Mobil Uyumluluk Testi İçin En İyi Araçlar Hangileridir?

Mobil Uyumluluk Testi İçin En İyi Araçlar Hangileridir?

Mobil Uyumluluk Testi İçin En İyi Araçlar Hangileridir?

Mobil Uyumluluk Testi İçin En İyi Araçlar Hangileridir?

21 Nisan 2015 tarihinden bu yana Google tarafından geliştirilmiş olan Mobil Uyumluluk Güncellemesi devreye girmiştir. Bununla birlikte mobil uyumluluk site sıralaması üzerinde etkili hale gelmiştir.

Sıralama üzerinde etkisi bulunan diğer unsurlara ve bu konu ile ilgili detaylara Google’da Üst Sıralara Çıkma Uzmanı  yazımızdan ulaşmak mümkündür. Mevcut metnimizde, mobil uyumluğun arttırılması için gerekli olan test araçları ile ilgili detaylara değinilecektir.

En İyi Mobil Uyumluluk Testi Aracı

Google algoritmalarının algıları çerçevesinde söylemek gerekirse mobil uyumluluk, çevrimiçi varlığınız açısından oldukça önemlidir. Hatta mobil uyumluluğun, söz konusu varlığınızın bir parçası olduğunu söylemek de mümkündür. Bunun temel nedeni, ülkeler bazında incelenen istatistikler sonucunda, mobil trafiğin masaüstü trafiğinin önüne geçtiğinin gözlemlenmesidir. Bu sebeple mobil uyumluluk, bir web sitesi için seçenek olmaktan çıkmıştır.

Sayfanızın mobil uyumlu olup olmadığını anlamak için çeşitli test araçları bulunmaktadır. Bu araçlar sayesinde sitenizin mevcut durumunu öğrenmeniz ve bu bağlamda iyileştirme yapmanız mümkündür. Söz konusu araçlar ise aşağıda verildiği gibidir.

Mobil Uyumluluk Testi Araçları

 1. Google Search Console ile Mobil Uyumluluk Testi

Aracın kullanımı oldukça basittir. Bu bağlamda söz konusu araç ile site uyumluluğunuzu test etmeniz için, test ekranına web sitenizin tam URL’sini yazdığınızdan emin olmanız yeterlidir. Ardından sayfa size bazı yönlendirmelerde bulunacak ve bunun sonucunda 1 dakikalık süre içerisinde sonuçlarınız elinize ulaşacaktır.

Google Search Console Mobil Uyumluluk Testi Aracı ile test yapmanızın ardından, size bir takım sonuçlar ve veriler iletilecektir. Bunun sonucunda sitenizin var olan sorunlarının tam listesini ve Google gözünde sitenizin nasıl konumlandığını görmeniz mümkün kılınacaktır. Söz konusu sorunları şu şekilde örneklendirilmesi mümkündür;

 • Küçük yazı tipi boyutu,
 • Flash kullanımı,
 • Responsive size özelliğinin bulunmaması,

Gibi sorunlar, listenizde yer alması muhtemel olan sorunlardır.

 1. Google Developers ile Mobil Uyumluluk Testi

Mobil uyumluluk testi araçları arasında yer alan bir diğeri, Google Developer’dır. Bu araç sayesinde, bir ziyaretçinin web sitenizi mobil üzerinden ne kadar kolay kullanabileceğinin denetlenmesi mümkündür. Bu denetleme sonucunda ise size bazı veriler sunulacak ve gerekli yönlendirmeler sağlanmış olacaktır.

 1. Bing ile Mobil Uyumluluk Testi

Bir web yöneticisi olan ve bu yönü ile yoğun kullanım oranına sahip olan Bing, aynı zamanda web sitelerin mobil uyumluluk testlerinin yapılabileceği bir araçtır.

 1. mobiReady ile Mobil Uyumluluk Testi

Mobil uyumluluk testi imkânı sunan ve bu imkânı ücretsiz bir şekilde gerçekleştiren mobiReady, oldukça etkili bir araçtır. Bu aracı etkili kılan ise, söz konusu uyumluluk testinin farklı ekranlarda yapılıyor olmasıdır. Farklı ekranlarda site durumunuzun kontrol edilmesini sağlayan araç, bunun sonucunda sizlere detaylı bilgilendirme yapacaktır. mobiReady üzerinden sitenizin mobiReady puanının detaylarını gözlemlemeniz de mümkündür.

Ön Camı Kırık iPhone’a Ön Ekran Değişimi Yaptırmayın

Site Hızı Ölçme Nasıl Yapılmalıdır? Bilmeniz Gerekenler

Google algoritmaları, sürekli bir değişim ve gelişime tabidir. Bu bağlamda üst sıralarda yer edinmek isteyen kişilerin karşılaması gereken özelliklerin sürekli olarak değişim gösterdiğini söylemek mümkündür. Ancak söz konusu değişimin boyutu ne olursa olsun, önemini yitirmeyen bazı unsurlar vardır. Site yüklenme hızı da bu unsurlardan bir tanesidir.

Site hızlandırma ile ilgili detaylar, WordPress Site Hızlandırma Teknikleri yazımızda ele alınmıştır. Mevcut metnimizde ise bu tekniklere dikkat eden kişilerin mevcut site hızlarını ölçebilecekleri araçlar ele alınacaktır. Ancak bundan önce site hızı önemine değinmekte fayda vardır.

Site Hızı Neden Önemlidir?

Aslında bu sorunun cevabını, bir site sahibinden ziyade bir ziyaretçi gözü ile dile getirmek gereklidir. Bu bağlamda size şu soruyu yöneltmemiz mümkündür; Bir web sitesine girdiniz ve web sitesinde gerçekten de ilginizi çeken bilgi ya da ürünler var. Ancak web sitesinin yüklenme hızı oldukça düşük. Yani normalin üzerinde bir bekleme süresi ile karşı karşıyasınız. Böyle bir durumda ne yaparsınız? Muhtemelen ilginizi çeken şeye rağmen siteden çıkarsınız.

Yukarıda verilen örnek, insanların yaklaşık %40’ı için geçerlidir. Yapılan araştırmalar, site yüklenme hızı 3 saniyenin üzerinde olan web sitelerinin %40 oranında ziyaretçi kaybettiğini gözler önüne sermiştir. Sitenizin yüklenme hızının 3 saniye olup olmadığını öğrenmenin yolu ise, aşağıda ele almış olduğumuz site hız testi araçlarıdır.

GTmetrix

Özellikle site yüklenme hızı konusu gündemde olduğunda, akla ilk olarak GTmetrix hız testi aracının geldiğini söylemek mümkündür. Site performansının takip edilmesini mümkün kılan bu araç, sizlere sitenizi çeşitli bölgeleri temel alarak test edebilme imkânı sunacaktır.

WebPageTest

Internet Explorer ve Chrome kullanan kişilerin, sitelerinin performanslarını ücretsiz bir şekilde test edebilmelerini mümkün kılmaktadır. Bu sitenin anahtar özelliklerini ise şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Çok adımlı alışveriş testi
 • İçerik engelleme
 • Video yakalama

Google Page Speed Insights

Google, sayfa hızını önemli kılan ve bu unsuru sıralamalar üzerinde etkin kılan ana etmendir. Bu sebeple sitenizin performansını ve yüklenme hızını en doğru şekilde iletebilecek araç, yine Google elinden çıkacaktır. Google Page Speed Insights ise Google tarafından geliştirilen ve site sahiplerine laboratuvar ve alan verisi sağlayan bir araçtır.

Google Analytics

Çok yönlü bir uygulama olan Google Analytics, site hızı ve performansı tespiti konusunda bazı çalışmalarda bulunmuştur. Site hızı ise bu çalışmaların somut bir karşılığıdır. Bu aracı kullanarak site hız testi gerçekleştirmek isteyen kişilerin, sitelerini 3 farklı açıdan incelemeleri mümkündür;

 • Sayfanın yüklenme süresi
 • Çalışma hızı
 • Çözümleme süresi

Bu açıdan bakıldığında söz konusu hız testi araçlarından en etkili, kapsamlı ve somut hizmet sunan aracın Google Analytics olarak ileri sürülebileceğini söylemek mümkündür. Söz konusu aracın, yukarıda verilenlere ek olarak bir de sitenize özel optimizasyon ipuçları sunma özelliği de mevcuttur.

Bu gönderiyi paylaş