Scooter Güvenli Sürüş Eğitimi

Scooter Güvenli Sürüş Eğitimi

Scooter Güvenli Sürüş Eğitimi

Scooter Güvenli Sürüş Eğitimi

Yaklaşık beş yıl önce hayatımıza giren ve her geçen gün sayıları artan elektrikli scooter’ların pandemiyle birlikte satış rakamları oldukça üst seviyelere geldi. Yeni nesil taşıtlar olarak tanımlayabileceğimiz elektrikli scooter’lar, son yılların en popüler ürünlerinden biri olarak hızla her yaştan kullanıcıyı etkisi altına alarak yaygınlaşıyor. Bunda elektrikli scooter’ların kullanıcılara özellikle büyük şehirlerde trafiğe girmeden kısa mesafeler bile olsa bir yerden bir yere gitme imkanı sunmalarının büyük payı var.

Scooter’lar araç sahiplerinin en büyük sorunlarından biri olan park etme derdinden kurtarması, ekonomik ve çevreci yakıt tüketimine sahip olması gibi özellikleriyle birçok kullanıcının vazgeçilmezleri arasına girdi. Elektrikli scooter hedef kitlesinin elektrikli scooter’ı sadece gezmek için kullanan gençlerden kalabalık şehirlerde trafiğe girmeden en kısa sürede bir yerden bir yere gitmek isteyen çalışan kesime kadar son derece geniş olduğunu söyleyebiliriz. Elektrikli scooter‘lara olan bu yoğun talep, yollardaki scooter sayılarını iyiden iyiye artırdı. Artık trafiğin bir parçası olmaları nedeniyle güvenli elektrikli scooter sürüşü de çok daha fazla önem kazandı.

Genelde kullanıcılar elektrikli scooter sürmeyi çevrelerindeki scooter süren kişilerden ya da internetten videoları izleyerek öğrenmeye çalışıyorlar. Profesyonel anlamda scooter güvenli sürüş eğitimi almak isteyenler için 16 yıllık teknik servis deneyimine sahip TEKNOWAY olarak hizmetinizdeyiz. Elektrikli scooter eğitimi TEKNOWAY’de eğitmen Barış Akağaç tarafından verilmektedir.

Scooter Eğitimi İstanbul

2006 yılında hizmete açılan TEKNOWAY, İstanbul Kadıköy’de en popüler teknoloji mağazası ve teknik servisi olarak hizmet vermektedir. Mağazamız elektrikli scooter satışı yanında teknik servis hizmetlerinde de oldukça geniş seçeneklere sahiptir.

Küçük çocukların parklarda ve trafiğe kapalı alanlarda kullanmalarına aşina olduğumuz scooter’lar günümüzde hayatı kolaylaştıran ve yoğun şehir hayatının bir parçası haline gelen elektrikli scooter’lar olarak karşımızda. Elektrikli scooter’lar kullanıcılar tarafından ekonomik, enerji  ve zaman tasarrufu sağlamalarıyla oldukça ilgi görüyor. Fakat trafikte scooter sayılarının artması bazı riskleri de beraberinde getiriyor.

Özellikle büyük şehirlerde ilgi gören elektrikli scooter’ları kullanan sürücülerin can güvenliği açısından bazı trafik kurallarına hakim olması ve güvenli sürüş tekniklerini bilmesi önemlidir. Otomobil ehliyeti gibi bir belge kullanımı gerektirmeyen elektrikli scooter’lar için aktif olarak otomobil ya da motosiklet sürücüsü olmayanların trafiğin dinamiğini bilmemeleri sebebiyle scooter sürüş eğitimi almaları daha da hayati bir öneme sahiptir.

Yılların bilgi ve birikimine sahip, konusunda uzman TEKNOWAY’den alacağınız scooter güvenli sürüş eğitimi ile kullandığınız araçların yaratacağı tehlikeleri ve riskleri öğrenerek trafikte daha güvenli bir sürüş gerçekleştirebilirsiniz. Bu eğitim sayesinde elektrikli scooter ile trafikte nasıl daha çok fark edilebileceğinizi öğrenerek böylece kazalardan uzak kalabilmeyi sağlayabilirsiniz. Diğer taraftan Resmi Gazete’de de yayınlanan Elektrikli Skuter Yönetmeliği’ne uygun sürerek cezai işlemlerden de uzak kalabilirsiniz.

Merkezimizde pratik ağırlıklı verilen eğitim programında teknik bilgiler, trafik bilgisi, elektrikli scooter ekipmanları ve sürüş teknikleri ile ilgili teorik bilgiler de verilmektedir.

Scooter Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Scooter kullanımında dikkat edilecek konular özellikle güvenliği sağlamayı amaçlamaktadır. Güvenli bir sürüş için de scooter kullanımında öncelikle kask takılmalıdır. Kask takmanın ağır yaralanmaları yüzde 40’ın üzerinde engellediği ortaya çıkmıştır.

Bir diğer bilinmesi gereken önemli bilgi de elektrikli scooter’ların 50 kilometre ve üzeri hız limiti olan yollarda kullanımının yasak olduğudur. Ayrıca yük taşınması ve scooter’lara 2 kişi binilmesi de yasaktır.

Her ne kadar park yeri bulma sorunundan önemli ölçüde kullanıcıları kurtarsa da özel mülkiyete ya da üniversitelerin içerisine park etmemek gibi ihlal edilmemesi gereken kurallar bulunmaktadır.

Eğitimde en fazla üzerinde durduğumuz konulardan biri de scooter’ların periyodik bakımlarının, onarımlarının ve parça kontrollerinin aksatılmaması yönündedir.

Elektrikli scooter kullanıcılarının kendilerinin ve trafikteki diğer kişi ve araçların güvenliklerini tehlikeye atmayacak şekilde trafik akışına dikkat ederek sürmeleri gerekir.

Scooter güvenli sürüş eğitimi çerçevesinde kask, dizlik, dirseklik, görünürlüğü artırmak için reflektörlü yelek, mont, bileklik ve eldiven gibi koruyucu ekipmanların kullanımının önemini ve gerekliliğini vurguluyoruz. Özellikle kask kullanımının istatistiklere göre yüzde 40’ın üzerinde ağır yaralanmaları önlediğini vurguluyor; kullanıcıları kask kullanımına teşvik ediyoruz.

Scooter Güvenli Sürüş Eğitimi

Scooter Kullanmadan Önce Dikkat Edilecekler

Elektrikli scooter’ları kullanmadan önce de sürücülerin dikkat etmeleri gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunlar scooter’ı yapısal olarak ve mekanik özellikleri açısından kontrol etmeyi içerir. Örneğin scooter’ın freni tutuyor mu, gaza basılıyor mu, herhangi bir kırığı ya da sürüşe engel bir durumu var mı gibi unsurların tespit edilmesi gerekir.

Daha önceden hiç kullanmadığınız bir araç olduğu için scooter’a alışma süreci olacaktır. Bu sebeple ilk başlarda trafiğe kapalı bir alanda deneme sürüşü gerçekleştirilmelidir. Böylece trafikteki araçları ve yayaları tehlikeye atma riskini ortadan kaldırırsınız. Scooter’a alışma ve scooter kullanmayı öğrenme aşamalarını geçtikten sonra trafiğe çıkılabilir.

Kullanılacak olan elektrikli scooter’da bir arıza veya araçta bir kusur varsa müdahale edilerek düzeltildikten sonra trafiğe çıkılmalıdır.

Elektrikli scooter kullanıcılarına kendi araç sınıflarına uyan ve kara yolları tarafından scooter ve bisikletlere ayrılan bisiklet yollarında scooter kullanmalarını tavsiye ediyoruz.

Bisiklet yollarının bulunmadığı yerlerde ise yolun sağ tarafının kullanılması gerekmektedir. Yayalara ait kaldırımlarda ve geçiş yollarında da scooter kullanılmamalıdır.

Trafikte bulunan diğer araç sürücülerinin de bisiklet, motosiklet ve elektrikli scooter kullananlara dikkat etmeleri gerekir.

Örneğin özellikle dönüşlerde, durma ve duraksamalarda mutlaka arkadan gelenlere dikkat edilmesi gerekir. Trafikte bulunan her aracı bir bütünün parçaları olarak düşünerek hareket etmek gerekir. Bu yüzden de elektrikli scooter sürücülerinin bu önemli noktayı unutmadan trafik kurallarına ve trafik işaretlerine mutlaka uymaları gerekir.,

Scooter Güvenli Sürüş Eğitimi

Elektrikli Scooter Sürüş Eğitimi

TEKNOWAY İstanbul’un kalbi Kadıköy’de en büyük ve en güvenilir elektrikli scooter servisidir. Bu alanda beş yıla yakın bir süredir hizmet vermektedir ve oturmuş bir müşteri profili vardır. Özellikle her gün İstanbul içi ve İstanbul dışı kargoyla gelen onlarca marka ve model elektrikli scooter’ın çeşitli arızalarını gidermekteyiz. Elektrikli scooter’lar konusunda kapsamlı bilgi ve birikime sahibiz.

TEKNOWAY scooter güvenli sürüş eğitimi teorik ve pratik bilgileri kapsamaktadır. Eğer elektrikli scooter kullanmayı nasıl öğrenebilirim veya scooter güvenli sürüş nasıl olur şeklinde araştırma yapıyorsanız ihtiyaç duyabileceğiniz tüm bilgileri TEKNOWAY’deki elektrikli scooter güvenli sürüş eğitimi ile edinebileceğinizden emin olabilirsiniz. Ayrıca TEKNOWAY Elektrikli Scooter Güvenli Sürüş Eğitimi’ne başvurarak elektrikli scooter sürüş teknikleri ve elektrikli scooter kullanım kuralları hakkında da gerekli tüm bilgileri öğrenebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş


Merhaba!

Bir sorunuz mu var?

Lütfen bu düğmeyi kullanın

Bizimle iletişime geçin!