Xiaomi Scooter Pro 2 Batarya Ömrü Ne Kadar?

Xiaomi Scooter Pro 2 Batarya Ömrü Ne Kadar?

En çok tercih edilen elektrikli scooter’lar arasında sağlam bir yeri olan Xiaomi Scooter Pro 2 batarya ömrü ne kadar oldukça merak ediliyor. Yaklaşık piyasaya çıkmasının üzerinden iki yıl kadar geçmiş olan bu model, 12.4 Ah kapasitede bir bataryaya sahip. Detaylara girmeden önce batarya ömrü ne kadar ifadesine açıklık getirmek daha doğru bir yaklaşım. Bazen ağız alışkanlığı nedeniyle Xiaomi Scooter Pro 2 ne kadar yol gidiyor sorusu sormak istendiğinde bu batarya ömrü ne kadar şeklinde ifade edilebiliyor ki bu pek de doğru değil. Sonuç olarak elektrikli scooter’lar bir taşıt olduğu için bataryanın sunduğu hizmetin karşılığını kilometre yani menzil değeri olarak ölçümlemek gerekiyor. Teknoway olarak uzun bir süredir ve yüksek adetlerde sattığımız bir elektrikli scooter olan Xiaomi Scooter Pro 2 batarya ömrü açısından tüm müşterilerimizin yüzünü güldürüyor. Bunu servis ve bakım ihtiyaçları nedeniyle sürdürdüğümüz ilişkilerden kolay bir şekilde anlayabiliyoruz.

Xiaomi Scooter Pro 2 batarya ömrü ne kadar dendiğinde anlaşılması gereken nokta bataryanın döngü ömrünün kast edilmesidir. Tabii buna da önce Xiaomi Scooter Pro 2’nin kullandığı bataryanın yapısından biraz bahsederek açıklık getirmek gerekiyor. Elektrikli scooter’larda günümüzde birçok farklı tipte batarya tercih edilebiliyor ancak Xiaomi halen en fazla tercih edilen performanslı ve uzun ömürlü Li-ion pillerden yana tercih yapmış durumda. Xiaomi Scooter Pro 2 bataryası kaç tane hücre içeriyor yani kaç hücreli derseniz bu sorunun cevabı da 30 hücre şeklinde söylenebilir. Yani Xiaomi Scooter Pro 2 batarya iç yapısı 30 tane 18650 tipinde Li-ion pilin bir araya getirilmesinden oluşuyor. Elbette motorun ihtiyaç duyduğu 37V gerilimin sağlanması için batarya düzeneğinde 10’ar adet seri bağlı üç grup pilin birbirine bağlanması söz konusu. Yani 37V gerilim 10 adet 3.7V Li-ion pilin seri bağlanmasıyla karşılanırken, 12.8 Ah depolama da paralel bağlantı ile elde ediliyor.

Xiaomi Scooter Bataryası Kaç Yıl Gider? (Döngü / Cycle)

Xiaomi’nin en yeni modellerinden olan Scooter Pro 2 bataryası diğer birçok Li-ion batarya gibi 300 ile 500 arasında değişen bir döngü ömrüne sahip. Bu da şu demek oluyor; neredeyse yılın her günü elektrikli scooter’ının bataryasını bitirerek şarj eden bir kullanıcı için yaklaşık iki yıllık bir süreden sonra bataryanın zayıflaması beklenebilir. Yine de bu durumu döngü ömrü şeklinde düşünmemek gerekiyor yani Xiaomi scooter bataryası kaç kez şarj olabilir sorusunun cevabı 300 veya 500 değildir. Eğer Li-ion batarya nasıl kullanılmalı veya elektrikli scooter’ı şarj ederken dikkat edilecek noktalar konusunda bilgi sahibiyseniz söz konusu süreyi çok daha fazla uzatabilmek elinizde. Sadece hafta sonları keyfi kullananlar içinse oldukça uzun bir süre boyunca batarya sorunu çekmeyeceklerini söyleyebiliriz ancak burada da Li-ion’un kullanılmayı seven bir pil teknolojisi olduğunun altını çizmek isteriz. Yani pil sık kullanıldığı sürece yüksek performans sergileyebiliyor. Elektrikli scooter’lara dönecek olursak performansın getirileri de yokuş çıkma açısı, en yüksek hız ve menzil uzunluğu şeklinde listelenebilir.

Xiaomi Scooter Pro 2 Batarya Arızası Sorunu Servisi Tamiri

Elektrikli Scooter Şarj Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Genelde bataryaların bazı ana şarj edilme kuralları vardır. Orijinal şarj adaptörü kullanın, çok sıcak veya ıslak ortamlarda şarj işlemi gerçekleştirmeyin; şarja takılı olduğu süre boyunca ürünü kullanmayın gibi kurallar. Ayrıca bir de bataryaların kimyasal teknolojilerine göre dikkat edilmesi gereken bazı ayrıntılar vardır. Li-ion bir bataryanın uzun ömürlü olmasını istiyorsanız düzenli şekilde kullanmalısınız. Yani Xiaomi Scooter Pro 2 batarya dikkat edilecekler arasında ilk sıraya düzenli kullanımı koyabilirsiniz. Bir kez kullanıp aylarca kullanılmayan bir tarz batarya ömrünü kısaltacaktır. Bu tarz bir kullanıma kıyasla her gün kullanmak daha sağlıklı ve uzun ömürlü bir bataryaya sahip olmanızı sağlayacaktır. Teknolojisi gereği Xiaomi Scooter Pro 2 batarya seviyesini yüzde 20 altına indirmemeye çalışın. Yani tam olarak bitirip o şekilde şarj etmek de iyi bir şey değil. Batarya doluluğu ile birlikte voltaj da azalacağı için motorun yokuş çıkma gibi zorlayıcı durumlarda daha fazla Amper kullanarak zorlanma ve yanma ihtimali olabileceğini unutmayın. 36V bir batarya bitmeye yakın bir seviyedeyken 28-29V seviyelerine kadar inebilmektedir. Elbette Li-ion bataryaların en güzel tarafı dilediğiniz zaman şarja takabilmenin herhangi bir zarar vermiyor oluşu.

Xiaomi Scooter Pro 2 Yeni Batarya Pil Fiyatı

Xiaomi Scooter Pro 2 yeni batarya fiyatı 2500 TL civarında bir rakamdır ancak bu rakamın kampanya ve döviz kurundaki dalgalar sonucu daha düşük veya daha yüksek olabileceğini unutmayın. Elektrikli scooter sahibi olduktan birkaç sene sonra bu denli ciddi bir tutarı ödemeyi kimse istemeyeceğinden bataryanın titiz bir şekilde kullanılması önemli. Teknoway Xiaomi scooter servisi olarak Mi Scooter Pro 2 batarya değişimi ve pil tamiri konularında güvenilir bir adrestir. Ancak yine de olağan dışı bir nedenle batarya değişimi yapmamak için elektrikli scooter’ınızı kullanırken de bazı dikkat etmeniz gereken koşullar var. Öncelikle her ne kadar su sıçramalarına karşı dayanıklı olsalar da elektrikli scooter’ların yağmurlu günlerde kullanılmasını tavsiye etmemekteyiz. Xiaomi Scooter Pro 2 bataryanın yeri alt taraftadır ve böyle günlerde zeminden pil ve batarya bölgesine sıvı alabilmesi söz konusudur. Her ne kadar sıvıya karşı korumalı bir üretim süreci olsa da bazı çarpmalar veya zamanla oluşabilecek yalıtım kayıpları sıvı teması sorununa yol açabilmektedir. Bunun dışında elektrikli scooter temizliğini kesinlikle bol sulu yıkama şeklinde gerçekleştirmeyin. Elektrikli scooter temizliği nasıl yapılır sorusunun cevabı nemli bir bezle silmek olmalıdır.

Xiaomi Scooter Pro 2 Batarya Pil Arızası Nasıl Anlaşılır?

Kullanıcıların fiziksel özellikleri, sürüş karakterleri, yaşanan yerdeki iklim, gidilen yolların yapısı ve hatta elektrikli scooter’ın bakımlarının düzenli yapılıp yapılmadığına bağlı olarak Xiaomi Scooter Pro 2 batarya ömrü ne kadar diye birbiri arasında bilgi alışverişi yapan kullanıcılar farklı cevaplar duyabiliyor. Bazen de özensiz kullanım nedeniyle veya farkında olunmadan bataryaya zarar verilebiliyor. Xiaomi Scooter Pro 2 batarya pil arızası belirtileri genelde yüksek hıza çıkamama, yokuşta zorlanma, daha az yol gidiyor şikayeti şeklinde ortaya çıkabilir. Daha ileri düzey arızalarda ise scooter kendi kendine kapanıyor, yokuşta birden duruyor, kapanınca açılmıyor, şarj olmuyor, şarjı hemen bitiyor şeklinde belirtiler verebilir. Böyle durumlarda mutlaka batarya değişimi yapılması şart değildir. Elektrikli scooter’ınızı İstanbul Kadıköy’deki servisimize getirdiğinizde veya İstanbul’da değilseniz kargo ile gönderdiğinizde Xiaomi Scooter Pro 2 batarya pil arızası sorununu kolayca çözebilirsiniz.

Teknik servisimizde bataryanın doluluk oranına göre sunduğu voltaj değerleri ölçülmekte ve referans değerlerin dışında bir sonuç elde edilirse tek tek hücre kontrolü yapılmasına geçilmektedir. Bazen sıcaklık veya sıvı teması gibi nedenlerle de batarya içindeki hücreler zarar görebiliyor. Böyle durumlarda arızalı hücreyi bularak yenisi ile değiştiriyoruz ve özel pil kaynağı makinesi ve yalıtım folyolaması işlemlerinden sonra ilk günkü performansında size teslim ediyoruz. Servisimiz Teknoway’e elektrikli scooter batarya tamircisi veya elektrikli scooter pili nerede tamir edilir şeklinde arayarak birçok kullanıcı gelerek memnun ayrılıyor. Bahsettiğimiz gibi Xiaomi Scooter Pro 2 batarya fiyatları yüksek ve bu nedenle servisimizde batarya pil tamiri işlemleri ile çok daha düşük bir maliyete pilinizden daha uzun süre faydalanmanızı sağlıyoruz. Eğer elektrikli scooter’ınız ile ilgili bir batarya şüphesi duyuyorsanız bu konuda teknik servisimizle iletişime geçerek fikir alışverişinde bulunabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş