8.5 İnç Scooter Lastik

scooter tamircisi

8.5 İnç Scooter Lastik

Piyasada ağırlıklı olarak 8.5 inç elektrikli scooter’lar tercih edilmektedir ve 10 inç modellerin henüz tam anlamıyla yaygın olmaması sebebiyle, 8.5 inç scooter lastik aramalarında daha fazla karşınızda olacak bir ölçüdür. 8.5 inç kaç cm’dir diye merak eden kullanıcılarımıza bunun 1 inç’in 2.54 cm’e denk geldiğini söyleyerek bunun 21.59 cm anlamı taşıdığını belirtelim. Scooter tekerlek ölçüsü olarak inç’lerden bahsettiğimizde bu iç çap miktarı olarak algılanabilir ancak doğrusu dış çaptır. Yani 8.5 inç tekerlek kaç cm’dir diye soracak olursanız 21.59 cm’e denk geldiğini söyleyelim. Dolayısıyla karşınıza çıkabilecek 20 cm elektrikli scooter lastiği, 21 cm scooter tekerleği veya 21.5 cm şişme teker gibi kavramların tümü 8.5 inç değerini ifade eder. Scooter lastikleri genelde 8 1/2 x 2 lastik olarak geçmektedir.

8.5 inç scooter lastik iki farklı bileşenden oluşur; bunlara kısaca 8.5 inç dış lastik ve 8.5 inç lastik (şambrel) diyebiliriz. Bisikletlerdeki sistemin aynısı şeklinde düşünebilirsiniz ancak elektrikli scooter lastikleri bisikletlere kıyasla çok daha çabuk yıpranır ve değiştirme ihtiyacı duyulur. Bunun sebebi de bisiklet lastiğinin bir tur dönerek yaptığı yolu scooter lastiklerinin üç tur dönerek yapması ve özellikle bazen takip edilemeyerek düşük tekerlek basıncıyla kullanım sonucu hızla yıpranmaya başlamasıdır. Dolayısıyla bazen elektrikli scooter 8.5 inç scooter lastik tavsiyesi almak için satın almanın üzerinden henüz bir yıl bile geçmemişken servisimize gelen müşterilerimiz oluyor ve bu durum biraz da lastiklere gereken özeni göstermemekten kaynaklanmakta.

8.5 İnç Lastik En Ucuz

Elektrikli scooter’ların en hassas parçaları hiç şüphesiz lastiklerdir. Genelde elektrikli scooter şişme lastik taşıma kapasitesi 75 kg kadardır şeklinde düşünülebilir ve iki lastikte sürücü ağırlığı dahil 150 kg gibi hesap yapılmalıdır. Düz yolda ve ideal tekerlek basıncı ile giderken bir sorunla karşılaşma şansınız düşük ancak scooter’a iki kişi binmek, inik lastikle scooter kullanımı, çukura düşme, kasise vurma, taşlı yola girme veya kaldırıma çarpma gibi durumlar scooter’ın lastiği patladı durumu ile karşı karşı kalmanıza neden olabilir. Bazen kaza gibi durumlarda veya ihmal nedeni ile fazla aşınma sonucu scooter dış lastik yarılması veya yırtılması da yaşanabiliyor.

Genelde elektrikli scooter iç lastik patlaması sorunu yaşanmaktadır ve kullanıcılar da 8.5 inç lastik en ucuz nerede şeklinde aramalar yapmaktadır. Öncelikle scooter iç lastik şambrel tamiri mümkün bir işlemdir ve yeni iç lastik fiyatı daha yüksek çıkacaktır. Bu nedenle öncelikle büyük bir lastik yarığı veya yırtığı söz konusu değilse iç lastiğe yama yapma yolunu izlemenizi tavsiye ediyoruz. Eğer daha büyük bir sorun varsa scooter lastiği konusunda uzman servis Teknoway size bu konuda 8.5 inç lastik seçeneklerini en ucuz fiyat avantajı ile şekilde sunacaktır.

Scooter Lastik Büyütme

Bazı kullanıcılarımızdan elektrikli scooter’a daha büyük lastik takma, scooter lastik büyütme, scooter performans lastiği, scooter arazi tekerleği veya scooter dört mevsim lastik ile ilgili sorular almaktayız. Öncelikle scooter lastik büyütme yapılır mı sorusuna açıklık getirelim; böyle bir işlem mümkün değildir. Mümkün olsa bile çamurlukların sökülmesi ve scooter’ın şeklinin şemalinin bozulması gibi saçma sonuçlar ortaya çıkacaktır. Her 8.5 inç lastik aynı mıdır; tabii ki değildir. Markadan markaya 8.5 inç dış çap değişebilmekte ve hatta diş yapısı nedeniyle tam bir turda daha fazla yol yapabilecek scooter lastikleri vardır. Yani yine matematik yapacak olursak 8.5 inç lastik tam bir turda 26.7 cm yol gider. Bazı dişli scooter lastikleri tek bir tam tur döndüğünde 30 cm kadar yol yapabilir.

Scooter’a daha büyük tekerlek takma her ne kadar matematik olarak daha arazi tipi scooter lastikleri ile mümkün gibi görünse de dişler eridikten sonra günün sonunda yine aynı hesap ortaya çıkacaktır. Hatta standartlardan daha fazla çapa sahip olan scooter tekerleklerinin çamurluk kırıldı, tekerlek çamurluğa sürtünüyor, çamurluktan ses geliyor, çamurluk eridi, çamurluk çatladı gibi şikayetler ortaya çıkartabileceğini unutmayın. Genelde önerilen ebat dışına çıkan lastikler olsa bile siz tercih etmemeye çalışın. Scooter’ı daha uzun süre kullanmak için yapılması gerekenler arasında bu bir kuraldır.

88Ab107B 4439 4Dc6 Ab34 8Dfb55Da9Bdf

Scooter Lastiğine Kaç Hava Basılır?

Eğer 8.5 inç scooter lastik araştırması yapıyorsanız karşınıza şişme tekerlek dışında dolgu lastik –halk arasında dolma teker olarak da bilinir- veya tubeless radyal telli lastik seçenekleri belirebilir. Elektrikli scooter’larda en iyi lastik günümüzde dolgu lastiklerdir; birkaç sene öncesinde ise durum bu şekilde değildi. Gelişen ve değişen üretim standartları artık ekstra yumuşak ve %100 kauçuk dolgu lastik modelleri sunabilmektedir. Piyasaya bakıldığında artık oyuk dokulu 8.5 inç dolgu teker, petek dokulu 8.5 inç dolgu lastik ve delik dokulu 8.5 dolma tekerlek gibi seçeneklerden bahsedildiğini kolaylıkla görebilirsiniz.

Scooter lastiği PSI ve basınç değerleri ön ile arka tekerlek için farklı olmaktadır. Ön tekerlekte motor, arka tekerlekte de ağırlığın yüzde 80’i bulunduğu için her iki tekerlek hava basıncı da sürekli kontrol edilmelidir. Bunun için scooter tekerlek havası kontrol kalemi veya basınç ölçer alabilirsiniz. Elle scooter tekerleği havası testi yapmak da çok kolaydır. Lastikler her daim parmaklarınız tarafından ezilemeyecek bir basınçta olsun. Biz genelde scooter lastiği tamiri servisi olarak kullanıcılarımıza her mevsim ve her ağırlık için 45-50 PSI tekerlek basıncı değerini öneriyoruz.

8.5 İnç Çıkma – İkinci El Lastik

Elektrikli scooter lastik patlaması sorunu ile karşılaşan kullanıcılar sıfır lastik fiyatları pahalı olur düşüncesi ile ikinci el scooter lastiği, çıkma lastik, kullanılmış tekerlek, revize teker şeklinde aramalar yaparak uygun fiyata lastik bulma çabasına girebiliyor. Öncelikle biz böyle durumlarda scooter dolgu lastik takma fiyatı olarak en düşük ve kredi kartına taksit avantajı ile en uygun rakamları kullanıcılara sunuyoruz. Özellikle şişme lastiklerde ikinci el veya kullanılmış ürünlere yönelmeyi önermiyoruz. Dolgu lastikler ise çok uzun ömürlü ve kaliteli olduğu için tercih edilebilir ancak güven duyulan yerlerden alışveriş yapılmalıdır.

Özellikle birden fazla kez yama yapılan scooter şambreli –şamyel de kullanılıyor ancak yanlış bir tabirdir- değiştirilmelidir. Her bir yamanın daha kolay lastik patlaması gibi durumlara etkisi olacaktır. Scooter yolda kaldı, ön lastik virajda janttan çıktı veya jant arka lastiği kesti gibi sıkıntılar ihmal edilerek kullanılan scooter’larda sıkça yaşanan sorunlardır. Bizler ikinci el veya sahibinden kullanılmış scooter lastiği arama derdi ile uğraşmamanız için her sürüş öncesinde scooter lastiği hava basıncı kontrolü nasıl yapılır öğrenmenizi ve uygulamanızı tavsiye ediyoruz.

8.5 İnç Scooter Lastik1

Scooter 8.5 İnç Patlamaz Lastik

Elektrikli scooter’larda kullanılabilecek en iyi lastikler dolgu lastiklerdir. Eski dolgu lastiklerin neredeyse tamamı lastik hamuru malzemesinden oluşurken, yeni nesil dolgu lastiklerde üç katmanlı yapı uygulanmaktadır. Scooter dolgu lastik katmanları basitçe kayma önleyici katman, şok emici katman ve çıkma önleyici katman şeklinde sıralanabilir. Kayma önleyici katman scooter lastiğinin dişli dış kısmıdır. Buradaki kaydırmaz yüzey dişli şekildedir ve açısız temas sağlandığında diş derinliği azalarak hıza yönelik iyileştirme sunulur. Scooter’ın yattığı viraj dönüşlerinde ise diş derinliği artarak güvenlik ve yol tutuş sağlar. Delikli, oluklu veya petekli ikinci katman ise yoldaki sarsıntıları emerek gerçek anlamda bir sürüş rahatlığı ve şişme lastik konforu sunar.

Patlamaz lastik olarak da bilinen 8.5 inç dolgu lastiklerde son katman ise janta sıkı bir şekilde tutunmayı sağlayan ve sert frenlerde dahi tutunmayı bırakmayan sertleştirilmiş iç katman şeklindedir. Genelde scooter lastiğine çivi girdi veya vida girdi şeklinde şikayetlerde delikli katmana kadar bir batma gerçekleşir ve bu da pense veya elde bulunabilecek kerpeten gibi bir aletle lastikten alınabilmektedir. Lastiğe batan cisim nasıl çıkartılır endişesini dolgu lastiklerde asla yaşamanıza gerek yok ve bunun için teknik servis aramanıza da gerek yok. Scooter’lar için en garantili lastikler dolgu lastiklerdir.

Scooter Lastik Değişimi İstanbul

Teknoway olarak İstanbul Kadıköy’deki mağazamızda scooter lastiklerine dair tüm işlemleri aynı gün birkaç saat içinde yaparak size kredi kartına taksitle ödeme kolaylığı sağlıyoruz. Scooter lastiği değişimi, tekerlek tamiri, teker yenileme, lastik yaması işlemleri, lastik balansı, jant düzeltme, dolgu lastik geçişi gibi tüm işlemlerde en ucuz fiyat ve garantili hizmet ayrıcalığı sunulmaktadır. Şehir dışında ikamet eden kullanıcılarımıza ücretsiz çift yön kargo ile scooter lastik değişimi hizmeti sunmaktayız. Bunun dışında kredi kartına 9 taksit ve 12 taksit ile scooter lastiği ve tamiri değişimi işlemleri yapılabilmektedir.

Mağazamızda Zero, Yuki, Yakasuma, Xiaomi, Vsett, Volta, Tomolco, Stmax, Segway, Scoowy, Robstep, RKS, Regnum, Razor, Rampage, Nitro, Ninebot, Nami, Mypet, Maserati, Kuba, Kral Motor, King Song, Kaabo, Inokim, Inmotion, Giddy, E-Rider, Elektro Wind, Ducati, Dualtron, Citymate ve Citycoco başta olmak üzere tüm elektrikli scooter markaları için lastik tamiri  ve dolgu lastik takma işlemleri yapılabilmektedir. 0 (537) 958 02 02 no’lu telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.  

Bu gönderiyi paylaş