iPhone Şarj Edilemiyor Hatası Çözümü

Apple iPhone İç Dış Ekran Değişimi Fiyatları

iPhone Şarj Edilemiyor Hatası Çözümü

Akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle birlikte sadece iletişim kurmak için kullandığımız bu küçük cihazlardan günlük hayatımızdan iş hayatımıza kadar birçok alanda faydalanmaya başladık. Akıllı telefonların eşsiz teknolojilerine rağmen en şikayetçi olunan tarafı batarya kullanım süreleridir. Zira günlerce kullanabildiğimiz cep telefonu bataryaları çok gerilerde kaldı. Kullanım yoğunluğuna göre belli bir zaman sonra bataryası zayıflayan telefonlarda şarjının bir anda tükenmesi, açılmaması veya bataryanın şarj olmaması gibi durumlar kullanıcıları zor durumda bırakabiliyor. Bunun nedeni akıllı telefonların batarya kullanım sürelerinin çok fazla dolup boşalması neticesinde bir zaman sonra eski performansını kaybetmesidir. Böyle bir durumda kullanıcıların aklına ilk olarak batarya değişimi gelse de, ilk etapta telefonun kontrol edilmesinde fayda var.

Teknoloji, estetik ve kalite deyince ilk akla gelen marka olmasına rağmen maalesef iPhone şarj olmuyor veya iPhone şarj etmiyor gibi şikayetlerle kullanıcılar teknik servisimizi ziyaret edebiliyor. iPhone şarj edilemiyor hatası çözümü olarak sorunun tespitine yönelik ne gibi kontroller ve bunlara yönelik neler yapabileceğinizden yazımızda bahsedeceğiz.

iPhone’u Yeniden Başlatma

Teknolojik veya elektronik kategorisindeki herhangi bir cihazda meydana gelen sorun karşısında cihazı yeniden başlatmak var olan sorunu çözmede sihirli bir değnek görevini yapabiliyor ve sorunu ortadan kaldırabiliyor. iPhone şarj edilemiyor hatası da cihazı açıp kapatmak veya yeniden başlatmak suretiyle kolayca çözülebilir. Bu sebepten en başta denenmesi gereken çözüm yollarından biridir.

USB Kablosunu Değiştirme

iPhone’u şarj etmek için kullandığınız ve ayrıca bilgisayara bağladığınız USB kablosu, zaman içerisinde görevini yapamamaya başlayabilir. Eğer iPhone şarj edilemiyor problemi yaşıyorsanız USB kablosunun arızalı olup olmadığını anlayabilmek için tek yol başka bir kablo ile şarj etmeye çalışmaktır. Denediğiniz kablo ile iPhone şarj oluyor ise, diğer kablonun sorunu yarattığı ve değiştirilmesi gerektiği ortaya çıkar. Diğer taraftan şarj ederken kullandığınız kablonun mutlaka orijinal iPhone kablosu olmasına dikkat edin. Daha ucuz ve orijinal olmayan USB kablo kullanmak cihaz bataryasına zarar vererek iPhone şarj edilemiyor hatasına neden olabilir.

Şarj Adaptörünü Değiştirme

iPhone şarj olmama sıkıntısını doğurabilecek nedenlerden biri de güç adaptörünün bozulması olabilir. Bunu anlamanın yolu iPhone’u güç adaptörü ile şarj etmek yerine USB kabloyla direkt bilgisayara bağlayıp şarj etmeyi denemektir. Bir diğer yol ise farklı bir güç adaptörünü kullanarak kontrol etmek şeklinde de olabilir.

USB Portu Kontrol Etmek

Yukarıda sıraladığımız iPhone şarj olma sorunu yaratabilecek güç adaptörünün sağlam olduğundan emin değilseniz, sağlam olduğunu bildiğiniz bir USB kablo ile şarj etme konusunda da problem yaşıyorsanız bu defa bilgisayarın USB portunun bozuk olduğundan şüphelenebilirsiniz. Bundan emin olabilmek için ise bilgisayarınızda bulunan farklı bir USB portu kullanarak şarj etmeyi deneyin.

Klavye Üzerinden Şarj Etmemek

iPhone şarj edilirken yüksek hızda USB bağlantı noktaları kullanmayı gerektirir. Dolayısıyla klavyeler üzerinde bulunan USB bağlantı noktaları iPhone’unuzu şarj etmek için yeterli gücü sağlayamaz. Cihazın şarj oluyor gibi gözükmesi sizi aldatabilir, fakat aslında iPhone şarj olmuyordur. Bu durumu yaşamamak için iPhone’u bilgisayarınızın USB bağlantı noktalarından birine takarak şarj etmeyi deneyin.

Şarj Soketi Kontrolü

Nadir karşılaşılan iPhone şarj edilemiyor sorunu nedenlerinden biri de şarj soketindeki bir hasar olabilir. Aynı zamanda bazen şarj soketi girişinde kir, toz veya minik yabancı cisimler birikebilir. iPhone şarj etme sorunu ile karşılaştığınızda şarj soketinde bu tarza yabancı maddeler var mı diye kontrol etmenizi öneriyoruz. Bununla birlikte, USB kablonun ucunda da bir problem olup olmadığının kontrol edilmesinde fayda var.

Bozuk Batarya

Akıllı telefonların kullanım süreleri ise telefonu ilk aldığınız dönem itibariyle kullanım yoğunluğuna bağlı olarak zaman içerisinde azalmaktadır. Örneğin ilk zamanlar yoğun kullanımda bile en az 1 tam günü geçirebildiğiniz telefonunuzu, batarya doldurulma sayısının artmasıyla, kullandığınız saat süresi azalmaya başlar. iPhone telefonlarda Pil Sağlığı kısmındaki gösterge yüzde 80 altına düştüğünde servis uyarısı vermektedir. iPhone bataryası az gidiyorsa bunun bazı nedenleri vardır. iPhone beklemediğiniz bir şekilde kapanıyor ve açılmada problem yaşıyorsanız, bu sadece şarj etmeyle ilgili olmayabilir. Buna ek olarak kapanan iPhone’unuz yukarıda sıraladığımız yöntemlerin hiçbiriyle şarj olamıyor ve açılmıyorsa bu noktada sıkıntı bataryada olabilir, yani batarya ömrünü tamamlamış olabilir. Böyle bir durumda kaldığınızda iPhone şarj edilemiyor hatası çözümü için batarya değişimi gerekir. Şayet iPhone’unuzu 1 yıldan daha az bir süredir kullanıyorsanız veya AppleCare’iniz varsa, batarya değişimi işlemini ücretsiz yaptırma şansına sahip olduğunuzu unutmayın.

iPhone şarj edilemiyor sorunu çözümü için yukarıda anlattığımız tüm yolları denemenize rağmen bir sonuç elde edemediyseniz, Teknoway gibi alanında uzman bir teknik servise cihazınızı getirmeniz en iyisi olacaktır.

Bu gönderiyi paylaş