonun asıl sahibi olduğundan emin olmanız gerekir. Her seferinde satıcı tarafından E-devlet üzerinden telefonda kullanılacak numaranın değiştirilmesi gerekir. Satıcıya ulaşamayacağınız durumlarla karşılaşabileceğinizi de unutmayın.

“KAYIT BULUNAMADI” bu gibi bir ifade ile karşılaşmanız, cihazın resmi kaydının yapılmadığı anlamına gelir. Ayrıca 120 gün içerisinde telefonun kullanıma kapatılacağının da bilgisini paylaşalım. Bu 120 günlük süre, cihaza SIM kart takıldığı ilk tarihten itibarendir.

“Yolcu beraberinde kaydedilen cihaz” yazması halinde de cihazın yurtdışından satın alındığını ve yasalara uygun bir şekilde pasaporta kayıt ettirildiğini ifade etmektedir. Böyle bir durumda satın alacağınız telefonun pasaport kayıt evraklarının bir kopyasını almanız sizin yararınıza olur. Satış sözleşmesine pasaport yoluyla kaydedilen IMEI olduğunu belirtmeyi unutmayın.

İkinci El Telefon Satarken Imei

İkinci El Telefon Satarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cihazdaki Verileri Silmek:  Kullanıcılar nadir de olsa cihazlarındaki bazı verileri silmeyi unutabiliyorlar. Kimlik bilgilerini, telefon rehberi, şifrelerinizi ve kart bilgilerinizi cep telefonunuzdan silmemek kötü niyetli kişiler tarafından kullanılabilir. Bu kişiler satın aldıkları kişilerin hesaplarında istediklerini yapabilir, hatta banka hesaplarından para bile çekebilirler.

Sosyal Ağ Hesaplarından Çıkmak: Cep telefonlarının en fazla kullanılan uygulamaları olan sosyal medya platformlarındaki hesapları kaldırmak atlanmaması gereken bir diğer adım. Çünkü tanımadığınız birine sattığınız telefonunuzdaki bu hesaplar kötü amaçlı kullanılabilir. Telefonunuzu satın alan kötü niyetli bir kişi hesap ve özel bilgilerinize ulaşabildiği gibi, sosyal medya hesabınızdaki arkadaşlarınızla iletişime geçerek sizin adınıza para isteyebilirler. Cep telefonunuzda bulunan tüm sosyal medya hesaplarınızı, e-posta hesaplarınızı, banka hesaplarınızı, not defterinizi, şifre saklayıcıyı, sesli not gibi uygulamalarda bulunan her türlü bilgiyi sildiğinizden emin olun.

Fotoğraf ve Videoları Silmek: Cep telefonlarında en fazla yer kaplayan verilerden olan fotoğrafları ve videoları da cihazdan mutlaka silin. Cep telefonunuzu satın alan kötü niyetli kişiler özel fotoğraflarınızı ve videolarınızı başka platformlarda paylaşabilir veya kötü amaçlarına alet edebilirler.

Kablosuz İnternet Bağlantılarını Kaldırmak: Cihazınızda kullandığınız kablosuz ağ bağlantılarını kaldırmak da diğer bir atlamamanız gereken adım. Çünkü yine cep telefonunuzu satın alan kötü amaçlı kişiler, kayıtlı kablosuz ağ bağlantılarına girerek yasa dışı işlerde veya kötü amaçlı kullanabiliyorlar. Diğer taraftan cep telefonunuzu satarken cihazınızdaki online mağaza uygulamalarının hepsini silmeyi unutmayın.

İkinci El Cep Telefonu Değeri

Kadıköy’de merkezi bir konumda bulunan Teknoway İstanbul’da ikinci el cep telefonu alımı satımı konusunda haklı bir nama sahiptir. 16 yıllık tecrübesiyle Teknoway, en büyük ve en güvenilir cep telefonu mağazası olarak bilinmektedir. Ayrıca artık günümüzde oldukça yaygın hale gelen ikinci el cep telefonu alımı satımı konusunda mutlaka uğranan adreslerden biri haline gelmiştir.

Teknoway’e gelen müşterilerimiz ikinci el cep telefonu değeri hesaplama konusunda uzmanlarımıza danışarak en uygun fiyatlı takas rakamlarını alabilirler. İstanbul’da ikamet etmeyen kullanıcılarımız da internetten ikinci el cep telefonu alımı satımı yaptığımız telefonsat.teknoway.com.tr platformumuzu kullanabilir. Anında Nakit Telefon Sat sloganıyla devreye aldığımız yeni servisimiz size telefonunuzun kullanım geçmişine dair bilgileri gireceğiniz bir form sunuyor ve bu form doğrudan müşteri temsilcimize ulaşarak size anında canlı destek üzerinden telefon satma fırsatı veriyor. Üstelik İstanbul dışı olsanız bile Türkiye’nin her yerinden bu sistemle ikinci el cep telefonu satma ve ikinci el cep telefonu değeri hesaplama yapabilirsiniz. Anında Nakit Telefon Sat sisteminde basit şekilde girdiğiniz verileri müşteri temsilcimize iletirsiniz. Bu şekilde cep telefonu için anında nakit fiyat satış teklifi alabilirsiniz. Müşteri hizmetleri yetkilimiz de tüm bilgilere sahip olduğundan size ek soru sormadan ikinci el cep telefonu için en yüksek fiyatı sunacaktır.

Teknoway’in Anında Nakit Telefon Sat sistemi sadece telefonunuzu satmak konusunda sizi yardımcı olmaz. Konuyla ilgili telefoncular telefonu ne kadara alır, telefonum ikinci elde kaça gider, telefonum ne kadar eder, telefonumu takasta kaça sayarlar, telefonumu kaça alırlar gibi kafanızdaki soru işaretlerini müşteri temsilcimize sorarak giderebilirsiniz. Farklı platformlarda benzer bir formu doldurduğunuzda ancak teşekkür ederiz size dönüş yapılacaktır mesajı alırsınız. Teknoway’de ise canlı olarak WhatsApp üzerinden müşteri hizmetleri yetkilimizle görüşerek fiyat teklifi alma şansına sahipsiniz. Bu ayrıcalıklı hizmeti Türkiye’de sadece bizim sunduğumuzun altını çizmek isteriz. Bu hizmetimiz sayesinde İstanbul’da olmayan müşterilerimiz de cep telefonlarının ikinci el alım fiyatını öğrenebiliyorlar. Satma kararı almanız halinde de ücretsiz kargoyla bize gönderebilirsiniz. İstanbul sınırları içindeyseniz de moto-kurye ile anında nakit ödeme ile telefon satışı yapabilirsiniz

Bu gönderiyi paylaş


Merhaba!

Bir sorunuz mu var?

Lütfen bu düğmeyi kullanın

Bizimle iletişime geçin!