Xiaomi POCO X3 Kapandı ve Açılmıyor

Xiaomi POCO X3 kapandı ve açılmıyor

Xiaomi POCO X3 Kapandı ve Açılmıyor

Xiaomi POCO X3 Kapandı ve Açılmıyor

Akıllı telefonlarda karşılaşabileceğiniz en can sıkıcı arızalardan birinin telefon kapandı açılmıyor olduğunu söyleyebiliriz. Hiçbir şey yokken böyle bir durum ile karşılaşmak çok can sıkıcı olabilir. Telefonunuza gelen çağrıları alamamak, çağrı yapamamak, mesajlarınızı veya e-postalarınızı kontrol edememek elinizi kolunuzu bağlar. Bu yazımızda Xiaomi POCO X3 kapandı ve açılmıyor sorunu karşısında neler yapabilirsiniz, bu konuyu ele alıyoruz.

Bilindiği üzere cep telefonlarının da dahil olduğu elektronik ürünlerde, zaman zaman hatalı kullanımdan, eskidikleri için ya da farklı nedenlerden türlü arızalar meydana gelebilmektedir. Donanım veya yazılımda kaynaklı bu arızaların bazıları çözüme kavuşturulur, onarımı mümkün olmayan durumlarda ise parça değişimine gidilebilir. Yazımızda Xiaomi POCO X3 kapandı ve açılmıyor sorununa neler sebep olur bunlardan bahsedeceğiz.

İstanbul’un cazip cep telefonu teknik servisi merkezi olan Kadıköy’de 2006 yılından beri hizmet veren TEKNOWAY olarak, Xiaomi telefon arızalarını orijinal parçalarla alanında uzman ve tecrübeli Xiaomi teknisyenler tarafından hızlı ve güvenilir bir şekilde yapmaktayız. 16 yıllık teknik servis deneyimine sahip servisimize ulaşan Xiaomi POCO X3 telefonlardaki kapandı açılmıyor arızasının, genel olarak oyuncu kullanıcıların fazla oyun oynamaları sonucunda işlemcinin fazla ısınmasına sebep olmaları sebebiyle ortaya çıktığı tespit edilmiştir. TEKNOWAY’de POCO X3 açılmıyor arızası tamir edilebilmekte ve telefondaki sorun çözülerek kullanıcıya teslim edilmektedir.

Xiaomi POCO X3 Kapanma Sorunu Neden Olur?

Xiaomi telefonum kapandı ve güç tuşuna basılı tutmama rağmen açılmıyor durumunda şayet bir donanım arızası olmadığını düşünüyorsanız diyorsanız, bu durumun farklı nedenleri olabilir. Bunlardan yazımızda bahsedeceğiz.  Daha önceleri bataryayı çıkarıp tekrar takmak işe yarayabilirdi ancak yeni telefonlarda böyle bir seçenek yok. Bu sorun donanım veya yazılım hatasından kaynaklanabilmektedir. Açılmayan Xiaomi arızası nedenlerini aşağıda listeledik.

 • Yazılım sorunları (Root/Güvenlik zafiyeti/Yanlış yazılım yükleme)
 • Mekanik sorunlar
 • Sıvı teması
 • Yan sanayi veya uygun olmayan şarj kullanımı
 • Araç şarjında veya powerbank ile uzun süre kullanım.
 • Anakarta zarar veren hatalı kullanım, darbe veya arka cepte taşıyarak yamultma.

Cihazınız yukarıdaki nedenlerden biri sebebiyle kapanmış olabilir. Bu arızaların bir kısmı çözülse de bir kısmı çözülemeyebilir. Konuyla ilgili kesin bir cevap için cihazın teknik servisimizde arıza tespit aşamasından geçmesi gerekir.

Xiaomi POCO X3 Güncelleme Sonrası Kapandı Açılmıyor

Xiaomi MIUI güncellemesi yaptıktan sonra telefonun açılmama sorunu ortaya çıkabilir. Böyle bir durumda cihazı şarja takmanıza rağmen hala çalışmıyorsa sıralayacağımız adımları deneyebilirsiniz.

İlk olarak, güç düğmesini sürekli olarak basılı tutun. Bu şekilde cihaz önyükleme moduna geçecektir. Ekranda bir belirti görene kadar düğmeyi basılı tutun. Daha sonra ekranda bir Android resmi belirecektir. Telefonu bu yazılım robotu aracılığıyla yeniden başlatın. Bu işlemi yaptıktan sonra telefon tekrar açılacaktır.

POCO X3 için bu sorunun kronik hale geldiğini söyleyebiliriz. Teknik servisimize sıklıkla bu arızayla gelen POCO X3 cihazlar bulunmaktadır. Arızanın sebepleri arasında yurtdışından olan bir cihaza root yüklenmesi veya çeşitli programlarla cihaza müdahalede bulunulması en fazla görülmektedir. Bu yüzden cihaz güncelleme alarak kapanabilmektedir.

Şarj Cihazı Çalışmıyor Olabilir

Xiaomi POCO X3 açılmıyorsa öncelikle yapmanız gerekenlerden biri şarj cihazınızı kontrol etmektir. Bazen çalıştığını düşündüğümüz şarj cihazları ömrünü tamamlamış olabiliyor. Ömrünü tamamlayan yani artık görevini yapmayan bir alet artık cihazı şarj edemez; dolayısıyla telefon bir daha açılamaz. Şarj cihazınızı herhangi bir Xiaomi cihaza takarak veya başka birinin şarj cihazını telefonunuza takıp kontrol edin.

Xiaomi Telefona Yazılım Yükleme

Cihazınıza yazılım yüklemek veya tekrar yazılım atmak istiyorsanız öncelikle kendi programınızla hareket etmenizi tavsiye ediyoruz. Ancak bazen kullanıcılar telefon üzerinden otomatik olarak yazılım yüklemeyi bilse de bilgisayardan bu işlemin nasıl yapılacağı konusunda bilgi sahibi olamayabiliyorlar. Bilgisayardan Xiaomi POCO X3 akıllı telefonlara yazılım atmak için aşağıdaki aşamaları takip edebilirsiniz.

Xiaomi sistem güncellemesi aşamaları şu şekildedir;

 • Bilgisayardan uygun romu cihaza indirin
 • İndirdiğiniz zip-extension romu telefon hafızasındaki “downloaded_rom” klasörüne kopyalayın. Klasör yoksa oluşturun.
 • Telefonda “Updater” uygulamasını çalıştırın.
 • Sağ üstte bulunan “… ” simgesine tıklayın.
 • “Güncelleme paketi seç” üzerine tıklayıp “downloaded_rom” klasöründeki romu seçin.

Rom yüklendikten sonra cihaz otomatik olarak yeniden başlayacaktır.

Xiaomi Poco X3 Kapandı Ve Açılmıyor

Xiaomi POCO X3 Açılmıyor Sorunu İçin RAM Değişimi

TEKNOWAY’e Xiaomi POCO X3 kapandı açılmıyor arızası ile ulaşan cihazlarda bu duruma oyuncu kullanıcıların çok fazla oyun oynamaları sonucunda işlemcinin ısınmasıyla UPS çipin yani RAM’in bozulmasının sebep olduğu ortaya çıkmıştır.

Bu durumu açıklamak gerekirse,187 derecelik lehim kullanılarak üretilen cihazlarda kullanıcılar çok fazla oyun oynayarak işlemciyi ısıtıp RAM’i bozmaktadırlar. Teknik servisimizde onarım yaparken RAM değişimi işleminde 217 derecelik lehim yapılmaktadır. Böylece cihazı fabrika çıkışından çok daha yüksek sıcaklıklara dayanabilecek bir duruma getirecek bir işlem yapmış oluyoruz. Bu da cihazın dayanıklılığını artırıyor.

TEKNOWAY’de bu gibi sorunlar nedeniyle açılmayan Xiaomi POCO X3 arızaları tamir edilebilmekte ve telefondaki sorun çözülerek kullanıcıya teslim edilmektedir. Cihazınızı böyle bir arızada RAM değişimi için İstanbul’un Kadıköy ilçesindeki servisimize dilerseniz kendiniz getirebilir, teknik servise gelme imkanınız yoksa İstanbul dahil Türkiye’nin her yerinden ücretsiz çift yönlü kargo imkanıyla TEKNOWAY’e gönderebilirsiniz. Bunun için Yurtiçi Kargo 1023788446 sözleşme numarasını kullanmanız yeterlidir. Kargo ile gönderilen cihazlarda onarım süresi 1 iş günüdür.

 

Bu gönderiyi paylaş