Apple Ekran Neden Pahalı?

Apple Ekran Neden Pahalı?

Apple Ekran Neden Pahalı?

Akıllı telefonların ekranları camdan üretildikleri için oldukça hassastır. Maalesef neredeyse her iPhone kullanıcısının karşılaşabileceği sorunlardan biri de şüphesiz yere düşme ya da darbe alma sonucu ekranın kırılmasıdır. iPhone kullanıcılarının en büyük endişelerinden biri de iPhone ekran değişimi yaptırmak zorunda kalmaktır. Bunun nedeni Apple ekranların piyasanın en pahalı ekranları olmasıdır. Peki sizce Apple ekran neden pahalı yazımızda bu konuyu ele alıyoruz.

Apple iPhone Ekran Özellikleri

Apple ekranların pahalı olma nedenlerinin ilki sahip oldukları teknolojidir. Apple markası ekranlarında en gelişmiş ve en son teknolojiyi kullanmaktadır. Buna ek olarak akıllı telefon sektöründeki teknolojilerin birçoğunda, örneğin dokunmatik ekran veya Face ID, Apple öncü konumundadır. iPhone’ların sunduğu canlı ve gerçekçi görüntüler fotoğraf ve video kalitesinin diğer telefonlardan çok daha iyi olmasını sağlamaktadır. Öyle ki iPhone’un son modelleriyle sinema niteliğinde film çekmek bile mümkün olabilmektedir.

Diğer taraftan Apple diğer telefon üreticilerine kıyasla çok daha dayanıklı ve çizilmeye karşı daha dayanıklı cam ve yüksek kalite alüminyum çerçeveler kullanmaktadır. Örneğin daha önceleri iPhone ekranlarında kullanılan Sapphire cam koruyucu her ne kadar son teknoloji bir ürün olsa da bir ekranda tam koruma sağlamak için yeterli değildi. Bu sebeple Apple, iPhone 12 itibarıyla iPhone çizildi, kırıldı veya çatladı gibi şikayetlerin önünü almak için ekranlarını Ceramic Shield adı verilen özel alaşımlı bir cam ile koruma altına almaya başladı. Ceramic Shield ekranını düşmelere ve darbelere karşı dört kat daha fazla korutabilen bir teknolojidir. Alınan her türlü tedbire karşı ekranları hasar alan veya kırılan iPhone kullanıcıları ekran değişimi yaptırmak zorunda kalsalar da iPhone düştü ekran kırıldı, çatladı veya benzeri senaryolarla eskiye göre daha az karşılaşmaya başladığımız da bir gerçek.

Apple iPhone’larda en son teknoloji kullanıcılara sunarken bunu mükemmel bir kalite kontrol standardıyla destekler. Konumuz olan iPhone ekranları ele aldığımızda her ekran, Apple kalite kontrol standartlarına göre üretilir ve ardından test aşamasından geçirilir. Dolayısıyla tüm bu süreçler maliyetleri artırır.

Apple firması akıllı telefon ve tablet piyasasında teknoloji öncüsüdür. Dolayısıyla maliyetlerini artıran faktörlerden biri de Ar-Ge çalışmalarına yaptığı büyük yatırımlardır. Apple her ne kadar kendini rakipsiz olarak görse de, bu özelliğini koruyabilmek için yeniliklerin öncüsü olmaya devam etme yolunda Ar-Ge çalışmalarına büyük pay ayırmaktadır. Bu da Apple cihazların fiyatlarını ve dolayısıyla Apple iPhone ekranlarının fiyatlarını artırmaktadır.

Yukarıda sıraladığımız üstün özelliklerle dünyanın en kaliteli ve en dayanıklı cihazlarını üreten Apple, bu sayede dünyanın en değerli marka sıralamasında 1 numaraya oturmuştur. Dünyanın en değerli markasının ürünlerini kullanmanın da bir fiyatı vardır. Bu fiyatın Apple ekran fiyatlarına yansıması normaldir.

Sonuç olarak Apple ekranlarının neden pahalı olduğunu toparladığımızda ileri teknolojisinden, kullanılan malzeme kalitesine, Ar-Ge yatırımlarından marka itibarına kadar birçok faktör bu sorunun cevabının çok yönlü olduğunu bize gösteriyor. Apple ürünleri pahalı olabilir, ancak tüketici nezdinde yarattığı kaliteli ve güvenilir algısı birçok tüketici tarafından tercih edilmesini sağlamaktadır.

Apple Ekran Neden Pahalı

TEKNOWAY iPhone Ekran Değişimi

TEKNOWAY servisimizde iPhone ekran değişimi orijinal kalite ekran ve yedek parçalarla profesyonel ekipman kullanımıyla  yapılmaktadır. Tüm işlem 15 dakika ile 1 saat arasında bir sürede tamamlanarak cihazınız size teslim edilir. iPhone ekran değişimi için sunmuş olduğumuz hizmet iç ekran, ön cam ve dokunmatik alan değişimlerini kapsamaktadır.

Profesyonel Apple teknisyenlerimiz tarafından gerçekleştirilen iPhone ekran değişiminde cihazınız hem ilk günkü performansına hem de ilk günkü kozmetik görümüne kavuşur. Dokunmatik hızı eskiye döner, dokunmatik hassasiyeti ve renk skala yoğunluğu gibi performans etkenli faktörler orijinali gibi kalır.

Ekran Değişimi Sonrası Face ID

TEKNOWAY’de iPhone ekran değişimi yapılan cihazlarda Face ID özelliği etkilenmeden tekrar çalışabilir. Ekran değişimi öncesinde Face ID çalışıyor fakat ekran değişiminden sonra çalışmıyorsa, bunun sebebi ekran değişimi sırasında yapılan yanlış bir işlem olabilir. Apple Store’larda ve sadece TEKNOWAY mağazasında yapılan ekran değişimlerinde, Face ID özelliği tekrar kullanılabilir duruma getirilebilir.

Apple Garanti Şartları

Apple firmasının garanti şartlarına göre kullanıcılar, satın aldıkları günden itibaren 2 yıl süreyle, Apple ürünlerini normal koşullarda kullanmaları koşuluyla, sadece malzeme ve işçilik koşullarına karşı garanti hakkına sahiptir. Özetlemek gerekirse iPhone tamir ihtiyacı durumunda garantiniz devam ediyorsa onarım işlemini yetkili servislerde yaptırabilirsiniz. Ancak bu garanti kullanıcı kaynaklı problemleri kapsamamaktadır.

Apple’ın aldığı yeni kararlar gereği artık Apple dışındaki mağazalarda yapılan ekran değişimi de dahil olmak üzere tüm tamirlerin garantiyi bozduğu, dikkat edilmesi gereken bir başka konudur. Ekran değişiminin garantiyi bozduklarını bilmelerine birçok kullanıcı üçüncü parti teknik servislerde uygun fiyatlı iPhone ekran değişimi yaptırmayı tercih ederler. Alanında deneyimli ve uzman olan TEKNOWAY, iPhone tamirinde bilinen ve aranan teknik servislerden biridir. Aynı hizmeti daha yüksek fiyata almak istemeyen ve bütçesine dikkat eden iPhone sahipleri, TEKNOWAY gibi üçüncü parti servislerde iPhone tamiri yaptırmaktadırlar.

Bu gönderiyi paylaş