Xiaomi Scooter Lastik Basıncı Kaç Olmalı?

Xiaomi-Scooter-Lastik-Basıncı-Kaç-Olmalı

Xiaomi Scooter Lastik Basıncı Kaç Olmalı?

Xiaomi scooter lastik basıncı kaç olmalı sorusu lastik sorunu yaşayan kullanıcıların ilk araştırdığı şeyler arasında. Elektrikli scooter şişme lastikleri dayanıklı mıdır diye düşünen birçok kullanıcı var. Aslında bu sorunun cevabını bisiklet lastiklerinden daha dayanıksızdır şeklinde vermek gerekiyor. Çünkü Xiaomi scooter lastikleri boyutları hem küçük, hem de elektrikli olmaları nedeniyle zaman zaman kilometrelerce yol yapabiliyorlar.

Xiaomi scooter lastik uzunluğu veya bir turda kaç cm yol gider gibi matematik hesaplarına bakacak olursanız neredeyse bir yetişkin bisikleti ile bir elektrikli scooter’ın lastik yıpranma payı aynı olmayacağı ortadadır; hatta neredeyse elektrikli scooter’larda şişme lastikler bisikletlere göre üç kat daha hızlı eskir demek daha doğru olabilir. Bu yazıda Xiaomi scooter lastik hava basıncı tablosu, şişme lastik havası kaç PSI olmalı, ön ve arka tekerlek ne kadar şişirilmeli, lastiği şişirme değeri kiloya göre nasıl ayarlanmalı, yaz ve kış ayları için scooter lastik havası ayarı ve elektrikli scooter lastik şişirme motoru için kullanabileceğiniz seçeneklerden kapsamlı şekilde bahsedeceğiz. Özellikle şişme tekerlekli Xiaomi kullanıcılarının scooter’da lastik ömrünü uzatma üzerine araştırmalar yaptıklarını biliyoruz. İstanbul’da en deneyimli Xiaomi scooter servisi Teknoway olarak bizim sizlere önerimiz her sürüş öncesi lastik havası kontrol yapın ve inik lastikle scooter sürmenin zararları (lastik patlaması, iç lastik yırtılması, yolda kalma, lastik tamiri) hep gözünüzün önünde olsun.

Scooter Lastik Hava Basınç Tablosu

Genelde Xiaomi scooter lastiği patladı, scooter lastiği kendi kendine inmiş, scooter tekeri hava kaçırıyor gibi acil durumlarda scooter lastiğine ne kadar hava basılmalı, hava pompası ayarı kaç olmalı, PSI ayarı ön arka tekerlek için nedir veya nasıl şişirilmeli gibi panikle birçok sorunun cevabı bulunmaya çalışılıyor. Temelde elektrikli scooter lastik hava basınç tablosu gibi pratik bir tablodan bu bilgilerin cevabını alabilirsiniz. Xiaomi scooter lastiği hava basıncı değerleri kullanım kılavuzundan da erişilebilir ancak elinizin altında bu bilgiler yoksa kiloya göre scooter lastiği hava basıncı ne kadar olmalı bu tablo işinizi ciddi anlamda kolaylaştıracaktır.

Xiaomi Scooter Lastik Hava Basınç Tablosu

Scooter Sürücü Ağırlığı Scooter Ön Lastik Basıncı Scooter Arka Lastik Basıncı
50 kg – 70 kg 35 PSI – 40 PSI 40 PSI – 50 PSI
70 kg – 90 kg 40 PSI – 45 PSI 45 PSI – 55 PSI
90 kg – 100 kg 100 kg+ 45 PSI – 50 PSI 50 PSI – 55 PSI 50 PSI – 60 PSI 60 PSI – 65 PSI

Xiaomi scooter lastik hava basıncı kiloya göre ayarlanmalıdır. Böylece e-scooter’da lastik kullanım ömrünü uzatma adına önemli bir adım atabilirsiniz. Aslında doğru olan tekerlek havası kontrolü işleminin her sürüş öncesinde yapılmasıdır. Bunun dışında gidilen yollara göre, rutin yollardaki yokuşlara göre ve hava sıcaklığına göre de Xiaomi scooter lastik şişirme seviyesi düzenli şekilde ayarlanmalıdır.

Şişme Lastik Havası Kaç PSI Olmalı?

Kabaca aklınızda yeri olması açısından Xiaomi scooter ön lastik basıncı ve arka tekerlek havası 45 PSI – 50 PSI olmalı şeklinde bu bilgiyi ezberleyebilirsiniz. Mesela Xiaomi elektrikli scooter motoru nerede; ön tekerlek içerisinde yer aldığı için çekiş rahatlığı ve daha kontrollü bir sürüş için ön tekerlek hava basıncı mutlaka iyi olmalıdır. Xiaomi scooter arka lastik teker basıncı kaç olmalı sorusunu da merak ediyor olabilirsiniz, yine acil durumlar için 45-50 PSI değerini aklınızda tutun ancak vücut ağırlığı arka tekerlek üzerinde daha fazla baskı kurduğu için daha fazla hava basmak gerekebilir. Motorun bağlı olduğu ve çekişin üstlenildiği ön tekerlek arka tekerlekten daha fazla eskir. Xiaomi ön tekerlek eskimesi veya neden ön tekerlek daha çabuk eskiyor şikayetinin nedeni de budur. Scooter tekerleğinin ömrünü uzatma yolları tüm araçlarda olduğu gibi mümkün olduğunca az gaz ve fren kullanımından geçiyor. Bu kural tüm taşıtlar için geçerlidir ve birçok yönden daha ekonomik bir sürüş sağlar. Elektrikli scooter lastik havası kontrolü nasıl yapılır bundan da kısa bir bahsetmek gerekir. Yanınızda Xiaomi scooter için lastik basınç ölçüm kalemi bulundurabilirsiniz. Genelde tekerleğe parmağınızın kolay bir şekilde batmaması kabul görür. Scooter’ınıza ve kendinize zarar vermemek için sürekli olarak tekerlek havasının iyi olmasına özen gösterin.

Xiaomi Lastik Basıncı Ön Arka Tekerlek

Xiaomi scooter’larda ön ve arka tekerlek lastik hava basıncı konusu oldukça fazla merak ediliyor. Mevsim şartları, sürücü kilosu göre ve hatta yanınızda taşıyacağınız ağırlığa göre bu değişebilmektedir. Acil durumlarda Xiaomi lastik havası nasıl öğrenilir size bir püf noktası söyleyelim. Scooter tekerleğinin yanında yazan rakamlar ne anlama geliyor hiç merak ettiniz mi? Evet; tıpkı otomobil ve diğer taşıtlardaki gibi Xiaomi tekerlek ölçüsü inç değerleri buradan elde edilebilir ve mutlaka bazı açıklamalarda da basılması gereken PSI değerlerinden bahsedilebilir. Eğer çok fazla yıpranmış scooter tekerleği kullanmıyorsanız bu değeri kolaylıkla görebiliyor olmanız lazım.

Mutlaka ve mutlaka elektrikli scooter’larda arka tekerleğe hava basma işlemi daha fazla basınç ile olmalı ve PSI değeri yüksek olmalıdır. Scooter’da taşınan ağırlığın yüzde 80’ine yakını arka teker üzerine biner. Scooter’da ön tekerlekte ise motor ve ağırlığın geri kalanı yer almaktadır. Tabii scooter’ın ön teker hava basıncı da son derece önemlidir çünkü hem motor bu teker üzerinde bulunmakta ve çekiş bu teker üzerinden sağlanmaktadır. Yokuş aşağı inişlerde iç lastik yırtılması, tekerlek patlaması veya jant eğilmesi, çizilmesi gibi sorunlar yaşamamak için havanızın yerinde olması önemli.

İnik Lastikle Scooter Kullanmak Zararlı mı?

İnik lastikle benzinciye gidilir mi, inmiş lastikle scooter kullanılır mı, sönmüş tekerlekle scooter kullanmak zararı mı gibi birçok soru geliyor. Öncelikle kesinlikle ve kesinlikle patlak tekerli scooter kullanımı tavsiye edilen bir durum değildir. Scooter motoru arıza yaptı, scooter çalışmıyor, elektrikli scooter açılıyor ama gaz yemiyor, ilerlemiyor gibi birçok sorunun nedeni bu tip hatalı kullanımlar olabilir. Bu nedenle inik tekerlekli elektrikli scooter eğer gerekiyorsa aynı gün acil lastik tamiri yapabilen Teknoway gibi bir servise tamir ettirilmeli ve bu şekilde kullanılmalıdır. Bir benzincide scooter tekerleklerine hava basmak kalıcı veya geçici çözüm sağlayabilir. Fakat benzinci çok uzak mesafedeyse elde taşıma veya otomobil gibi bir araçla gidilmesi daha doğru olacaktır.

Servisimize Xiaomi scooter iç lastik değişimi, iç lastik yırtılması veya yeni iç lastik fiyatları araştırarak gelen birçok müşteri genelde elektrikli scooter’ı sönük lastikle kullanma hatasına düşmüş olduğu ortaya çıkıyor. Bunun dışında scooter’ın tekerlek hava basıncı düşükken kullanılması da hem daha fazla batarya tüketimi, daha az menzil, daha fazla motor yıpranması gibi sıkıntıları oluşturur.

Yaz-Kış Ayları İçin Scooter Lastiği Havası Ayarı

Xiaomi elektrikli scooter’a yazın ne kadar hava basılmalı veya Xiaomi M365 | Pro 2 scooter kış tekerlek hava basıncı PSI değeri gibi araştırmalar yapıyor olabilirsiniz. Eğer scooter’ınızın üzerinde orijinal tekerlekleri olduğuna eminseniz bu bilgilere kesin olarak erişene kadar 45 PSI – 50 PSI arası hava basmayı deneyebilirsiniz. Xiaomi scooter lastik hava basınç tablosu doğrultusunda ağırlıklara göre uygun şekilde hava basmanız Xiaomi scooter tekerleği ömrü uzatma konusunda oldukça işinize yarayacaktır. Kullanıcılar genelde scooter lastikleri kaç yıl gider, kaç km’de bir değiştirilir gibi sorular soruyor. Elbette bu soruların cevabı için öncelikle belirleyici olan siz ve scooter’ın kullanım tarzıdır.

Scooter lastiği eskime nedenleri özensiz kullanım, taşlı yollar veya ani hızlanma, virajlara yüksek hızla girme gibi gösterilebilir. Genelde scooter şişme lastik kullanım ömrü çok fazla değildir ve hassas olduklarından çok fazla hava inme sorunu, lastik tamiri için servis gibi sıkıntılarla sizi uğraştırabilirler. Biz her mevsim sürekli olarak sürüş rahatlığı ve güvenlik sağladığı için tüm müşterilerimize Xiaomi elektrikli scooter dolgu lastik taktırma işlemini tavsiye ediyoruz. Böylece yaz-kış ayları için scooter lastiği havası ayarı ile uğraşmaya gerek kalmıyor; scooter giderken yolda kaldı, lastik havası tamamen indi, teker söndü, lastiği cam kesti, tekerleğe çivi girdi, teker tamamen kabak oldu veya lastik yanaklarındaki yazılar silindi şeklinde şikayetler tamamen hayatınızdan çıkıyor. 

Elektrikli Scooter Lastik Şişirme Motoru

Xiaomi elektrikli scooter’larda şişme lastik kullanıcı yorumları internette pek de iyi değil. Ayrıca dolgu teker kullanıcı yorumları okuduktan sonra yeni dolgu tekerlek satın alma da düşünüyor olabilirsiniz. Aslında öncelikle vermeniz gereken karar elektrikli scooter’da hangi lastiği kullanmayı istediğiniz. Bundan birkaç yıl kadar öncesinde sert dolgu lastiklerin scooter’la yolda giderken titreşim sorunu yaşattığını biliyoruz ancak günümüzde Xiaomi scooter’lar için yumuşak dolgu lastik modelleri de oldukça yaygınlaştı. Böylece şişme lastiklerin sunduğu sürüş rahatlığı özelliği aynen yaşanabiliyor ve hatta lastik patlar mı, tekerlek havası iner mi gibi dertler de olmayacağından kafada hiçbir soru olmadan stressiz bir scooter kullanımı gerçekleştirilebilir. Eğer herhangi bir sebepten ötürü şişme lastik kullanımı tercihi yaptıysanız o halde elektrikli scooter lastik şişirme motoru veya tekerlek hava basma pompası gibi bir aksesuara ihtiyacınızın olduğunu da belirtelim. İstanbul Kadıköy’de Xiaomi scooter aksesuarları konusunda size en ucuz ve en uygun fiyatları sunan Teknoway’den bu konuda bilgi alabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş