İç Ekran Kırılırsa Ne Olur?

Telefon Ekranı Hemen Değişir mi?

İç Ekran Kırılırsa Ne Olur?

İç Ekran Kırılırsa Ne Olur?

Akıllı telefonlar için en kötü hasarlardan biri beklenmedik zamanlarda ekran kırılması ile karşılaşmaktır. Ekran kırılması hasarının tek onarım yolu ekran değişimidir. Ancak böyle bir durumda tespit edilmesi gereken durumlardan biri de ekrandaki hasarın iç ekranda olup olmadığıdır. İç ekran kırılırsa ne olur yazımızda detaylarıyla ele alıyoruz.

Cep Telefonlarında İç Ekran Kırılması Nasıl Olur?

İç ekran değişimi ihtiyacı çoğunlukla telefonun sert darbe alma, yüksekten düşme, cihaz üzerine sert bir baskı örneğin batarya şişmesi sonucunda gövdeye baskı uygulaması iç ekrana hasar verebilir. Diğer taraftan telefonun şarjda unutulması veya çok uzun süre oyun oynamak aşırı ısınmaya sebep olabilir. Bu şekilde cihazı kullanmaya devam etme neticesinde iç mekanizmada bazı hassas parçalar zarar görebilir veya kırılabilir. Herhangi bir işlem yapılmadan önce ekranın ne kadar hasarlı olduğunun tespit edilmesi gerekir.

İç Ekran Kırıldığında Ne Yapılır?

Cep telefonu ekranı üst üste farklı katmanlardan meydana gelmektedir. Bunlar sırasıyla ön cam, dokunmatik yüzey, iç ekran ve dış camdır. Katmanlardan herhangi biri kırılır veya arızalanırsa ekranda bazı sıkıntılar ortaya çıkar. Hatta cihazın ön camı hiç çatlamasa bile ekran çalışmayabilir ya da telefona görüntü gelmeyebilir. Bu durum iç aksamda kırılma olduğuna işaret eder. Böyle durumlarda cihazın ekranında mürekkep dağılması ve ölü piksel gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

İç ekran kırılması sorunu yaşamanız halinde iç ekran değişimi sorunun çözümü için yeterli olmayacaktır. Böyle bir durumda ön cam, dokunmatik alan, iç ekran ve dış camı kapsayan komple ekran değişimi yapılması gerekmektedir. Markaların teknik servislerinde yapılan iç ekran değişimi işlemlerinin genellikle pazar fiyatının üzerinde gerçekleştiğinin altını çizmek isteriz. Bu durum akıllı telefon kullanıcılarının ekran değişimi için TEKNOWAY gibi üçüncü parti alternatiflerini tercih etmelerine yol açmaktadır.

TEKNOWAY’e ulaşan ekranı hasarlı telefonunuzla ilgili net bir cevap, uzman teknisyenlerimizin arıza tespiti sonrasında verilmektedir. Ücretsiz arıza tespit işlemi sonrasında gerekli görülmesi halinde cep telefonu ekran değişimi yapılmaktadır. Bunun için ekranı analiz ederek hasarlı parçanın LCD mi yani iç ekran mı yoksa koruyucu ön camı mı olduğunun belirlenmesi gerekir. Sadece ön camda oluşan çizik, çatlak ya da hafif kırıklar için ekran değişimi gerekmeden ön cam değişimi yeterli olabilirken,  ekranın diğer özelliklerinde problem olması durumunda ise ekran değişimi gerekebilmektedir.

iPhone İç Ekran Kırılması Garantiye Girer mi?

iPhone gibi pahalı telefon sahipleri için iç ekran kırılması telefonu kullanmaktan mahrum bırakmasının yanında onarım maliyetinin yüksek olması sebebiyle de kullanıcıları mağdur bırakan bir durumdur.

Apple firmasının garanti şartlarına göre kullanıcılar, satın aldıkları günden itibaren 2 yıl süreyle, Apple ürünlerini normal koşullarda kullanmaları koşuluyla, sadece malzeme ve işçilik koşullarına karşı garanti hakkına sahiptir. Garantinizi devam ediyorsa onarım işlemlerini yetkili servislerde yaptırabilirsiniz. Fakat ekran kırılması kullanıcı kaynaklı garanti kapsamına girmemektedir..

Bir başka dikkat edilmesi gereken konu ise Apple’ın aldığı son kararlara göre artık Apple dışındaki mağazalarda yapılan ekran değişimi de dahil olmak üzere tüm tamirler, garantiyi bozmaktadır. Buna rağmen birçok iPhone kullanıcısı ekran değişiminin garantiyi bozduğunu bilseler de uygun fiyatlı ekran değişimi arayışına girmektedir. Bu hususta genellikle tercih edilen TEKNOWAY gibi işinde deneyimli ve uzman olan güvenilir teknik servislerdir. Birçok iPhone sahibi, TEKNOWAY gibi üçüncü parti iPhone onarımları yapan servislerde daha uygun fiyatlara ekran değişimi yaptırarak tasarruf yapmayı tercih etmektedirler.

Samsung İç Ekran Kırılması Garantiye Girer mi?

Samsung da kullanıcı kaynaklı hasarları garanti kapsamında değerlendirmemektedir. TEKNOWAY’e ulaşan Samsung cihazınızın ekran değişimi öncesinde ekranınızdaki sorunla ilgili net bir cevap, uzman teknisyenlerimizin arıza tespit işlemi sonrasında verilmektedir. Ücretsiz arıza tespit işlemi sonrasında gerekli görülmesi halinde cep telefonu ekran değişimi yapılmaktadır. Gerekli görülmesi durumunda yapılan Samsung iç ekran değişimi işlemleri alanında eğitimli ve deneyimli Samsung  teknisyenler tarafından, orijinal parçalarla ve profesyonel ekipmanlarla yapılmaktadır. Samsung ekran değişimi sadece 15 dakika ila 1 saat gibi çok kısa bir sürede tamamlamaktadır. Ekran değişiminin ardından cihazınızın dokunmatik hızı, dokunmatik hassasiyeti ve ekran parlaklığında eskisine göre hiçbir farklılık olmayacağının özellikle altına çizmek isteriz.

İç Ekran Kırılırsa Ne Olur

İç Ekran Değişimi Sonrası Garanti Var mı?

Kullanıcıların en büyük endişelerinden biri, ekran değişimi sonrası sorun yaşamaktır. TEKNOWAY olarak ilkemiz, ekran değişimi sonrası cihazınızda ekranla ilgili yaşayabileceğiniz sorunları engellemek için kalite kontrol yapmak ve garantili şekilde memnun olacağınız bir hizmet sunmaktır. Ekran değişimi sırasında kullandığımız yüksek kaliteli yedek ekranlar, uzman teknisyen kadromuz ve yıllardır artan deneyimimizle müşteri memnuniyetinin de garantisini verdiğimizi söyleyebiliriz.

Ekran değişimi işlemlerinde mutlaka orijinal ekran kullanmaktayız. Orijinal olmayan parçalar geri dönüşü olmayan hasarlar yaratabilmekte ve yüksek maliyetli onarımlara sebep olabilmektedir. Güvenilir hizmet anlayışı işimizin her alanında geçerlidir, bu sebeple de orijinal parça kullanımı özen gösterdiğimiz konuların başındadır.

Ekran değişimi sonrası cihazın dokunmatik hızı, dokunmatik hassasiyeti ve ekran parlaklığında hiçbir farklılık olmaz. Ekranın görüntü kalitesi ilk günkü performansına döner.

Ekran değişimi sonrasında telefonunuzu dilediğiniz kadar inceleyebilir ve teknik servisimizle tereddütlerinizi paylaşabilirsiniz. Cihazda herhangi bir sorun görmeniz halinde yine bunu bize bildirebilirsiniz. Deneyimli teknik servis ekibimiz tarafından cihazdaki sorun tamamen düzeltildikten sonra telefonunuz size teslim edilecektir.

Teknik servisimizdeki tüm ekran değişimi işlemlerinin 6 aylık garantisi bulunmaktadır. 6 ay içerisinde herhangi bir sorun yaşarsanız bu durumu teknik servisimize iletebilir ve sorunun giderilmesini talep edebilirsiniz. Cihazınız için değişim ya da onarım işleminin ücretsiz olabilmesi için, karşılaştığınız sorunun kullanım kaynaklı olmaması gerekir.

Ayrıca hem yaptığımız işe hem de müşteri memnuniyetine verdiğimiz değer çerçevesinde, her markanın ekran değişimi işlemlerinin ardından cihazda benzer bir hasarın tekrar etme olasılığını minimuma indirmek için ekranlara hediye olarak kırılmaz cam takıyoruz.

Bu gönderiyi paylaş