Telefon Batarya Değişimi Fiyatları

iphone pil değişimi

Telefon Batarya Değişimi Fiyatları

Telefon Batarya Değişimi Fiyatları

Akıllı telefonlar son teknoloji cihazlar olsalar da zamanla bazı parçalarının değişim zamanı gelmektedir. Bunlardan biri olan bataryaların, özellikle yoğun kullanım söz konusu ise, kullanım sıklığına bağlı olarak bir zaman sonra değişmesi gerekmektedir. Batarya performansı telefonların en fazla önem verilen özellikleri arasındadır. Günümüzde hem iş hayatında hem de günlük hayatta birçok alanda faydalandığımız ve adeta elimizden düşürmediğimiz cep telefonlarının pilinin bitmesi, bizi çoğu zaman zor durumda bırakır. Uzun süre kullanım sonucunda performansını yitiren batarya sorununu çözmenin yolu batarya değişimidir. Batarya değişimi ihtiyacı olan kullanıcıların merak ettiği konulardan birisi telefon batarya değişimi fiyatları olmaktadır.

Batarya Değişimi Nedenleri

Kullanım sıklığına bağlı olarak bataryanın şarj olma sayısı bataryanın eskimesine ve dolayısıyla da değişimine sebep olan ilk etkendir. Diğer taraftan telefonun çok fazla ısınması veya kullanım kaynaklı hatalar, batarya şişmesine sebep olarak batarya değişimi gerekliliği doğurabilmektedir. Batarya şişmesi, telefonun bataryasının ömrünü etkileyerek, normalden çok daha kısa sürede tükenmesine yol açmaktadır.

Batarya şişmesinin anakarta ve ekrana baskı yapması sonucunda çok büyük hasarlara sebep olma ihtimali de vardır. Cep telefonlarında batarya şişmesinin tespitini ancak profesyonel bir teknik servis, cihazı açıp test ederek yapabilir. Batarya şişmesi kasada tümsek oluşturarak ve hatta ekranın kasadan ayrılmasına yol açarak cihazın dış görüntüsünü deforme edebilecek kadar ciddi bir sorundur.

Orijinal olmayan şarj aletlerini kullanmak da bataryanın ömrünü kısaltan etkenlerden biridir ve bu da batarya değişimine sebep olur. Cep telefonlarının şarj aletlerinin kendilerine özgü teknolojileri ve amper değerleri vardır. Bu yüzden orijinal olmayan şarj aletleri ve araba şarj aletlerini kullanmak cep telefonlarının batarya ömrünü kısaltan sakıncalı hareketlerdir.

Bazı kullanıcı hataları da batarya değişimine yol açabilmektedir. Bunların birçoğu da neredeyse herkes tarafından bilinse de zaman zaman yapılmak durumunda kalınan hatalardır. Batarya ömrünü kısaltan ve bununla birlikte şarjın çabuk bitmesine sebep olan hatalar arasında telefonun bataryası tam bitmeden şarj edilmesi, cihazın şarjda uzun süre bırakılması, batarya yüzde 100 olmada telefonun şarjdan çıkarılması yer almaktadır.

Cep telefonlarının bataryalarını en fazla bitiren nedenler arasında yaygın olarak yazılım güncellemelerinin görüldüğünü de söyleyebiliriz. Kısa bir zaman önce yazılım güncellemesi yaptıysanız batarya çabuk bitiyor sorunu yaşamanız muhtemeldir.

Batarya Kalibrasyonu

Bataryalar uzun süre kalibre edilmedikleri zaman, 0 ile 100 arasındaki şarj değerini anlayamazlar. Örneğin şarj yüzde 85’e ulaştığı zaman bataryanın tamamen dolduğunu gösterip şarj olmayı durdurabilirler.

Telefon batarya 100 olmuyor sorununun çözümü için batarya kalibrasyonu yöntemlerine aşağıda değiniyoruz.

  • İlk yöntemde telefonunuzun şarjını tamamen bitirin. Şarj bitip telefon kendi kendine kapandıktan sonra birkaç kez telefonunuzu açmaya çalışın. Bu şekilde bataryayı tamamen bitirmiş olacaksınız. Telefonunuzu kapalı haliyle şarja takın ve şarj olma süresi boyunca telefonu açmayın. Cihaz yüzde 100 dolduktan sonra şarjdan çıkarın ve telefonunuzu açın. Bu işlemle bataryanızı kalibre etmiş olacaksınız.

Bu kalibrasyon işleminin ardından şarj etme sürenizin arttığını ve batarya bilgilerinin doğru olarak yazılıma aktarıldığını göreceksiniz. Bu yöntemin sorununuza çare olmaması durumunda bir diğer yöntemi deneyebilirsiniz.

  • Telefonunuzu açık olarak şarja takın ve tamamen dolmasını bekleyin. Bataryanın yüzde 100 dolmasının ardından cihazı şarjdan çıkarın. Bu sefer cihazı kapatıp tekrar şarja takın ve şarjın tamamen doldu olduğunu görene kadar bekleyin. Ardından cihazı şarjdan çıkararak açın. Telefon açıldıktan sonra tekrar kapatın, 1 dakika kadar bekleyin ve tekrar şarja takın.

Telefon kapalı durumdayken tekrar tamamen dolana kadar bekleyin. Batarya yüzde 100 doldu sinyalini gördükten sonra telefonunuzu açın. Bu kalibrasyon yöntemi özellikle Apple iPhone telefonlarda daha etkili olmaktadır.

  • Bataryanın tamamen bitip bitmediğini anlamanın en iyi yolu yukarıdaki yöntemleri uygulamaktır. Bataryayı kalibre ettikten sonra sorununuz yüksek olasılıkla çözülecektir.

Bu iki yöntemi de uygulayıp sorununuzu çözemezseniz ya da düzelir gibi olmasına rağmen bir süre geçtikten sonra yine aynı sorunu yaşarsanız, bu durum muhtemelen bataryanızın kullanım ömrünün dolduğunun ve artık değişmesi gerektiğinin habercisidir.

Telefon Batarya Değişimi Fiyatları

Telefon Batarya Değişimi

Bataryaların ortalama ömrü 2,5 yıl olarak belirtilmektedir. Bu süre bataryanın dolum sayısına göre değişebilmektedir. Çoğu telefonun bataryası bu süre sonunda %40 seviyelerine iner. Bataryaların bir telefonun genel performansını etkilediğini söyleyemesek de yıllanmış ve zayıflayan batarya yeteri kadar güçlü olmadığı için telefonun sistemi genel olarak yavaş çalışabilir. Aynı zamanda batarya çok eskidiğinde ve ömrünü tamamladığında cihazın açılmama gibi problemleri ortaya çıkar.

Cihazınızın batarya değişimi zamanı geldiyse, mutlaka orijinal batarya olmasına dikkat edin. Günümüzde kullanılan akıllı telefonlarda, eski cep telefonlarında olduğu gibi arka kapağı açıp pili değiştiremiyorsunuz. Yeni akıllı telefonların çoğunda arka kapak sabit olmaktadır. Bu sebeple cihazınızın bataryasını ya yetkili bir serviste ya da Teknoway  gibi alanında uzman ve deneyimli bir teknik serviste değiştirebilirsiniz. Batarya değişimi işlemini kendiniz yapmaya teşebbüs etmeyin. Cihazınızı kullanılmaz hale getirebilirsiniz.

Ayrıca piyasada daha uygun fiyata satılan muadil bataryalardan kesinlikle uzak durmanızı öneririz. Bu tip bataryalar daha uygun fiyatlıdır fakat hem kalitesi hem de ömrü orijinal bataryalarla kıyaslanamayacak kadar düşük seviyededir.

Teknoway’de AAA kalite batarya değişimi yapılan cihazınız tekrar orijinal performansına ve pil ömrüne kavuşur. Batarya değişiminin en iyi tarafı, işlemin kolay olmasıdır. Teknoway’de telefon batarya değişimi en fazla 1 saat sürmektedir

Batarya değişimi için teknik servisimize gelemiyorsanız İstanbul dahil Türkiye’nin her yerinden ücretsiz çift yönlü kargo imkanıyla telefonunuzu Teknoway’e gönderebilirsiniz.

Telefon Batarya Değişimi Fiyatı

Kullanıcılar genellikle telefon markalarının teknik servislerinde tamir yaptırmak yerine üçüncü partilerde uygun fiyatlı batarya değişimi arayışına girerler. Bu hususta genellikle tercih edilen Teknoway gibi işinde deneyimli ve uzman olan güvenilir teknik servislerdir. Aynı hizmeti daha düşük fiyata almak isteyen cep telefonu kullanıcıları, Teknoway  gibi uygun fiyatlı cep telefonu onarımı yapan servislerde batarya değişimi yaptırmayı tercih etmektedirler.

Batarya Değişimi Sonrası Performans

Bataryalar bir telefonun genel performansına etki etmez. Fakat çok yaşlanmış ve zayıflayan batarya yeteri kadar güçlü değilse telefonun sistemi genel olarak yavaş çalışabilir. Ayrıca batarya çok eskidiğinde ve ömrünü tamamladığında cihaz artık açılmamaya başlar.

Garantili batarya değişimi tamamlanan cihaz her zaman olduğu gibi orijinal performansında çalışmaya devam eder. Kullandığımız AAA kalite bataryalar sayesinde batarya patlaması, erimesi veya kolay arızalanması gibi problemlerle karşılaşma riskini en aza indirmekteyiz.

 

Bu gönderiyi paylaş