Scooter Arka Tekerlek Ses Yapıyor

Scooter Arka Tekerlek Ses Yapıyor

Scooter Arka Tekerlek Ses Yapıyor

Scooter arka tekerlek ses yapıyor sorunu; Teknolojinin her geçen gün hızla gelişmesi ile ulaşım araçları da değişmekte ve gelişmektedir. Elektrikli scooterlar bu gelişimin günümüze yansıyan en çarpıcı örneklerinden biridir. Kısa ve orta mesafeli ulaşımı fevkalade pratik bir hale dönüştüren, yoğun trafiğin çekilmesi güç halini ortadan kaldıran ve yeni nesil ulaşım aracı olarak hayatımızın merkezinde konuşlanan elektrikli scooterlar bugün birçok kullanıcıya sahiptir.

Her cihazda olduğu gibi elektrikli scooterlarda da kullanım şekline ve süresine bağlı olarak bir dizi problemler meydana gelebilir. Meydana gelen sorunların en doğru şekilde çözülmesi, cihazın uzun vadede oldukça konforlu bir kullanım sunması adına önemlidir. Zira önemsenmeyen ve zamanında çözülmeyen problemler daha sonra kronikleşir ve önemli, pahalı parça değişimlerinin gerçekleştirilmesini mecbur kılacak yeni ve büyük sorunları beraberinde getirebilir. Sıkça yaşanan problemlere örnek olarak scooter cihazların tekerleklerinden kaynaklanan problemler verilebilir. Çünkü tekerlekler kullanıcı ağırlığını taşıyan, yol ile direkt temas eden ve scooterun en fazla aşınan parçalarıdır.

Scooter tekerlek takımına ilişkin sorunların birçoğu arka tekerlere ilişkindir. Özellikle “scooter arka tekerlek ses yapıyor” şeklinde şikayetlere konu alan arka teker sorunları sadece ses çıkarmasına ilişkin değil aşınmasına ilişkin şikayetlere de konu olmaktadır. Fakat biz “scooter arka tekerlek ses yapıyor” başlığı nedeniyle tekerlek aşınmalarına değil tekerlekten kaynaklanan ses sorunlarını ele alacağız.

Scooter Arka Tekerlek Ses GeliyorScooter Arka Tekerlek Neden Ses Yapar?

Scooter arka tekerleğin ses yapması birçok nedene bağlı olabilir. Arka tekerlekten gelen ses hem scooterda herhangi bir problemin varlığını işaret eder hem de kullanıcının sürüş konforunu büyük ölçüde zedeler. Dolayısıyla üzerine düşülmesi gereken bir problemdir. Peki, scooter arka tekerlek neden ses yapar?

Scooter arka tekerleğinin ses çıkarması sadece uzun süreli kullanımlarda değil henüz yeni alınmış ve çok az kullanılmış scooterlarda da görülebilen bir sorundur. Eğer yeni alınmış bir scooterun arka tekerleğinden ses geliyorsa bu durumda ilk olarak kronik sorun akla gelir. Satın alınan scooter modelinin arka tekerleğinden ses gelmesi aynı modele ait diğer scooterlarda da bulunuyor ise sorunun sebebi büyük olasılıkla kroniktir.

Scooter ürünler her ne kadar mühendislik harikası ürünler olsa dahi bazı ürünlerin üretimi esnasında yapılan herhangi bir hatalı veya ihmali işlem, scooterun o modelinde kronik bir arıza olmasına sebep olabilir. Bu nedenle scooter kullanıcısı öncelikle kendi scooter’u ile aynı marka ve modele sahip diğer scooterlarda da bu sorunun olup olmadığı araştırmalıdır. Şayet bu sorun sadece kullanıcının rastladığı bir sorunsa ve aynı marka ve modelde benzer şikayet yaşayan scooter kullanıcısı ile karşılaşmadıysa o zaman sorun kronik değil başka nedenlerden kaynaklanıyor demektir.

Scooter arka tekerlek ses sorunu, bir üst paragrafta ifade edildiği üzere kronik bir sorunsa bu durumda ilgili firma ile iletişim kurulup değişim veya iade seçeneklerini düşünmek gerekebilir. Çünkü ses problemi çözülemez ise bu durum uzun vadede oldukça can sıkıcı bir hal alacak ve kullanıcının sadece sesten dolayı scooter cihazından uzaklaşmasına neden olabilecektir. Ancak sorun kronik bir sorun değilse işte bu durumda tüm ihtimalleri tek tek değerlendirmek gerekir.

Kronik bir sorundan kaynaklanmayan arka tekerlek ses sorununun sebebi noktasında akla ilk gelen fren diskleridir. Scooter arka tekerleğinden gelen seslerin birçoğu fren disklerinden kaynaklıdır. “Arka teker fren diski ses yapıyor” şeklinde şikayetlere konu olan fren diski sesi bazı kullanıcılar tarafından tespit edilemediği için arka tekerlekten kaynaklanıyor şeklinde yorumlanmaktadır. Ses her ne kadar arka tekerlek tarafından gelse de fren diskinden kaynaklı olduğu için esasında tekere ilişkin bir sorun nedeniyle meydana gelmemektedir. Fren diskinden kaynaklı sorun veya sorunlar nedeniyle tekerlek tarafından ses gelmesi durumunda kullanıcı güvenilir ve uzman bir servisle iletişim kurmalı ve servis ekibi gözetiminde inceleme yapılmalıdır. Fren diskinden kaynaklanan ve ses çıkmasına neden olan problem tespit edilmeli ve ardından gerekli bakım – değişim süreci başlamalıdır.

Scooter arka tekerlek ses sorununun bir diğer nedeni ise arka teker ve fren mekanizmasının olduğu göbekte tutması gereken vidaların tutmaması veya sıkılanmamasıdır. Birçok scooter kullanıcısı vida ihmalinden kaynaklanan ses sorunlarını ciddi bir sorun olarak düşünmekte ve endişelenmektedir. Fakat ifade edildiği üzere sorun esasında oldukça basit ve kolayca çözülebilir bir sorundur. Bu nedenle arka tekerden gelen seslerin çözümü için öncelikle teker ve disk takımı vidaları kontrol edilmelidir. Kullanıcının scooter’unda disk ve teker takımı vidaları oldukça hassas dizayn edilmiş ve kolayca erişilebilir değilse muhakkak uzman bir servisten yardım alınmalıdır. Çünkü çoğu zaman servis yardımı alınmaksızın yapılan işlemlerde daha büyük zararlar verilmektedir.

Elektrikli scooter cihazların arka tekerleğinden gelen seslerin birçok nedeni olabilir. Bu nedenlerden birisi de fren balatasının diske yakın ve hatta bazı durumlarda yapışık olmasıdır. Diske çok yakın veya yapışık balatalar sürtme sonucu ıslık benzeri ses çıkarmakta ve kullanıcılar tarafından bu ses tekerden geliyor şeklinde yanlış yorumlanmaktadır. Balataların diske çok yakın olması nedeniyle tekerlek kısmından ses geliyorsa bu durumda da teknik servis ile görüşülmeli ve birlikte hareket edilmelidir. Balata ile disk arasındaki mesafeyi açmak için birtakım aletler kullanarak işlemler yapılması oldukça hassas bir süreci ihtiva ettiği için yalnız başına gerçekleştirilmesi önerilmez. Alanında uzman kadroya sahip teknik servislerden yardım alınması oldukça faydalı olacaktır.

Elektrikli scooter cihazların arka tekerlek ses problemleri görüleceği üzere birçok nedenden dolayı meydana gelebilir. Bu nedenlerin her birinin ayrı ayrı değerlendirilmesi ve problemin nereden kaynaklandığının tespit edilmesi gerekir. Tespit işlemi ardından gerekli tamir, onarım ve bakım işlemleri tamamlanarak scooter’un mevcut sorunu çözülmelidir. Çözüm sürecinde yetkin ve deneyimli bir servisten yardım almak, ileride daha büyük sorunlar yaşamamak adına önemlidir.

Elektrikli Scooter Teknik Servis

Günümüzün en çok kullanılan kısa mesafe ulaşım araçlarından birisi de elektrikli scooter cihazlardır. Oldukça fazla kişi tarafından kullanılan cihazlar zaman zaman arızalanmakta ve kullanıcılar elektrikli scooter teknik servis gereksinimi duymaktadır. Elektrikli scooterlar için teknik servis seçimi oldukça önemlidir. Zira doğru adresten alınmayan teknik servis hizmeti, profesyonel ekipler ile sağlanmayacağı için gerek mevcut problemin çözümü mümkün olmayacak ve gerekse yapılan yanlış müdahaleler nedeniyle ileride farklı problemler de yaşanacaktır.

Elektrikli scooter cihazların uzun vadede herhangi bir problem yaşanmaksızın kullanılabilmesi için kullanıcı tarafından önemsenmesi gereken bazı hususlar vardır. Öncelikle bir scooter’un tıpkı şahsi araçlardaki gibi herhangi bir sorunu olsun ya da olmasın muhakkak düzenli aralıklarla servis ekibi tarafından kontrol edilmesinde fayda vardır. Yapılan kontroller sayesinde kullanıcının henüz fark etmediği ancak ilerleyen dönemlerde ciddi sorunlar yaşayabileceği problemler tespit edilecek ve kısa zamanda çözümlenecektir. Elektrikli scooter kullanıcılarının dikkat etmesi gereken bir diğer husus ise kullanım şekli ve yeridir. Kullanım şeklinden kasıt; cihazın doğasına uygun bir şekilde kullanılması ve scooter’un ömrünü kısaltacak kullanım biçimlerinden kaçınılmasıdır. Kullanım yerinden kasıt ise; elektrikli scooter cihazların bir 4X4 arazi aracı olmadığı bilinci ile doğru yollarda kullanılması gerektiğidir.

Bu gönderiyi paylaş