Bisiklet Pil Yapımı

Bisiklet Pil Yapımı

Bisiklet pil yapımı çok merak edilen bir konudur ve bu yazıda tüm merak edilenlere çeşitli örneklerle cevap vermeye çalışacağız. Öncelikle bisiklet pil yapımı işlemine neden ihtiyaç duyulur konusuna değinmek gerekiyor. Kullanıcılar çeşitli sebeplerden dolayı yeni bir pile ihtiyaç duyabiliyor ve bunların başında arızalanma geliyor. Elbette sıfır elektrikli bisiklet pili alabilirsiniz ancak pil yaptırmak da bir diğer seçenek. Pil yaptırmanın avantajları elbette en başta daha ekonomik oluşudur. Pillerin bir arada olduğu kasa ve BMS kartı gibi maliyetli parçalar böylelikle tekrardan kullanılabilir. Yeni bir pil aldığınızda ise sağlam olan bu parçalar için tekrar ödeme yapmanız gerekir. BMS kartı pil paketi içerisinde yer alan ve şarj-deşarj işleminden sorumlu önemli bir parçadır. Piller tamamen değiştirilip puntalanma yolu ile bağlandığında yepyeni bir elektrikli bisiklet piliniz olur. Bisiklet pil yapımı nedir sorusunun cevabını kısaca böyle verebiliriz.

Bisiklet pil yapımına ihtiyaç duyulan bir diğer konu da hız artışı veya menzil artışıdır; tabii her ikisi de bazen istenebilmektedir. Elektrikli bisikletler ilgili Resmi Gazete Yönetmeliği gereğince şehir içi yollarda en fazla 30 km / s hızla gidebilirler. Şehirler arası yollarda ise 45 km / s hızı geçmemelidirler. Elektrikli scooter’larda ise belirlenen hız 25 km / s olmaktadır ve elektrikli scooter kullanmak için 15 yaşı tamamlamış olmak gerekmektedir. Elektrikli bisikletler yol kullanımı konusunda elektrikli scooter gibi araçlardan daha esnek seçeneklere sahiptirler ve bu nedenle kullanıcılar fabrika çıkışı olan düşük hızları yükseltmek isteyebiliyorlar. Elektrikli bisiklet servisi Teknoway’de bisiklet pil yapımı işlemleri hız artışı, menzil artışı veya her ikisine yönelik yapılabilmektedir. Eğer uzun bir yolculuk planlıyorsanız servisimizde yedek bir pil dahi yaptırabilirsiniz.

Elektrikli Bisiklet Pili Nasıl Yapılır?

Elektrikli bisikletler çoğunlukla Li-ion pil kullanır. 18650 olarak ifade edilen bu piller bisikletin markasına ve modeline göre çeşitli sayıda kullanılırlar. Pillerin sayısı motorun voltajına ve üreticinin planladığı en fazla menzil değerlerine göre belirlenmektedir. Örnek olarak 36V motora sahip bir elektrikli bisiklette seri şekilde bağlanmış en az on adet Li-ion batarya yer alır ve bu düzen 10 Ah’lık bir kapasite elde edilmesini sağlar. Eğer 20 Ah’lık bir kapasite isteniyorsa on adetlik seri bağlı olan düzeneğe paralel bağlı bir on adetlik seri pile daha ihtiyaç vardır. Böylece 20 Ah değeri elde edilir ve menzil artar. Elektrikli bisikletlerde seri bağlantı pillerden daha fazla gerilim elde edilmesini sağlarken, paralel bağlantı da mAh yani Ah olarak kapasite artışı sağlayarak menzili artırır. Aslında tüm bu bilgiler lise müfredatındaki fizik bilgilerinden de hatırlanabilecek düzeydedir. Pil yapısı Li-Po veya LiFePO4 fark etmeksizin genel sistem bu şekildedir. Tipik elektrikli scooter’larda hacim ve ağırlık önemli bir ayrıntı olduğundan daha basit yapıda pil sistemleri karşınıza çıkacaktır.

Elektrikli Bisiklet Pil Tamircisi

Elektrikli bisikletinizin pilinin 36V ve 30 Ah özelliklerde olduğunu varsayalım. Bisiklet pili yapımı için otuz adet pilin tedarik edilmesi gerekir. Teknoway olarak en uygun fiyatlı elektrikli bisiklet pillerini size sunabiliriz. Piller elektrikli bisikletinizin orijinal düzeninde bir araya getirilir ve punta makinesi ile kaynak yapılarak birbirine bağlanır. Bazı kullanıcılar evde elektrikli bisiklet pili yapımı videosu izleyerek bu işlemleri denemektedir ancak pil konusu hassastır. Bağlantıların lehim ile yapılması hem sağlıklı olmaz, hem de sıcaklık yüzünden bataryanın patlama ihtimali vardır. Teknik imkanları ve bilgisi olan kullanıcılar elbette bu işlemleri gerçekleştirebilirler. Servisimizde piller birleştikten sonra yedek BMS kartı bağlantısı da yapılır ve pil komple folyo içine sokularak paketlenir. Folyo pilin sıvı teması gibi durumlardan etkilenmemesini sağlar ve dışarıdan gelebilecek toz, yabancı cisim vs. maddelere karşı koruma sağlar. Teknoway’de fabrikadan çıktığı düzeyde en kaliteli piller ile elektrikli bisiklet pili yapımı mümkündür.

Elektrikli Bisiklet Hızı Nasıl Artırılır?

Yine basit fizik bilgilerine dönecek olursak bir motorun daha hızlı dönebilmesi için daha fazla voltaja ihtiyacı vardır bilgisini hatırlayalım. Ancak bir limit vardır ve bu limit aşılırsa motor yanar. Elektrikli bisikletlerde de durum farksızdır. Yasal limitler çerçevesinde hız artışı yaptırmak için servisimizden destek alabilirsiniz. Her elektrikli bisikletinin pil yapısı birbirinden farklı olduğu için marka ve model bilgisiyle bize ulaşarak hız artışı yapılıp yapılamayacağını öğrenebilirsiniz. Hız artışı aslında güç artışı demektir yani hız artışı isteyen her müşteri yasal sınırları aşmak istiyor şeklinde düşünülmemelidir. Evine giderken dik yokuşu olanlar veya zaman zaman elektrikli bisiklete iki kişi binenler için güç artışı önemli bir iyileştirmedir. Her elektrikli bisiklette bu işlemler farklı yapılmaktadır. Öncelikle elektrikli bisikletinizin sahip olduğu motoru incelememiz ve modelini tespit ederek voltaj toleranslarını kontrol etmemiz gerekiyor. Elektrikli bisikletlerde hız artırma motor ömrünü kısaltır mı diye soracak olursanız belirli bir ölçüde hız artışının hiçbir zararı olmayacaktır ancak desteklenen hız artışı dışında yüklenmelerde motor zarar görecektir.

Hız artışı pil düzeneğinin fiziksel yapısının değişmesi anlamına geliyor. Eğer pil kasasında daha fazla pil takmak için yer yoksa seri-paralel bağlantı düzeneği bozularak menzil azaltılır ve motor güçlendirilir. Ancak menzilin azalması da çoğu zaman doğru bir karar olmadığı için yeni pil kasası tercih etmek gerekebilir. Elektrikli bisikletin pil kasasında ek yer olup olmadığı bilgisini servisimizden öğrenebilirsiniz. Bazı kullanıcılar da motor gücünden memnun olup menzil artışı isteyebiliyorlar. Böyle bir durumda da motor gücüne bağlı olarak +10 Ah kapasite artışı gibi bir durumun en az on pille yapılabileceğini belirtmemiz gerekiyor. Yani 30 Ah kapasiteyi pil kasasında yer varsa kolaylıkla servisimizde 40 Ah yapabiliriz ve bu size sadece 10 pil maliyetine olur. Yüzde 33 menzil artışı özellikle bisikletler için oldukça iyi bir rakamı ifade etmektedir. Teknoway’de bisiklet pillerine dair tüm işlemler gerçekleştirilebilmektedir. Elektrikli bisiklet menzil artırma, hız artırma, güç artırma gibi işlemlerin yanı sıra pil tamiri de yapılabilmektedir.

 

Bisiklet Pili Örnek Görünüş Ve Şarj Adaptörü

Elektrikli Bisiklet Pil Tamircisi

Sıvı teması, bilgisiz kişilerin müdahaleleri veya çarpma gibi nedenlerle elektrikli bisiklet pilleri sıvı temasına maruz kalıp bozulabiliyor. Böyle bir durumda yapılması gereken tüm pilin değiştirilmesi değil arızalı pillerin tespit edilip yenilenmesidir. Genelde pil tamiri olmaz şeklinde bir anlayış hakimdir ancak elektrikli bisiklet pilleri tamir edilmeye uygun bir tasarıma sahiptir. Servisimize gelerek pil ölçümü sonrasında ve arızalı pillerin tespitini ve değişimini gerçekleştirtebilirsiniz. Şehir dışında olan kullanıcılar için Teknoway kargo ile pil tamiri imkanı da sunmaktadır. Müşteri hizmetleri yetkilimizden alacağınız ücretsiz kargo kodu ile arızalı pili bize göndererek tamirini yaptırabilir veya tersi şeklinde hız artışı veya menzil artışı için modifiye yapılmasını isteyebilirsiniz. Özellikle hız artışı konusunda dashboard ve BMS kart voltaj düzenlemelerinin de yapılması önemlidir. Ayrıca bisikletteki diğer parçaların da uygun voltajda çalışması, şarj adaptörünün de uygun voltajda olması şarttır. Gerekli olan tüm bilgiler için bizimle bağlantı kurmanız yeterlidir. Teknoway İstanbul Kadıköy’de Söğütlüçeşme Caddesi üzerinde ve Söğütlüçeşme Camii’nin tam karşısında yer almaktadır. Bisiklet pili yapımı işlemlerimiz garantilidir ve en ucuz bisiklet pili fiyatları için mutlaka bizimle iletişime geçmenizi önermekteyiz.

Bu gönderiyi paylaş