Scooter Fren Teli Koptu Tamiri

Scooter Fren Teli Koptu

Scooter Fren Teli Koptu Tamiri

Elektrikli scooterlar, sunduğu birçok avantaj ve kolaylık nedeniyle günümüzün en popüler ulaşım araçları arasındadır. Birçok kişi, sağladığı pratik seyahat imkanı ve konforu nedeniyle scooter kullanmakta ve yoğun trafiğin neden olduğu etkilerden uzak durmaktadır. Ancak kimi durumlarda her araçta meydana gelebileceği gibi scooterlarda da birtakım problemler meydana gelebilir. Bu problemlerden birisi de scooter araçların fren telinin kopmasıdır. “Scooter fren teli koptu” bir elektrikli scooter kullanıcısının başına gelebilecek en talihsiz durumlardan biridir. Bu durum başınıza gelmiş olabilir veya gelmesi halinde ne yapacağınıza dair çözüm arıyor olabilirsiniz.

Scooter ile keyifli bir yolculuk yaparken fren kazası yaşamaktan ya da elektrikli scooter fren teli koptu sorunu yaşıyorsanız bu makale ile kopan fren telinin nasıl tamir edilebileceğini öğrenebileceksiniz. Çözüm yollarına geçmeden önce fren teli kopması durumunda en yakın scooter servisine gitmek ve gerekli onarımın yapılmasını talep etmek önceliğiniz olmalıdır. Ancak servise gitme şansınız bulunmuyorsa ifade edeceğimiz önerileri uygulayabilirsiniz.

Elektrikli Scooter Fren Teli Tamiri

Elektrikli Scooter Fren Teli Koptu Onarımı

Elektrikli scooter fren teli koptu sorunu yaşadıysanız bu durumda öncelikle scooter hızını kesmeye yarayan yaygın fren türlerini bilmeniz gereklidir. En çok tercih edilen fren türü diskli frenlerdir. Disk frenler üç türe ayrılır:

  • Tam hidrolik,
  • Yarı hidrolik,
  • Mekanik

Elektrikli scooter frenini tamir etmeden evvel ilk olarak fren mekanizmasının nasıl çalıştığını bilmek gerekir. Scooter tekerleğinde rotor adı verilen metal bir disk bulunur. Bu disk tekerleğe bağlı olduğu için tekerlek ile aynı hızda döner. Kaliper adı verilen bir cisim ise rotorun çevresini sarar. Siz fren kolunu çektiğinizde kaliper devreye girer ve tekerlek ile birlikte dönen rotoru fren balatalarıyla sıkıştırır. Sıkışma sonucu oluşan sürtünme ile tekerlek yavaşlar ve zamanla durur. Disk frenin çalışma prensibi genel olarak bu şekildedir.

Disk freni birtakım avantajlara sahiptir. Bu yüzden birçok elektrikli scooter da kullanılır. Disk fren mekanizması hem nemli hem de kuru havalarda tam performans çalışır. Özellikle hidrolik kontrollü disk frenleri frenleme açısından üstün kontrol sağlar. Disk frenlerinin bir diğer avantajı ise ayarlanması ve bakımı oldukça pratiktir ve aynı zamanda mekanizması oldukça hafiftir. Elektrikli scooter cihazın kopan fren telini tamir etmek için gereksinim duyacağınız aletler şu şekildedir:

  • Ayarlanabilir anahtar: Ayarlanabilir anahtar, geleneksel sabit anahtarlarda görüleceği üzere sabit bir bağlantı boyutuna değil çeşitli boyutlara entegre edilebilir niteliktedir.
  • Alyan anahtarı: Başında altıgen şeklinde soket bulunan cıvata ve vidaları çıkarıp takmak amacı ile kullanılan oldukça işlevsel bir alettir.
  • Pense: Cisimleri sağlam biçimde sıkılaştırmak için kullanılan bir el aletidir.

Bu aletleri kullanarak kopan fren telini, telin takip ettiği doğrultuyu unutmayacak şekilde çıkarmanız gereklidir. Çıkardığınız fren telinin yerine satın aldığınız yeni fren telini, önceki tel ile aynı doğrultuda yerleştirmeniz gereklidir. Elektrikli scooter cihazınızın fren teli mekanizmasının hangi parçalar ile entegre olduğunu göz önünde bulundurarak yeni teli sisteme entegre etmelisiniz. Tüm vidaları sıkıladıktan sonra yeni fren teliniz kullanıma hazır olacaktır.

Elektrikli Scooter Fren Tamiri

Elektrikli Scooter Fren Arızaları Nasıl Önlenir?

Scooter cihazlarda görülen fren arızlarının en temel sebebi yüksek hızdır. Scooter sürerken, cihazın azami hız olarak ifade edilen sınırdan daha yüksek hıza sahip olmaması gerekir. Genellikle 30 – 35 km/s üzere kullanılması idealdir. Daha yüksek hızlar kısa vadede frenlerin ve fren telinin hasar görmesine neden olacaktır.

Düzenli periyotlarda frenleri ve fren tellerini yağlamanız gerekir. Scooter cihazın kullanma kılavuzunda yazan bilgiler doğrultusunda bir bakım takvimi oluşturmanız oldukça faydalı olacaktır.

Scooter cihazı kullandığınız yol fren arızasına sebep olabilir. Bozuk yollardan geçerken oldukça yavaş ve dikkatli ilerlemelisiniz.

Fren tellerini düzenli olarak yenilemeniz oldukça önemlidir. Söz gelimi her üç ayda bir kez yenilemek isabetli olacaktır.

Bu gönderiyi paylaş