Bisiklet Pili Yenileme

Bisiklet Pili Yenileme

Elektrikli bisikletiniz hız ve menzil açısından ilk günkü performansını aratıyorsa artık yavaş yavaş bisiklet pil yenileme zamanı gelmiştir denebilir. Çoğunlukla elektrikli bisikletlerde Li-ion bataryalar tercih edilmektedir ve her gün kullanan bir kullanıcı için bu da üç yıllık bir kullanım ömrü anlamına gelir. Yani üç yıllık sürenin sonunda batarya tamamen tükenmez ancak menzil azalması veya en yüksek hıza ulaşamama, yokuş çıkarken zorlanma gibi tepkiler verebilir. Elektrikli bisikletlerin tümünün batarya tasarımları birbirinden farklıdır ancak bataryalarda yer alan piller neredeyse birbirinin aynısıdır ve piyasada 18650 Li-ion pil olarak geçen standarda sahiptir. Bu yazıda elektrikli bisiklet pil yenileme işlemine dair merak edilen sorulara yanıt vermeye çalışacağız. Elektrikli bisikletiniz bataryadan yana eskime belirtileri gösteriyorsa tek çare değişim midir veya daha uygun fiyata bahsettiğimiz sorunlar nasıl çözülebilir gibi sorulara yakından bakıyoruz.

Elektrikli bisikletler farklı farklı tasarımlara sahiptir ve hatta günümüzde yakıtlı scooter görünümünde olan taşıtlara bile elektrikli bisiklet denebilmektedir. Ancak elektrikli bisiklet genel görünümü itibariyle standart bir bisiklete benzemelidir. Her ne kadar elektrikli bisiklet kavramı artık bir genelleme haline gelmiş olsa da elektrikli bisiklet denince batarya ve elektrik motoruna sahip olan standart bisiklet görünümündeki taşıtlar akla gelmelidir. Elbette farklı amaçlara yönelik büyük jantlı veya arazi tekerlekli gibi birçok elektrikli bisiklet seçeneğinden bahsedilebilmektedir. Hatta elektrikli bisikletlerin taşınabilir olan yapıları da onları daha kolay kullanılabilir hale getirmektedir. Elektrikli bisikletlerin bir diğer avantajı da gerektiğinde pedal veya motorla kullanılabilmeleridir. Böylece daha uzun menzil süreleri elde edilebiliyor. İleri düzey elektrikli bisikletlerde kendi kendini şarj edebilen teknolojilere de yer verilmektedir.

Elektrikli Bisiklet Yeni Pil Fiyatları

Elektrikli bisikletlerde genelde tercih edilen Li-ion piller üç yıldan sonra performansını kaybetmeye başlamaktadır ancak bazen de bu süre olması gerekenden daha kısa sürmektedir. Li-ion piller kendi kendine bozulmaz ancak bazen kullanım hatası, bazen de sıvı teması nedeniyle arızalanabilmektedir. Eğer elektrikli bisiklet yeni pil fiyatları araştırıyorsanız pili tamamen değiştirmek yerine öncelikle ölçüm yaptırmanızı ve tamir ile çözülebilecek bir durum olup olmadığına baktırmalısınız. Servisimiz Teknoway’e gelerek elektrikli bisikletinize batarya ölçümü yaptırabilir ve sizi daha ne kadar götürebileceği konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Eğer elektrikli bisikletinizin bataryasında bir sorun varsa bunu size bildirmekte ve tamiri konusunda fiyatlandırma yapmaktayız. Teknoway en ucuz fiyata elektrikli bisiklet pil yenileme yaptırabileceğiniz bir teknik servistir.

Genelde batayalar tamiri olmayan parçalar olarak bilinir ve bu kısmen doğrudur. Plastik bir kasa içerisine sokularak kilitlenen taşınabilir bilgisayar bataryaları veya eski cep telefonu bataryaları bu açıdan şanssızdır. Fakat elektrikli bisiklet bataryaları teknik müdahalelere imkan verecek şekilde tasarlanmıştır. Evde elektrikli bisiklet bataryası tamiri videoları izleyerek bu tarz işlemlere kalkışmamanızı önermekteyiz. Özellikle bazı kullanıcılar videolar izleyerek bu işlemlere kalkışarak bataryalara daha büyük zararlar verebiliyor. Bataryada geçici bir çözüm üretilse bile uzun vadede sıvı teması veya kısa devre gibi daha can sıkıcı sorunlar yaşanabiliyor. Peki servislerde elektrikli bisiklet batarya tamiri nasıl yapılır? Teknoway elektrikli bisiklet pili yenileme yapabilen bir teknik servistir.

Bisiklet Pil Yenileme ve Tamiri Nerede Yapılır?

Teknoway elektrikli bisiklet pil yenileme merkezi olarak bilinmektedir ve günümüzün en ileri seviye teknik servis cihazlarıyla bu hizmeti vermektedir. İstanbul Kadıköy’deki Söğütlüçeşme Caddesi üzerinde bulunan dükkanımıza elektrikli bisiklet bataryanızı getirdiğinizde ölçüm ve arıza tespiti yaptırabilirsiniz. İstanbul’da olmayan kullanıcılar teknik servis merkezimizden alacakları ücretsiz kargo kodu ile de bataryalarını bize ulaştırabilirler. Bataryanız üzerinde yapılacak teknik inceleme sonucu değişip değiştirilemeyeceği veya onarımının nasıl yapılacağı, ne kadar tutar bilgisi sizlere iletilecektir. Tamir etmek yerine değiştirmek birçok teknik servisin hem zaman, hem de karlılık olarak işine gelmektedir. Ayrıca tamir hizmeti sunabilmek için deneyimli teknik servis elemanları ve ekipmanları bulundurmak gerekir. Bu nedenle kendi bünyesinde elektrikli bisiklet teknik servisi hizmeti veren Teknoway’e danışmayan bisiklet pil yenileme işlemi yaptırmayın.

Elektrikli Bisiklet Arıza Tespiti

Teknoway’de elektrikli bisiklet pil ölçümü özel teknik servis ekipmanları ile yapılır ve pilin her bir doluluk seviyesindeki performansına bakılır. Eğer olması gerekenlerden daha düşük değerler elde edilirse bataryanın izolasyon folyosu açılır ve her bir hücrenin tek tek ölçümü yapılır. Eğer varsa arızalı hücreler belirlenir ve size kaç tane hücrenin değişmesi gerektiği konusunda bilgi verilir. Hücreler yani bataryayı oluşturan piller birbirine paralel veya seri bağlantıdadır. Ayrıca pillerin bağlantısı fabrikadan çıktığı gibi punta makinesi ile yapılmaktadır. Lehim bu konuda tehlikeli bir işlemdir çünkü ısınan havya ve kurşunun bataryayı bozabilme ve patlatabilme ihtimali vardır. Tamir sonrası batarya sıvı temasına karşı tekrardan yeni bir yalıtım folyosu ile kaplanır ve elektrikli bisiklet içerisine yerleştirilir. Teknoway her gün onlarca elektrikli bisiklet kullanıcısı için tamir, bakım, yedek parça ve aksesuar hizmetleri sunmaktadır. Kadıköy’deki binamızda ayrıca ikinci el elektrikli bisiklet alım-satımı yapılmaktadır. Model yükseltmek veya elektrikli bisikleti nakite çevirmek istiyorsanız bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir.

Elektrikli Bisiklet Periyodik Bakımın Önemi

Her modele göre değişebilir ancak biz genelde her 1000 km’de bir genel bir kontrol için Teknoway’e uğramanızı öneriyoruz. Periyodik bakım sırasında öncelikle fren pabuçları ve lastikler incelenmektedir. Fren pabuçları özellikle yoğun şekilde kullanım sonucunda kolaylıkla bitebilmektedir ve biten fren balataları jant ve kaliper üzerinde olumsuz etkilere sebep olarak bakım maliyetlerini yükseltmektedir. Elektrikli bisiklet fren pabucu fiyatı uygun bir seviyededir. Servisimizde fren pabuçları incelendikten sonra ne zaman değişmesi gerektiği konusunda bilgi alabilirsiniz. Fren pabucu değişimi işlemi sonrasında jantlar da kontrol edilerek varsa eğrilikleri düzeltilmekte ve yeniden fren ayarı yapılmaktadır. Lastik diş derinliği konusunda bir eksiklik görüldüğünde kullanıcılara bu konuda bilgi verilmekte ve yeni lastik değişimi için ne zaman gelmeleri gerektiği söylenmektedir.

Periyodik bakımlar sırasında kontrol edilmekte olan belki de en önemli nokta bataryalardır. Yağmur veya zeminde bulunan su sebebiyle elektrikli bisiklet bataryaları sıvı temasına maruz kalarak kolay bir şekilde bozulabilmektedir. Birçok konuda olduğu gibi bu konuda da erken teşhis çok büyük maliyetlerle uğraşmanızın önüne geçecektir. Eğer batarya kutusunda bir aralık varsa veya yalıtım folyosu zamanla zarar gördüyse bunları periyodik bakım sırasında tespit ederek düzeltmelerini gerçekleştiriyoruz. Bataryanın uzun yıllar boyunca sorunsuz kullanılabilmesi için sıvı almaması oldukça önemlidir. Bahsedilmesi gereken bir diğer yön de teknik servis seçimidir. Elektrikli bisikletinizi her teknik servise göstermemelisiniz. Özellikle batarya konusu oldukça hassastır. Açılan batarya kutusunun ve yalıtım folyosunun son derece iyi bir şekilde kapatılması gerekmektedir. Bu da her teknik serviste mümkün olamamaktadır.

Teknoway bisiklet pil yenileme işlemleri konusunda uygun fiyatlar ve garantili bir hizmet sunmaktadır. Servisimizde kısa zamanda yüksek kar etmek yerine müşteri memnuniyeti önceliklidir ve değişimden önce tamir odaklı bir hizmet anlayışına sahibiz. Şehir dışında olsanız bile elektrikli bisiklet pil yenileme işlemleri için teknik servisimize batarya gönderebilirsiniz. Teknoway size en uygun fiyatlı elektrikli bisiklet batarya yenileme hizmeti verecektir ve batarya ile ilgili tüm sorunlarınızda her zaman bizlere ulaşabilirsiniz.

 

Bu gönderiyi paylaş