Yeni Başlayanlar Scooter Kullanmak

Konya'da Toptan Elektrikli Scooter Satışı

Yeni Başlayanlar Scooter Kullanmak

Yeni Başlayanlar Scooter Kullanmak

Scooter’lar küçükten büyüğe herkesin keyifle kullandığı eğlenceli araçlardan biridir. Çocukları eğlendirirken bir taraftan da gelişimine yardımcı olan scooter’ların üst versiyonları olarak tanımlayabileceğimiz elektrikli scooter’lar ise yetişkinler için de eğlenceli olduğu kadar hayatı kolaylaştıran ekonomik araçlardan biridir.

Elektrikli scooter’larla özellikle trafik yoğunluğunun fazla olduğu büyük şehirlerde, sahil kesimlerinde ve tatil beldelerinde çok daha sık karşılaşmak mümkün. Elektrikli scooter’ların bu derece popüler olmasıyla birlikte satış noktaları da çoğalmaya başladı. Çevreci ve ekonomik yakıt tüketimi, kısa mesafeler de olsa trafiğe takılmadan gidebilmesi ve park bulma sorunu olmaması sebebiyle elektrikli scooter sayısı günden güne artıyor. Sayılarının iyice artmasıyla motosikletler ve bisikletler gibi trafiğin bir parçası haline gelen elektrikli scooter’ların güvenli bir şekilde kullanımı daha da önemli hale geliyor.

Kullanıcılar elektrikli scooter sürmeyi genellikle yakınlarında scooter kullanan kişilerden ya da internetten videoları izleyerek öğrenmeye çalışıyorlar. Elektrikli scooter eğitimi almak isteyenler veya elektrikli scooter nasıl kullanılır diye araştırma yapan birçok kullanıcı ise elektrikli scooter eğitimi nereden alınır veya elektrikli scooter eğitimi nasıl alınır diye araştırma yapabiliyor.

16 yıllık bir geçmişe sahip İstanbul Anadolu yakası Kadıköy’de bulunan TEKNOWAY’de profesyonel teknik servisi ve uzman teknisyenleri ile her gün onlarca elektrikli scooter’ın tamir ve bakım işlemi gerçekleştirilmektedir. TEKNOWAY, yılların tecrübesiyle elektrikli scooter eğitimi alanında da teorik ve pratik bilgi birikimine sahiptir.  Yeni başlayanlar scooter kullanmak için profesyonel anlamda elektrikli scooter eğitimi almak istemeleri halinde TEKNOWAY’de eğitmen Barış Akağaç’tan ders alabilirler.

Scooter Kullanma Eğitimi

2006 yılında hizmete açılan TEKNOWAY, İstanbul Kadıköy’de en popüler teknoloji mağazası ve teknik servisi olarak hizmet vermektedir. Mağazamız elektrikli scooter satışı yanında teknik servis hizmetlerinde de oldukça geniş seçeneklere sahiptir.

Günümüzde hayatı kolaylaştıran ve yoğun şehir hayatının bir parçası haline gelen elektrikli scooter’ların en basit modellerini küçük çocukların parklarda ve trafiğe kapalı alanlarda kullanmalarına aşinayız. Elektrikli scooter’lar kullanıcılar tarafından ekonomik, enerji  ve zaman tasarrufu sağlamalarıyla oldukça ilgi görüyor. Fakat trafikte scooter sayılarının artması bazı riskleri de beraberinde getiriyor.

Özellikle büyük şehirlerde ilgi gören elektrikli scooter’ları kullanan sürücülerin can güvenliği açısından bazı trafik kurallarına hakim olması ve güvenli sürüş tekniklerini bilmesi önemlidir. Otomobil ehliyeti veya motosiklet ehliyeti gibi bir belge almayı gerektirmeyen elektrikli scooter’lar için aktif olarak otomobil ya da motosiklet sürücüsü olmayanların trafiğin dinamiğini bilmemeleri sebebiyle scooter sürüş eğitimi almaları daha da hayati bir öneme sahiptir.

Yılların bilgi ve birikimine sahip, elektrikli scooter konusunda uzman TEKNOWAY’den alacağınız scooter güvenli sürüş eğitimi ile trafikteki araçların yaratacağı tehlikeleri ve riskleri öğrenerek daha güvenli bir sürüş gerçekleştirebilirsiniz. Bu eğitim sayesinde elektrikli scooter ile trafikte nasıl daha çok fark edilebileceğinizi öğrenerek böylece kazalardan uzak kalabilmeyi sağlayabilirsiniz. Diğer taraftan Resmi Gazete’de de yayınlanan Elektrikli Skuter Yönetmeliği’ne uygun sürerek cezai işlemlerden de uzak kalabilirsiniz.

Merkezimizde pratik ağırlıklı verilen eğitim programında teknik bilgiler, trafik bilgisi, elektrikli scooter ekipmanları ve sürüş teknikleri ile ilgili teorik bilgiler de verilmektedir.

Scooter’da Olması Gereken Özellikler

Güvenli bir sürüş için scooter, sağlam bir tutuşa sahip olmalıdır. Yağmurlu havalarda ıslak zemin yüzünden kaygan hala gelen zeminde güvenli bir yolculuk yapabilmek için sağlam şekilde tutunacak bir scooter seçmek önemlidir.

Elektrikli scooter’larda fren kontrolü de önem verilmesi gereken kriterler arasındadır. Daha güvenli bir sürüş için mutlaka iyi bir fren sistemine sahip olan scooter modellerini seçmelisiniz.

Elektrikli scooter ağırlığı da seçimde önemli kriterlerden biridir. Hafif bir scooter modeli tercih ettiğinizde bir yerden bir yere scooter’ı taşımak çok daha kolay olur. Buna ek olarak katlanabilir scooter modelleri de taşınabilirlik konusunda size oldukça kolaylık sağlayacaktır.

Yeni Başlayanlar Scooter KullanmakScooter Seçiminde Dikkat Edilecekler

Elektrikli scooter modelleri arasında seçim yaparken göz önüne alınan bazı kriterler bulunmaktadır. Bu kriterlere dikkat ettiğinizde kendinize en uygun aracı seçmiş olursunuz. Bu kriterleri aşağıda kısaca ele alıyoruz.

Lastik büyüklüğü elektrikli scooter seçiminde önemli bir kriterdir. Scooterların lastikleri büyüdükçe sürüşleri de daha hızlı ve daha konforlu olacaktır. Kullanım amacınıza ve kullanacağınız yollara göre çok küçük lastikli scooter modelleri yerine daha büyük lastikli olanları tercih edebilirsiniz.

Elektrikli scooter’larda aracın aracın batarya gücü ve motor gücü de en önemli kriterler arasındadır. 350 W ve üstü güce sahip olan scooter modelleri ile oldukça rahat ulaşım sağlamanız mümkün. Ayrıca güçlü pillere sahip olan scooter modellerini de tercih etmeniz önemli. Bu şekilde scooter’ınız ile daha uzun mesafelere gidebilmek mümkün olur.

Elektrikli scooter’ın ağırlığının mobilite açısından öneminden bahsetmiştik. Scooter ne kadar hafif olursa onu taşımanız da o kadar kolay olur.

Elektrikli scooter’ların taşıma kapasitesi de yetişkinler için önemli bir kriterdir. Günümüzde, 100 kiloya kadar taşıma kapasitesi olan scooter seçenekleri piyasada bulunmaktadır. Kendi kilonuza uygun scooter seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz.

Yeni Başlayanlar Scooter KullanmakScooter Kullanma Kuralları

Scooter kullanma kurallarının çoğu özellikle güvenliği sağlamayı amaçlamaktadır. Güvenli bir sürüş için de scooter kullanımında öncelikle kask takılmalıdır. Kask takmanın ağır yaralanmaları yüzde 40’ın üzerinde engellediği ortaya çıkmıştır.

Bir diğer bilinmesi gereken önemli bilgi de elektrikli scooter’ların 50 kilometre ve üzeri hız limiti olan yollarda kullanımının yasak olduğudur. Ayrıca yük taşınması ve scooter’lara 2 kişi binilmesi de yasaktır.

Her ne kadar park yeri bulma sorunundan önemli ölçüde kullanıcıları kurtarsa da özel mülkiyete ya da üniversitelerin içerisine park etmemek gibi ihlal edilmemesi gereken kurallar bulunmaktadır.

Eğitimde en fazla üzerinde durduğumuz konulardan biri de scooter’ların periyodik bakımlarının, onarımlarının ve parça kontrollerinin aksatılmaması yönündedir.

Elektrikli scooter kullanıcılarının kendilerinin ve trafikteki diğer kişi ve araçların güvenliklerini tehlikeye atmayacak şekilde trafik akışına dikkat ederek sürmeleri gerekir.

Scooter güvenli sürüş eğitimi çerçevesinde kask, dizlik, dirseklik, görünürlüğü artırmak için reflektörlü yelek, mont, bileklik ve eldiven gibi koruyucu ekipmanların kullanımının önemini ve gerekliliğini vurguluyoruz. Özellikle kask kullanımının istatistiklere göre yüzde 40’ın üzerinde ağır yaralanmaları önlediğini vurguluyor; kullanıcıları kask kullanımına teşvik ediyoruz.

Elektrikli scooter kullanıcılarına kendi araç sınıflarına uyan ve kara yolları tarafından scooter ve bisikletlere ayrılan bisiklet yollarında scooter kullanmalarını tavsiye ediyoruz.

Scooter kullanırken sakınmanız gereken hareketlerden biri de bisiklet yoluna zik zak çizerek girmektir. Ayrıca bisiklet yolundan giderken de sağa sola ani dönüşler yapmayın. Aksi takdirde arkanızdan hızla bir bisiklet gelebilir ve çarpışarak iki taraf da yaralanabilir.

Bisiklet yollarının bulunmadığı yerlerde ise yolun sağ tarafının kullanılması gerekmektedir. Yayalara ait kaldırımlarda ve geçiş yollarında da scooter kullanılmamalıdır.

Trafikte bulunan diğer araç sürücülerinin de bisiklet, motosiklet ve elektrikli scooter kullananlara dikkat etmeleri gerekir.

Örneğin özellikle dönüşlerde, durma ve duraksamalarda mutlaka arkadan gelenlere dikkat edilmesi gerekir. Trafikte bulunan her aracı bir bütünün parçaları olarak düşünerek hareket etmek gerekir. Bu yüzden de elektrikli scooter sürücülerinin bu önemli noktayı unutmadan trafik kurallarına ve trafik işaretlerine mutlaka uymaları gerekir.

Bir diğer önemli ayrıntı nereye gittiğinize, nereden geçtiğinize her zaman dikkat etmektir. Ayrıca yoldan başka hiçbir şeyle ilgilenmeyin. Telefonunuza bakmayın ve kulaklıkla müzik dinlemeyi aklınızdan bile geçirmeyin.

Bu gönderiyi paylaş


Merhaba!

Bir sorunuz mu var?

Lütfen bu düğmeyi kullanın

Bizimle iletişime geçin!