Lipo Pil Tamiri

Lipo Pil Tamiri

Halk arasında Lipo pil olarak bilinen Lityum-Polimer piller aslında bir lityum pil çeşididir. Li-ion’dan farklı olarak Lipo pillerde sıvı elektrolit yerine polimer elektrolit kullanılır. Lipo piller de bir araya gelerek Lipo bataryaları oluştururlar yani batarya düzeneğindeki temel mantık Lipo piller için de geçerlidir. 1S, 2S, 3S gibi Lipo bataryaların kaç hücreden oluştuğunu belirten ifadeler vardır. Buradaki “S” bataryayı oluşturan pil yani hücre sayısını ifade eder. Örneğin; 3S bir Lipo batarya üç adet Lipo pil içerir. Bir de kapasite için kullanılan ve İngilizce Capacity kelimesinden gelen bir C ifadesi vardır. C de Ah cinsinden bataryanın kapasitesini bizlere ifade eder. Örneğin 25C bir batarya 1.75 Ah kapasiteli pillerden oluşuyorsa bize 43.75 Ah’lık kapasite değerini tanımlar.

Lipo ve Li-ion teknolojisi farkı nelerdir; bu konu hep merak edilmiştir. Lipo piller daha hafif ve istenen şekli alabilmeleri nedeniyle üreticilere esneklikler sağlamaktadır. Bu nedenle birçok cihaz, daha iyi tasarımlara sahip olmasını Lipo pillere borçludur diyebiliriz. Elbette Lipo piller Li-ion’a kıyasla daha yeni bir teknoloji olmasından ötürü yüksek fiyatlı ancak çok da ulaşılamaz düzeyde değil. Avantajlardan birisi aynı birim hacimde ve daha hafif ağırlıkta daha fazla enerjiyi depolayabiliyor olmaları. Son olarak Lipo pillerin bir dezavantajı olarak daha yavaş şarj olduklarını da söylemeliyiz. Günümüzde bazı elektrikli scooter veya bisiklet kullanıcıları sırf bu sebeplerden ötürü Lipo pil geçişi yaptırabiliyorlar. Teknik servisimiz Teknoway’de tüm elektrikli scooter ve bisikletler için Lipo pil taktırma işlemlerini yapabilmekteyiz.

Elektrikli Scooter / Bisiklet Lipo Pil Taktırma ve Değişimi

Elektrikli scooter’lar ve bisikletler genelde 3.7V gerilime sahip Li-ion piller kullanır ancak özellikle batarya değişimi düşünen bazı kullanıcılar daha verimli olmaları yani daha uzun menzil avantajı sunmaları nedeniyle Lipo pil taktırma işlemi istiyor. Servisimiz Teknoway’de kullandığınız elektrikli scooter veya bisikletin motor gücüne göre sıfırdan Lipo pillerden batarya yaparak montajını gerçekleştirebiliyoruz. Bahsettiğimiz gibi Lipo piller biraz daha maliyetli olmalarına karşın daha hafif ve daha fazla depolama yapabilmeleri nedeniyle daha uzun menzile sahip bir taşıta sahip olmanızı sağlayacaktır. Tabii değişmesi gereken tek nokta batarya değildir. Lipo pillerin şarjı için balancer denen özel şarj aletleri kullanılmaktadır ve bu aletler şarj ve deşarj gibi işlemlerin ikisini birden sağlayabilmektedir. Balancer’ların asıl görevi bataryayı oluşturan tüm hücrelerin eşit şekilde şarj olmasını sağlaması yani dengeyi kurmasıdır.

Lipo Batarya

Lipo piller de Li-ion gibi 3.7V gerilime sahiptir ve bu nedenle yeni batarya yapılırken motorun ihtiyaç duyacağı seri bağlantı benzer şekilde gerçekleştirilir. Aynı voltaj elde edilirken daha fazla ampere sahip bir batarya meydana gelmiş olur. Eğer elektrikli scooter’ın veya bisikletin batarya kasası içerisinde yeterli yer varsa isteğinize bağlı olarak bunu imkanlar çerçevesinde doldurarak en iyi menzili elde etmenizi sağlıyoruz. Lipo pil döngü ömrü olarak Li-ion’a göre daha başarılıdır ve yaklaşık olarak dört kat daha uzun bir döngüye sahiptir. Rakamsal olarak örneklemek gerekirse iyi bir Li-ion batarya 3000 döngü ömrü sunuyorsa bu değer Lipo pillerde 13500 seviyesindedir. Lipo piller teknik olarak çok daha hassas pillerdir ve elektrikli scooter / bisiklet Lipo pil değişimi gibi işlemlerin yalnızca uzman teknik servis ortamlarında yapılması gerekmektedir.

Lipo Pil Tamiri Mümkün mü?

Lipo pil tamiri mümkün değildir; ancak Lipo batarya tamiri mümkündür. Lipo piller en küçük kısa devrede kolaylıkla bozulabilir bu nedenle Lipo pil yapan yerler bu konuda çok dikkatli olmalıdır. Teknoway olarak yaptığımız tüm pilleri özel yalıtım folyosuna sararak sıvı teması ve toz gibi dış etkenlerden tamamen korunaklı hale getiriyoruz. Lipo piller ayrıca hücre başo gerilim değeri 3V altına kesinlikle inmeyecek şekilde planlanarak batarya yapılmalıdır aksi halde sıcaklık değişimleri gibi durumlarda çok kolay bir şekilde şişerek bozulabilirler. Bozulan bir pilin tamiri de mümkün değildir. Lipo pillerin saklanma şartları bile oldukça hassastır ve 3.6V-3.75V arası şarj değerlerine sahip şekilde saklanmalıdırlar. Saklama ortamı serin kuru ve karanlık olmalıdır ve hatta mümkünse özel saklama kapları kullanılmalıdır. Lipo piller iyi bakıldığı sürece asla değişim gerektirmeyerek size fiyat farklarının karşılığını fazlası ile verebilen bir batarya teknolojisine sahiptir.

Teknoway olarak Lipo batarya tamiri yapmaktayız ve sorunlu Lipo bataryaların folyosunu açarak teker teker hücre ölçümleri gerçekleştirme yoluyla bozuk hücrenin tespitini gerçekleştirmekteyiz. Tüm bozuk hücreler saptandıktan sonra size kaç yeni Lipo pil kullanılacağı ve maliyetler konusunda bilgi aktarımı yapılmaktadır. Lipo pillerin birbiri ile bağlantısı punta makinesi ile yani bir nevi pil kaynağı makinesi ile yapılmaktadır ve fabrikada da işlem aynı şekilde gerçekleştirilmektedir. Özellikle Lipo pillerin lehim makinesi gibi sıcak malzemelerle temas etmesi çok çabuk bir şekilde ömrünü tamamlamalarına hatta patlamalarına sebep olabilmektedir. Sorunlu hücrelerin değişimi sonrasında bataryayı test ediyor ve yalıtım folyosu montajı sonrasında size teslimini gerçekleştiriyoruz. Eğer Lipo pil arızası yaşıyorsanız bize şarj aleti ile birlikte getirmeniz önemlidir çünkü bazen arızalar şarj cihazı kaynaklı da olabilmektedir. Lipo piller daha önce de bahsettiğimiz gibi teknik açıdan farklı şekilde çalışan şarj aletleri ile şarj edilmelidir. Uzun döngü ömrü başta olmak üzere sunulan birçok avantajdan ancak bu şekilde faydalanmak mümkün olabilmektedir.

Lipo Pil Tamircisi İstanbul

Lipo pil tamiri için servisimiz Teknoway ile görüşebilirsiniz. Lipo batarya arıza tespiti teknik servis ortamında uzman teknisyenlerle ve profesyonel ekipmanlar kullanılarak yapılmaktadır. Eğer İstanbul’da oturuyorsanız Lipo pile sahip elektrikli scooter veya elektrikli bisiklet gibi taşıtlarınızı servisimize getirerek aynı gün birkaç saat içerisinde garantili şekilde tamir ettirebilirsiniz. Şehir dışında bulunan müşterilerimiz için kargo ile Lipo pil tamiri hizmeti de sunmaktayız. Müşteri hizmetleri yetkilimizden alacağınız ücretsiz kargo kodu ile Lipo pilinizi bize gönderebilir ve tamir ettirebilirsiniz. Batarya şeklinde olan yani birçok Lipo pilin bir araya getirildiği sistemlerin tamiri mümkün olabilmektedir bu nedenle bize göndereceğiniz cihazın veya bataryanın tamir olup olamayacağını önceden servisimizden öğrenmeniz gerekmektedir. Teknoway’de ayrıca Lipo pil kullanan elektrikli scooter ve bisikletler için hız artırma ve menzil uzatma gibi modifikasyon işlemleri de yapılabilmektedir.

Teknoway İstanbul’da elektrikli scooter batarya tamiri ve elektrikli bisiklet pil servisi olarak uzmanlaşmış bir markadır. Kadıköy Söğütlüçeşme Caddesi’nde yer alan binamızın iki katı elektrikli scooter ve bisiklet teknik servisi olarak çalışmaktadır ve bataryadan anakarta, kısacası aklınıza gelebilecek tüm arızaların garantili şekilde onarımları gerçekleştirilmektedir. Özellikle son zamanlarda yeni batarya gereksinimi olan kullanıcılardan elektrikli scooter’ıma veya elektrikli bisikletime Lipo batarya taktırmak istiyorum şeklinde talepler gelmektedir. Burada elbette en büyük beklenti Lipo bataryaların sunduğu menzil artışı. Ancak hız artışı çalışmaları elektrikli scooter motorunun izin verdiği ölçüde yapılabileceğinden çok ciddi teknik kontroller ve anakart, dashboard gibi bileşenlere giden voltajın korunması gibi ekstra birçok teknik düzenleme yapılması gerekmektedir. Teknoway İstanbul’da en çok tercih edilen ve müşteri memnuniyeti en yüksek olan elektrikli scooter / bisiklet teknik servisidir. Uzman kadrosu ile 20 yıla yakın bir süredir çeşitli konularda teknik servis hizmeti veren firmamızda müşteri memnuniyeti önceliğimizdir.

Bu gönderiyi paylaş