Elektrikli Scooter Dolgu Lastik Takma

Elektrikli Scooter Dolgu Lastik Takma

Elektrikli Scooter Dolgu Lastik Takma

Dayanıklı olmaları, hiçbir zaman patlamamaları, her koşulda sürüş güvenliğini sağlamaları ve bakım gerektirmemeleri nedeniyle scooter’lar için dolgu lastik modelleri her geçen gün popülerliğini yükseltiyor. Dolgu lastikler konusunda merak edilen konulardan bir diğeri de elektrikli scooter dolgu lastik takma işlemidir; yani internetten bazı videolara bakarak veya evde scooter lastiği tamiri videosu izleyerek dolgu lastik takma için harekete geçen kullanıcılar vardır.

Teknik beceriye sahipseniz elbette scooter’ınızın bazı bakım ve onarım işlemlerini evde gerçekleştirebilirsiniz ancak scooter’ın arka tekerleği nasıl sökülür, hangi aletler lazım, tekerlek janttan nasıl ayrılır, dolgu tekerlek janta nasıl sabitlenir gibi bilinmesi gereken ve uzmanlık gerektiren birçok konu var. Belki bir fren lambası değişimi veya scooter fren ayarı gibi işlemler çok da zor olmayabilir ancak zemin ile tek bağlantınız olan tekerleklerden bahsediyorsak elektrikli scooter dolgu lastik takma işini bu anlamda uzman bir teknik servise bırakmak gerekir. Yazımızda dolgu lastiklerin avantajları, dolgu lastiklerin scooter’a zararı var mı, dolgu lastik nerede taktırılır, en ucuz dolgu lastik nerede satılır gibi birçok sorunun yanıtını vermeye çalışacağız.

Dolgu Lastik Nedir?

Dolgu lastik halk arasında patlamaz lastik olarak kullanılabilir; hatta dolma lastik diye yanlış bir kullanımı da vardır. Scooter’lar için dolma lastik modelleri J çok yeni gibi görünse de dolma lastiklerin kullanım alanı çok fazladır ve ağır endüstri ortamında bile uzun ömürlülüğü nedeniyle çoğu yerde tercih edilirler. Günümüze yansıyan tarafa bakacak olursak bazı bisikletler, alışveriş arabaları, kaykaylar, çocuk scooter’ları ve daha birçok noktada dolgu lastik kullanımı görebiliriz.

Scooter’a dolgu lastik takma ihtiyacı ise mevcut fabrika çıkışlı şişme lastiklerin kolay patlayabilmesi ve fazla bakım gerektirmesi sebebiyle ortaya çıkmıştır. Öncelikle standart bir scooter lastiğinin hava basıncının sürekli kontrol edilmesi gerekir. Aksi halde jant ezmesi nedeniyle scooter’ın iç lastiği yırtıldı veya taş batması gibi scooter’ın lastiği delindi, scooter şambreli yama yaptırma, dış lastik tamiri gibi sorunları ortaya çıkarabilecek zemin hazırlanabiliyor. Bazen aceleyle scooter’a iki kişi binmek gerekebiliyor. Elektrikli scooter’a iki kişi binmek zararlı mı? Aslında pek de tavsiye edilen bir durum değil ancak kısa süreli ve düz yollarda pek tabii kullanım mümkün. Böyle bir durumda da scooter tekerleği havası iyi gibi görünse de engel geçişinde artan basınç nedeniyle patlama riski taşıyor. 

Scooter Lastik Tamir Fiyatları

Scooter dolgu lastik yorum olarak araştırma yaptığınızda karşınıza gelen tüm kullanıcı yorumlarının ne kadar da olumlu olduğunu kolaylıkla görebilirsiniz. Gerçekten de bakıldığında günümüzde elektrikli scooter’lara özel olarak üretilen dolgu lastiklerin hem avantajı oldukça fazla, hem de uzun vadede çok daha fazla kar elde etmenizi sağlıyorlar. Yani başka bir deyişte fiyatlarının karşılığını fazlası ile çıkartıp size zaman ve para kazandırıyorlar. Elektrikli scooter dolgu lastik sertliği asla diğer birçok dolgu lastik gibi değildir çünkü fabrikalarda ağırlığa göre lastik hamuru özel olarak üretilmekte ve şişme lastiğin engel geçişlerindeki avantajları göz ardı edilmeden benzer bir sürüş rahatlığına odaklanılmaktadır. Ayrıca hem biraz daha hafiflik, hem de esneme kabiliyeti kazandırabilmek adına günümüzde delikli, oluklu veya petekli dolgu lastik olarak adlandırılan yeni scooter lastik modelleri de satışa sunulmaya başlamıştır.

Her ne kadar scooter’a dolgu lastik taktırmanın maliyeti veya scooter dolgu teker terfisi ücreti ilk etapta ciddi bir kalem gibi görünse de ilk arıza durumunda bile dolgu teker geçişi kendisini amorti edebilecek kadar avantaj sağlıyor. Üstelik dolgu tekerlerin sürüş sırasında tekerleğin havası indi veya scooter’a binerken lastik patladı gibi tehlikeli durumlar yaşatma şansı da yok.

Dolgu Scooter Tekerleği Kullanım Ömrü

Dolgu tekerlekler uzun ömürlülüğü ile biliniyor. Ticaret odaları tarafından scooter dolgu tekerlek kullanım ömrü yaklaşık 10 yıl olarak tanımlanıyor. Bize göre de bir dolgu scooter kaç kilometre gider derseniz buna yaklaşık 10 bin kilometre diyebiliriz. Dolgu tekerlekler asla hava basıncı sorunu yaşamadıklarından her koşulda iyi bir yol tutuş ve yuvarlanma direnci sağlarlar. Basıncı düşen şişme tekerleklerin yuvarlanma direnci yükseldiğinden daha fazla batarya harcar ancak bu sorunların hiçbiri dolgu scooter tekerleği için geçerli değildir. Aslına bakarsanız dolgu scooter tekerleği kullanım ömrü kullanıcı tarafından da belirlenebiliyor.

Her gün taşlı yollarda scooter kullanımı gerçekleştirmek dişlerin daha hızlı erimesini sağlayarak bahsettiğimiz 10 yıllık veya 10 bin km’lik scooter dolgu lastik kullanım ömrünü daha da aşağı çekebilmektedir. Her taşıtta olduğu gibi en az gaz ve en az fren günün sonunda en az yıpranmayı ortaya çıkacaktır. Ancak gerçek şu ki ortalama olarak şişme lastiklerin her sene birkaç kez patlayabileceği veya hava kaçırma nedeniyle servis ihtiyacı doğurabileceği düşünülürse scooter’ı alır almaz dolgu lastik taktırmak en mantıklı kararlardandır.

Scooter Dolgu Lastik Değişimi

Elektrikli scooter servisi farklı uzmanlıklar gerektirmektedir. Elektrikli scooter servisi olarak hizmet veren bir yer fosil yakıtlı scooter’lardan edinilen bilgi birikimiyle size dolgu lastik takma konusunda yardımcı olabilir ancak elektrikli scooter’ın bir de mekanik tarafla uyum içerisinde çalışan elektronik tarafı ve açma-kapama sırasında uzmanlık gerektiren birçok püf noktası var. Tüm motorlu taşıtlarda olduğu gibi lastiklerin iç ve dış tarafları ayrıca bağlama yönleri de vardır. Elektrikli scooter dolgu lastik bağlama yönü gibi ayrıntılara dikkat edilerek montaj yapılması gerekmektedir. Ayrıca montaj öncesinde jant eğriliği gibi bir sorunun olup olmadığını servisimiz Teknoway’de inceliyoruz ve dolgu teker takma sonrasında scooter dolgu lastik balans kontrolü yapıyoruz. Günümüzde birçok kullanıcı yeterli teknik deneyime sahip teknik servislerde yapılan lastik işlemleri sonrasında scooter lastik değişimi sonrası çok ses çıkartıyor, scooter hızlanınca titremeye başlıyor, scooter’da menzil azaldı, lastik değişimi sonrası batarya daha az gidiyor, pili çabuk bitiyor gibi sorunlar yaşıyor. Bu nedenle scooter dolgu lastik değişimi başta olmak üzere lastikle ilgili her konu özel tecrübeler gerektirmektedir. İstanbul Kadıköy scooter servisi Teknoway size 15 yılı aşan bilgi birikimi ile hizmet vermektedir ve şehir dışı ücretsiz kargo ile scooter lastik değişimi gibi ayrıcalıklı hizmetleri tüm Türkiye için vermektedir.

Dolgu Lastik Yakıt Tüketimi

Dolgu lastik yakıt tüketimi merak edilen bir konudur. Dolgu lastik daha mı fazla yakıt harcatır, dolgu lastik daha mı az yol yapar veya dolgu lastik motoru daha mı fazla zorlar şeklinde sorular gelebiliyor. Elektrikli scooter’ın bataryasının motor aracılığı ile sağladığı gücü de yakıttan gelen itici güce benzetebiliriz. Bu konuda farklı görüşler vardır ancak kesin olarak görüşlerle söze başlamak bu konudaki düşüncelerin daha da belirginleşmesini sağlayacaktır. Dolgu lastikler daha mı fazla yakıt harcatır? Evet, bu doğrudur ancak tek bir şarjla 55 kilometre menziliniz varsa bu 54’e veya 53’e düşebilir. Bu tam anlamıyla bir daha fazla güç harcama durumu değildir. Havasına dikkat edilmeyen veya sürüş sırasında havası inen bir şişme lastikle 50 km’lik bir menzili bile göremeyebilirsiniz. Genelde dolgu lastik ağırlığının olumsuz etkileri bu yönde konuşulur ancak scooter’a dolgu lastik taktırma avantajlarını yaşadıktan sonra aslında bu konuşmaların boş olduğunu hissedebilirsiniz. Dolgu lastik biraz daha ağırdır ancak sunulan avantajları düşünüldüğünde kesinlikle buna değer. Bir dolgu lastik kullanıcısı hiçbir zaman hava basmak için en yakın akaryakıt istasyonunu aramaz veya hiçbir zaman lastik tamiri için ek para ve zaman harcamaz; işi gücü bırakmak zorunda kalmaz.

En İyi Scooter Servisi Tavsiyesi

Elektrikli scooter servisi olmak uzmanlık gerektiren bir iştir çünkü hem mekaniği, hem elektroniği bilmek ayrıca ürünleri de çok iyi şekilde tanımak gerekir. Yeni bir lastik değişimi sonrasında scooter’ın verdiği tepkileri anlayabilecek kadar ürünlere hakim olmak gerekir. 15 yılı aşkın bir teknik deneyime sahip scooter servisi Teknoway’de sadece dolgu lastik takma hizmeti sunmuyoruz, scooter’ınızı gerçek bir bakımdan geçirerek en iyi sürüş özelliklerini kazanması için gerekli her şeyi gerçekleştiriyoruz. İstanbul dışında yaşayan müşterilerimize tecrübesi yeterli olmayan yerlerde yanlış işlemlere para harcamaması için Türkiye’de ilk kez ücretsiz çift yön kargo ile elektrikli scooter dolgu lastik takma hizmetini sunuyoruz. Sadece lastik değişimi için değil elektrikli scooter tamiri ile ilgili tüm konular için 0 (537) 958 02 02 no’lu teknik servis çağrı merkezi numaramızdan bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Teknoway’le geçmişi olan müşteriler bizi en iyi scooter servisi tavsiyesi olarak çevresine önermektedir.

Bu gönderiyi paylaş