Yüz Yüze Eğitim için Tarih Verildi

Yüz Yüze Eğitim için Tarih Verildi

Yüz Yüze Eğitim için Tarih Verildi

Yüz Yüze Eğitim için Tarih Verildi

Dünyanın dengesini bozan koronavirüs sebebiyle ve riski daha iyi yönetebilmek adına okullarda bir süredir uzaktan eğitime geçilmişti. Alınan önlemler sayesinde ülkemizde etkisi yetiren virüs, yeni normal kapsamında belirli sınıflar için yüz yüze eğitime geçme kararı aldı. Yeni normal dönemde açılan sınıf sayısının az olması sayesinde fiziki ve sosyal mesafe dikkate alınarak düzenlemeler yapıldı. Dersliklerde ki oturma planı ve mevcut sınıf öğrenci sayısı dikkate alındı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) isteğe bağlı açılan 8. ve 12. sınıfların 22 Ocak’tan itibaren yüz yüze eğitime geçeceğini açıkladı.

Yurt ihtiyacı olan öğrenciler için, virüs tedbirleri alınması kaydıyla valiliklerin belirlediği okul pansiyonları hizmete açılacak. Okullarda koronavirüs ile mücadele kapsamında hepimizin dikkat ettiği maske, sosyal mesafe ve temizlik kuralları dikkate alınarak eksiksiz uyulacak. Son olarak okullarda yüz yüze eğitimin ne zaman başlayacağına dair herkesin merak ettiği bu sorunun cevabı henüz netliğe kavuşmadı. Bakan Selçuk “Toplumu aileleri ve çocukları araştırma temelli izleme yapıyoruz. Sahada yüzlerce araştırma yapıldı ve bunu da yayınladık. Bu araştırmalar bize gösteriyor ki bizim okulları bugün kapatmamız bugünün problemi değil, gelecek yılların da problemi haline geliyor. Türkiye, OECD ve Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde okullarını en fazla süre kapalı tutan ülkeler arasında başlarda geliyor. Biz bunu daha kontrollü olabilmek, riski daha iyi yönetebilmek için yaptık ve bugün de bunun doğru bir karar olduğunu görüyoruz. Ancak 15 Şubat’tan itibaren toplumun, ailelerin, annelerin, babaların, çocukların durumuna baktığımızda okulların artık mümkün olduğu kadar daha yüksek bir kapasiteyle açılması gerektiği noktasında bir kararlılığımız var. Bunu da ilgili tüm kuruluşlarla ve ortamlarda paylaşıyoruz, paylaşacağız.” dedi.

Umuyoruz ki yüz yüze eğitim için, Bakanlığın almış olduğu yüksek tedbirler ve titiz kararlar ile en kısa sürede yapılan çalışmalar sonuç verecektir. Ve yine umuyoruz ki Dünya ve ülkemiz bu salgın karşısında alınan tedbirler ile galip gelecektir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir