iPhone 12 Dokunmatik Sorunu Çözümü

Kadıköy 2. El Telefon Alan Yerler

iPhone 12 Dokunmatik Sorunu Çözümü

iPhone 12 Dokunmatik Sorunu Çözümü

Akıllı telefonlarda karşılaşabileceğiniz en can sıkıcı arızalardan biri dokunmatik sorunu diyebiliriz. Ekran bir telefonun her şeyidir. Telefonu ele aldığınızda gelen çağrıları yanıtlayamamak veya e-postalarınızı kontrol edememek elinizi kolunuzu bağlar. Yazımızda iPhone 12 dokunmatik sorunu çözümü konusunu ele alıyoruz.

iPhone 11’e göre daha küçük bir kasayla gelen iPhone 12 ekran özelliklerine baktığımızda,  6.1 inçlik OLED ekranın 1170 x 2532 FHD+ çözünürlük ve 460 ppi yoğunluk sunduğunu görüyoruz. Daha az güç tüketen Super Retina XDR teknolojili bu ekranın görüntü kalitesi ve kontrast değerleri oldukça yüksek. 1200 nit’ çıkan parlaklığa sahip ekran ayrıca güneş ışığı altında da yüksek görülebilirlik sunan True Tone teknolojisine de sahip. Kenarların düzleştirilmesi ve OLED ekrana geçilmesi nedeniyle iPhone 12’nin çerçevesi biraz daha incelmiş olarak geliyor. Çentikli ekranı yüzde 86’lık bir ekran-gövde oranı sunuyor. Cihaz ekranını düşmelere ve darbelere karşı dört kat daha fazla sağlamlık sağlayan Corning Ceramic Shield Glass ile koruyor.

Dokunmatik akıllı telefon ekranları ne kadar konforlu olsalar da biraz daha dikkatli kullanımı gerektiriyor. Akıllı telefon ekranları, sağladıkları fonksiyonları sahip oldukları birden fazla katman sayesinde yapabilmektedirler. En üst katman koruyucu cam ve onun altında dokunmatik vuruşları algılayan katman bulunmaktadır. En altta ise görüntünün oluşmasını sağlayan LCD gelmektedir. iPhone 12 dokunmatik sorunu çözümü için cihazınızı TEKNOWAY’e ulaştırabilirsiniz. Cihazınız uzman Apple ekibimiz tarafından arıza tespit yapılır ve hasarlı parça belirlenir. Bu yazımızda hasar türlerine göre iPhone 12 dokunmatik sorunu çözümü nasıl yapılır konusunu işliyoruz.

iPhone 12 Ekran Basmıyor Sorunu

iPhone 12 ekran basmıyor ise bu durumun nedeni çoğunlukla donanım kaynaklıdır. Sorunun çözümü için de ekran ile koruyucu cam arasında yer alan ve dokunmatik panelinin değişimi yapılmalıdır. Fakat dokunmatik paneli çıkarmak oldukça riskli ve zor olduğundan genellikle ekran değişimi yapılarak arıza ortadan kaldırılır.

Farklı bir arıza türü olan ön camın kırık olduğu durumlarda dokunmatik ekranın bazı yerleri çalışamayabiliyor. Böyle durumlarda iPhone 12 ekranın bazı yerleri basmıyor ise iPhone ön cam değişimi yaptırarak sorunu çözebilirsiniz.

Diğer bir iPhone dokunmatik basmıyor sorununun nedeni de dokunmatik entegreleri yüzündendir. iPhone cihazlarda dokunmatik alanın çalışması için anakart üzerindeki entegreler bulunmaktadır. Bu entegrelerde meydana gelen yanma, yerinden çıkma veya çatlama gibi hasarlar dokunmatik alanın çalışmasını bozabilir.

iPhone dokunmatik alanının bir kısmı çalışmıyor veya cihazınız herhangi bir darbeye maruz kalmadığı halde dokunmatik çalışmıyorsa iPhone dokunmatik entegresi sorunuyla karşı karşıyasınız demektir. Bu durumda yapılması gereken iPhone 12 dokunmatik entegresi değişimidir.

iPhone 12 Ön Cam Değişimi

iPhone 12 ön cam değişimi nasıl anlaşılır sorununun cevabı olarak, ekranınızda bir hasar meydana geldiğinde ilk kontrol etmeniz gereken ekranın dokunmatiğinin çalışıp çalışmadığıdır. Çalışıyorsa ön cam zarar görmüş ama iç ekranınız sağlamdır. Ekran kırıldığında görüntü bozuk olabilir ve dokunma çalışmayabilir. Çünkü iç ekran kırılmıştır veya dokunma paneli hasar almıştır.

iPhone ekranınızın dokunmatik veya diğer işlevlerinde bir sorun yoksa sadece ekran kırığı, ekran çatlağı veya ekran çiziği varsa ön cam değişimi ekran onarımı için yeterli olacaktır. İç ekranınız sağlamken komple ekran değişimi yaptırmak zorunda değilsiniz.

iPhone ekranlarındaki Sapphire cam koruyucu her ne kadar son teknoloji bir ürün olsa da ekranda tam koruma sağlamak için yeterli değildir. Aynı zamanda Apple yakın zaman önce iPhone çizildi, kırıldı veya çatladı gibi şikayetler olmaması için ekranlarını Ceramic Shield adı verilen özel alaşımlı bir cam ile koruma altına almaya başladı. Bu gibi yeni teknolojiler sayesinde iPhone düştü ekran kırıldı, çatladı veya benzeri senaryolarla eskiye göre daha az karşılaşmaya başlayabiliriz. Tabii bu ekran veya camınız hiçbir zaman kırılmayacak anlamına gelmiyor.

Onarım konumuza dönersek TEKNOWAY’e ekran ya da ön cam değişimi için ulaştırdığınız iPhone 12 telefonunuz öncelikle arıza tespit işlemine girer. Bu işlemde ekranda mı camda mı hasar var ve bu hasarın nasıl giderileceği belirlenir.

iPhone telefon ön cam nasıl sökülür değiştirilir konusuna değinmek gerekirse, akıllı telefon ekranlarının yapısı gereği iç ekran ve ön cam birbirine yapışık haldedir. İlk etapta ekranın dış tarafındaki ön cam kırıldığında makineler yardımıyla ekrandan ayrılarak, yeni cam yine makineler yardımıyla iç ekrana yapıştırılmaktadır. TEKNOWAY’e ön cam değişimi gelen iPhone 12 telefonunuzu alanında eğitimli ve deneyimli Apple teknisyenleri tarafından orijinal parçalarla ve cam değişimi için özel olarak geliştirilen Buz Makinesi profesyonel ekipmanlarla gerçekleştirilmektedir. Kaliteden ödün vermeden hızlı ve güvenilir cam değişimi hizmetimizin fiyatı Apple teknik yetkili servislerine kıyasla oldukça uygundur.

iPhone 12 ön cam değişimi işlemi için İstanbul’daki merkezimize ulaşamayacak bir durumdaysanız, cihazınızı İstanbul dahil çift taraflı ücretsiz kargoyla bize gönderebiliyorsunuz. Bunun için ARAS KARGO 1023788446 sözleşme kodumuzu kullanabilirsiniz. Kargo ile gönderilen cihazların cam değişimi süresi 1 iş günüdür.

Iphone 12 Dokunmatik Sorunu Çözümü

iPhone 12 Ekran Değişimi

iPhone 12 ekran değişimi sürecinden bahsetmek gerekirse; telefonununuz teknik servisimize ulaşır ulaşmaz Apple teknisyenleri tarafından cihazınıza arıza tespiti yapılır. Bu işlemin amacı yapılması gereken onarımı ve maliyetini belirlemektir.

TEKNOWAY’de iPhone 12 ekran değişimi, orijinal ekran ve yedek parçaların cihazınıza uygun profesyonel ekipman kullanımıyla  yapılmaktadır. Ekran değişimi 15 dakika ile 1 saat arasında bir sürede tamamlanarak cihazınız teslime hazır duruma getirilir. iPhone 12 ekran değişimi için sunmuş olduğumuz hizmet iç ekran, ön cam ve dokunmatik alan değişimlerini kapsamaktadır.

iPhone 12 Ekran Çeşitleri

iPhone 12 ekran değişimi için uygun olan üç farklı ekranı ele alabiliriz. Daha fazla seçenek olsa da eğer kaliteli ve uzun ömürlü bir ekrana sahip olmak istiyorsanız orijinal, revize ve OLED GX ekranlardan birini kullanmalısınız.

Orijinal ekranlar hiç kullanılmamış ve sıfır ekranlardır. iPhone 12 orijinal ekran taktırma ile beraber cihazınız ilk günkü görüntüsüne kavuşur. OLED GX ekranlar ise orijinaline çok benzeyen ve A kalitede ekranladır. OLED GX ekranların en önemli artısı kaliteyi uygun fiyata sunmalarıdır. Revize ekranlar da orijinal fakat yedek parça olarak ayrılmış ekranlardır. iPhone 12 için en uygun fiyatlı ekran revize ekranlardır. Revize ekranlar orijinal oldukları için iPhone 12 ekran değişimi için cazip bir seçenektir.

Çıkma ekran örneğin; anakart arızası gibi bir problem yaşamış ve kullanım süresi sona ermiş cihazlardan alınan ekran anlamına gelir. Teknik kontroller sonrasında tekrar kullanıma sunulurlar. Güvenilir bir teknik servis tarafından seçenek olarak sunulursa düşünülebilir. İkinci el bir ekrandır ancak orijinaldir; tabii ki daha uygun fiyatlıdır. OEM ekranlar fabrikaya üretim yapan üreticilerden alınan orijinal ekranlardır. A kalite yan sanayi ekranlar da performans ve görüntü kalitesi olarak en iyiye yakındır. Üstelik uygun fiyatlıdır. Yan sanayi en son seçeneğiniz olsun diyebiliriz. Sonuçta görüntü kalitesi ve dokunmatik hissi farklı olabilir.

Bu gönderiyi paylaş