Elektrikli Bisiklet Bataryası Tamiri

Elektrikli Bisiklet Bataryası Tamiri

Elektrik bisiklet bataryası tamiri yapılır mı, mümkün mü, batarya değişimi maliyeti nedir, en uygun batarya fiyatları veya çıkma batarya nereden bulunur ile ilgili araştırma yapıyorsanız muhtemelen elektrikli bisikletinizle ilgili önemli bir sorun yaşıyorsunuz demektir. Elektrikli bisikletler de her pilli veya her bataryalı cihazda olduğu gibi belirli bir kullanım ömrü sunarlar; daha doğrusu enerji kaynağı olan pilin veya bataryanın belirli bir ömrü vardır. Eğer kullanıcı kaynaklı bir durum söz konusu değilse yani her şey olağan şekilde gidiyorsa elektrikli bisiklet batarya ömrü ne kadar sorusuna üç yıllık bir zaman biçilebilir. Elektrikli bisiklet batarya ömrü genelde döngü (cycle) sayısı ile ilgilidir ve 300 tekrardan sonra verim azalmaya başlar. Günümüzde 1000 döngüye sahip elektrikli bisiklet bataryaları oldukça yaygındır. Kilometre olarak da 10 bin km’den sonra (modele göre değişir) batarya veriminin düşmesi beklenmelidir denebilir. Fakat bazı durumlarda bu süre daha da erken şekilde dolabiliyor ve kullanıcılar elektrikli bisiklet bataryası araştırmalarına başlayabiliyor. Elektrikli bisiklet bataryası kendi kendine bozulan bir şey değildir ancak herhangi bir hata bataryanın erkenden bozulmasına yol açabilir. Elektrikli bisiklet batarya bozulma nedeni olarak sıvı teması ve tecrübesiz teknik müdahaleler ilk sıralarda gelmektedir. Elektrikli bisikletler suya dayanıklı değildir ve genelde su sıçramasına karşı belirli bir korumaya sahiptir.

Eğer daha önce elektrikli bisikletin içi nasıl açılır diyerek bu işe kalkıştıysanız geri kapatırken yalıtım konusunu es geçmiş olabilirsiniz. Bugün servis merkezimize elektrikli bisiklet giderken duruyor, yokuş çıkarken motor kapanıyor, birden gaz almıyor, gaza basınca gitmiyor, hızlanmıyor veya eskisi gibi gitmiyor şikayetiyle gelen birçok cihazda batarya odaklı sorunlarla karşılaşıldığını görüyoruz. Elektrikli bisikletin içini açma işlemine dair bugüne kadar herhangi bir girişimde bulunmadıysanız batarya sıvı teması gibi bir sorunla karşılaşmamanız gerekir ancak ikinci el ve tamir geçmişini bilmediğiniz bir ürüne sahipseniz ya da kapatırken yalıtım yapıp yapmadığına emin olmadığınız bir serviste işlem yaptırmışsanız ileride yaşanabilecek yüksek ücretli arızaları engellemek adına Teknoway gibi profesyonel bir teknik serviste kontrol yaptırabilirsiniz. Teknoway İstanbul Kadıköy’de elektrikli bisiklet servisi olarak uzun bir süredir tamir, bakım, yedek parça ve ikinci el alım satım konularında hizmet vermektedir.

Elektrikli Bisiklet Bataryası Tamiri Testi Için Kullanılan Cihaz

Elektrikli Bisiklet Bataryası Tamir Edilir mi, Nasıl edilir?

Genelde bataryalar tamir edilemez olarak bilinir. Yani şarjlı bir batarya ömrünü tamamladıysa yenisi ile değişmelidir. Fakat çok uzun süre geçmemesine rağmen elektrikli bisiklet batarya sorunu yaşıyorsanız ve bazı teknik servislerden “batarya değişimi yapmalısınız” şeklinde cevap aldıysanız öncelikle yaptırmanız gereken ilk şey batarya ölçümüdür. Elektrikli bisiklet batarya ölçümü testi ileri düzey elektronik cihazlarla profesyonel teknik servis ortamlarında yapılmalıdır ve günümüzün birçok teknik servisi sadece yeni parça montajı odaklı ticaret anlayışına sahip olduğu için sizin bu işi daha uygun fiyatlı nasıl kurtarabileceğinizi pek hesaplamaz. Elbette anlattıklarımız her batarya ile ilgili değil. Ömrünü tamamlayan batarya elbette değişmelidir ancak bazen birkaç hücrenin sıvı teması veya başka nedenlerden ötürü arıza yapması yüzünden tüm elektrikli bisiklet bataryasının çöpe atılması doğru değildir. 30 hücreli bir bataryanın birkaç hücresinin arızalı olması durumunda elektrikli bisikletiniz ile başta menzil sorunu olmak üzere birçok sıkıntı yaşarsınız. Peki batarya hücresi nedir, elektrikli bisiklet bataryası tamiri nasıl yapılıyor biraz da bu konulara değinelim…

Taşınabilir bilgisayarlardan hatırlıyor olsanız gerek; 2 hücreli batarya, 4 hücreli batarya… Elektrikli bisikletlerde de 30 civarı hücre kullanılmaktadır ve elbette bu modeline göre değişebilir. Her bir hücreyi kalem pile benzeyen ancak 18650 olarak adlandırılan bir batarya oluşturur. Bu batarya Li-ion yapıda ve genelde 3.7 Volt çıkıştadır ancak paralel ve seri bağlantılı düzenlemelerle kapasite ve daha yüksek voltaj imkanı sağlanmaktadır. Şimdi biraz daha geriye gidersek arızalı olan hücreler ya voltajı ya da toplam batarya kapasitesini etkileyecektir. Bu da elektrikli bisikletlerde karşılaşılabilecek sorunları ortaya çıkarır. Arızalı hücre sayısı fazlalaştıkça elektrikli bisikletlerde daha büyük menzil ve hız sorunları ortaya çıkar ve hatta yolda kalma gibi ihtimaller de yükselir. Tabii ki arıza konusunda belirli bir noktaya ulaşmış olan elektrikli bisiklet bataryasının değişmesi gerekmektedir ancak arızalı hücrelerin değişmesi de Teknoway gibi profesyonel bir servis ortamında mümkün olabilmektedir. Bu da sizi birkaç bin TL’lik yeni batarya almaktan kurtaracak ve daha uygun fiyata elektrikli bisiklet tamiri yaptırmanızı sağlayacaktır.

Adım Adım Elektrikli Bisiklet Bataryası Tamiri

Teknoway özel teknik ekipmanları ve deneyimli teknisyenleri ile elektrikli bisiklet bataryası tamiri konusunda güvenilir bir merkez haline gelmiştir. Servisimize arızalı şekilde getirilen elektrikli bisikletlerde ilk olarak batarya test cihazımız ile ölçüm gerçekleştirerek düzgün voltaj değerini sağlayıp sağlayamadığına bakıyoruz. Batarya ile ilgili her şey yolundaysa motor ve diğer aksamların kontrolüne geçiyoruz. Elektrikli bisiklet bataryası voltajları ve amper değerleri modelden modele farklı olabilmektedir. Bataryanın yaşı ve kullanım sıklığına göre elbette belirli bir tolerans aralığında voltaj düşüklüğü veya depolama performansında azalma gibi sorunlar olabilmektedir. Öncelikle batarya arızası şüphesiyle servisimize getirilen cihazlara özel ekipmanlarla batarya kalibrasyonu işlemi uygulayarak gerçek veriminin ortaya çıkmasını sağlıyoruz. Elektrikli bisiklet batarya kalibrasyonu nasıl yapılır diye merak eden kullanıcılarımızın olduğuna eminiz. Servisimizde vakit geçirme imkanınız varsa elektrikli bisiklet batarya kalibrasyonu işlemi konusunda teknisyenimizden bilgi alarak canlı şekilde batarya veriminizi gözlemleyebilirsiniz. Arızalı bataryalarda yapılan işlemler ise şu şekilde olmaktadır.

Adım adım batarya tamiri

 • Elektrikli bisikletten bataryanın sökülmesi – yalıtımın incelenmesi
 • Batarya ölçümü ve kalibrasyonu ile birlikte arıza tespitinin yapılması
 • Arızalı bataryalarda koruyucu filmin sökülmesi
 • Tüm hücrelerin özel ölçüm cihazları ile ölçülmesi
 • Tarafınıza arızalı hücre sayısı ve onarım maliyeti ile ilgili bilgi verilmesi (hücre fiyatı bilgisi dahil)
 • Batarya içinden bozuk hücrelerin bağlantıların ayrılarak çıkartılması
 • Yeni hücrelerin eklenmesi ve bağlantıların lehimle tekrarlanması (paralel ve seri durumuna göre)
 • Batarya izolasyon folyosunun takılması
 • Isı tabancası ile özel dereceyle bataryaya zarar vermeden folyonun bataryaya göre sardırılması
 • Ölçüm ve kalibrasyon tekrarlanması
 • Montaj ve yalıtım yapılması
 • Test sürüşü ile işlemin tamamlanması

Teknoway İstanbul Kadıköy’de elektrikli bisiklet batarya tamiri yaptırabileceğiniz tek noktadır. Tüm servis hizmetlerimizi işçilik garantili olarak yapmaktayız ve arızanın tekrarlanması durumunda garanti süresi dahilinde ücret almamaktayız. Elbette Teknoway’de elektrikli bisikletinize uygun düşük fiyatlı batarya seçeneklerini de inceleme şansınız bulunuyor. Batarya fiyatını etkileyen en önemli noktalardan birisi hücre sayısı olduğu için ve de elektrikli bisikletler de uzun menzil sunmak adına fazla sayıda hücre barındırdığından yeni batarya fiyatları düşündürücü düzeyde olabiliyor. Teknoway’de pil tamiri yaptırırken, aynı zamanda elektrikli bisikletinizin bakımını da aradan çıkartabilirsiniz. 20 yıla yakın süredir profesyonel cep telefonu servisi olarak hizmet veren Teknoway, ekranı değiştirmeden ön cam değişimi gibi Apple servisinde bile olmayan yenilikleri sunarak Kadıköy’ün en iyi teknik servisi haline gelmiştir. Teknoway’in elektrikli bisiklet bataryası tamiri hizmeti müşteri memnuniyeti odaklı ticaret anlayışını pekiştirmektedir. Teknoway’de elektrikli bisiklet ücretsiz arıza tespiti yaptırabilir ve her zaman gönül rahatlığı ile uygun fiyatlı tamir ve düşük işçilik bedellerimizi bir telefonla öğrenebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş