36V 10Ah Elektrikli Bisiklet Pil

36V 10Ah Elektrikli Bisiklet Pil

Li-ion piller elektrikli bisikletlerin kalbi olarak tanımlanabilir ve 36V 10Ah elektrikli bisiklet pil üreticilerin en çok tercih ettikleri seçenekler arasındadır. Elektrikli bisiklet bataryaları üretilirken tercih edilen 18650 Li-ion piller paralel ve seri bağlantılarla bir araya getirilerek bataryaları oluşturur. Tabii tek başına bu yeterli değildir; ayrıca BMS kartı gibi şarj ve deşarjın kontrolünde önemli görev üstlenen bileşenlerin de eklenmesi gereklidir. Elektrikli bisiklet üreticilerinin genelde tercihlerinin 36V 10Ah elektrikli bisiklet pil olarak yapmasının bir diğer sebebi de kapasite, güç ve hacim olarak optimum değerleri sunmasıdır. Bu yazıda 36V 10Ah elektrikli bisiklet pil konusuna değineceğiz ve merak edilen birçok konuya cevap vermeye çalışacağız. Ayrıca 36V 10Ah elektrikli bisiklet pil tamiri, üretimi, pil arızası tespiti, arıza belirtileri ve teknik servis işlemleri gibi merak edilen konuları ele alacağız. Li-ion teknolojisine sahip olan 36V 10Ah elektrikli bisiklet pil seçenekleri bugün Xiaomi, Volta, CityCoco, Onvo, Inokim, Nitro, Sway gibi birçok marka elektrikli bisiklette tercih edilmektedir.

Elektrikli bisikletlerde ve scooter’larda modeline göre 36V, 48V ve 64V bataryalar tercih ediliyor ancak yaygın şekilde tercih edilen elektrikli bisiklet bataryalarının 36V güç çıkışı verebildiğini söyleyebilmek mümkün. Daha güçlü motor içeren ve taşıma kapasitesi, yokuş çıkma açısı ve gövde ağırlığı daha fazla olan modellerde ise 48V ve 64V gibi bataryaları görebiliyoruz. Elbette tekerlek büyüklüğü arttıkça gücü sağlayabilmek adına da daha güçlü motorlara ihtiyaç duyulabiliyor. Büyük çaptaki tekerleklerin özellikle yol tutuş ve sürüş rahatlığı üzerinde önemli etkileri var ancak tork ve ivmelenme gibi ihtiyaç duyulan gücü sağlayabilmek adına daha güçlü motorlar gerekmekte. Daha güçlü motorların ihtiyaç duyduğu enerji de yine 3.7V güç çıkışına sahip Li-ion pillerin oluşturduğu bataryalar ile sağlanıyor ancak bu kez seri bağlantıda daha fazla batarya kullanılması gerekiyor. Kapasite artışı için paralel bağlantı için kullanılacak batarya sayısı da hesaba katıldığında bu kez güçlü ama hacim olarak daha da büyük ve ürünleri taşınabilirlik sınıfından çıkartan bataryalar ortaya çıkıyor.

36V 10Ah Elektrikli Bisiklet Pil Yapısı

Elektrikli bisiklet pillerinde taşınabilirlik ve güç adına ideal değer 36V 10Ah bataryalardan elde ediliyor. Bahsettiğimiz gibi bu sektörde neredeyse endüstri standardı 18650 olarak adlandırılan piller. 18650 pillerin bu şekilde adlandırılmasının sebebi 18 mm x 650 mm’lik ölçülere sahip olması. Yani bir kalem pilden daha kalın ve bariz şekilde daha uzunlar. Elbette Li-ion teknolojisinin sunduğu fazla şarj döngüsü ve voltaj gibi avantajlar da var. Tipik bir AA kalem pilden 1.2V ile 1.5V arası güç elde edebilirsiniz ancak Li-ion pillerde bu değer 3.7V gibi çok daha üstün bir değe4rdedir. Ayrıca hacimden ötürü depolama alanı olarak da Li-ion piller çok daha fazlasını sunarlar. Bu nedenle şarjlı pil deyince akla gelen AA ve AAA tipi bataryaların elektrikli bisiklet ve scooter gibi ürünlerde yer verilmeme nedenini bu olarak gösterebiliriz. Li-ion pillerin tercih edilme nedeni tabii ki aynı hacimde daha fazla güç ve depolamayı sunabilmesi. Aksi halde hız ve menzil olarak çok daha zayıf ürünler karşımıza çıkardı.

 

36V 10Ah elektrikli bisiklet pil yapısı aslında oldukça basit şekildedir. Bu düzenekte on adet 18650 pil birbirine seri olarak bağlanır ve teorik olarak 37V değeri elde edilir ancak pratikte değerler biraz daha değiştiği için bu paketleme 36V voltaj sunuyor olarak kabul edilir. Tipik bir 1860 batarya mAh değeri nedir derseniz 5000 mAh denebilir. Her bir pilin ayrıca paralel bağlantı ile voltajı artırmadan kapasitesi yükseltilir ve böylelikle toplamda 36V ve 10000 mAh’lık bir batarya paketi elde edilir. Teknik olarak 10000 mAh’ın karşılığı 10 Ah veya 10Ah olarak geçmektedir. mAh ve Ah pillerin ne kadar depolama yapabileceğini gösteren bir ifadedir. mAh miliamper-saat ve Ah da amper-saat olarak okunur. mAh genelde tek pillerin depolama miktarını ifade ederken Ah ise üç sıfırı atıldığından batarya ve akülerde tercih edilir. Bu yüzden akü ve elektrikli bisiklet bataryalarında mAh yerine Ah kullanılır.

18650 Kalem Pil Farkı

36V 10Ah Pil Arızası Tespiti ve Tamiri

Genelde hafızalara kazınmış “batarya tamiri olmaz” algısı vardır ancak elektrikli bisikletler ve scooter’lar ile bu değişti diyebiliriz. Plastik bir kasayla paketlenmiş olan taşınabilir bilgisayar bataryaları gibi ürünlerde elbette tamir yapabilmek mümkün değildir ancak elektrikli bisiklet bataryaları teknik servis ortamında müdahalelerle tamir edilmeye müsaittir. Ancak tabii evde veya profesyonel olmayan servislerde bu tarzda işlemlerin yaptırılmasını önermiyoruz. Kullanıcılarımızdan aldığımız bazı şikayetler elektrikli bisikletlerin su aldığı ve bataryanın oksitlenerek sorunlara yol açtığıdır. Her ne kadar elektrikli bisiklet bataryaları koruyucu bir yalıtım folyosuna sarılmış olsa da yıkama, temizlik, yağmur veya su sıçraması gibi koşullara çok da dayanıklı değildir. Zamanla folyo içerisinden giren su bataryalarda oksitlenme, paslanma ve akma yaparak elektrikli bisikletin genel olarak sürüşünü etkileyebilecek durumları ortaya çıkarmaktadır. Elektrikli bisiklette hızlanma sorunu, elektrikli bisiklet az yol gidiyor, menzil azaldı, şarj olmuyor, batarya tam dolmuyor, pil arızası nerede tamir ettirilir, batarya tamircisi adresi veya teknik servis yeni pil fiyatları gibi araştırmalarda bizimle iletişim kurmanızı öneririz.

Teknoway elektrikli bisiklet ve scooter servisi olarak İstanbul Kadıköy’de hizmet vermekte ve aynı gün elektrikli bisiklet ve scooter bataryası 18650 pil değişimi konusunda uzmanlaşmış bir firmadır. Teknik servisimize getirilen elektrikli bisiklet pilleri önce tamamen şarj edilmekte ve sonrasında profesyonel ekipmanlarla her bir doluluk seviyesinde ne kadar voltaj sağladığının tespiti yapılmaktadır. Eğer olması gereken değerler elde edilemiyorsa izolasyon folyosu açılarak her bir hücrenin tek tek ölçümü gerçekleştirilmektedir. Sıvı teması veya başka bir nedenle ömrünü erken tamamlamış olan 18650 piller 36V 10Ah pil paketi içerisinden çıkartılarak yerine yenileri takılmakta ve punta makinesi ile birbirine yeniden bağlanmaktadır. Punta makinesi profesyonel pil tamiri ekipmanları arasındadır ve kesinlikle başka teknik servislerde lehim yaptırma gibi yollar tercih etmemenizi öneririz. Lehim bataryanızın ısınmasını sağlayarak patlama şansını artırabilir ve ömrünü azaltabilir. Teknoway’de batarya tamiri sonrası ölçümler tekrarlanır ve her şey yolunda ise izolasyon folyosu tekrardan yapılır. Montaj sırasında da elektrikli bisiklette yalıtıma dair bazı işlemler gerçekleştirilerek tarafınıza teslimat yapılır. Teknoway İstanbul’da en ucuz 18650 batarya satan yer olarak bilinmektedir ve cazip teknik servis fiyatları sunmaktadır.

Elektrikli bisiklet bataryası kargo ile tamir ihtiyacınız varsa teknik servisimizin size vereceği ücretsiz kargo kodu ile de tamiratı gerçekleştirebilirsiniz. Teknik servis merkezimize ulaşan batarya kontrollerden geçtikten sonra arızalı hücre sayısı tespit edilecek ve tarafınıza malzeme ve işçilik ücreti belirtilecektir. İstanbul Kadıköy’de Söğütlüçeşme Caddesi üzerinde yer alan servisimiz 36V 10Ah batarya tamiri konusunda hatasız ve garantili bir işçilik sunmaktadır. Eğer İstanbul içindeyseniz moto-kurye ile elektrikli bisiklet bataryası tamiri hizmetimizden de faydalanabilirsiniz. Bataryanızı adresinizden alarak tamir edebilir ve moto-kurye ile yeniden sizlere gönderebiliriz. Teknoway elektrikli bisiklet batarya tamircisi ve teknik servisi olarak bilinmektedir ve elektrikli bisiklet tamiri ile ilgili her alanda geniş kapsamda bir hizmet sunmaktadır. Anakart tamiri, dashboard ekran tamiri ve diğer birçok konuda bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş