Xiaomi Scooter Amortisör

Xiaomi Scooter Tamiri

Xiaomi Scooter Amortisör

Xiaomi Scooter Amortisör

Amortisör iki tekerlekli motosikletlerin yanı sıra scooter, moped ve 50cc bisiklet üzerindeki tüm taşıtlarda sürüş konforu, yol tutuşu ve güvenlik açısından son derece önemlidir. Amortisörlerin temel amacı engebeli yollarda titreşimi azaltarak sürüş konforunu maksimuma çıkarmaktır.

Tüm elektrikli scooterlarda amortisör bulunmamaktadır. Ayrıca her elektrikli scooter süspansiyon sisteminin aynı derecede etkiye ve güce sahip olmadığını belirtmekte fayda var.

Estetik görünümü ve kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik modelleriyle Xiaomi, en fazla tercih edilen elektrikli scooter’lar arasında başı çekmektedir. Xiaomi Mi 1S, Mijia M365, Pro, Pro 2, Mi Essential, Mi 3 ve Mitu ışıklı scooter modellerinde amortisör bulunmamaktadır. Ancak konforlu ve güvenli sürüşü tercih edenler uzman bir teknik servise giderek Xiaomi scooter amortisör taktırma şansına sahipler. Xiaomi Türkiye servisi TEKNOWAY’de uzman personel tarafından bu işlemi yaptırabilir, sürüş konforunuzu artırabilirsiniz.

Elektrikli Scooter Amortisörü Nedir?

Muhtemelen bu kelimenin, özellikle otomobiller söz konusu olduğunda çok kullanıldığını duymuşsunuzdur. Amortisör, araç içinde yol tutuşu ve sürüş kalitesi arasında doğru dengeyi bulan sistemdir. Amortisör sistemini doğru bir şekilde yapabilmek zor bir iştir, bu nedenle mühendisler araç süspansiyonu üzerinde çalışmak için oldukça fazla zaman harcarlar.

Basit bir ifadeyle, amortisörün amacı, aracın yol yüzeyi ile tekerlek arasındaki sürtünmenin etkisini alması ve sürücünün rahat etmesi ve aracın kontrolünü kaybetmemesi için daha yumuşak bir sürüş sunmasıdır.

İyi bir amortisör, elektrikli scooter sürüşünüzde çok büyük fark yaratabilir ve sıradan bir elektrikli scooter ile harika bir scooter arasındaki farkı size yaşatabilir.

Xiaomi Scooter Amortisör Neden Gereklidir?

Araçların kullandıkları bütün yollar tamamen düz olsaydı, yüksek ihtimalle amortisöre hiç ihtiyacımız olmayacaktı. Ancak, hafif tümsekleri ve eğimleri olan yeni yollarda bile durum böyle değil. Yoldaki bu kusurlar, araçların tekerleklerinin sarsılmasına yol açar.

Newton’un hareket yasasınsa göre tüm kuvvetlerin hem büyüklüğü hem de yönü bulunmaktadır. Yani scooter sürüşünde tekerlek yoldaki bir tümseğe çarptığında, dik bir şekilde yukarı ve aşağı hareket eder. Tekerleğin ne kadar yükseğe hareket ettiği de yoldaki tümseğin boyutuna bağlıdır. Tekerleğin bir tümsek üzerindeki bu hareketi, dikey ivme olarak adlandırılır

Mutlaka yolda bir tümseğin üzerinden geçip etkisini hissetmişsinizdir. İşte bu, kötü amortisörün bir işaretidir. Xiaomi scooter’ınızda bu etkiyi emen bir amortisör sistemine sahip olmak, tekerlekler yoldaki tümseklerden geçerken scooter’ın bütün yapısının bozulmadan devam edeceği anlamına gelir.

Xiaomi-Scooter-Amortisor

Elektrikli Scooter Amortisörünün İşlevleri

Elektrikli scooter’larda amortisör daha yumuşak bir sürüş ve güvenli bir şekilde hızlanma, frenleme ve viraj alma yeteneği açısından çok önemlidir

Amortisörsüz bir elektrikli scooter sürdüyseniz ve daha sonra amortisörlü bir model kullandıysanız aralarında tabiri caizse dağlar kadar fark olduğunu hissedebilirsiniz. Bir sürüş diğerine göre çok daha konforlu olacaktır ve muhtemelen hangisinin daha keyifli olacağını tahmin edebilirsiniz.

Düz yollarda karşınıza çıkan küçük tümsekler ve çukurlar, bozuk amortisörler ile elektrikli scooter sürüşünü bir kabusa çevirebilir. Oysaki iyi amortisöre sahip bir elektrikli scooter kullanmak her şeyi değiştirir. Bazı zamanlarda Xiaomi elektrikli scooter’ınızı araziye çıkarmayı planlıyorsanız, darbenin yükünü almak için kesinlikle iyi amortisörlere veya süspansiyona sahip bir elektrikli scooter’a ihtiyacınız olacak.

Elektrikli Scooter Amortisör Çeşitleri

Kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik amortisör çeşitleri aşağıdaki gibidir.

Yaylı Amortisör

Yaylı amortisörlü elektrikli scooter’lar, sürüş sırasında bobinin yukarı ve aşağı hareket etmesi nedeniyle sürüş sırasında daha az sarsıntı hissedeceğiniz anlamına gelir. Yayın veya bobinin amacı, bir tümseğin üzerinden geçerken darbeyi azaltmaktır.

Hidrolik Amortisör

Hidrolik amortisör, yerden atlayan bir insanla aynı prensibe sahipti. Sıvı ile hızla doldurulabilen bir hidrolik motor kullanılır. Bir tekerlek yoldaki bir tümseğin üzerinden geçtiğinde, sıvı büyük bir güçle doldururken motor genişler. Bu, havaya zıpladığınız zaman yaptığınız hareketle aynıdır. Yani bacaklarınızı yere karşı kuvvet uygulamak için kullanırsınız, bu da sizi yukarı doğru hareket ettirir.

Kauçuk Amortisör

Kauçuk amortisörde, kauçuk doğal olarak yumuşak olduğu için darbe emici özelliğe sahiptir. Ayrıca elektrikli bir scooter’da yol gürültüsünü ve titreşimleri azaltır. Kauçuğun bir başka avantajı da, diğer yaylı malzemelere göre birim kütle başına daha fazla enerji depolayabilmesidir. Bu nedenle elektrikli scooter’ın ağırlığını oldukça önemli ölçüde azaltabilir.

Elektrikli scooter’lar, farklı amortisörleri bir kombinasyonuna sahip olabilir. Örneğin, bir modelin önünde yaylı amortisör ve arkada hidrolik amortisör olabilir.
Xiaomi-Scooter-Amortisor

Xiaomi Scooter Amortisör Teknik Servis

Xaiomi elektrikli scooter servisi olan TEKNOWAY’de çok hızlı ve uygun fiyatlı amortisör değişimi işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Servisimizde piyasadaki tüm Xiaomi modellerinee uygun amortisör çeşitleri yer almakta ve en ucuz fiyat ile sizlere sunulmaktadır. Xiaomi scooter amortisör değişimi ihtiyacı duyan şehir dışı müşterilerimize ücretsiz kargo ile scooter amortisör değişimi hizmeti de sunmaktayız. Amortisör değişimi sonrasında yürür aksamda yağlanması gereken mekanik parçalar ve değişmesi gereken bilimum vida ve aparatların bilgisi de teknisyenlerimiz tarafından size verilmekte ve onayınızın sonrasında işlem gerçekleştirilmektedir. Servisimizde kredi kartına taksitli Xiaomi elektrikli scooter amortisör değişimi işlemi de gerçekleştirebilirsiniz.

 

Bu gönderiyi paylaş