Elektrikli Scooter Kullanma Eğitimi

Elektrikli Scooter Kullanma Eğitimi

Elektrikli Scooter Kullanma Eğitimi

Elektrikli Scooter Kullanma Eğitimi

Özellikle trafiğin yoğun olduğu şehirlerde, ulaşımın kısa mesafelerde  yapıldığı sahil kesimlerinde ve tatil beldelerinde kullanılan elektrikli scooter’lar, çevreci ve ekonomik olmalarının yanı sıra kolay taşınabilirliği ile de sıklıkla tercih edilen ulaşım araçlarından biri haline geldi.

Sayıları her geçen gün artan scooter kullanıcıları ile trafikte çok daha fazla scooter görmeye başladık. İki ve dört tekerlekli tüm motorlu taşıtların da bulunduğu trafiğin bir parçası haline gelen elektrikli scooter’ları güvenli bir şekilde sürmeye kullanıcılar daha da fazla önem vermeye başladılar.

Elektrikli scooter sürmeyi öğrenmek için kullanıcılar genellikle çevrelerinde scooter süren kişilerden yardım almayı ya da internetten videolar izlemeyi tercih etmektedirler. 16 yıllık teknik servis deneyimine sahip TEKNOWAY, yapısal ve teknik anlamda edindiğini bilgi ve tecrübeleriyle elektrikl, scooter kullanma konusunda da uzman seviyesine ulaşmıştır. Profesyonel olarak elektrikli scooter kullanma eğitimi TEKNOWAY’de eğitmen Barış Akağaç tarafından verilmektedir.

Scooter Eğitimi Kadıköy

2006 yılında hizmete açılan TEKNOWAY, elektrikli scooter tamiri işlemlerinde uzman teknik personel tarafından ileri teknoloji ekipmanlarla hizmet vermektedir. En iyi elektrikli scooter servisi TEKNOWAY, İstanbul Anadolu yakasının en merkezi noktalarından biri olan Kadıköy’de bulunmaktadır. Mağazamız elektrikli scooter satışı yanında teknik servis hizmetlerinde de oldukça geniş seçeneklere sahiptir.

Elektrikli scooter’lar kısa mesafelerde kullanılsa da ekonomik ve çevreci yakıt tüketimi ile kısa sürede yaygınlaşan bir ulaşım aracı haline geldi. Ayrıca scooter’lar trafiğe girmeden bir yerden bir yere ulaşmayı sağlamanın yanında park yeri bulma derdinden de kullanıcıları kurtarıyor. Elektrikli scooter’lar bu avantajlarıyla özellikle İstanbul olmak üzere büyük şehirlerde, sayfiye yerlerinde ve tatil beldelerinde oldukça popüler araçlar oldular. Ancak trafikte scooter sayılarının bu derece artması bazı özellikle büyük şehirlerde bazı riskleri de beraberinde getiriyor.

Araç trafiğinin yoğun olduğu büyük şehirlerde, kazalardan korunmak için trafik kurallarına hakim olmakve güvenli sürüş tekniklerini bilmek önemlidir. Motorlu araçların kullanımında zorunlu olan ehliyet gibi bir belge alımı gerekmeyen elektrikli scooter sürücüleri, aktif olarak otomobil ya da motosiklet kullanmıyorlarsa trafiğin dinamiklerine hakim olmaları zordur. Dolayısıyla özellikle bu sürücüler için elektrikli scooter kullanma eğitimi almaları daha zorunlu bir hale gelmektedir.

Elektrikli scooter konusunda uzman olan TEKNOWAY’den alacağınız elektrikli scooter kullanma eğitimi ile kullandığınız araçların yaratacağı tehlikeleri ve riskleri öğrenerek trafikte daha güvenli bir sürüş gerçekleştirebilirsiniz. Merkezimizde pratik ağırlıklı verilen eğitim programında teknik bilgiler, trafik bilgisi, elektrikli scooter ekipmanları ve sürüş teknikleri ile ilgili teorik bilgiler de verilmektedir.

Bu eğitim sayesinde elektrikli scooter ile trafikte nasıl daha çok fark edilebileceğinizi öğrenerek böylece kazalardan uzak kalabilmeyi sağlayabilirsiniz. Diğer taraftan Resmi Gazete’de de yayınlanan Elektrikli Skuter Yönetmeliği’ne uygun sürerek cezai işlemlerden de uzak kalabilirsiniz.

Scooter Kullanma Kuralları

Scooter kullanımında dikkat edilecek konular özellikle güvenliği sağlamayı amaçlamaktadır. Güvenli bir sürüş için de scooter kullanımında öncelikle kask takılmalıdır. Kask takmanın ağır yaralanmaları yüzde 40’ın üzerinde engellediği ortaya çıkmıştır.

Bir diğer bilinmesi gereken önemli bilgi de elektrikli scooter’ların 50 kilometre ve üzeri hız limiti olan yollarda kullanımının yasak olduğudur. Ayrıca yük taşınması ve scooter’lara 2 kişi binilmesi de yasaktır.

Her ne kadar park yeri bulma sorunundan önemli ölçüde kullanıcıları kurtarsa da özel mülkiyete ya da üniversitelerin içerisine park etmemek gibi ihlal edilmemesi gereken kurallar bulunmaktadır.

Eğitimde en fazla üzerinde durduğumuz konulardan biri de scooter’ların periyodik bakımlarının, onarımlarının ve parça kontrollerinin aksatılmaması yönündedir.

Elektrikli scooter kullanıcılarının kendilerinin ve trafikteki diğer kişi ve araçların güvenliklerini tehlikeye atmayacak şekilde trafik akışına dikkat ederek sürmeleri gerekir.

Scooter güvenli sürüş eğitimi çerçevesinde kask, dizlik, dirseklik, görünürlüğü artırmak için reflektörlü yelek, mont, bileklik ve eldiven gibi koruyucu ekipmanların kullanımının önemini ve gerekliliğini vurguluyoruz. Özellikle kask kullanımının istatistiklere göre yüzde 40’ın üzerinde ağır yaralanmaları önlediğini vurguluyor; kullanıcıları kask kullanımına teşvik ediyoruz.

Elektrikli Scooter Kullanma Eğitimi

Scooter Kullanırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Elektrikli scooter’ları kullanmadan önce de sürücülerin dikkat etmeleri gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunlar scooter’ı yapısal olarak ve mekanik özellikleri açısından kontrol etmeyi içerir. Örneğin scooter’ın freni tutuyor mu, gaza basılıyor mu, herhangi bir kırığı ya da sürüşe engel bir durumu var mı gibi unsurların tespit edilmesi gerekir.

Daha önceden hiç kullanmadığınız bir araç olduğu için scooter’a alışma süreci olacaktır. Bu sebeple ilk başlarda trafiğe kapalı bir alanda deneme sürüşü gerçekleştirilmelidir. Böylece trafikteki araçları ve yayaları tehlikeye atma riskini ortadan kaldırırsınız. Scooter’a alışma ve scooter kullanmayı öğrenme aşamalarını geçtikten sonra trafiğe çıkılabilir.

Kullanılacak olan elektrikli scooter’da bir arıza veya araçta bir kusur varsa müdahale edilerek düzeltildikten sonra trafiğe çıkılmalıdır.

Elektrikli scooter kullanıcılarına kendi araç sınıflarına uyan ve kara yolları tarafından scooter ve bisikletlere ayrılan bisiklet yollarında scooter kullanmalarını tavsiye ediyoruz.

Bisiklet yollarının bulunmadığı yerlerde ise yolun sağ tarafının kullanılması gerekmektedir. Yayalara ait kaldırımlarda ve geçiş yollarında da scooter kullanılmamalıdır.

Trafikte bulunan diğer araç sürücülerinin de bisiklet, motosiklet ve elektrikli scooter kullananlara dikkat etmeleri gerekir.

Örneğin özellikle dönüşlerde, durma ve duraksamalarda mutlaka arkadan gelenlere dikkat edilmesi gerekir. Trafikte bulunan her aracı bir bütünün parçaları olarak düşünerek hareket etmek gerekir. Bu yüzden de elektrikli scooter sürücülerinin bu önemli noktayı unutmadan trafik kurallarına ve trafik işaretlerine mutlaka uymaları gerekir.

Elektrikli Scooter Kullanma Eğitimi

Elektrikli Scooter Sürüş Eğitimi

16 yıllık teknik servis tecrübemizle aynı gün scooter tamiri, ücretsiz scooter arıza tespiti gibi memnuniyet odaklı yaklaşımlarımızla müşterilerimize ayrıcalıklı hizmet sunuyoruz. Orijinal yedek parça fiyatları konusunda en düşük fiyat garantisi müşterilerimize sunduğumuz diğer bir ayrıcalık. En düşük fiyatlı scooter servisi olmada iddialı TEKNOWAY, tercih etmeniz halinde scooter çıkma scooter parça veya ikinci el scooter parça fiyatları konusunda da uygun fiyatlar sunacaktır.

TEKNOWAY elektrikli scooter’lar hakkında edindiği tecrübe ve birikim sayesinde sunduğu scooter sürüş eğitimi teorik ve pratik bilgileri kapsamaktadır. Eğer elektrikli scooter kullanmayı nasıl öğrenebilirim veya scooter güvenli sürüş nasıl olur şeklinde araştırma yapıyorsanız ihtiyaç duyabileceğiniz tüm bilgileri TEKNOWAY’deki elektrikli scooter kullanma eğitimi ile edinebileceğinizden emin olabilirsiniz. TEKNOWAY Elektrikli Scooter Kullanma Eğitimi’ne başvurarak elektrikli scooter kullanma teknikleri ve elektrikli scooter kullanım kuralları hakkında da gerekli tüm bilgileri öğrenebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş