8.5 İnç Scooter Dolgu Lastik

8.5 İnç Scooter Dolgu Lastik

8.5 İnç Scooter Dolgu Lastik

8.5 İnç Scooter Dolgu Lastik; Teknolojinin gelişmesiyle beraber hayatımızı kolaylaştıracak birçok ürün piyasaya sürülmektedir. Bu ürünlerden bir tanesi de şüphesiz elektrikli scooterdır. Özellikle dünya üzerinde nüfusun artması ve şehirleşme gibi nedenlerden kaynaklı olarak trafiğin artması, scooterlara olan ilgiyi arttırmıştır. Scooterlar genellikle havalı lastik olması nedeniyle, lastik patlama durumu sıkça yaşanmaktadır. Bu sorunu ortadan kaldırmak adına ise dolgu lastiklerden faydalanabilirsiniz. Peki, elektrikli scooter dolgu lastik nedir, nasıl takılır? Bu soruların cevabına ve daha fazlasına yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Elektrikli Scooter Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Elektrikli scooterlarda dolgu lastik konusuna geçmeden önce elektrikli scooterlar hakkında sizlere bilgi aktarımı yapmak isteriz. Artık elektrikli araçlar birçok konuda daha verimli olması nedeniyle daha çok tercih edilmekte. Elektrikli scooterlar ise her yaş grubuna uygun bir ürün olup, gündelik hayatta bizlere birçok konuda katkı sağlamaktadır. Bu araçlar, sisteminde yer alan elektrikli güç kaynaklarından alınan güç ile lastiklerini çevirme prensibiyle çalışan bir scooter türüdür. Geçmişte çocukların oyuncağı olarak bilinen scooterlar, günümüzde yetişkinlere uygun hale getirilmiştir. Peki, elektrikli scooterların faydaları nelerdir? Bu sorunun cevabını maddeler halinde sıraladık:

 • Zamandan tasarruf: Yoğun trafikten kurtularak, ulaşmak istediğiniz noktaya kaldırım üzerinden veya bisiklet yolundan elektrikli scooter ile daha hızlı gidebilirsiniz.
 • Ekonomik Tasarruf: İşe, okula veya randevuya gitmek için kullandığınız arabanın yakıtı ve/ya toplu taşımanın bilet masrafından kurtulacaksınız. Elektrikli scooterınızı evde telefon şarj eder gibi şarj edebilirsiniz.
 • Park Sorunu: Özellikle büyük şehirlerde aracınızı park etmek için kilometrelerce uzaklaşabiliyor ve varmak istediğiniz yere uzun mesafe yürüyerek gidebiliyorsunuz. Bu durumdan tamamen kurtulup sokakta bulduğunuz direğe bağlayabilir veya bina içine rahatça sokabilirsiniz.
 • Çevre Kirliliği: Günümüzün en büyük sorunlardan biri hava kirliliğidir. Ulaşım araçlarının çoğu fosil yakıt kullanması nedeniyle egzozdan çıkan duman hava kirliliğine neden olmaktadır. Scooterlar elektrikli olması nedeniyle hiçbir şekilde hava kirliliğine neden olmamaktadır.

Elektrikli Scooter Dolgu Lastik Nedir?

Şişirme lastikler artık tarih oluyor. Elektrikli scooterların genellikle fabrika çıkışlı olarak üzerinde şişirme lastik yer almaktadır ancak, kullanıcıların çoğunluğu bu lastikleri dolgu lastiklerle değiştirerek optimize etmektedir. Peki, elektrikli scooter kullanıcıları neden dolgu lastik tercih ediyor? Bu sorunun cevabını sizler için listeledik:

 • Elektrikli scooterları asfalt yolda sürmek daha tehlikeli olması nedeniyle kaldırım ve/ya daha kenar alanlarda kullanmayı tercih ediyoruz. Bu alanlar ise ne yazık ki asfalt yol kadar pürüzsüz değil. Scooter kullanıcılarının neredeyse tamamının şikayetçi olduğu durumlardan bir tanesi de pürüzlü alanlarda titreme sonucunda kullanıcıya rahatsızlık vermesidir. Bunun asıl nedeni scooterın amortisörleri olsa da lastiklerde önemli rol oynamaktadır. Lastiğinizi dolgu lastik ile değiştirmeniz halinde pürüzlü alanlarda yaşanan titreme ciddi anlamda azalacaktır.
 • Yalnızca scooterlarda değil bütün şişme lastik araç sahiplerinin en korktuğu şeylerden biri de lastiğin patlaması sonucunda yolda kalma durumudur. Dolgu lastik sayesinde patlama, kesilme ve aşınma gibi sorunlar yaşamayacağınız için lastiklerden dolayı yolda kalma durumunuz yok olacaktır.
 • Dolgu lastiklerin ömrü ortalama 10.000 km üzerindedir. Bu kullanım süresi ise oldukça yüksek olup abartısız kullanım ile uzun yıllar kullanabilirsiniz.
 • Soğuk havalarda lastik indi, en kısa akaryakıt istasyonuna götürüp lastikleri şişirmem lazım gibi sorunlarla karşı karşıya kalma derdi ortadan kalkacaktır.
 • Satın almak istediğiniz 5 inç scooter dolgu lastik ürününü seçerken dikkat etmelisiniz. Kaliteli dolgu lastik, arazide sağladığı yol tutuşu sayesinde kaymanızı engelleyerek kaza durumunu minimize eder.
 • Bütün dolgu lastiklerinin taşıma kapasitesi aynı olmayabiliyor. Bu nedenden dolayı satın alacağınız ürünün açıklama kısmında taşıma kapasitesini öğrenin. Aksi takdirde kilonuzun altında veya kilonuza yakın kapasite taşımasına sahip ürünlerden tam verimlilik alamayacağınızdan dolayı memnuniyet oranınız epey düşecektir.
 • Özellikle iç mekanlarda manevra kabiliyeti, şişirme lastiklere oranla oldukça yüksektir. O nedenden dolayı iç mekanlarda kullanılan elektrikli scooterla dolgu lastik takılması önerilir.

Elektrikli Scooter Dolgu Lastik Nasıl Takılır?

8.5 inç scooter dolgu lastik satın almaya karar verdiniz ve nasıl takacağınız hakkında fikir sahibi değilseniz, bu yazımızdan yararlanabilirsiniz. Bu işlem düşünüldüğü kadar zor olmayıp ufak el becerisi ile rahatlıkla yapılabilir. Ben yapamam veya zamanım yok gibi nedenleriniz varsa bisiklet ve/ya motor yetkili servislerine başvurarak halledebilirsiniz. Dolgu lastik takımı için gerekli malzemeler şu şekildedir:

 • Tornavida
 • Levye
 • Sabun
 • Klips

Tornavida yardımı ile lastikleri basitçe sökebilirsiniz. Sonrasında lastiğin havasını alarak janttan ayırın. Elektrikli scooter dolgu lastik 8.5 inçi elinize alarak iç kısımlarına sabun dökerek her tarafına yayınız. Buna ek olarak sabunu, jantınızın iç kısımlarına da sürerek işleminizi kolaylaştırabilirsiniz. Ardından dolgu lastiği jantın üstüne koyarak klips yardımıyla sabitliyoruz. Klips yardımıyla sabitlediğiniz noktayı jantın içine sokuyor ve diğer taraflarını da levye yardımıyla basınç uygulayarak oturtuyoruz. Bu işlemi yaparken klips kullandığınız yere ayağınız ile bastırarak çıkmasını engellemeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Buna ek olarak karşı tarafı bastırma adımında bir kişiden yardım almanızı öneririz.

Bu yöntemin yanı sıra ısıtma yönteminden yararlanabilirsiniz. Bu yöntemde ise varsa ısı tabancısı yoksa bir leğene koyduğunuz sıcak suyun içerisine dolgu lastiğinizi koyunuz. Bu sıcak su içerisinde ortalama 15 – 20 dakika bekleyen dolgu lastik ısınarak, esneme oranı azda olsa artacaktır. Bu esneme payı lastiği rahatça takmanıza yardımcı olacaktır. Lastiği janta taktıktan sonra janta iyice oturduğuna emin olmalısınız. Aksi takdirde kullanım sırasında lastik ve jant zarar görebilir. Lastiğin tam oturmadığını fark ederseniz üzerine basınç uygulayarak veya jant ve lastik arasına tornavida benzeri sert bir cisim sokarak tam tur attıracak şekilde içeride çevirmelisiniz. Bu işlem en zor adım olup kuvvetli değilseniz kuvvetli birinden mutlaka yardım almalısınız.

Elektrikli Scooter 8.5 İnç Dolgu Lastik Fiyatları

Dünyanın dört bir yakasında da elektrikli scooter kullanım oranı hızla artmaktadır. Basit kullanım, her bütçeye uygunlu olması ve her yaş kitlesine hitap etmesi gibi birçok artısı bulunan elektrikli scooterların lastikleri birçok kullanıcı tarafından değiştirilmektedir. Dolgu lastik sayesinde sürüş deneyimini iyileştirebilirsiniz. Peki, elektrikli scooter 8.5 inç dolgu lastik fiyatları nedir? Bu soruya net bir fiyat vermemiz pek sağlıklı olmayacaktır. Fiyatlar scooter markasına, lastik ebatı ve dolgu lastik kalitesine bağlı olarak değişiklik göstermektir. 150 TL ile 2.500 TL arasında değişkenlik gösteren bu fiyatlar arasında tercihinizi nasıl yapmalısınız? Uçuk fiyatlardaki ürünler scooterları profesyonel olarak kullanan uzman kişiler için üretilmiştir. Gündelik hayatınızda yer alan okul ve iş yerinize ulaşım gibi nedenlere bağlı olarak kullandığınız scooterlarınız için uçuk fiyattaki ürünleri kullanmanıza gerek yoktur. Bunun yanı sıra çok ucuz ürünlerden de uzak durmalısınız.

Ucuz ham maddelerle üretilen bu ürünlerin yol tutuşunun kötü olacağından dolayı sürüş deneyiminizi olumsuz şekilde etkileyerek kaza riskinizi arttıracaktır. Bu nedenden dolayı ortalama fiyatlarda yer alan ürünler arasından tercihinizi yapmanızı önermekteyiz. Birçok kullanıcı dolgu lastiklerin şişme lastiklere göre daha maliyetli olduğunu düşünmektedir. Bu düşünce genel olarak yanlış olup, şişirme lastikler iğne, raptiye, çivi ve sivri taş gibi birçok nedenden dolayı patlamakta veya yırtılmaktadır. Dolgu lastikler tek sefer takılıp 10 bin kilometreden fazla menzili bulunmaktadır ancak, şişirme lastiklerde bu menzil süresince defalarca lastik değiştirmek zorunda kalacaksınız. Dolgu lastik size zaman kazandırmasının yanı sıra uzun vadede masraflarınızın azalmasına yardımcı olacaktır.

Bu gönderiyi paylaş