Xiaomi Scooter Lastik Şişirme

Xiaomi Scooter Lastik Şişirme

Xiaomi Scooter Lastik Şişirme

Xiaomi elektrikli scooter’lar özellikle şehir içinde park sorunu ile uğraşmak istemeyenlerin vazgeçilmezi durumunda. Fakat her taşıt gibi onlarında bazı kontrollerden sürekli olarak geçmeleri gerekiyor. Xiaomi elektrikli scooter bakımı, tamiri veya parça değişimi elbette belirli zamanlarda tekrarlanması gereken işlemler. Bir de elektrikli scooter’da sürüş öncesi kontroller gerektiren bazı noktalar var. Xiaomi elektrikli scooter’ı kullanmadan önce dikkat edilecek noktalardan ilki tekerlek hava basıncıdır. Tıpkı otomobiller gibi şişme lastik (scooter’larda tubeless lastik değil şambrelli lastik kullanılır) kullanan Xiaomi elektrikli scooter’larda her sürüş öncesi tekerlek hava basınçları elle kontrol edilmelidir ve güven vermeyen bir durumdaysa Xiaomi scooter lastik şişirme yolu izlenmelidir. Scooter kullanımı öncesi dikkat edilecek diğer noktalar hiç şüphesiz batarya doluluğu, frenlerin tutup tutmadığı, ayna gibi yardımcı donanımlarda bir sorun olup olmadığı ve basitçe aydınlatma düzeneğinde bir eksikliğin olup olmadığının kontrolü şeklindedir. Eğer Xiaomi scooter lastiği şişirme gerektiriyorsa bu durumu elinizle kolay şekilde anlayabilmeniz mümkündür. Eğer elektrikli scooter’ın tekerleği indi gibi bir durum söz konusuysa kullanmanızı scooter’a zarar vereceğinden ve sürüş güvenliği üzerindeki olumsuz etkiler nedeniyle asla tavsiye etmemekteyiz. Scooter lastik havası kontrolü ile sürekli uğraşmamak için ise dolgu lastik taktırma yoluna gitmeniz gerekiyor.   

İnmiş Lastikle Scooter Kullanmak

İnmiş lastikle scooter kullanmak son derece zararlıdır. Özellikle havası inmiş şişme lastik ağırlık taşıyamaz durumdadır ve scooter’a binmenizle beraber scooter’da iç lastik şambrel yırtılması sorununu meydana getirebilir. Bu tarz bir durumun özellikle sürüş sırasında olması kaza yapmanıza ve istenmeyen sonuçlara neden olabileceğinden asla inmiş lastikle scooter kullanma yolunu tercih etmeyin. Eğer yakınlarınızda bir akaryakıt istasyonu varsa hava basma şansınız olabilir ve bu en mantıklı yoldur. Aslında biz her Xiaomi scooter kullanıcısının scooter hava pompası bulundurması gerektiğini düşünüyoruz; bunun için üretilen farklı modeller var. Hatta araç çakmak girişine uygun veya manuel lastik şişirme pompası dahi böylesi bir durumda işinizi görecektir. Ancak Xiaomi inik scooter lastiği şişirmeyle düzelmiyor, yine iniyor şeklinde bir şikayet varsa scooter lastiğinin patlama ihtimalini düşünmeniz gerekecek. Her ne kadar çok kısa mesafe idare eder gibi görünse de böyle bir durumda da Xiaomi scooter’ı kullanmanızı tavsiye etmeyiz ve acil şekilde scooter lastik tamiri yaptırmanız en doğrusu olacaktır. Xiaomi scooter lastik tamiri için teknik servis yolundayken dolgu patlamaz dolgu lastik fikirlerini de gözden geçirmenizi tavsiye ederiz. Xiaomi scooter’a dolgu lastik taktırma sizi birçok olumsuz durumdan koruyacak ve günün sonunda daha karlı bir yatırım yapmanızı sağlayacaktır.

Lastik Hava Basıncı Ne Kadar, Kaç PSI Olmalı?

Xiaomi scooter lastik hava basıncı ne kadar, kaç PSI olmalı, hava pompası ayarı nasıl yapılmalı, kaç bar hava basılmalı gibi birçok soruyu düşünüyor olabilirsiniz. Gerçekten de birçok kullanıcı ilk Xiaomi scooter lastik patladı, lastik inmiş, tekerlek hava kaçırıyor veya tekerlek şişmiyor gibi sorunlarda lastiğe yeniden hava basmak için bu bilgiye ihtiyaç duyar ancak bilmediğinden araştırmaya gerek duyar. Xiaomi scooter lastik hava basıncı ne kadar olmalı bu konuda ilk etapta kullanım kılavuzuna başvurmanız gerekiyor. Eğer kullanım kılavuzunun bulunduğu yerden o an uzaktaysanız Xiaomi scooter kullanım kılavuzu indirme bir seçenektir, diğer bir seçenek de yani tekerleğe ne kadar hava basılmalı bilgisini İstanbul’da Xiaomi scooter teknik servisi olarak hizmet veren Teknoway’den de 0 (537) 958 02 02 no’lu telefonu arayarak elde edebilirsiniz. Xiaomi tekerlek hava basınçları gittiğiniz yollara, scooter’ın motor gücüne, tekerlek çapına ve sizin ağırlığınıza göre değişiklik gösterecektir. Hatta elektrikli scooter’larda mevsim hava sıcaklığına göre lastik şişirme de dikkat edilmesi gereken bir diğer noktadır. Farklı şekilde sürüş profillerinden hoşlanıyorsanız yine lastik havası ayarı bu doğrultuda yapılmalıdır.

Xiaomi Scooter Lastik Basıncı Ayarı

Xiaomi scooter lastik basıncı ne kadar olmalıdır? Xiaomi lastik şişirme ön tekerlek kaç PSI veya arka tekerlek ne kadar şişirilmeli? Xiaomi scooter lastik şişirme tablosu, tekerlek hava basıncı tablosu gibi verilere özellikle Xiaomi scooter lastik sorunu yaşandığında acil şekilde ihtiyaç duyulabiliyor. Bir genelleme yapmamız gerekirse Xiaomi scooter ön ve arka tekerleklerine 45-50 PSI hava basmak gerekir diyebiliriz. Tabii bu şişirme miktarı 70 kg ağırlığa sahip olan kişiler için geçerlidir. 90 kg ağırlıkta bir kişi için mevcut PSI değerinin 3-5 PSI kadar üstüne çıkılmalıdır. Eğer sürücü 90 kg’dan da daha ağırsa veya elektrikli scooter’a iki kişi binmek planlanıyorsa böyle bir durumda da 3-5 PSI daha ekleme yapılmalıdır. Benzer şekilde ağırlığı 70 kg’dan daha düşük seviyede olan kullanıcılar da  önerilen değerlerden 3-5 PSI daha az hava basabilir. Yazın sıcak olan ve 32 derece üstünde hava sıcaklığı olan yerlerde yaşıyorsanız lastikleri sıcaklıkla artan hava basıncının olumsuz etkilerinden korumak için yine 3-5 PSI düşürebilirsiniz. Mevsim sıcaklıkları normal değerlere ulaştığında düşürdüğünüz hava basıncının ise yeniden ayarlanması gereklidir. Sonuç olarak şişme lastikli elektrikli scooter’larda lastik hava basıncı kontrolü hayatınızın bir parçası olacaktır. Dolgu lastiklerde ise hiçbir şekilde lastiklere özel bir ilgi gösterilmesi gerekmemektedir. Xiaomi scooter dolgu lastik fiyatları için servisimiz Teknoway ile iletişime geçebilirsiniz. 

Lastik Şişirme Pompası Xiaomi

Xiaomi scooter için lastik şişirme pompası aslında her kullanıcının ihtiyaç duyabileceği ve sorun yaşamadan önce edinilmesi gereken bir ürün. Çünkü yola çıkmanız gerekiyorsa ve Xiaomi scooter’ın lastiği kendi kendine inmiş gibi bir sorunla karşılaştıysanız bu gideceğiniz yere geç kalabileceğiniz anlamına geliyor. Adaptörlü veya çakmak girişli lastik hava pompası tarzı ürünler bu konuda hayat kurtarıcı olabilir çünkü aksi halde Xiaomi scooter’ı en yakın akaryakıt istasyonuna kadar götürerek tekerleğe hava bastırmanız gerekecek. Aksilik bu ya bazen akaryakıt istasyonlarındaki hava pompası da çalışmayabiliyor; bu nedenle manuel ayakla basmalı scooter lastik pompası almanız bile işinizi görecektir. Hem Xiaomi scooter lastik pompası fiyatları da öyle çok yüksek fiyatlı denecek düzeyde değil. En azından Xiaomi scooter yolda kaldı, tekerleğe hava basmak için en yakın benzinci nerede, Xiaomi scooter lastiğine el pompası ile hava basılır mı, elektrikli scooter tekerlek kontrol kalemi veya scooter lastik kontrol kalemi nasıl kullanılır gibi sıkıntıları yaşamamış olursunuz. Fakat evden veya işyerinden dışarıdayken Xiaomi scooter lastik şişirme ihtiyacı gerekirse bu kez yine sıkıntı söz konusu olabilir. Tabii bunun da çaresi var; biraz fiyatlı da olsa şarjlı taşınabilir hava pompası almayı düşünebilirsiniz. 

Şarjlı Taşınabilir Hava Pompası

Şarjlı taşınabilir hava pompası fiyatları araştırırken çok da uzağa gitmenize gerek yok; çünkü Xiaomi Mijia akıllı taşınabilir hava pompası bu tarzda ihtiyaçlar da göz önünde bulunarak geliştirilmiş. 2000 mAh kapasitede bir bataryası bulunan şarjlı scooter pompasında bir de LCD ekran mevcut. Böylece lastiğin o anki hava basıncı ve şişirmek istediğiniz değer anlık olarak takip edilebiliyor. LCD ekranda aydınlatma olması gece veya otopark gibi yerlerde yapılacak şişirme işlemlerinde ekranın çok rahat bir şekilde okunmasını sağlıyor. 990 gram ağırlığa sahip olan şarjlı taşınabilir hava pompası sürekli yanınızda taşımayı düşünebileceğiniz ebatlarda ancak yine de bize göre bu sıkıntı ve olasılıklarla hiç uğraşmayıp doğrudan Xiaomi scooter’a dolgu lastik taktırma yoluna gitmek çok daha iyi olabilir. Şarjlı scooter taşınabilir hava pompası USB adaptör aracılığı ile şarj oluyor ve tamamen inmiş lastiklerde bile etkili olabiliyor. Oldukça minyatür boyutlarda olan ürün bir elektrikli scooter lastiğini en inik halden ideal şişkinlik durumuna 4-5 dakikada getirebiliyor. Teknoway’de scooter lastiği şişirme için pompa modelleri inceleyebilir ve bütçeniz ile ihtiyaçlarınıza göre ideal bir karar verebilirsiniz.

Scooter Teker Havası Ayarı Nasıl Yapılır?

Xiaomi elektrikli scooter’da dolgu tekerlek kullanımı için erken olduğunu düşünüyor ve şişme lastiklerle bir süre daha idare etmeyi planlıyorsanız o halde bazı bilgilerin sahibi olmak çok daha uzun süre, güvenli ve performanslı bir sürüş yapmanızı sağlayabilir. Örneğin; Xiaomi M365 ve Xiaomi M365 scooter lastik şişirme işlemi için önerilen basınçlar 45-50 PSI arasıdır. Ağırlığın büyük kısmı arka tekerlek tarafından taşındığından özellikle Xiaomi scooter arka tekerlek havası ön tekerlekten daha mı fazla olmalı diye düşünüyor olabilirsiniz; evet bu doğru bir yaklaşımdır. Kiloya göre scooter lastik havası şişirme ayarları şu şekilde olmalıdır. Bu konuda Xiaomi M365 modeli aslında birçok marka ve model için de örnek teşkil edebilir. Yazın hava basıncını düşürmeniz gerekeceğini tekrardan hatırlatmayı isteriz; ayrıca kışın ıslak zeminlerde daha iyi yol tutuş ve lastik yüzeyi teması için de önerilen değerlerin 3-5 PSI kadar altına inebilirsiniz.

Xiaomi M365 Kiloya Göre Ön ve Arka Lastik Hava Basıncı

50-70 kg: Ön tekerlek için 35-40 PSI ve arka tekerlek için 40-50 PSI

70-90 kg: Ön tekerlek için 40-45 PSI ve arka tekerlek için 45-55 PSI

90-100 kg: Ön tekerlek için 45-50 PSI ve arka tekerlek için 50-60 PSI

100 kg üzeri: Ön tekerlek için 50-55 PSI ve arka tekerlek için 60-65 PSI

Xiaomi scooter teker havası ayarının iyi olması daha yüksek hız yapmanızı, daha az titreşim oluşmasını, lastiğin daha az tur yapmasını (daha az eskimesini) daha iyi menzil ve daha uzun batarya ömrü elde etmenizi sağlar. Daha düşük lastik basıncının da özellikle yokuşlu yerlerde kullanımda çekişi artırma gibi avantajları olacaktır.

Bu gönderiyi paylaş