2. El Telefon Satmak Suç mu?

Çekmeköy Cep Telefonu Alan Yerler

2. El Telefon Satmak Suç mu?

Anında Nakit Sat

Pandemi nedeniyle ithalatta meydana gelen sıkıntılar, yükselen döviz kuru, akıllı telefonlara getirilen ek vergiler ve hatta taksitlerin sınırlandırılması kullanıcıların sıfır telefon taleplerini sekteye uğratarak 2. el telefonlara yönelmelerine sebep oldu. Dolayısıyla yeni bir cep telefonu almayı düşünen çoğu kullanıcı artık ikinci telefon alternatiflerine mutlaka göz atıyor. Temiz kullanılmış, sadece birkaç yıllık ve sıfır telefondan neredeyse farksız birçok ikinci el ürün seçeneği mevcut. Bu durumu otomobiller gibi düşünebiliriz. Güvenilir bir yerden alışveriş yaptıktan sonra, hatta ekspertizli telefon alma gibi imkanlar sunan bir yerden rahatlıkla 2. el akıllı telefon alınabilir. Firmamız bu alanda garantili 2. el telefon alım-satım hizmeti vermektedir.

2. el telefon satmak suç mu sorusunun cevabı ise elbette suç değildir. Burada önemli olan yasal çerçeve içerisinde, iki tarafın da birbirine dürüst olabildiği bir platformda satışı yapabilmektir. Bunun için de bir satış sözleşmesi düzenlemek gerekir. İkinci el telefon alırken ve satarken güvenlik için cep telefonu satış sözleşmesi imzalamak oldukça önemlidir. Genelde 2. el cep telefonu satış sözleşmesi olarak bilinen bu formu doldurmak satıcıyı ve telefonu alacak kişiyi güvende tutar. Bunun nedeni ise telefonun yasa dışı işlere karışmış olma ihtimali ya da çalıntı olma ihtimali gibi sorunlar yaşamamak içindir. Birinden cep telefonu alırken bu telefonun nerelerde kullanıldığını bilmek mümkün değildir. Bu nedenle cep telefonu satış sözleşmesi imzalanarak yaşanabilecek sorunlara karşı kendinizi güvene almış olursunuz.

Telefon Satış Sözleşmesi Nedir?

Telefon satış sözleşmesi hem telefonu satan kişiyi hem de telefonu alan olan yeni sahibinin kendilerini güvenceye almalarını sağlayan sözleşmedir. Ülkemizde bu sözleşme artık zorunlu hale gelmiştir. Bunun nedeni satın aldığınız telefonu daha önce kimlerin kullandığının bilinmesi ve isimlerinin saklanması önemlidir. Aksi takdirde siz satın almadan önce cihazla yapılan kötü veya yasa dışı işler ortaya çıktığında, bunlardan siz sorumlu tutulursunuz. Telefon satış sözleşmesi .png .jpg .doc formatlarında olabilir.

Hızlı gelişen cep telefonu teknolojisi, kullanıcıları bu yeni teknolojilerden faydalanmak veya ihtiyaçlarına uygun başka telefon almayı istemeleri neticesinde mevcut telefonlarını satmaya yöneltmektedir. Telefon satışı gerçekleştikten sonra artık telefonla ilgili tüm işlemlerden yeni sahibi sorumlu olur. Telefonu satan kişinin bundan böyle o telefonla yapılacak olan işlemlerden sorumlu olmamak için satış sözleşmesi hazırlaması, hem alıcının hem de satıcının bu belgeyi imzalaması gerekir.   Böylece hem cihazı satan hem de cihazı alan kişi kendini güvenceye alır.

Neden İkinci El Telefon Satış Sözleşmesi Gerekli?

  • Satın alınan cep telefonu daha önceden yasa dışı işlerde kullanılmış olabilir.
  • Satın almadan önceki dönemle ilgili bir sorun çıkması halinde, gerekirse satıcıyla ilgili yasal işlem yapılabilir.
  • Cep telefonunu satın alan kişinin cihazı yasa dışı işlerde kullanması halinde, satan kişi satış tarihinden sonra cihazı kullanmadığını kanıtlayabilir.
  • Alınan veya satılan cep telefonunun garantisi, arızası veya bir ayıbı olması halinde satış sözleşmesi ile şikayet edilebilir.
  • Hem alıcının hem de satının satış işleminden sonra kendilerini güvenceye alabilmeleri için.

Telefon Satış Sözleşmesi Nasıl Yapılır?

Telefon satış sözleşmesini internetten hazırlanmış bir şekilde indirmek mümkündür.  Yazıcıdan çıktı alınamaması halinde bir A4 kağıda yazılarak da satış sözleşmesi hazırlanabilir. En üste başlığı yazdıktan sonra  “… tarihinde… IMEI numaralı … model ve marka cep telefonunu 2. el olarak satıcı TC No: … Satıcı Adı: … dan aldım ya da sattım. Alıcının ve satıcının ad ve soyadlarına ek olarak imza bölümlerini de belirttikten sonra belirtilen yerler doldurulur ve karşılıklı imzalanır. Örnek olarak yukarıdaki hazır sözleşmelere göre de hazırlayabilirsiniz.

2. El Telefon Satmak Suç Mu

İkinci El Telefon Nasıl Satılır?

İkinci el cep telefonu satmak veya almak için genellikle kullanıcılar internetteki popüler sitelerle veya bazı telefoncularla iletişime geçmeyi tercih ederler. Fakat her iki seçenek için de bazı avantajların ve dezavantajların olduğunu söylemek gerekiyor. İnternet sitelerinde güvenli alışveriş yapmak konusunda sıkıntı olmasa da bazen istenmeyen problemlerle karşılaşılabiliyor.

Günümüzde alışveriş yöntemleri değişen çağın etkisiyle hayatımıza giren internet ile birlikte epey değişti. Cep telefonu alım satımı konusunda da internet kanallarının kullanımı epey yüksek. Bulunduğumuz dönem içerisinde çok daha fazla popüler hala gelen ikinci el cep telefonu alımı-satımı da internete bakmadan karar verilemeyecek kadar önemli bir noktaya ulaştı. Aksi halde gittiğiniz telefon mağazalarının veya etrafınızda bulunan kişilerin yönlendirmesiyle sınırlı kalma durumunuz olabilir.

Ancak dezavantaj olarak gönderilen cihaz kutusu açılıp iade edilebiliyor, gönderilenin yerine başka bir şey geliyor veya içerisinden parça alınabiliyor. Bu tarz şikayetlere sitelerde kullanıcıların yorum yaptığı yerlerde rastlamak mümkün. Elbette her zaman sıkıntı veya sorun yaşanacak demek değil. Fakat daha güvenilir bir alışveriş yapmak için mağazaların ve kullanıcıların yorumlarından güvenilirliğini ölçebilirsiniz. Yine de yüksek fiyatlı bir telefon satışı yaparken tanımadığınız birine cep telefonunu göndermek çok da kolay olmayacaktır.

Telefon satışını herhangi bir telefon mağazasına yapmak da semtine göre riskler taşıyabilen bir işlem olabilir. Örneğin eğer söz konusu mağaza cep telefonu alım ve satımı konusunda oldukça popüler olan İstanbul Kadıköy’de ise daha şanslısınız diyebiliriz. Çünkü ikinci el cep telefonu alımı satımı konusunda sektörün nabzını burası tutuyor. Ancak küçük bir şehirde veya ilçedeyseniz sınırlı imkanlar söz konusu olduğu için düşük fiyatlarla karşılaşma ihtimaliniz biraz daha artacaktır. Bunun nedeni az miktarda cep telefonu alış ve satış yüzünden kar oranını daha yüksekte tutmalarıdır. Böyle bir durumda da satıcıdan yüksek fiyata alma ve yine yüksek fiyata yeni alıcıya satma anlayışı ortaya çıkmaktadır.

İkinci El Cep Telefonu Değeri

Kadıköy’de merkezi bir konumda bulunan Teknoway İstanbul’da ikinci el cep telefonu alımı satımı konusunda haklı bir nama sahiptir. 16 yıllık tecrübesiyle Teknoway, en büyük ve en güvenilir cep telefonu mağazası olarak bilinmektedir. Ayrıca artık günümüzde oldukça yaygın hale gelen ikinci el cep telefonu alımı satımı konusunda mutlaka uğranan adreslerden biri haline gelmiştir.

Teknoway’e gelen müşterilerimiz ikinci el cep telefonu değeri hesaplama konusunda uzmanlarımıza danışarak en uygun fiyatlı takas rakamlarını alabilirler. İstanbul’da ikamet etmeyen kullanıcılarımız da internetten ikinci el cep telefonu alımı satımı yaptığımız telefonsat.teknoway.com.tr platformumuzu kullanabilir. Anında Nakit Telefon Sat sloganıyla devreye aldığımız yeni servisimiz sizden telefonunuzun kullanım geçmişine dair bilgileri gireceğiniz bir form sunuyor ve bu form doğrudan müşteri temsilcimize ulaşarak size anında canlı destek üzerinden telefon satma fırsatı veriyor. Üstelik İstanbul dışı olsanız bile Türkiye’nin her yerinden bu sistemle ikinci el cep telefonu satma ve ikinci el cep telefonu değeri hesaplama yapabilirsiniz. Anında Nakit Telefon Sat sistemi basit şekilde girdiğiniz verileri müşteri temsilcimize iletirsiniz. Bu şekilde cep telefonu için anında nakit fiyat satış teklifi alabilirsiniz. Müşteri hizmetleri yetkilimiz de tüm bilgilere sahip olduğundan size ek soru sormadan ikinci el cep telefonu için en yüksek fiyat sunacaktır.

Teknoway’in Anında Nakit Telefon Sat sistemi sadece telefonunuzu satmak konusunda sizi yardımcı olmaz. Konuyla ilgili telefoncular telefonu ne kadara alır, telefonum ikinci elde kaça gider, telefonum ne kadar eder, telefonumu takasta kaça sayarlar, telefonumu kaça alırlar gibi kafanızdaki soru işaretlerini müşteri temsilcimize sorarak giderebilirsiniz. Farklı platformlarda benzer bir formu doldurduğunuzda ancak teşekkür ederiz size dönüş yapılacaktır mesajı alırsınız. Teknoway’de ise canlı olarak WhatsApp üzerinden müşteri hizmetleri yetkilimizle görüşerek fiyat teklifi alma şansına sahipsiniz. Bu ayrıcalıklı hizmeti Türkiye’de sadece bizim sunduğumuzun altını çizmek isteriz. Bu hizmetimiz sayesinde İstanbul’da olmayan müşterilerimiz de cep telefonlarının ikinci el alım fiyatını öğrenebiliyorlar. Satma kararı almanız halinde de ücretsiz kargoyla bize gönderebilirsiniz. İstanbul sınırları içindeyseniz de moto-kurye ile anında nakit ödeme ile telefon satışı yapabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş