Xiaomi Scooter Yağmurda Kullanılır mı?

Media Market Xiaomi Mi Pro 2 Scooter Servisi Tamiri

Xiaomi Scooter Yağmurda Kullanılır mı?

Xiaomi Scooter Yağmurda Kullanılır mı?

Yağmurda elektrikli scooter kullanmak çoğu kişinin aklına takılan bir konudur. Çünkü yağmur önemli bir kısmı elektronik aksamlara sahip elektrikli scooter’ların kullanılması için tavsiye edilen bir ortam değildir. Tabii bu durum elektrikli scooter’ın yağmurda kesinlikle kullanılmaması gerektiği anlamına da gelmez. Konu elbette tartışmaya açık ancak bizim önerimiz elektrikli scooter’ların yağmurda mümkün olduğunca kullanılmamaları gerektiği yönünde. Yağmurda elektrikli scooter kullanmanın birtakım zararları vardır ve bunlar hemen olmasa bile bir süre sonra ortaya çıkarak yeni masraflarla karşılaşmanıza neden olabilir.

Eğer yağmurda kullanımı zorunlu kılacak bazı durumlar varsa önceden planınızı yapmalı ve elektrikli scooter için su geçirmez ekran koruyucu, su geçirmeyen elektrikli scooter brandası gibi aksesuarları alarak yağmurlu günlerde yanınızda taşımalısınız. Elbette ıslak zemin kuru zemine göre daha fazla kaygan olacağı için tüm taşıtlar için geçerli olan kuralların elektrikli scooter’lar için de geçerli olacağını unutmayın. Örneğin; elektrikli scooter’larda yağmurda fren mesafesi artacaktır, yine yağmurda viraj dönerken kayabilme ihtimali de yükselecektir. Benzer şekilde yağmurun sebep olabileceği görüş yetersizliği gibi sorunlar kaza için zemin hazırlayabilir.

Xiaomi Elektrikli Scooter’ı Yağışlı Havada Kullanma

Islanmanın her türlüsü elektrikli scooter’ın elektronik aksamları için birer risk teşkil eder. Normal şartlarda elektrikli scooter’lar için su sıçraması gibi durumlar elbette dikkate alınmamalıdır yani ıslanmış zeminlerden geçerken elbette kuşku duymanıza gerek yok. Ancak sürekli ve güçlü yağışlı hava bazı parçaların ıslanarak zarar görmesini, scooter’ın kısa devre yapmasını ve hatta sıvı teması sonrası anakart arızası sorunu meydana getirebilirler. Xiaomi elektrikli scooter’lar en iyi elektrikli scooter markaları arasındadır ve diğer tüm elektrikli scooter’lar gibi sudan korunmalıdır. Yağışlı hava kısmını aslında yağmur dışında da düşünmek gerekir. Kar da bir yağış çeşididir ve karlar da eridikten sonra su haline geldiği için elektrikli scooter’lar için benzer sorunları ifade edebilir. Benzer şekilde gece meydana gelebilen çiy ve kırağı gibi nemlenmeler de elektrikli scooter aksamları için uygun olmayan şartlardır. Kırağı kış aylarında, çiy ise ilkbahar aylarında oluşabileceğinden dikkatli olunmalıdır.

Elektrikli scooter’lar su geçiren ancak bir noktaya kadar sıvı teması dayanıklılığı gösterebilen cihazlardır. Dolayısıyla her iki durum için de kırmızı çizginin farkında olmak gerekir. Islak bir zeminden geçmek dediğimiz gibi sorun olmayacaktır. Ancak içi su dolu çukurlar veya yoğun bir yağmur yağışı sırasında yolda bulunan su miktarı bir risktir. Bu da elektrikli scooter’ın başına her türlü arızayı getirebilir. Xiaomi elektrikli scooter’lar dahil tüm elektrikli scooter’ların fabrika çıkışlı olarak su temasına karşı sıvı yalıtımları yapılır. Ancak zamanla veya teknik servis müdahaleleri sonrası sıvı teması özelliklerinde azalma meydana gelebilir. Bu noktada elektrikli scooter bakımı yapan teknik servisin tecrübesi de önemlidir.

Elektrikli Scooter Yağmur ve Sıvı Teması İçin Su Geçirmez Aksesuarlar

Elektrikli scooter’larda yağmur üstten veya alttan çeşitli parçaların bozulmasına sebebiyet verebilir. Teknik servisimiz TEKNOWAY’e Xiaomi scooter dashboard göstermiyor, ekran okunmuyor, panelde yazı çıkmıyor, görüntü gidip geliyor şikayeti ile gelen birçok elektrikli scooter’da dashboard sıvı teması sorunu yaşandığını tespit ediyoruz. Dashboard’lar yapıları gereği su geçirmez parçalar değildir çünkü ekranın bulunduğu şeffaf bölme ve tuş ile kasanın aralığı su girişine her zaman müsaittir. Bu da elektrikli scooter yağmurda kaldı gibi sorunlarda hemen olmasa bile oksitlenme sonrası ekran arızası sorununu meydana getirir. Çözüm için Xiaomi elektrikli scooter dashboard ekran koruyucu silikon kılıf ürünümüzü kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bu aksesuar tamamen su geçirmez özelliklere sahiptir. Böylece sürüş sırasındaki yağmur temasından ve park halinde elektrikli scooter ekranına su girdi gibi sorunlara engel olur.

Elektrikli scooter’ın yağmurda dışarda kalması zararlı mı veya elektrikli scooter’ın balkonda durmasının zararı var mı diye araştırma yapıyor olabilirsiniz. Aslında kağıt üzerinde bu durumların bir zararı yok ancak eğer mümkünse bir elektrikli scooter brandası kullanarak sıvı teması sonrası oluşabilecek tüm arızaların önüne geçmenizi tavsiye ederiz. Xiaomi elektrikli scooter sıvı teması batarya arızası, anakart tamiri, motor onarımı gerektirebilecek sorunlara zemin hazırlayabilir. Bir diğer önemli durum da elektrikli scooter’ın servis geçmişini iyi bilmenizdir.

Profesyonel Xiaomi scooter teknik servisi olan bir firmanın elektrikli scooter içini açma işleminden sonra yalıtımı düşünerek elektrikli scooter’ı geri kapatma ve bu esnada gerekli işlemleri yapması gerekir. Elektrikli scooter batarya ve anakart yalıtımı yapılmadan kapatıldığında su direnci özelliğini kaybedebilir. Bu da anakart sıvı teması sonrası arızalanma, batarya değişimi gibi masraflı kapıları aralayabilir. Teknik servisimiz TEKNOWAY’de anakart sıvı temasına bağlı tüm arızaların tamirini entegre değişimi yoluyla gerçekleştirebilmekteyiz. Ayrıca bozulduğu düşünülen dashboard’lar için de öncelikle kurutma ve nem alma yolu ile onarım yollarını denemekteyiz. Sıvı teması eğer dashboard’ı kurtarılamaz düzeyde bozmuşsa bu seferde de müşterilerimize mecburi olarak Xiaomi elektrikli scooter yeni ekran taktırma veya dashboard değişimi gibi çözümler sunmaktayız.
Xiaomi Scooter Yağmurda Kullanılır Mı

Xiaomi Elektrikli Scooter Yağmurda Bozulur mu?

Yağmur tüm elektrikli scooter’lar için uygun olmayan bir ortamdır ancak belirli ölçülerde kullanmak elbette mümkündür. Özellikle yoğun yağışlar sırasında elektrikli scooter kullanımından kaçınmak gerekir çünkü yolların ne derecede su tutabileceği çok da iyi bilinmeyeceği için motorun suya girmesi son derece basittir. Motorun suya girmesi sonucu Xiaomi elektrikli scooter kendi kendine durdu şeklinde sorunlar meydana gelebilir, ışıklar birden söndü, scooter açılmıyor, elektrikli scooter ilerlemiyor, scooter arıza veriyor gibi birçok sorun yağmurda yaşanabilir.

Elektrikli scooter’ların motorları aslında çok da güvenli bir noktada değildir. Bunun için genelde tipik bir elektrikli scooter’dan bahsediyorsak tekerlek jantı seçilmiştir. Zemin ile arada sadece birkaç santimlik bir mesafenin ele alınması gerekir. Yağmurlu havada tekerlek inmesi veya daha kalın giyinilmesinden dolayı ağırlık sebepli jantın zemine daha yakın bulunması, engel geçişlerinin de etkisiyle scooter motoruna sıvı girmesi sorununa sebep olabilir. Özenle kullanılan ve hatta hiç tamir geçmişi olmayan elektrikli scooter’lar bile yağmurda çok hızlı şekilde arızalanabilir. Bunun sebebi de hareket ve sarsıntıların zamanla su geçirmezlik özelliğine olabilecek olumsuz etkileridir.

Xiaomi elektrikli scooter’ı yağmurdan korumak için yapılabilecekler koruyucu kullanmak ve tamir-bakım işlemlerini işini bilen uzman teknik servislerde yaptırmaktır. Ancak güvenli sürüş için bir diğer nokta da lastiklerin durumudur. Elektrikli scooter lastikleri boyutları nedeniyle oldukça hızlı eskiyebilmektedir. Hatta basit şekilde örneklemek gerekirse 8.5 inç lastikli bir elektrikli scooter standart bir bisiklete göre aynı yolu yapmak için iki kat daha fazla yani toplamda üç kat tekerlek döndürür. Bu da lastiklerin kafada planlanan süreden daha fazla eskiyebilmesi demektir. Özellikle havanın güzelleşmesi ve akaryakıt fiyatlarının yükselmesi elektrikli scooter’lara olan ilgiyi daha da fazla yükseltecektir. Bu nedenle elektrikli scooter’ı yağmurda sürüş öncesi dikkat edilecekler arasına lastik hava basıncı kontrolü gibi noktalar da eklenmelidir. Özellikle yağmurlu havalarda scooter’ın izin verilenden daha fazla ağırlıkla kullanılmasını hem motor zorlanması, hem de sürüş güvenliğini olumsuz etkileyebilmesi adına kesinlikle tavsiye etmemekteyiz.

Bu gönderiyi paylaş


Merhaba!

Bir sorunuz mu var?

Lütfen bu düğmeyi kullanın

Bizimle iletişime geçin!