iPhone Ekran Kaydı Alma

Dokunmatik Donuyor Kilit Yapıp Açınca Düzeliyor

iPhone Ekran Kaydı Alma

iPhone Ekran Kaydı Alma

Teknoloji deyince akla gelen ilk marka olan Apple iPhone, sunduğu ayrıcalıklarla her geçen gün daha fazla tercih ediliyor. iOS işletim sistemiyle gelen iPhone’lar kullanıcıların hayatlarını kolaylaştıran birçok işlemi yapabilme imkanı sunuyor. Bu işlemlerden biri ekran kaydı alma işlemidir. iPhone ekranında yaptığınız bir işlem veya izlediğiniz bir video nasıl kaydedilir veya iPhone cep telefonu ekranı nasıl kaydedilir kullanıcıların merak ettiği konulardan biridir. Yazımızda iPhone ekran kaydı alma nasıl yapılır adım adım anlatıyoruz.

iPhone cihazlar farklı ekran boyutlarına sahip olsa da ekranın resmini tam boyutuyla çekme ve buna ek olarak ekran görüntüsünü kesintisiz bir şekilde kaydetme şansına sahipsiniz. iPhone ekran görüntüsü ve ekran kaydı alma işlemini gerçekleştirmek için herhangi bir uygulama kullanmaya gerek duyulmaz. Bunun için iPhone’larda bulunan bazı tuşları kullanarak ekran görüntüsü ya da ekran kaydı alma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda kaydettiğiniz ekran görüntüsünü veya ekran kaydını kolay bir şekilde diğer kişilerle paylaşabilir, birtakım belgelerde ya da işlemlerde kullanabilirsiniz.

Bu işlemin kullanımını örneklerle açıklamak gerekirse; iPhone ekran kaydı alma oynadığınız oyunun bir videosunu veya Instagram’daki canlı akışın bir bölümünü kaydetmede ya da nasıl yapılır videosu oluşturup yayınlamada oldukça faydalı ve pratik olmaktadır. Buna ek olarak çektiğiniz videoyu dilediğiniz bir kişiye gönderebilir, Twitter’a yükleyebilir veya Instagram hikayenizde paylaşabilirsiniz.

iPhone ekran kaydı alma cihaza entegre olan bir işlemdir. Ancak iPhone’da ekran kaydı ama özelliğini kullanmak için önce ekran kaydını alma özelliğinin açık olup olmadığını kontrol etmek gerekir. Bunun için de ekran kaydı düğmesinin Denetim Merkezi’nizde olup olmadığına bakmalısınız.

iPhone Ekran Kaydı Alma Nasıl Açılır?

iPhone’da ekranınızı kaydedebilmek için ekran kaydı özelliğini açmanız gerekir. iPhone’larda Denetim Merkezi’ni açmak için, iPhone X veya sonraki sürümlerini kullanıyorsanız sağ üst köşeden aşağı veya iPhone 8 veya önceki bir model için de yukarı kaydırın. Denetim Merkezi’nde etrafında daire bulunan bir nokta şeklindeki ekran kaydı düğmesinin mevcut olup olmadığını kontrol edin. Bu düğme mevcut değilse, düğmeyi  eklemek için şu adımları izleyin:

Iphone-Ekran-Kaydi-Alma3

 

  • Ayarları açın.
  • “Denetim Merkezi”ne dokunun.
  • “Kontrolleri Özelleştir”e dokunun.
  • Geldiğiniz yer Denetim Merkezi menünüze öğe ekleyip kaldırdığınız yerdir. Ekranı aşağı kaydırın ve “Ekran Kaydı”nın yanındaki + ile yeşil düğmeye basın. Bu, onu alttaki “Diğer Kontroller” bölümünden üstteki “Dahil Et” bölümüne taşıyacaktır.

Artık ekranınızı kaydetmeye hazırsınız. Başlamak için kaydetmek istediğiniz uygulamayı veya web sitesini açın. iPhone 8 veya önceki sürümleri için Denetim Merkezi menüsünü yukarı kaydırın veya iPhone X veya sonraki sürümleri için sağ üst köşeden menüyü aşağı çekin. Aramaları ve bildirimleri geçici olarak duraklatan “Rahatsız Etmeyin”‘i açmak için “Hilal” düğmesine dokunun. Böylece ekranınızı kaydederken bildirimler de dahil olmak üzere ekranınızda görünen her şeyi kaydedersiniz.

Iphone-Ekran-Kaydi-Alma

iPhone Ekran Kaydı Alma Nasıl Yapılır?

Ekran kayıt düğmesine bastığınızda, kayıt başlamadan önce size üç saniye veren bir zamanlayıcı başlayacaktır. Denetim Merkezi menüsünü gizlemek için ekrana dokunun.

Bundan sonra telefonunuzda izlediğiniz veya dinlediğiniz her şeyin hem videosunu hem de sesini kaydetmeye hazırsınız.  Ancak bu şekilde sadece telefonunuzdan üretilen sesi ve görüntüleri kaydedebilirsiniz. Telefonunuzda çaldığınız sesi veya konuşmalarınızı ya da diğer harici sesleri kaydetmek için mikrofonu açmak gerekir.

Kayda başlamadan önce kırmızı ekran kayıt düğmesini basılı tutun. Mikrofonu açmak için açılır ekrandaki mikrofon düğmesine dokunun. Ardından “Kaydı Başlat” a dokunun. Üç saniyelik geri sayım bu pencerede başlayacaktır. Sol üstte bulunan saat bilgisinin kırmızı zeminde olması ekranın kayıt edildiği anlamına gelmektedir. Kaydı durdurmak içinse ekranın üstündeki saat bilgisine dokunun, sonra Durdur seçeneğini seçin.  Ekrandan çıkmak için ekranda herhangi bir yere dokunun ve ardından Denetim Merkezi’ni kapatmak için sonraki ekrana dokunun.

Mikrofonu bir kez açtığınızda, geri dönüp kapatmadığınız sürece, ekranınızı bir sonraki kaydettiğinizde mikrofonun açık kalacağını unutmayın.

Son olarak Fotoğraflar’a gidin, kaydettiğiniz ekran kaydını burada bulabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş