Google Search Console Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Google Search Console Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Google Search Console Nedir?

Web site sahiplerinin sitelerini teslim aldıktan sonra yapması ya da yaptırması gereken bazı işlemleri bulunur. Bu işlemlerin temelini ise, Google Search Console kayıt işlemleri oluşturur. Esas itibari ile gerekli işlemleri alanında uzman kişiler tarafından yapılması gereken, “Google Search Console nedir?” sorusunun cevabı ve detayları ise aşağıda yer aldığı gibidir.

Search Console Kaydı Neden Gereklidir?

Eski adı Web Master Tools olan Google Search Console, Google bünyesinde web site sahiplerine sunulan oldukça faydalı ve ücretsiz bir araçtır. Bu araç aracılığı ile sitenizin performansını Google algoritmaları gözünden görmeniz mümkündür.

Detaylandırmak gerekirse; web sitenizin hangi aramalarda ön plana çıktığını, hangi backlinkleri aldığını, site trafiğinin detaylarının nasıl olduğunu söz konusu araç ile öğrenmek mümkündür.

Sitenizin hangi konularda daha yüksek bir performans gösterdiğini öğrenmenin yolu olan Google Search Console ile daha başarılı bir SEO performansı göstermek ve belirli hataları gidermek mümkündür. Ancak bu hususta her türlü hatanın site sahibi bünyesinde giderilemeyeceği, bazı durumlarda alanında uzman kişiler tarafından destek alınması gerektiği göz ardı edilmemelidir. Bu durum ile ilgili detaylara, Google Webmaster Search Console Hatalarının Çözümleri yazımızdan ulaşmanız mümkündür.

Google Search Console Kaydımı Nasıl Yaparım?

Google Search Console kaydını yapmanız için ilk olarak kayıt sayfasına gitmeniz gerekir. Kayıt sayfasında yer alan “Şimdi Başla!” butonuna tıklayarak kayıt sürecini başlatmanız mümkündür. Hesabınıza giriş yapmanızın ardından izlemeniz gereken yollar ise aşağıda verildiği gibidir.

Adım 1

Araca giriş yapmanızın ardından karşınıza özellik ekleme butonlarının çıktığını göreceksiniz. Burada yapmanız gereken sol üst kısımda yer alan “Mülk Ekle” butonuna tıklamanız ve bu açılır menü ile birlikte gerekli adımları izlemenizdir. “Mülk” kavramından kasıt ise, web sitenizin ta kendisidir.

Adım 2

Mülk ekle kısmına web sitenizin eklenmesi, yapmanız gereken işlerin bittiği anlamına gelen bir durum değildir. Çünkü Google, sitenizin gerçekten size ait olduğundan emin olmak amacı ile bazı bilgiler talep edecek, işleminizi onay sürecine sokacaktır. İşleminizi onaylatmanın ise iki temel adımı vardır. Bunlar şu şekildedir;

  • Kod ekleme ile Google size verdiği bir kodu HTML kodları arasına eklemenizi ister. İstenen kodu <head> kısmına kayıt etmenizin ardından işleminiz onaylanır.
  • WordPress kullanan site sahipleri için izlenmesi gereken adımlar ise şu şekildedir; Görünüm > Düzenleyici > Tema Üst bilgisi. Bunun ardından size verilen kodu <head> kısmına eklemeniz yeterlidir.

Adım 3

Bu adım, oldukça önemlidir. Çünkü üçüncü adımda domain adresini seçmeniz gereklidir. Örneğin bizim sitemiz için “www.teknoway.com.tr” adresinin tercih edilmesi de, doğrudan “teknoway.com.tr” adresinin tercih edilmesi de mümkündür.

Google Search Console üzerinden domain adresini seçmenizin ardından bütün işlemleri o alan adı ile yapmanız gereklidir. Örneğin “www” başlangıçlı alan adını seçen bir sitenin, “www” olmadan backlink alması, Google tarafından indekslenmesini önleyecektir.

Bu gönderiyi paylaş