Scooter Dolgu Lastik Değişimi

Scooter Dolgu Lastik Değişimi

Scooter Dolgu Lastik Değişimi

Elektrikli scooter’ı hayatının bir parçası olarak görenlerin scooter dolgu lastik değişimi konusunda araştırma yapmaları oldukça doğal. Günümüzde bu ilginin farkında olan üreticiler bile artık fabrika çıkışlı dolgu lastikli scooter modelleri üretmeye başladı. Eğer hali hazırda zaten bir elektrikli scooter’ınız varsa ve dolgu lastik değişimi kararı verdiyseniz bu yazıda nasıl hareket etmeniz gerektiğinden ve dolgu lastiklerle ilgili merak edebileceğiniz tüm konulardan bahsedeceğiz.

Scooter dolgu lastik değişimi fiyatları ilk başta biraz maliyetli gelebilir; ancak scooter’ı sadece hafta sonu keyif için bilinecek bir araç olarak görmüyorsanız, yani elektrikli scooter sizin için günlük yaşamın bir parçasıysa o halde scooter dolgu lastik değişimi yaptırmak birçok yönden en mantıklı seçenek olacaktır. Öncelikle dolgu lastiklerin avantajları nedir bu konudan bahsetmek gerek. Dolgu lastikler daha mı iyi, dolgu lastiklerin scooter’a zararı var mı, dolgu lastik kaç sene gider gibi birçok sorunun cevabını öğrendikten sonra siz de dolgu lastik değişimi nerede yapılır diye sormaya başlayabilirsiniz.

Dolgu Lastik Nedir?

Dolgu lastik ne demektir? Dolgu lastikler aslında bazı çocuk bisikletlerinden, patenlerden ve kaykaylardan kolaylıkla anımsanabilir. Halk arasında patlamaz lastik olarak da bilinir ve bu geçerli bir tabirdir; ancak dolma lastik olarak kullanımı pek de doğru değildir. Dolgu lastiğin bu şekilde isimlendirilme nedeni içerisinde hava ile şişirilen hiçbir yerinin olmaması ve tüm gövdesinin lastik malzemeden yapılmasıdır.

Günümüzde iki tekerli taşıtlarda ağırlıklı olarak şişme denilen şambrelli lastikler kullanılır ancak üst seviye araçlarda otomobillerdeki gibi tubeless yani radyal telli tüpsüz lastikler görülebilmektedir. Dolgu lastikler ise avantajları nedeniyle çağımızın yükselen bir trendi olan elektrikli scooter’larda kendilerine çok kolay bir şekilde yer açmışlardır. Scooter’ların neredeyse tümü fabrika çıkışlı olarak şişme lastikle gelir ve dolgu lastik terfisinden sonra scooter’ın lastiği patladı, scooter’ın lastiği kendi kendine iniyor, scooter’ın lastiği şişmiyor, scooter’ın lastiği ses yapıyor gibi sorunlar hayatınızdan tamamen çıkıp gidecek. Bu nedenle dolgu lastik değişimi her zaman doğru bir adımdır.

Dolgu Lastik Nasıl Takılır?

Scooter dolgu lastik değişimi işleminin teknik servis ortamında profesyonelce yapılması gerekir. Nasıl ki otomobilimiz veya motosikletimiz ile herhangi bir sorun yaşadığımızda kendimiz gidermeye çalışmıyorsak bu konuda da işin uzmanlarına bırakılması gerekiyor. İnternette scooter lastiği sökme ve değiştirme videoları sizi motive edebilir ancak lastik seçimi ve lastik montajı hayati tehlike oluşturabilecek kadar ciddi bir konudur. Her scooter’da bu işlemlerin farklı olabileceğinin de farkında olunması gerekir.

Size 15 yılı aşan tecrübesi ile hizmet veren scooter servisimiz Teknoway’de dolgu lastik değişimi ile ilgili tüm kolaylıkları (en ucuz garantili dolgu lastik değişimi fiyatı, dolgu lastik kampanyaları, uygun fiyatlı teknik servis hizmeti gibi) sağlayacağımıza emin olabilirsiniz. Dolgu lastik nasıl takılır aşamasına gelmeden önce scooter’a uygun dolgu lastik seçimi nasıl yapılır diye sormak gereklidir. Servis merkezimizde scooter’a uygun dolgu lastik seçimi yaparken irdelenmesi gereken konuları teknisyen arkadaşımızla konuşarak uygun dolgu lastik nasıl seçilir konusunda ortak hareket edebilirsiniz. Kilonuz, scooter’ı ne için kullandığınız, scooter’ın marka-modeli ve tercih ettiğiniz yolların yapısına göre tercih edilebilecek farklı dolgu lastik modelleri vardır. Ayrıca sarı, kırmızı, mavi, yeşil, gri dolgu lastik modelleri veya gece parlayan fosforlu dolgu lastik çeşitlerini de incelemenizi öneririz.

Dolgu Lastik Tamiri

Teknik servisimize sıkça sorulan sorulardan biri dolgu lastik tamiri hakkındadır. Patlamaz lastik olarak da bilinen dolgu lastikler normal şartlarda tamir gerektirecek bir duruma ihtiyaç duymazlar. Sürüş esnasında tekerleğinize kalın bir çivi girse bile sürüş kaliteniz bozulmayacağından kaza riski ortadan kalkar. Durduğunuzda yardımcı bir alet vasıtasıyla çiviyi lastikten kolaylıkla çekebilirsiniz. Dolgu lastiğin malzemesi çivinin girmiş olduğu yeri tekrardan kapatacağı için deliği tekrardan bulmanız bile çok güç olacaktır. Şişme lastiklerde ise çivi batması gibi sorunlar scooter lastik tamiri ihtiyacını doğurur. İç lastik değişimi, yama ücreti, servis işçilik ücreti gibi kalemler düşünüldüğünde en başından beri dolgu lastiği tercih etmek uzun vadede çok daha karlı oluyor.

Dolgu lastikler asla tamir gerektirmezler ancak tıpkı otomobil lastiklerinde olduğu gibi zararlı maddelerden korunmaları gerekir. Aşındırıcı özellikteki kimyasal maddeler lastik paterninde bozulmalara yol açabilir ve bu da özellikle ıslak zeminlerde dönülen virajlarda kayma gibi sorunlara zemin hazırlayabilir. Genel bir kural olduğu için tekrardan hatırlatmakta fayda var. Doğrudan güneş ışığı almaları doğaları gereği hiçbir lastik için tavsiye edilir bir durum değildir. Güneş ışığının scooter lastiğine zararı olur mu diyebilirsiniz. Doğrudan gelen güneş ışığı lastik hamurunu vaktinden önce kurutup çatlamalara neden olabilir; bu da ömrünün kısalması demek.

Dolgu Lastik Diş Açma

Dolgu lastik ömrü ne kadardır? Açıklanan ticaret odası verilerine göre lastiklerin kullanım ömürleri en fazla 10 yıldır. Tüm scooter lastiği kullanım ömrü için de aynı veriyi elde tutabiliriz. Bu tabii ideal şartlarda saklanan ve bakılan bir lastik için geçerli. Her gün uzun kilometreler yapıyorsanız ve sürekli lastiği yıpratacak mıcırlı gibi yollardan gidiyorsanız elbette scooter’larda dolgu lastik ömrü daha da azalacaktır.

Dolgu lastiğin ömrünü tamamladığı nasıl anlaşılır dersiniz? Elbette burada başvurmanız gereken yöntem diş derinliklerini takip etmek. Kabaklaşan ve diş derinliğini kaybetmiş olan dolgu lastikler kullanım ömrünün sonuna gelmiş olur. Ancak dolgu lastik diş açma yöntemini de bu noktada ele almamız gerekir. Normal şartlarda sanayi ortamında geçerli bu uygulama dolgu scooter lastikleri için de geçerli. Scooter dolgu lastik diş açma uygulaması ile kabaklaşan ve eriyen dolgu lastikler tekrardan diş açılarak kullanılmaya devam edilebilir. Yine de bir dolgu lastiği tamamen kabak hale getirebilmeniz için çok sıkı tempoda birkaç sene kullanmanız gerektiğini söyleyelim. Elektrikli scooter lastiğine diş açma konusunda servisimizden bilgi alabilirsiniz.

Dolgu Lastik Değişimi Fiyat

Dolgu lastik değişimi fiyatları bu konuda karar vermiş olan kullanıcıların araştırdığı konuların başında geliyor. Scooter tamiri konusunda uzman kadromuz dolgu lastik değişimi fiyatları konusunda size en uygun fiyat sunacaktır. İstanbul Kadıköy’de hizmet veren scooter servisi Teknoway’de elektrikli scooter dolgu lastik değişiminin yanı sıra, en ucuz scooter yedek parça fiyatları, ucuz scooter tamiri konusunda en iyi rakamları sizlere sunmaya çalışıyoruz. Uzman kadromuz elektrikli scooter batarya arızası, fren teli kopması, gaz kolu bozulması, fren kolu kırılması ve akla gelebilecek diğer tüm konularda garantili scooter tamiri hizmeti sunmaktadır.

Servisimizde dolgu lastik değişimi fiyatı seçilen dolgu lastiğin modeline bağlı olarak değişmektedir. 8.5 inç dolgu lastik değişimi ve 10 inç dolgu lastik değişimi fiyatları işçilik olarak aynıdır. İstanbul’da scooter dolgu lastik değişimi için teknik servis hizmetini tüm Türkiye için vermekteyiz. Scooter tamiri ve dolgu lastik değişimi isteyen tüm kullanıcılar ücretsiz çift yönlü kargo hizmeti ile scooter’ını bize gönderebilir ve onarımın gerçekleştiği aynı gün iade kargo takip kodunu bizden temin edebilir.

Çıkma Scooter Dolgu Lastik

Çıkma dolgu lastik alınır mı? Normal şartlarda eğer uygun fiyat koşulları ile bütçenize uygun bir seçenek olarak karşınıza getirilmiyorsa hiçbir ürünün çıkmasını almanızı önermiyoruz ancak bazen az kullanılmış ve onarılamayacak bir arıza / kaza görmüş elektrikli scooter’lardan çıkma parçaları kullanmak mantıklı olabiliyor. Scooter modelinize göre servisimize çıkma dolgu lastik olup olmadığını sormanızı tavsiye ederiz.

Servisimizde hiçbir şekilde scooter lastiğine diş açtırma işlemine tabi tutulmuş dolgu lastiklerin bilgi verilmeden montajı yapılmamaktadır. Dolgu lastikler yapıları itibariyle en uzun dayanan ve en uzun ömürlü scooter lastikleridir. Bu nedenle az ve özenli kullanılmış bir dolgu lastiği standart bir şişme dış lastik ücretine yakın fiyata tercih etmek mantıklı olabilir. Scooter için çıkma dolgu lastik konusu tamamen o anki şartlarla ilgilidir. Scooter’larda dolgu lastik kullanımı yaygınlaştıkça scooter için çıkma dolgu lastik fiyatları da sektörün ve kullanıcıların takip etmesi gereken bir ayrıntı haline gelecektir. 

Bu gönderiyi paylaş