Elektrikli Martı Scooter Fiyatları

Elektrikli Martı Scooter Fiyatları

Elektrikli Martı Scooter Fiyatları

İki tekerlek üzerinde hareket eden elektrikli scooter modelleri, uygun taşıma kapasitelerine sahiptir. Hareket ve hız kabiliyeti içeren eğlenceli ve konforlu bir kullanımı bulunan bu araçlar aynı zamanda çevre dostu kullanımları ile de tercih ediliyor. Özelliklerine göre elektrikli martı scooter fiyatları farklı aralıklarda yer alır. Büyükşehirlerde şehir içi ulaşımlarda çokça tercih edilen scooter modelleri kolay ve hızlı ulaşım sağlar. Türkiye’nin pek çok şehrinde sokaklarda görülmeye başlayan araçlar, mobil uygulama ile uyumlu olarak kiralanabiliyor. Mobil uygulamaya kredi kartı tanımlanıyor. Harita üzerinden en yakın noktadaki scooter bulunup telefon ekranındaki yönergelerle kullanıma geçilebiliyor. İstanbul, Ankara, Antalya, Çorlu, Bursa, Gaziantep, Eskişehir, İskenderun, İzmir, Mersin, Kocaeli, Muğla, Sakarya, Yalova ve Ordu şehirlerinde kiralama hizmetlerinden faydalanılabiliyor. Bulunduğunuz bölgeye göre kiralama fiyatları değişiyor.

Elektrikli Scooter

İki teker üzerinde ilerleyen bu araçlar elektrik ile şarj edilir. Kısa mesafelerde ulaşım için tasarlanan bu araçlar direksiyonu sayesinde hızını ve yönünü ayarlar. Bir çeşit kaykay olarak ta tanımlanabilen bu araçlar bisikletlere alternatif olarak kullanılabilir. Bu araçlar 2 ile 8 km’lik mesafelerde 5 ile 45 dakika süren yolculuklarda kullanımı tavsiye ediliyor. Scooter modellerine iki kişi binilmez. Herhangi bir yük taşımasında kullanılmaz. İşten eve dönerken, deniz kenarında kısa bir gezinti yapmak için, alışverişe gitmek için ya da şehirde anlık bir yerden bir yere ulaşım için kullanılabilecek pratik bir ulaşım aracıdır. Genel olarak 1140*1080*500 mm ölçülerinde üretiliyor. Bu şekilde her alana rahatlıkla sığan bu araçlar bu şekilde kolay bir şekilde muhafaza edilebiliyor.

Elektrikli Scooter Özellikleri

Hangi rotada hangi amaçla kullanılacağına göre scooter özellikleri değişebilir. Bu nedenle satın alma aşamasında bazı özelliklere dikkat ederek seçimler yapılmalıdır. Bazı özelliklere göre scooter fiyatları arasında değişimler olabilir. Dikkat edilmesi gereken özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Pil şarj süresine dikkat edilmelidir. Ortalama bu araçlarda pil 3 ile 6 saat arasında dolar. Tam dolu bir pil ile 20 ile 40 km arasında bir mesafe kat edilebilir.
 • Motor gücü 250 ile 350 W arasında olmalıdır. Daha düşük güce sahip modellerin kat ettiği mesafe düşebilir. Yarı yolda kalma riski oluşabilir.
 • Ortalama taşıma kapasiteleri 100 kg olmaktadır. İki kişinin binmesi için uygun olmayan bu araçlarda taşıma kapasitesine de dikkat edilmelidir.
 • Tırmanma kapasitesi ortalama değerlerde olmalıdır. Genel olarak tüm modellerde yokuşlar çok dik olmadıkça sorunsuz bir çalışma sağlıyorlar.
 • Şasi yüksekliği yere yakın olmamalıdır. Yol konforunu etkileyen bu özellik araçlarda yüksek olması önemlidir.
 • Sürüş güvenliği için lastik boyutu büyük olmalıdır.
 • Model seçimlerinde hafif olanlardan yana seçimler yapılmalıdır. Bazı alanlarda bu araçları elle taşımak söz konusu olabilir.
 • Fren mesafesi ise scooter seçimlerinde ne kritik özelliktir. Kalabalık trafiklerde yol alacaklar için frenleri sağlam olan seçimler yapılması çok önemlidir.

Bunların yanında pil göstergesi, stop lambası, korna, led aydınlatma sistemi, hız sabitleme sistemi, ön hız ve mesafe göstergesi de bu araçlarda bulunan ek özellikler arasında yer alır. Araçta kullanılan her ek özelliğe göre martı scooter fiyatları değişir.

Martı Scooter Kiralama Aşamaları

Büyük şehirlerin pek çoğunun sahillerinde, sokaklarında ve caddelerinde kilitli olarak bekleyen Martı araçlar mobil uygulamaya entegre olarak kullanılır. Mobil uygulama ücretsiz olarak indirilebiliyor. Ancak uygulamayı kullanmak için kredi kartı tanımlaması isteniyor. Doğrulama yaparken kredi kartından 1,99 TL bir ön çekim alınıyor. Bu tutar araçları kullanmaya başladığınızda kullanım miktarından düşürülmektedir.

Uygulamayı indirdikten sonra uygulama üzerindeki haritadan en yakın aracın bulunduğu nokta görülür. Kendinize en yakın noktaya ulaşarak araç kiralama işlemine başlayabilirsiniz. Scootera ulaştığınızda telefondaki uygulama açılır. Başla butonuna basıldığında araç üzerindeki kare kod uygulama üzerinden okutulur. Sistem bu şekilde kullanmak istediğiniz aracı tanımış olur. Uygulama bu işlem sonrasında dört haneli bir şifre verir. Bu şifre ile aracın kilidini açabilirsiniz. Kilit açıldığında elektrikli martı scooter kullanıma hazır hale gelmiştir. Varış noktasına ulaştığınızda ise uygun bir noktaya park edilebilir. Park edilmediğinde cezai yaptırımlar uygulanabiliyor. Ayrıca uygulama üzerinde park etmeye uygun olmayan yerler belirtiliyor. Park edilen aracın fotoğrafını çekip yolladığınızda işlem tamamlanıyor.

Elektrikli Scooter Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ülkemizde elektrikli scooter kullanmak için ehliyet talep edilmiyor. Henüz uygulamaya geçmese de 16 ile 18 yaş aralığındaki kullanıcılardan M ve A1 ehliyetlerinin zorunlu hale getirilmesi planlanıyor. Elektrikli scooter kullanıcıları yayalara karşı dikkatli olmalıdır. Hem araçlar hem de yayalar için çok yeni olan bu aracın kullanımda belirli kurallar bulunmuyor. Kimsenin hayatını riske atmamak için araç trafiğine engel olmayacak alanlara park edilmesi önemlidir. Bunlar dışında elektrikli scooter kullanırken şu özelliklere dikkat edilmelidir:

 • Aracı kullanmadan önce gaz ve fren kontrol edilir. Ayak ile hızlandırılan araç gaz butonuna basılması ile çalıştırılır.
 • Elektrikli scooter kullanılırken koruyucu ekipman kullanımı önerilir.
 • Varsa bisiklet yolunda kullanılması gereken bu araç bisiklet yolu yoksa yolun en sağından gitmelidir. Aynı taşıt yolunda birden çok elektrikli scooter kullanılmaz.
 • Sürüş öncesinde uygulamada görülen kontrol listesine bakılmalı ve listenin kontrolleri sağlanmalıdır.
 • Kask çantası açılmalı ve kask takılmalıdır. Aksi halde elektrikli martı scooter için sürüş başlamaz.
 • Sürüş öncesinde araç motorunun orta ya da yan ayağı kapatılmalıdır.
 • Başla butonuna basıldıktan sonra kontrollü bir şekilde gaz verilir ve ilerlenir.

Elektrikli Scooter Hangi Yaş Grubu İçindir?

Marka ve modeller kullanıcıların fiziki ağırlığına göre değişir. Dünya çapındaki üreticiler 6 yaşa uygun üretimler yapmaktadır. Ancak martı modellerinde 18 yaş şartı aranır. Bu araçların kullanımda ise maksimum 100 kg ağırlık şartı aranır. Sırt çantasındaki kişisel eşyalar dışında bu araçlarla yük taşınması da uygun olmaz.

Elektrikli Martı Scooter Fiyatları

Farklı motor gücü, taşıma kapasitesi, pil ömrü ve ek aksesuarlarına göre elektrikli martı scooter fiyatları değişir. Bu alanda Martı marka modeller 3 ile 10 bin arasına sıfır cihaz satışları bulunabilir. Özellikleri değiştikçe fiyat aralıkları da değişecektir. Elektrikli scooter kiralama hizmetlerini kullanmak için ise açılışı ücreti olarak 1,99 fiyat öderken her bir dakika için 0,79 TL ücret ödenir. 5, 10, 15, 20, 25, 30, 35 dakikalık kullanımlar içinde özel fiyat baremleri bulunuyor. Dakikalık kullanımlardan daha ekonomik bir kullanım elde edilmiş oluyor. Şehirlere göre bu fiyatlar değişiyor. Bu fiyatlar İstanbul bazında olmaktadır. Bazı bölgelerde toplu taşıma duraklarına uzak bölgeler bulunuyor. Bu alanlarda elektrikli scooterlerın kullanımını teşvik amaçlı açılış ücreti alınmayabiliyor.

Elektrikli scooter kiralarken araca hasar verirseniz verilen zarara göre tamir bedeli talep ediliyor. Bunlar dışında şu kullanıcı hatalarında da cezai yaptırımlar bulunuyor:

 • Yanlış park edildiğinde
 • Engelli yollarına park edildiğinde
 • Herkesin girişine açık olmayan yere park edildiğinde
 • Hesap sahibi dışında kullanıldığında
 • Elektrikli scooterler ile toplu taşıma araçlarına binildiğinde
 • Kayıp ya da çalıntı durumlarında
 • Aracın zayi olması gibi durumlarda

Farklı aralıklarda cezai yaptırımlar ile karşılaşabilirsiniz. Genel olarak araç kiralanırken internet ve telefon şartı bulunuyor. Kiralama sürecinde internete bağlı kalınması önemlidir. İnternetin kapanması ve telefonun şarjının bitmesi durumunda ücretlendirme devam edecektir. Bu da ödemeniz gereken tutarın çok üzerinde bir ücret ödemenize neden olabilir.

Bu gönderiyi paylaş