Elektrikli Scooter Yağmurda Bozulur mu?

scooter eğitimi

Elektrikli Scooter Yağmurda Bozulur mu?

Elektrikli scooter’lar yağmurda bozulur mu merak edilen bir konudur. Genelde elektrikli scooter’lar normal bir benzinli scooter gibi yağmurlu günlerde rahatça kullanılabilecek gibi düşünülür ancak bu doğru değildir. Elektrikli scooter’larda motor dahil tüm aksamlar elektrikle çalışır ve bunun dışında titizlikle sudan korunması gereken bir anakart ile batarya bulunur. Her ne kadar tanıtım broşürlerinde çeşitli sıvı direnci sertifikaları belirtilse de gerçek yaşamda durum bambaşkadır. Örneğin; IP54 olarak adlandırılan su direnci standardı bir su geçirmezliği ifade etmemektedir. Bu değer katı cisim ve su sıçramalarına karşı üründe tam bir direnç olduğunu ifade etse de yine de su geçirmezlik bambaşka bir kavramdır. Yazının başlığında geçen elektrikli scooter yağmurda bozulur mu sorusunun cevabını isterseniz şimdiden verelim: Evet bozulur.

Elektrikli scooter’lar çok hassas cihazlar değildir ancak en savunmasız kaldığı taraflar da haklı olarak sıvı temasıdır. Özellikle anakart ve batarya gibi sıvıya karşı en hassas parçaların alt tarafa yerleştirilmiş olması en küçük ihmallerde bu önemli parçaların büyük hasarlar almasını sağlıyor. Sorunlar sıvı temasına bağlı bir anda kısa devre veya zamanla oksitlenmeye bağlı olarak batarya veya anakart arızası olarak ortaya çıkabiliyor. Kısa mesafeli ıslak zemin geçişlerinde her ne kadar pek sorun yaşanmasa da yağmurlu günlerde elektrikli scooter’ın alt tarafına sürekli su sıçraması gerçekleşeceğinden Teknoway olarak kullanılmasını asla tavsiye etmemekteyiz. Bunun dışında elektrikli scooter nasıl temizlenir, elektrikli scooter yıkanır mı şeklinde sorular da almaktayız. Hayır; elektrikli scooter yıkanmaz. Sadece silinerek temizlenmelidir.

Elektrikli Scooter Su Geçirir mi?

Elektrikli scooter’larda su geçirmezlik kavramını iyi anlamak gerekir. Alt taraf su sıçramalarına karşı direnç gösterecek şekilde tasarlanmış olsa da çukur içindeki su birikintisi gibi geçişlerde mutlaka kasa içerisine bir miktar da olsa sıvı girişi gerçekleşecektir. Bazen istenmeden de olsa elektrikli scooter’ın altı kasis veya tümseklere çarpılabiliyor ve bu durumda çatlak veya bazı ayrılmalar meydana gelerek elektrikli scooter’ları sıvı temasına karşı daha dirençsiz hale getirebiliyor. En kesin önlem olarak elektrikli scooter’ların yağmurda kullanılmamasını tavsiye etmekteyiz. Yağmurlu günlerde zeminden sürekli bir sıvı sıçramasına ek olarak cihaz gövdesi de ıslanacaktır. Cihaz gövdesi üzerinde de bozulmaya müsait başta dashboard ekran olmak üzere birçok parça yer almaktadır. Teknoway olarak yağmura yakalanma gibi durumlarda ekranınızın arızalanmasını engellemek için elektrikli scooter ekran koruyucu ürünlerini sizlere sağlamaktayız. Böylece yağmurda elektrikli scooter’ınızı elinizde taşımanız gerekse bile ekranın zarar görmesinin önüne geçebilirsiniz.

Elektrikli Scooter Sıvı TemasıElektrikli Scooter Neden Su Alır?

Eğer çok özel bir modele sahip değilseniz tüm elektrikli scooter’lar su alır diyebiliriz. Hatta yağmurda fren teli üzerinden bile kart ve bataryanın bulunduğu bölgeye sıvı akışı olabilmektedir ve bu en titiz kullanıcıda bile yaşanabilmektedir. Bir diğer önemli ayrıntı da elektrikli scooter’ınızı götürdüğünüz servistir. Normalde sıvı sıçramasına karşı dirençli olan elektrikli scooter’lar bilgili olmayan bazı servislerin açıp kapatması sonrasında bu özelliğini de kaybederek kullanıcılara büyük masraflar çıkartabiliyor. Herhangi bir sebeple içi açılan elektrikli scooter’ların tekrardan yalıtım yapılarak kapatılması son derece önemlidir. Arıza tespiti veya başka bir nedenle elektrikli scooter’ın içi açıldığında mutlaka yalıtım yapılarak geri kapatılmalıdır. Aksi halde elektrikli scooter neden su alır sorusunun cevabını bulmuş olursunuz. Söylediğimiz gibi elektrikli scooter’lar sağlam ve uzun ömürlü cihazlardır ancak bir tek suya karşı onu mümkün olduğunca korumanız ve hatta yağmurlu günlerde kullanmamanız gerekir.

Anakart – Batarya Sıvı Teması Arızası Tamiri

Elektrikli scooter anakart ve batarya arızası nedenleri arasında sıvı teması ilk sırada gelir. Eğer kesinlikle elektrikli scooter’ınızı yıkamaya kalkışmadıysanız ve yağmurlu günlerde sürmediyseniz böyle bir sorunla karşılaşma ihtimaliniz sıfıra yakındır. Servisimiz Teknoway’de elektrikli scooter’ların en zor tamir edilen ve en pahalı parçaları olan anakart ve bataryası için de tamir hizmeti sunmaktayız. Anakart üzerinde sıvı temasına maruz kalan bölgelerde gerekiyorsa entegre değişimi yaparak müşterilerimizi elektrikli scooter yeni anakart fiyatı araştırmak zorunda bırakmıyoruz. Sıvı temasına bağlı olarak gerçekleşen batarya arızalarında ise genelde batarya değişimi yapılması akla gelir ve uygun fiyatlı elektrikli scooter bataryası fiyatları araştırılır. Elektrikli scooter bataryalarındaki mantık cep telefonu ve dizüstü bilgisayardakilerden farklıdır ve bataryayı oluşturan hücrelere teknik müdahalelerle kolaylıkla erişilebilir. Tabii bu kullanıcının evinde yapabileceği düzeyde değildir. Teknik servis ortamında sıvı nedeniyle zarar görmüş hücreler yenilenerek batarya tamirinin gerçekleştirilmesi mümkündür. Hücrelerin birbiri ile montajı punta makinesi denen özel pil kaynak makineleri ile yapılmaktadır. İnternette bu işlemleri scooter pil tamiri videosu başlığı altında anlatan kullanıcılara itibar etmeyiniz. Lehim ile yapılan bağlantılar ne yazık ki çok sağlıklı olmamakta ve başta motor olmak üzere elektrikli scooter’ınızın parçalarına zarar verecek aksaklıklar meydana getirebilmektedir.

Scooter Batarya Tamiri Yapan Yerler

Teknoway, İstanbul Kadıköy’de batarya tamiri yapan elektrikli scooter servisi olarak hizmet vermektedir. Bataryası arızalı olan elektrikli scooter’ınızı bize getirebilir veya bataryanın tamir edilmesi için bize ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Teknoway İstanbul dışı elektrikli scooter tamiri hizmeti de vermektedir. Müşteri hizmetleri yetkilimizden alacağınız ücretsiz kargo kodu ile elektrikli scooter’ınızı bize gönderebilir ve tamiri sonrasında yine ücretsiz kargo ile teslim alabilirsiniz. Batarya arızası tamir ücreti ancak yapılacak ölçümlerin sonrasında hesaplanabilmektedir. Her bir elektrikli scooter’ın batarya yapısı ve hücre sayısı birbirinden farklı olmaktadır. Teknik servis merkezimize gelen elektrikli scooter bataryaları uzman teknisyenlerimiz tarafından ölçülmekte ve arızalı hücrelerin tespiti ile değişimi gerçekleştirilmektedir. Elektrikli scooter batarya tamiri fiyatı ancak arızalı hücre sayısının tespitinden sonra mümkün olabilmektedir. Onarımda hücrelerin birbirine bağlantısı özel makine ile gerçekleştirilmekte ve testlerin sonrasında izolasyon folyosu ile batarya fabrika çıkışlı haline getirilmektedir. Teknoway elektrikli scooter batarya tamircisi olarak uzun bir süredir hizmet vermektedir ve çoğu elektrikli scooter’ın batarya tamir işlemi aynı gün içinde çözümlenerek müşteri teslimi gerçekleştirilmektedir.

İstanbul’un En İyi Elektrikli Scooter Servisi Hangisi?

Eğer bir elektrikli scooter kullanıcısıysanız lastik patlaması, balata değişimi, aksesuar, fren ayarı, yeni çamurluk taktırma veya dolgu tekerlek geçişi gibi işlemler için iyi bir teknik servise ihtiyacınız olacaktır. Teknoway müşterileri tarafından İstanbul’un en iyi elektrikli scooter servisi olarak ifade edilmektedir. Yaklaşık 20 yıllık teknik geçmişimizle bakım ve onarım işlemlerinde, ayrıca yedek parça fiyatlarında müşterilerimize her zaman en düşük fiyat ve garantili işçilik ayrıcalığını yaşatmaya çalışıyoruz. Teknoway aynı zamanda ikinci el elektrikli scooter alımı-satımı yapabileceğiniz bir yerdir. Eski elektrikli scooter’ınızı bize getirebilir, satışa sunduğumuz sıfır veya ekspertizli garantili ikinci el elektrikli scooter modellerinden birini uygun ödeme koşulları ile satın alabilirsiniz.

Mağazamızda ayrıca elektrikli scooter’ınızı modifiye edip daha işlevsel hale getirmenizi sağlayan aksesuarların da satışı yapılmaktadır. Elektrikli scooter çantası, elektrikli scooter selesi, dolgu tekerlek, reflektör ve diğer birçok aksesuar seçeneği için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Teknoway ayrıca size en son çıkan elektrikli scooter’lar üzerinde test sürüşü yapma imkanı sağlamaktadır. Satın almak istediğiniz modeli kısa süreli de olsa deneyimlemek istiyorsanız mağazamızda satışa sunduğumuz seçenekler arasında test sürüşü gerçekleştirerek karar verebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş