Scooter Eğitimi

scooter eğitimi

Scooter Eğitimi

Scooter Eğitimi

Özellikle trafiğin yoğun olduğu şehirlerde, ulaşımın kısa mesafelerde yapıldığı sahil kesimlerinde ve tatil beldelerinde elektrikli scooter’lar çevreci ve ekonomik olmalarının yanı sıra kolay taşınabilirliği ile de sıklıkla tercih edilen ulaşım araçlarından biri haline geldi. Bunlara ek olarak trafikten ve park etme derdinden kurtaran elektrikli scooter’ların her geçen gün sayıları artıyor. Artık trafiğin bir parçası olmaları nedeniyle güvenli elektrikli scooter sürüşü kullanıcıların daha fazla önem verdiği bir konu oldu. İşte elektrikli scooter eğitimi gerekliliği de burada ortaya çıkıyor.

Genelde kullanıcılar elektrikli scooter sürmeyi çevrelerindeki scooter süren kişilerden ya da internetten videoları izleyerek öğrenmeye çalışıyorlar. Profesyonel anlamda scooter eğitimi almak isteyenler için 16 yıllık teknik servis deneyimine sahip TEKNOWAY olarak hizmetinizdeyiz. Elektrikli scooter eğitimi TEKNOWAY’de eğitmen Barış Akağaç tarafından verilmektedir.

Scooter Kullanırken Uyulması Gereken Kurallar

Scooter kullanırken uyulması gereken kurallar özellikle güvenliği sağlamayı amaçlamaktadır. Güvenli bir sürüş için de scooter kullanımında öncelikle kask takılmalıdır. Kask takmanın ağır yaralanmaları yüzde 40’ın üzerinde engellediği ortaya çıkmıştır.

Bir diğer bilinmesi gereken önemli bilgi de elektrikli scooter’ların 50 kilometre ve üzeri hız limiti olan yollarda kullanımının yasak olduğudur. Ayrıca yük taşınması ve scooter’lara 2 kişi binilmesi de yasaktır.

Her ne kadar park yeri bulma sorunundan önemli ölçüde kullanıcıları kurtarsa da özel mülkiyete ya da üniversitelerin içerisine park etmemek gibi ihlal edilmemesi gereken kurallar bulunmaktadır.

Eğitimde en fazla üzerinde durduğumuz konulardan biri de scooter’ların periyodik bakımlarının, onarımlarının ve parça kontrollerinin aksatılmaması yönündedir.

Elektrikli scooter kullanıcılarının kendilerinin ve trafikteki diğer kişi ve araçların güvenliklerini tehlikeye atmayacak şekilde trafik akışına dikkat ederek sürmeleri gerekir.

Scooter güvenli sürüş eğitimi çerçevesinde kask, dizlik, dirseklik, görünürlüğü artırmak için reflektörlü yelek, mont, bileklik ve eldiven gibi koruyucu ekipmanların kullanımının önemini ve gerekliliğini vurguluyoruz. Özellikle kask kullanımının istatistiklere göre yüzde 40’ın üzerinde ağır yaralanmaları önlediğini vurguluyor; kullanıcıları kask kullanımına teşvik ediyoruz.

Elektrikli scooter kullanıcılarına kendi araç sınıflarına uyan ve kara yolları tarafından scooter ve bisikletlere ayrılan bisiklet yollarında scooter kullanmalarını tavsiye ediyoruz.

Scooter kullanırken sakınmanız gereken hareketlerden biri de bisiklet yoluna zik zak çizerek girmektir. Ayrıca bisiklet yolundan giderken de sağa sola ani dönüşler yapmayın. Aksi takdirde arkanızdan hızla bir bisiklet gelebilir ve çarpışarak iki taraf da yaralanabilir.

Bisiklet yollarının bulunmadığı yerlerde ise yolun sağ tarafının kullanılması gerekmektedir. Yayalara ait kaldırımlarda ve geçiş yollarında da scooter kullanılmamalıdır.

Trafikte bulunan diğer araç sürücülerinin de bisiklet, motosiklet ve elektrikli scooter kullananlara dikkat etmeleri gerekir.

Örneğin özellikle dönüşlerde, durma ve duraksamalarda mutlaka arkadan gelenlere dikkat edilmesi gerekir. Trafikte bulunan her aracı bir bütünün parçaları olarak düşünerek hareket etmek gerekir. Bu yüzden de elektrikli scooter sürücülerinin bu önemli noktayı unutmadan trafik kurallarına ve trafik işaretlerine mutlaka uymaları gerekir.

Bir diğer önemli ayrıntı nereye gittiğinize, nereden geçtiğinize her zaman dikkat etmektir. Ayrıca yoldan başka hiçbir şeyle ilgilenmeyin. Telefonunuza bakmayın ve kulaklıkla müzik dinlemeyi aklınızdan bile geçirmeyin.

Scooter EğitimiScooter Kullanırken Dikkat Edilecekler

Elektrikli scooter’ları kullanmadan önce de sürücülerin dikkat etmeleri gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunlar scooter’ı yapısal olarak ve mekanik özellikleri açısından kontrol etmeyi içerir. Örneğin scooter’ın freni tutuyor mu, gaza basılıyor mu, herhangi bir kırığı ya da sürüşe engel bir durumu var mı gibi unsurların tespit edilmesi gerekir.

Daha önceden hiç kullanmadığınız bir araç olduğu için scooter’a alışma süreci olacaktır. Bu sebeple ilk başlarda trafiğe kapalı bir alanda deneme sürüşü gerçekleştirilmelidir. Böylece trafikteki araçları ve yayaları tehlikeye atma riskini ortadan kaldırırsınız. Scooter’a alışma ve scooter kullanmayı öğrenme aşamalarını geçtikten sonra trafiğe çıkılabilir.

Kullanılacak olan elektrikli scooter’da bir arıza veya araçta bir kusur varsa müdahale edilerek düzeltildikten sonra trafiğe çıkılmalıdır.

Scooter kullanırken kıyafetlerinize de dikkat etmeye özen gösterin. Mevsim yaz bile olsa topuklarınızı kapatan ayakkabılar ya da en azından ayaklarınızı mümkün olduğunca kaplayan ayakkabılar giymeye dikkat edin. Terlik giyerseniz elektrikli scooter’dan düşmeniz halinde daha kötü yaralanabilirsiniz.

Diğer taraftan herhangi bir kaza durumunda zarar görmenizi azaltmaya yardımcı olabilecek bacaklarınızı tamamen kapatan pantolonlar giymelisiniz. Tabii pantolon giymek ancak küçük kazalarda örneğin asfalta sürtündüğünde teninizin alabileceğinizi yaraları azaltmaya yarayacaktır.

Elektrikli scooter kullanırken kask takmanız gerektiğinden hatta bunun bir şart olduğundan bahsettik. Ancak kafanızda kask olsa bile hızınızı düşük tutmanız gerektiğinin ayrıca altını çiziyoruz. Kask çarpmanın şokunu azaltacaktır, ancak sizi sert düşmelerden ya da çarpmalardan koruyamayacağını unutmayın.

Scooter EğitimiTEKNOWAY Scooter Eğitimi

Scooter kullanırken başımıza gelecekleri önceden tahmin edemiyoruz. Ancak en azından meydana gelebilecek arızalara karşı önlemlerimizi almak bize bağlı.  Bu yüzden kullanıcılara tavsiyemiz scooter sahibi olur olmaz scooter’larda periyodik bakım nasıl olmalı ile ilgili size yol gösterecek profesyonel bir scooter teknik servis ile iletişime geçmenizdir.

TEKNOWAY her marka ve model elektrikli scooter tamiri ve elektrikli scooter bakımı konusunda uzman bir teknik servistir. Scooter bakımı sonrası aşınan veya yıpranan scooter parça değişimi işlemleri sayesinde sürüş güvenliğiniz artacaktır. Ayrıca böylece scooter bozuldu, elektrikli scooter açılmıyor, scooter gaz almıyor, açılıyor ama ilerlemiyor gibi scooter tamiri ihtiyacı doğurabilecek ihtimalleri azaltabilirsiniz. Elbette aldığınız önlemlere ve yaptırdığınız bakımlara rağmen scooter’ı bir yere çarpma veya scooter ile düşme gibi kazalar meydana gelebilir. Bu gibi durumlar karşısında scooter tamiri nerede yapılır araştırmasına girebilirsiniz. Bu ve benzeri olumsuz durumlarda hızlı harekete geçebilmek için en başından güvendiğiniz kaynaklar vasıtasıyla en iyi scooter servisi nerede cevabını öğrenmiş olun.

İstanbul Anadolu yakası Kadıköy’de ki TEKNOWAY, elektrikli scooter teknik servis ihtiyaçlarınıza hızlı şekilde cevap verebilecek teknik servislerden biridir. Bu alanda beş yıla yakın bir süredir hizmet vermektedir ve oturmuş bir müşteri profili vardır.

TEKNOWAY’in Kadıköy’ün merkezinde bulunan Türkiye’nin ilk ve tek beş katlı teknoloji mağazasında her gün onlarca teknolojik cihazın bakım ve onarım işlemleri profesyonel teknik servis anlayışı ile gerçekleştirilmektedir. Teknik servisimizde önceliğimiz markası ne olursa olsun tüm elektrikli scooter’ları kusursuz işçilik ve en iyi yedek parça hizmeti ile en hızlı şekilde onarmaktır. Özellikle her gün İstanbul içi ve İstanbul dışı kargoyla gelen onlarca marka ve model elektrikli scooter’ın çeşitli arızalarını gidermekteyiz. Elektrikli scooter’lar konusunda kapsamlı bilgi ve birikime sahibiz.

TEKNOWAY scooter güvenli sürüş eğitimi teorik ve pratik bilgileri kapsamaktadır. Eğer elektrikli scooter kullanmayı nasıl öğrenebilirim veya scooter güvenli sürüş nasıl olur şeklinde araştırma yapıyorsanız ihtiyaç duyabileceğiniz tüm bilgileri TEKNOWAY’deki elektrikli scooter güvenli sürüş eğitimi ile edinebileceğinizden emin olabilirsiniz. Ayrıca TEKNOWAY Elektrikli Scooter Güvenli Sürüş Eğitimi’ne başvurarak elektrikli scooter kullanma teknikleri ve elektrikli scooter kullanım kuralları hakkında da gerekli tüm bilgileri öğrenebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş


Merhaba!

Bir sorunuz mu var?

Lütfen bu düğmeyi kullanın

Bizimle iletişime geçin!