Scooter Amortisör Fiyatları

Scooter amortisör fiyatları

Scooter Amortisör Fiyatları

Scooter Amortisör Fiyatları

Elektrikli scooter’lar çocuktan yetişkine herkesi etkisi altına alan son yılların en gözde ulaşım aracıdır. Scooter’lar büyük şehirlerde trafikten kurtarması, çevreci ve ekonomik yakıt tüketimi sayesinde rağbet görürken özellikle yaz aylarında sayfiye yerlerindeki kullanıcılara da büyük konfor sağlıyor. Görünen o ki bu popülarite günden güne artacak ve bu popülarite sayesinde scooter tamiri ihtiyacı da beraberinde artacak. Bu yazımızın konusu olan scooter amortisör fiyatlarına gelirsek, elektrikli scooter’larda da basite indirgenmiş bir motosiklet düzeneği bulunmaktadır. Yani bir bisiklet gibi düşünmek yanlış olur. Onun yerine küçük boyutlu scooter motosikletlere benzetmek daha doğrudur. Dolayısıyla zaman içerisinde kullanım sıklığına bağlı yıpranma neticesinde amortisör problemleri ile karşılaşılabilir.

Amortisör sadece otomobillerde ve motosikletlerde değil bazı üst seviye özellikleri olan bisikletlerde ve bebek arabalarında bile bulunmaktadır. Elektrikli scooter’ların amortisörleri, genellikle küçük boyutlu tekerlekli scooter amortisörleri oldukları için kısa zaman içerisinde yıpranıp kullanım dışı kalabilirler. Bunun nedeni de amortisörlerin tekerleğin boyutu yüzünden daha fazla şok emme hareketine maruz kalmasıdır.

Elektrikli scooter amortisörlerinin yapısı marka ve modele göre değişkenlik gösterebilir. Scooter amortisör fiyatları da bu doğrultuda değişmektedir. Ancak amortisörün temel görevine bakacak olursak yayın uzun sürede yaptığı şok emme görevinin süresini kısaltmaktır.  Yani yay mekanizması bozuk yollarda, kasislerde ve engel geçişlerinde lastikler ile birlikte zemin bozukluğunun daha az hissedilmesini sağlar. Standart elektrikli scooter’lar genellikle düz zeminlerde kullanılsa da bozuk yollardan ve kasislerden kaçış olamayabiliyor. İşte amortisörlerin görevini yapıp yapamadığını en iyi bunları deneyimleyerek anlayabilirsiniz. Dolayısıyla elektrikli scooter’ınız kasislerden geçerken çok fazla zıplatıyorsa veya çukura girince çok fazla titriyorsa amortisörlerde sorun olabilir. Böyle durumlarda bir teknik servise giderek amortisör kontrolü yaptırmanızda fayda var. Scooter’daki lastikler ve yay da sürüş sırasında sarsıntılardan sizi korur ancak sağlam amortisörlerle sürüşünüz kusursuz bir hale gelir.

Elektrikli Scooter Amortisörü Nasıl Olur?

Amortisörler elektrikli scooter’larda ön ve arka taraflarda yer almaktadır. Ön amortisörün görevi genellikle yüksek geçişlerde sarsıntıları engellemektir. Ağırlığın büyük kısmını taşıyan arka amortisörün görevi ise özellikle bozuk yollarda sarsıntısız bir sürüş yapabilmeyi sağlamaktır.

Tabii bu arada her elektrikli scooter modelinde amortisör olmayabilir. Amortisör olması şart değildir. Amortisörü olmayan bir elektrikli scooter kullanıcısı için amortisörlü bir modele geçmekse, sürüş esnasında scooter kayıyor gibi hissettirebilir. Elbette amortisörlü elektrikli scooter’larla seyahat etmek çok daha konforlu olmakla beraber çok daha az yorucu da olacaktır. Bu da özellikle uzun yolcularda önemli bir detay olmaktadır.

Amortisörün Bozulması Nasıl Anlaşılır?

Kullanıcılar için sürüş yaptıkları aracın özelliklerini öğrenme ve bunlara adapte olma zamanı vardır. Bu durum kullandığınız araba için de böyledir, bisiklet ve elektrikli scooter için de böyledir. Ne zaman ki kullanılan araç değişir ve o an bir alışma süresine ihtiyaç duyulur. Eğer elektrikli scooter’ı ilk aldığınız zamanki konforu şu an bulamıyorsanız, çukurlarda çok zıplatıyor, kasislerden geçerken yay sesi geliyor, parke taş yollarda gidon çok sallanıyor, sürüş sırasında sürekli titriyor gibi sorunlar yaşıyorsanız amortisörlerinizi kontrol ettirmenizde fayda var.

Amortisör yıpranması çok büyük bir sorun değilmiş gibi düşünebilirsiniz. Ancak elektrikli scooter’ları otomobiller gibi sanmayın. Yani otomobillerde eski amortisörlerle sıkıntı yaşamadan belki seyahat edebilirsiniz. Fakat elektrikli scooter’lar küçük tekerleklere sahip oldukları için üstlerindeki ağırlık ve yolların bozukluğu sebebiyle amortisörler çok çabuk yıpranır. Bu da sürüş kalitesini ve konforunu etkiler. Bazı kullanıcılar zaman zaman elektrikli scooter’a iki kişi binmek gibi pek doğru olmayan davranışlar sergileyebiliyorlar. Normalden fazla yüke sebep olan bu hareket de hem tekerleklerde hem de amortisörlerde çabuk yıpranmaya sebep olur. Elektrikli scooter amortisör bozulması gibi bir sorun olması durumunda yapılması gereken teknik serviste yeni amortisör taktırmaktır.

Scooter Amotisörfiyatları

Elektrikli Scooter Titremesi

Teknik servisimize elektrikli scooter titremesi var diye getirilen cihazların sorunu çoğunlukla amortisörlerinin görevini yapmamasıyla ilgilidir.  Scooter titremesine nedene olabilecek diğer etkenlerden göbek-gidon sistemine sert darbe veya jantlarda bir eğrilik yoksa sorunu amortisörlerde aramak gerekir. Zaten göbek-gidon sorunları ve jant eğriliği düz yolda bile giderken kendini hissettirir. Sağlam göbek-gidon sistemi ve düzgün jantlara sahip bir elektrikli scooter’daki amortisör sorunu ise bozuk yollarda sarsma ve fazla zıplatma şeklinde olabilir.

Amortisörlerin ömrü tamamen kullanım şartları ve süresine göre değişkenlik gösterebilir. Artık işlevini yerine getiremeyen amortisörler teknik serviste uzmanlar tarafından rahatlıkla belirlenebilir. Elektrikli scooter amortisör ömrü birden fazla detay ile ilgilidir. Başta sürüş karakteri ve yolların yapısı, sürünün ağırlığı, ayrıca lastikler, lastik hava basıncı ve daha fazlası amortisör ömrünü etkilemektedir.

Elektrikli Scooter Amortisör Değişimi

Elektrikli scooter tamiri yapılır mı, elektrikli scooter amortisör değişimi nerede yapılır, elektrikli scooter orijinal amortisör, yan sanayi amortisör veya çıkma amortisör ile ilgili soruları sıklıkla alıyoruz. Elektrikli scooter amortisör tamiri yapılamadığı için ancak amortisör değişimi yapılabilir.

Amortisörlerin içinde sıkıştırılmış hava bulunmaktadır. Belli bir süre kullanılan amortisörlerdeki hava boşalınca işlevini yerine getiremez ve bu durumda sadece yaylar görev yapar. Amortisörlere tekrar hava basma imkanı olmadığı için de değişimi gerekmektedir. Amortisörler hava sıcaklığına göre farklı tepkiler gösteren parçalardır. Örneğin kış mevsiminde amortisör içindeki hava basıncı azaldığı için sarsıntılar daha fazla hissedilir.  Amortisör bozuldu diye düşünülebilir ancak bu durum kış mevsimi için normaldir. Ancak yazın aynı durum devam ediyorsa değişim zamanı geldi demektir.

Elektrikli scooter amortisör çeşitleri ve buna bağlı olarak fiyatları marka ve modele göre değişmektedir. Scooter’ınıza ve talebinize en uygun amortisörler için TEKNOWAY ile iletişime geçebilirsiniz.

Elektrikli Scooter Amortisör Teknik Servis

16 yıldır İstanbul’un Kadıköy ilçesinde teknik servis hizmeti veren TEKNOWAY’de elektrikli scooter amortisör değişimi işlemi uygun fiyatlıdır. Teknik servisimizde piyasadaki bütün marka ve modellere uygun amortisör çeşitleri en uygun fiyatla müşterilere sunulmaktadır.

İstanbul dışında bulunan veya teknik servisimize gelemeyen tüm müşterilerimiz elektrikli scooter amortisör değişimi işlemini ücretsiz kargo yaptırma avantajına sahipler. Teknik servisimizde yapılan amortisör değişimi sonrasında bakım veya değişmesi gereken parçalar belirlenir. Bunlarla ilgili bilgi teknisyenlerimiz tarafından müşterilerimizle paylaşılır ve alınan onayın ardından değişim yapılır.  Servisimizde ödemeleri kredi kartına taksitle yapabilme imkanı da sunulmaktadır.

 

Bu gönderiyi paylaş