Elektrikli Scooter Arızaları

Elektrikli Scooter Arızaları

Oldukça dayanıklı cihazlar olsa da, özensiz kullanım sonucu elektrikli scooter arızaları meydana gelebilir. Elektrikli scooter arızalarını elektronik ve mekanik olmak üzere ikiye ayırabiliriz. Elektronik arızalar elektrikli scooter üzerinde enerjiyle çalışan parçalarda meydana gelir. Batarya arızası, motorun çalışmaması, ekrana görüntü gelmemesi, anakart bozulması gibi durumlar elektronik arızalar arasında gösterilebilir. Fabrikasyon bir hata yoksa elektronik arızaların neredeyse tümü kullanıcılar tarafından meydana getirilir. Mekanik arızalar ise lastik patlaması, fren gevşemesi, gaz kolu takılması, motordan ses gelmesi, göbek ve gidonda boşluk oluşması gibi enerjiden bağımsız hareketli parçalar için kullanılabilir. Elektrikli scooter’lar mekanik ve elektronik teknolojilerin uyum içerisinde olduğu harika cihazlardır ancak bilinçsiz kullanım kısa sürede arıza meydana gelmesini sağlayacaktır. Bu yazıda elektrikli scooter arızaları nedenlerine değineceğiz.

Öncelikle elektrikli scooter’ların su geçirmez bir cihaz olmadığının bilinmesi gerekiyor. Elektrikli scooter’lar sadece sıvı sıçramasına karşı dayanıklılık gösterirler ve bu da kesinlikle yağmurda kullanılabilecekleri anlamına gelmez. Küçük su birikintilerinden kısa süreli geçişlerde elbette bir zarar söz konusu olmayacaktır ancak yağmur yağdıktan sonra sürekli ıslak olan zeminde kullanmak ister istemez sıvı teması sorununun ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Sıvı teması en bilinen elektrikli scooter arızaları nedenleri arasındadır. Kimi zaman sıvı teması anında kısa devreye neden olarak anakart veya motoru bozarken, kimi zamanda oksitlenmeye bağlı olarak zamanla elektrikli scooter içerisindeki parçaların görevini yerine getirememesine neden olur. Bu nedenden ötürü özellikle elektrikli scooter yağmurda asla kullanılmamalıdır; yıkanarak değil silinerek temizlenmelidir.

En Sık Karşılaşılan Elektrikli Scooter Arızaları

Elektrikli scooter arızalarını mekanik ve elektronik olarak grupladığımızdan mekanik grupta en çok karşılaşılan elektrikli scooter arızaları olarak lastik patlamasını örnek gösterebiliriz. Lastikler elektrikli scooter’ların en hızlı yıpranan parçaları arasındadır. Elektrikli scooter’lar küçük tekerleklere sahip olduğundan aynı yolu başka iki tekerlekli taşıtlara göre üç kez daha tekerlek turu yaparak gerçekleştirirler ve bu nedenle de tekerlekleri hızlı eskir. Teknoway olarak her sürüş öncesinde lastik hava basıncı kontrolü yapılmasını tavsiye ediyoruz. Bunu elektrikli scooter lastiklerinin sertliğinden kolaylıkla anlayabilirsiniz. Çoğu zaman elektrikli scooter’lara iki kişi binildiğini de çevremizde görmekteyiz. Bu durum hem lastikler, hem de motor için oldukça zorlayıcı olduğundan elektrikli scooter’larda arızaların oluşmasını sağlayabilmektedir. Çukur ve tümseklerden kontrollü geçmek ve çarpmamak da elektrikli scooter’ların mekanik aksamının arıza vermemesi adına oldukça önemlidir.

Elektrikli Scooter Pil Tamiri

Sıvı teması elektrikli scooter’larda yaşanabilecek sorunların baş nedenidir. Genelde teknik servisimizde karşılaştığımız birçok arızanın temelinde sıvı teması yatıyor. Teknoway olarak özellikle sıvı temasına bağlı olarak gelişen anakart ve batarya tamiri uygulamalarını profesyonel teknik servis ortamımızda gerçekleştirmekteyiz. Bilinenin aksine elektrikli scooter bataryaları tamir etmeye uygun bir yapıdadır ve mutlaka değiştirilmeleri gerekmemektedir. Telefon ve bilgisayar bataryaları özel olarak paketlendiğinden genelde yaşanan sorunları çözmek için değiştirilse de elektrikli scooter bataryaları teknik müdahalelerle tamir edilebilmektedir. Servisimiz Teknoway’de bataryayı oluşturan hücrelerin tek tek kontrolü yapılarak arızalı olan hücreler tespit edilebilmekte, değişimleri yapıldıktan sonra tekrardan orijinal yalıtım folyosu ile sıvı temasına karşı korunaklı hale getirilmektedir. En çok karşılaşılan bir diğer arıza nedeni ise elektrikli scooter’ların içinin bilinçsiz teknik servisler tarafından açılmasıdır. Yalıtım yapılmadan kapatılan elektrikli scooter’lar su sıçramaları gibi basit durumlarda bize arıza vermeye müsait hale gelmektedir.

Elektrikli Scooter Kendi Kendine Bozulur mu?

Elektrikli scooter’lar kendi kendine bozulan cihazlar değildir ancak her taşıt gibi belirli dönemlerde periyodik bakımlarının yapılması gerekir; bakımlarının aksatılması ise daha büyük sorunların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Özellikle fren balataları elektrikli scooter’larda düzenli değişmesi gereken ilk parçadır diyebiliriz. Yaklaşık 1 TL’lik bozuk para büyüklüğünde olan bu parça fren pabucu gibi düşünülebilir ve siz fren sıktığınızda diske sürtünerek yavaşlama sağlar. Fren balatasının bitmesi durumunda bu kez fren diski aşınmaya başlayacağından balatanın vakit geçirilmeden değişmesi gerekecektir. Zamanında değişmeyen fren balatası, sonradan değiştirilse bile aşınan fren diski üzerinde yeterli baskıyı sağlayamayacağından frenleme performansı düşecektir. Servisimiz Teknoway’de fren balatası değişimi işleminden sonra fren ayarlarını tekrardan gerçekleştirerek elektrikli scooter’ınızı size teslim ediyoruz. Aynı şekilde birçok noktanın da kontrolünü yaparak lastiklerin daha ne kadar kullanılabileceğini de size söylemekteyiz. Elektrikli scooter’lar kendi kendilerine bozulmaz ancak yine de bu hor kullanılabilecekleri anlamına gelmez.

Elektrikli Scooter Lastik Tamiri

Elektrikli scooter’larda lastik sorunu neredeyse her kullanıcının kapısını çalıyor. Örneğin; lastiklerin havasının kendi kendine inmesi mümkün. Hava sıcaklıklarının değişmesinin bile lastik hava basıncı üzerinde çeşitli etkileri vardır ve elektrikli scooter lastikleri basit pompalarla şişirilemeyecek bir lastiğe sahiptir. Yani mutlaka bir akaryakıt istasyonu veya özel basınçlı pompalar kullanılarak istenen PSI değerlerine erişebilirsiniz. Ek olarak aynı mesafeyi diğer iki tekerlekli taşıtlara göre çok daha fazla turla gerçekleştirdiklerinden elektrikli scooter lastikleri çok daha kolay bir şekilde yıpranabilmektedir. Oldukça hassas olan elektrikli scooter lastikleri yoldaki küçük taşların batmasından bile etkilenebilmekte ve patlayabilmektedir. Eğer elektrikli scooter lastik tamiri veya lastik hava basıncı konularıyla sürekli olarak uğraşmak istemiyorsanız servisimizde dolgu lastik geçişi yapabilirsiniz. Kendi markamızla ürettiğimiz Teknoway markalı dolgu lastikler yüzde 100 kauçuk malzemeden ve Türkiye şartlarına özel olarak üretilen yumuşak bir hamura sahiptir ve de dolgu lastiklerin titreşimi fazla hissettirme sorununu yaşatmamaktadır. Patlamaz dolgu lastik geçişi ile elektrikli scooter lastik sorunlarına tamamen son verebilirsiniz.

Elektrikli Scooter Servisi Önerisi ve Tavsiyesi

Elektrikli scooter’ları ile sorun yaşayanlar genelde ilk etapta çevrelerine danışarak elektrikli scooter servisi önerisi ve tavsiyesi alıyorlar. Teknoway olarak bizi tercih eden neredeyse tüm kullanıcılar elektrikli scooter servisi tavsiyesi olarak bizi duyduklarını belirtiyorlar. Teknoway olarak İstanbul Kadıköy’de elektrikli scooter’lar adına tüm kollarda hizmet vermekteyiz. Yedek parça, servis, tamir, bakım, onarım, aksesuar seçenekleri, ikinci el alım-satım, modifiye ve yazılım atma gibi birçok konuda bize başvurabilirsiniz. Teknoway standart birçok elektrikli scooter servisi aksine değişim değil tamir odaklı çalışmakta ve gerçekleştirdiği tüm hizmetlere yedek parça ve işçilik garantisi vermektedir. Eğer İstanbul’da değilseniz ve elektrikli scooter’ınızın tamir ya da bakımını bize yaptırmak istiyorsanız müşteri hizmetleri yetkilimizden alacağınız ücretsiz kargo kodu ile ürününüzü bize gönderebilir ve tamiri sonrasında yine ücretsiz kargo ile teslim alabilirsiniz. Elektrikli scooter’ınız bize ulaştığında teknisyen arkadaşımız sizi arayarak hangi şikayetlerinizin olduğunu öğrenecek, ayrıca elektrikli scooter’da kullanmaya bağlı değişmesi gereken bir parça var mı bilgilendirme yapacaktır.

İstanbul Kadıköy’de elektrikli scooter servisi önerisi ve tavsiyesi olarak birçok kişi Teknoway’i ziyaret etmekte ve hizmetlerimizden memnun kalmaktadır. Teknoway aynı zamanda ikinci el elektrikli scooter alımı ve satımı yapılan bir mağazadır ve dilerseniz mağazamızda elektrikli scooter’ınızın bakımı için geçen süre zarfında satışa sunduğumuz garantili ikinci el scooter modellerini inceleyebilir veya sıfır modeller üzerinde test sürüşü yapabilirsiniz. Mağazamızda ayrıca satışa sunduğumuz birçok elektrikli scooter aksesuarı vardır ve sizin kullandığınız modele uygunluğunu sorabilir ve istiyorsanız montajını yaptırabilirsiniz. Uygun fiyatlı elektrikli scooter çantası, elektrikli scooter selesi, elektrikli scooter iç lastik, dış lastik, dik siboplu şambrel, yan siboplu şambrel gibi yedek parça ve aksesuar konularında bize ulaşmanız yeterlidir.

Bu gönderiyi paylaş