10 İnç Scooter Lastik

10 İnç Scooter Lastik

10 İnç Scooter Lastik

Yeni bir elektrikli scooter tercih ederken artık lastik büyüklüğü de göz önünde bulundurulmalı. Elektrikli scooter’da 8.5 inç ve 10 inç farkı nedir, 10 inç tekerlekli elektrikli scooter’lar daha mı iyi, 10 inç scooter lastiklerinin avantajı nedir, 8.5 inç scooter’lar daha mı hafif gibi birçok soru aklınıza gelebilir. Bu yazıda özellikle daha büyük elektrikli scooter tekerleği olumlu ve olumsuz etkileri konusuna değineceğiz. Ayrıca elektrikli scooter’larda kullanılabilecek en iyi lastikler hangileri sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Genelde elektrikli scooter piyasasındaki ürünler 8.5 inç lastiğe sahiptir; hatta bu değer de standart olmuş gibiydi. Derken piyasada 10 inç lastikli elektrikli scooter modelleri de boy göstermeye başladı. Normalde elektrikli scooter’ların elde taşınabilir olması önemli ve bu sebepte tekerlekler ağırlık açısından çok da büyütülmüyor. Peki, 10 inç tekerli scooter’lar bir pazarlama düşüncesi mi, yoksa gerçekten avantaj mı sağlıyorlar?

Elektrikli scooter’lar hangi alanlarda kullanılır sorusuna öncelikle yolların çok düzgün olması şartıyla kısa süreli yolculuklar şeklinde cevap verebiliriz. Mevcut batarya kapasiteleri ve sunulan menzil ticari kullanıma uygun elektrikli scooter’lara şimdilik izin vermiyor veya üretilse bile oldukça pahalı kalıyor. En uzun yol giden elektrikli scooter hangisi şeklinde araştırma yapabilirsiniz. Günümüzde tek bir şarjla elektrikli scooter kaç kilometre yapar bunun 35-40 km civarında olduğunu çoğumuz biliyoruz. Hatta scooter kullanıldıkça yani batarya eskimesi ile beraber kilonuz ve yolun durumu, yokuşlar bu süre üzerinde etkili olmaktadır. Kısacası elektrikli scooter’lar kısa süreli yerlere kolay şekilde erişim için düşünülmeli, fazla bir beklenti içine girilmemelidir. Ancak yine de paket servis için elektrikli scooter kullanan bazı işletmelerde birden fazla bu işlerin çevrilebildiğine de şahitlik yapıyoruz.

10 İnç Elektrikli Scooter’lar

10 inç elektrikli scooter’ların bir avantajı var mı? Bu gerçekten merak edilen bir soru. İki tekerlekli motosiklet bakış açısıyla değerlendirecek olursak büyük tekerleğin faydaları her zaman vardır. Büyük tekerlekler özellikle kasis ve çukur gibi engel geçişlerinde kontrolü daha iyi elinizde tutmanızı sağlar. Ek olarak süratli viraj dönme konularında temas alanının daha fazla olması nedeniyle büyük tekerlekler yine yol tutuşu bakımından avantajlıdır. Yani bu bakış açısıyla 10 inç elektrikli scooter modellerinin 8.5 inç scooter’lardan daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Fakat elektrikli scooter’lar bir hız yapma veya virajlarda yana yatma makinesi değildir. Dolayısı ile 10 inç elektrikli scooter’lar daha mı iyi bunun cevabını siz verin. Düz bir yolda ve keyif amacıyla yapılan sürüşlerde ki normal bir elektrikli scooter kullanımı böyle olmalıdır; iki tekerlek boyutu arasında fark bulunmaz.

Elektrikli scooter’ların taşınabilirliği açısından bakarsak yani bakış açımızı değiştirirsek bu kez 10 inç elektrikli scooter’ların daha ağır ve daha büyük olduğundan bahsetmemiz gerekiyor. 10 inç scooter jantı ağırlığı 8.5 inç’ten daha fazladır. Benzer şekilde 10 inç elektrikli scooter lastik ağırlığı 8.5 inç’ten yüksektir. Dolgu lastik veya şişme lastik gibi tüm ebatlarda aynı ağırlık durumu söz konusudur. Elbette birkaç kiloluk ağırlık fazlalığından bahsediyoruz; öyle abartılması gereken bir durum yok ancak zaman zaman bu aletlerin elektrikli scooter askısı veya taşıma kulbu ile elde de taşınabildiğini düşünürsek birkaç kilo ağırlık farkı bile uzun yolda epey kolunuzu ağrıtabilir; bunu da bilmek faydanıza.

Daha Büyük Lastik Avantajı

Daha büyük lastik avantajı nedir; bundan biraz bahsettik ancak bir diğer avantaj da daha büyük lastiklerin biraz daha yavaş eskimesidir. Bu konuda farklı görüşler vardır; küçük lastik daha dayanıklıdır veya küçük lastik daha güvenlidir şeklinde inanışlar vardır; güvenlik konusu bakış açısına göre değişir. Bilimsel yaklaşıldığında daha büyük lastiğin çevresi de daha büyüktür. Çap ile Pi sayısı çarpıldığında scooter lastiğinin çevresi kaç inç’tir veya kaç santimdir bu kolayca hesaplanabilir. Dolayısı ile 10 inç lastik yaklaşık olarak kabaca 8.5 inç lastikten yüzde 15 daha büyüktür ve lastik çevresi uzunluğu yüzde 15 daha uzundur. Bu da 10 inç tekerleğin 4 turda yapması gereken yolu, 8.5 inç tekerleğin 5 turda yapabileceği gibi bir anlama gelir. Yani evet; 10 inç tekerler 8.5 inç’ten yüzde 15 daha az eskir. Büyük lastiklerin daha az eskimesinin sebebi bu şekilde açıklanabilir.

Diğer yandan elektrikli scooter’larda şişme lastiklerin bakımı konusu sürekli göz önünde tutulmalıdır. Her sürüş öncesi şişme lastik hava kontrolü yapılmalıdır. Havası düşük olan lastiklerin zeminle teması ve yuvarlanma direnci daha yüksek olacağı için aynı batarya tüketimi ile daha zor yol alır; menzil böylece kısalır. Daha şişkin lastikler ise sönük lastiğe göre daha küçüktür; lastik çevresi daha az olduğundan yine ek bir etki olarak aynı dönüş miktarı ile daha az yol yapılır. Bu doğrultuda hava basıncı PSI değeri düzgün şekilde kontrol edilmeyen elektrikli scooter lastikleri verim sağlama konusunda da geride kalmaktadır. 

12 İnç Scooter Lastik

Elektrikli scooter üreticileri farklı lastik boyutları ve farklı amaçlara yönelik ürün geliştirebilirler. Örneğin; 12 inç elektrikli scooter modelleri Türkiye’de henüz yaygın olmasa da yurt dışında mevcut. Ayrıca off-road için elektrikli scooter gibi geliştirilen çizgi dışı modellerin de varlığından bahsedilebilir. 10 inç elektrikli scooter modelleri bile ülkemizde yeni yeni yaygınlaşıyor; bu nedenle 12 inç için biraz daha zaman var diyebiliriz. Yukarıda bahsettiğimiz tüm durumlar 12 inç tekerlekli elektrikli scooter’lar için de geçerli. 12 inç ile birlikte elektrikli scooter daha ağır ve taşınması daha zor bir hal alacak. Dolayısıyla işe gidip asansörde yanınızda çıkarabileceğiniz tipik elektrikli scooter anlayışı bu modellerde artık pek de geçerli olmayabilir.

10 inç elektrikli scooter’lar özellikle tarihi veya sokakları trafiğe kapalı, yolları arnavut kaldırımı, parke taş, kilit taş veya zar taş gibi döşemeler ile kaplı yerlerde yaşayanlar için kolaylık sağlayabilir. Çünkü bu tarz yollarda girinti ve çıkıntı fazladır; büyük tekerleğin sunduğu hakimiyet avantajı sürekli olarak hissedilecektir. 12 inç scooter lastik ve yapılırsa daha 13 inç, 14 inç ve 15 inç büyüklükleri çok daha kolay bir kullanım sağlayacaktır. Eğer trafiğe açık veya kapalı olan, asfalt ile beton uygulanmamış döşeme taş yollarda kullanım yoğun olacaksa 10 inç veya üzeri elektrikli scooter tercih etmek daha mantıklı olabilir. Ayrıca bu tarz yollarda şişme tekerlek kullanılmasını; değişim gerekiyorsa delikli, petekli veya oluklu dolgu lastik kullanılmasını öneriyoruz.

İkinci El Elektrikli Scooter Lastikleri

Elektrikli scooter şişme lastik kullanım ömrü sık denecek düzeyde bir kullanımla iki yılı ancak bulabilmektedir. Hatta yaz başında elektrikli scooter alıp 3-4 ayda elektrikli scooter lastiği kabaklaştı şeklinde bize gelen birçok müşterimiz oluyor. Elektrikli scooter lastik eskimesi sebeplerinden sizlere biraz bahsettik. Eskiyen lastikler yol tutuş ve güvenlik açısından size sorun yaşatmaya da başlayacaktır. Dış lastik dişlerinin kaybolması lastiğin inceldiğini ve yoldaki yabancı cisimlere karşı lastiğin savunmasız kalabileceğine işaret eder. Bir zaman geldiğinde küçük çakıl taşlarının bile tekerleğe kolaylıkla battığını görebilirsiniz. Genelde kullanıcılar scooter lastik patladı veya scooter lastiği sürekli sönüyor, iniyor gibi lastik sorunları yaşamadan lastik değişimi yapmayı düşünmüyor.

Elektrikli scooter lastik değişimi yapmak için araştırma yapmaya başlayan ve doğrudan ikinci el elektrikli scooter lastikleri arayan kullanıcıların da olduğunu biliyoruz. Günümüzde otomobil ve motosiklet lastikleri pahalı; bu konuda haklısınız ancak 8.5 inç elektrikli scooter lastikleri oldukça ucuz fiyata yani küçük olmalarının avantajı burada da kendisini gösteriyor. Dolayısıyla çıkma, kullanılmış veya kaplama scooter lastiği gibi şeyler arayacağınıza size en ucuz elektrikli scooter lastikleri için teklif yapmamıza fırsat verin. Teknoway’i 0 (537) 958 02 02 no’lu telefondan arayarak teknisyenlerimizden ücretsiz elektrikli scooter lastik seçim rehberi hizmeti alabilirsiniz.  

Elektrikli Scooter Tekerlek Çeşitleri

Elektrikli scooter tekerlekleri öncelikle boyuta göre birbirinden ayrılıyor. 8.5 inç scooter tekeri ve 10 inç scooter tekeri gibi seçeneklerin olduğunu söyledik. Üretim standardına göre de şişme lastik, tubeless teker ve patlamaz dolgu teker diye üç farklı metottan bahsedilebilir. Şişme scooter lastikleri elektrikli scooter üzerinde gelen standart lastiklerdir ve markaların neredeyse tamamı ürünleri şişme lastikler ile kullanıcılara ulaştırır. Şişme scooter tekerleklerinin yapısı teknoloji olarak bisiklet tekerleklerine oldukça benzer. Kabuk görevinde bir scooter dış lastiği ve şişerek dış lastiği sertleştiren bir iç lastik (şambrel) tercih edilmektedir. Tubeless lastik ise otomobiller ve motosikletlerde kullanılır. İç lastik içermeyen radyal telli şişme lastiklerdir ve elektrikli scooter’larda yoğun bir kullanımı yoktur.

Günümüzde elektrikli scooter’larda tercih edilebilecek en iyi ve en güvenli lastik çeşidi patlamayan özellikteki dolgu lastiklerdir. Dolgu lastikler de kendi aralarında farklı kategorilere göre sınıflandırılmışlardır. Petek dokulu dolgu lastik, delikli dolgu lastik, oluklu dolgu lastik veya çift sıra delikli dolgu lastik, ekstra yumuşak dolgu lastik veya yüzde 100 kauçuk yerli üretim dolgu lastik gibi birçok seçenekten bahsedilebilir. Bunun dışında eskiden sadece düz siyah renkte üretilen dolgu lastiklerin artık sarı, kırmızı, mavi, yeşil, gri, pembe, beyaz gibi seçenekleri de var. Araştırma yaparken gece parlayan fosforlu dolgu lastik, çift renk şeritli dolgu lastik gibi seçeneklerle de karşılaşabilirsiniz.  

Elektrikli Scooter Lastik Büyütme

Araç kullanıcılarının her zaman bir inanışı vardır: Çapı daha büyük olan tekerlek takıldığında daha fazla yol alınabileceği düşünülür. Bu bir ölçüde doğrudur ancak hesaplanmayan diğer noktalar daha büyük çaptaki tekerleği döndürmek için daha fazla kaynak (benzin, mazot veya elektrik) kullanılacağıdır. Genel sonuca bakıldığında pek de bir şey değişmemektedir. Dolayısıyla elektrikli scooter’a daha büyük tekerlek takılır mı, elektrikli scooter’ın tekerleğini büyütme, 8.5 inç en büyük lastik veya 10 inç çevresi en uzun lastik gibi araştırmalar yapılmasına, sorular sorulmasına gerek yoktur. Bunlar scooter motoru arızası veya bataryanın zamanından önce yıpranması gibi sonuçlar doğurur.

İstanbul Kadıköy’de hizmet elektrikli scooter teknik servisi Teknoway’de 10 inç elektrikli scooter lastik tamiri, iç lastik onarımı, şambrel-şamyel yaması dış tekerlek yenileme, dolgu teker taktırma gibi işlemlerinizi aynı gün ve kredi kartına taksit imkanı ile yaptırabilirsiniz. Servisimizde en ucuz elektrikli scooter yedek parçaları konusunda da iddialıyız. Eğer elektrikli scooter ile lastikler dışında bir sorun yaşıyorsanız ücretsiz arıza tespiti için de bizlere ulaşabilirsiniz. Tüm marka ve model elektrikli scooter’ların tamir, bakım ve yedek parça hizmetleri şehir içi ve şehir dışı kullanıcılar için aynı gün verilmektedir. Şehir dışı ücretsiz kargo ile scooter tamiri-bakımı hizmeti de Türkiye’de ilk olarak Teknoway tarafından sunulmaktadır.  

Bu gönderiyi paylaş