Xiaomi Scooter Pro 2’den Ses Geliyor

Xiaomi Scooter Pro 2 Batarya değişimi

Xiaomi Scooter Pro 2’den Ses Geliyor

Xiaomi Scooter Pro 2’den Ses Geliyor

İlk günkü sürüş güvenliği ve rahatlığının her gün yaşanabilmesi için Xiaomi Scooter Pro 2’nin bakımlarının düzenli yapılması önemlidir. Belirli zamanlarda fren balatası değişimi, lastikler eridiğinde yenilenmesi, varsa patlak lambaların değişimi veya yıpranan diğer parçaların işlem görmesi elektrikli scooter’ın daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Tıpkı diğer taşıtlardaki gibi elektrikli scooter’lar da periyodik bakım dışında bazı parçaların yıpranması sonucunda ses çıkartarak sürücüye aslında bir ikazda bulunur. Sadece bu seslerin olağan veya olağan dışı olup olmadığının farkında olmak gerekir.

Tüm taşıtlar sürüş sırasında birtakım sesler meydana getirir ancak motorlu taşıtlarda motor gürültüsü nedeniyle bu seslerin pek de farkında olunmaz. Fakat ilk kez elektrikli scooter kullanan kişiler acaba elektrikli scooter’dan gelen ses normal mi şeklinde düşünebiliyor. Bunun sebebi Xiaomi Scooter Pro 2 gibi elektrikli scooter’larda motor gürültüsünün neredeyse yok denecek düzeyde az olmasıdır. Hemen hemen her elektrikli scooter’da en fazla duyulan lastik sesi veya tekerlek sesi Xiaomi Scooter Pro 2 için de geçerli bir durumdur ve bunda hiçbir sorun yoktur.

Xiaomi Scooter Pro 2’den ses geliyor şeklindeki şikayet eğer tekerlek sesi veya lastik sesi ise bu noktada iki tekerlekli araçlara daha önceden aşina olan sürücüler durumu daha iyi kavrayabilir. Benzinli scooter’larda da sürüş sırasında motor durdurulduğunda benzer bir ses alırsınız veya bisikletinizle düz bir yolda hızlı şekilde giderken de benzer bir tekerlek sesi gelir. Dolayısıyla Xiaomi Scooter Pro 2’den sürüş sırasında ses sorunu şeklinde şikayette bulunmak için sesin alışılmışın dışında bir soruna işaret etmesi gerekiyor. Hatta benzer lastik sesi örneğini araçların hızlı bir şekilde geçtiği yol kenarlarından da verebiliriz.

Normal şartlarda ilk aldığınız zamanlarda belirli olan bazı sesler vardır ve bunların da bazıları zamanla azalır. Motorun hıza bağlı olarak kendine has vızıltı sesi hep kalıcı olacaktır. Frenleme yaparken öten balatalar zamanla disk ile alışarak daha sessiz bir kullanım ortaya çıkaracaktır. Lastikler de zamanla kullanıma bağlı olarak yola alışacak ve sessizleşecektir. Dolayısıyla Xiaomi Scooter Pro 2’den ses gelmesi normaldir ve bir süre sonra daha sessiz bir scooter’ınız olacaktır. Yine de ses konusunda bir şikayetiniz varsa servise gelmeden önce aynı scooter’a sahip olan bir kişi ile karşılıklı scooter’ları test edip karar verebilirsiniz.

Xiaomi Scooter Pro 2’den Ses Gelmeye Başladı

Xiaomi Scooter Pro 2, diğer tüm elektrikli scooter’lar gibi belirli parçaların bakım veya değişim ihtiyacını çeşitli seslerle ifade eder. Birtakım arıza durumları scooter üzerindeki dashboard’ın yani ekranın bip bip sesi ile anlaşılabilmekte ve telefondan takip edilebilmektedir. Ancak mekanik veya yürür aksamla ilgili bazı sorunların yeni gelmeye başlayan seslerle de yakın bir ilgisi vardır. Örneğin; Xiaomi Scooter Pro 2 gidon veya direksiyon sesi gibi bir sorunda sesin nasıl bir ses olduğu ve ne zaman gelmeye başladı bu son derece önemlidir.

Sürüş sırasında çıkan bazı sesler bazı vidaların sıkıştırılması ve rulman gibi arada yağlanması gereken parçaların bakım görmesi gerektiğini gösterebilir. Elektrikli scooter’lar diğer birçok taşıtta olduğu gibi sürüş sırasında titreşim üretirler ve bu da zamanla vida gevşemesi gibi bazı durumları oluşturabilir. Gevşeyen her vida parçaların birbirinden bağımsız şekilde hareket etmesini sağlayacağından sürüş sırasında Xiaomi Scooter Pro 2’de çamurluk titriyor, arka taraftan ses geliyor, ön tekerlek ses çıkartıyor gibi sorunlara yol açabilir. Hangi vidanın sıkılması gerektiği ve hangi parçaların yağlanarak bakım göreceği Teknoway gibi bu alanda uzman bir firmanın görevidir.

Xiaomi Scooter Pro 2’de ses çıkaran parçalar arasında lastikler ilk sıraya konabilir. Bu aslında tüm elektrikli scooter’larda böyledir. Lastiklerden gelen vızıltı sesi zeminle aradaki temastan kaynaklıdır ve hıza bağlı olarak daha da fazla ses hissedilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta tekerlek hava basıncı ve çıkan ses arasında bir bağlantı olabileceğidir. Özellikle mevsim geçişlerinde Xiaomi Scooter Pro 2 ses sorunu gibi konulardan uzak kalmak için tekerlek basınçlarınızı gözden geçirmenizi tavsiye ederiz.

Xiaomi Scooter Pro 2’de ses çıkıyor dedirten parçalardan biri de fren sistemidir. Elektrikli scooter’ı ilk kullandığınız zamanlarda ve fren yaparken birtakım cik cik veya sürtünme seslerinin gelmesi normaldir. Çünkü henüz fren balatası ve diski birbirine tam olarak alışmamıştır. Çok fazla zaman geçmeden bu ses düzelecektir. Ancak uzun süreli kullanımlardan sonra Xiaomi Scooter Pro 2 fren yapınca gelen ses balata bitmesi gibi sorunların habercisi olabilir. Xiaomi Scooter Pro 2 fren balatası kaç km gider veya ne zaman değiştirilmeli bu konuda da sürüş profiliniz her şeyin belirleyicisi olacağından net bir şey söylemek doğru olmayacaktır.

Xiaomi Scooter Pro 2 Ses Çıkartıyor

Elektrikli scooter’lar sesli cihazlar değildir ve özellikle Xiaomi Scooter Pro 2 sessizliği ile ön plana çıkmaktadır. Eğer normalin dışında bazı seslerin geldiğini düşünüyorsanız sesin nereden geldiği oldukça önemlidir. Xiaomi Scooter Pro 2’de hızlı gidince ses çıkıyor veya bozuk yolda giderken ses sorunu gibi durumlarda her zaman bir problem yaşıyorsunuz gibi düşünmemeniz gerekir. Bozuk yollar zaten scooter’dan gelen sesin nedeni için yeterli sebepler değildir. Ancak bisiklet yolları gibi pürüzsüz beton yollarda net bir tespitte bulunabilirsiniz. Xiaomi Scooter Pro 2’de motordan ses geliyor ise vakit geçirmeden teknik servis ortamında kontrol yaptırmanız gerekmektedir. Islak zeminlerde sürüş veya tekerlek bölgesine alınan darbeler bazen Xiaomi Scooter Pro 2 motor arızası gibi sorunlara yol açabilmektedir ve böyle şüphelerde zaman kaybedilmemelidir. Sürüş sırasında yaşanan sürtünmelerde ise tekerlek veya çamurluktan kaynaklı olabilmektedir. Çamurluk vidalarının gevşemesi, çamurlukta çatlak bulunması ve sürüş sırasında bunun titremesi zor anlaşılan ancak sık yaşanan bazı sorunlardır.

Kullanıcılardan zaman zaman Xiaomi Scooter Pro 2 çıtırdama sesi veya çatırtı sesi gibi sorunlar duyabilmekteyiz. Xiaomi Scooter Pro 2 ilk bindiğimde çatırtı sesi çıkartıyor veya çukurlardan geçerken çatırdıyor gibi sorunlar yaşıyorsanız yine bazı aksamların kontrolden geçirilmesi gerekmektedir. Gevşek olan her vida mekanik yıpranmayı artırarak scooter’dan daha fazla ses çıkmasını sağlayacaktır. Bazen kullanıcılarımızdan Xiaomi Scooter Pro 2 tekerlek değişimi sonrası ses geliyor şeklinde sorunlar duyuyoruz. Genelde elektrikli scooter’larda tekerlek değişimi veya batarya / fren diski değişimi gibi işlemlerden sonra birtakım sesler çıkabilmekte. Bu sorunlar kalıcı değildir yepyeni olan tekerleklerin scooter’a alışması veya benzer şekilde fren balatası – diski arasındaki uyum süreci sonrasında azalacaktır.

Scooter’da sürüş sonrası tekerlekten çıt çıt sesi geliyor veya tık tık sesi geliyor gibi sorunlar da sık şekilde karşımıza gelebiliyor. Bunların sebepleri arasında tekerleğe saplanan veya diş arasına giren küçük taşlar ilk sıradadır. Eğer bir dolgu tekerlek kullanıcısıysanız ve tekerleğe giren vida veya çivi gibi cisimler de bu sese sebep olabilmektedir. Tekerlek patlamadığından ancak tekerleğin üzeri incelenerek bu durum tespit edilebilmektedir.

Xiaomi Scooter Pro 2’Den Ses GeliyorXiaomi Scooter Pro 2 Vızıltı Sesi

Xiaomi Scooter Pro 2’nin sürüş sırasında vızıltı sesi çıkartması son derece normaldir. Fakat gidondan, tekerleklerden veya motordan olağan dışı vızıltı sesleri duyuyorsanız ve hıza bağlı olarak bu ses de iyice rahatsız hale gelmeye başlıyorsa o halde periyodik olmasa da bir bakım zamanı geldi diyebiliriz. Xiaomi Scooter Pro 2 periyodik bakımı konusunda  Xiaomi scooter teknik servisi olarak hizmet veren firmamız TEKNOWAY’den destek alabilirsiniz. Genelde olağan dışı olan tüm sesler bir bakım veya parça değişimi ihtiyacının göstergesidir ve ihmal ile geçen her bir gün daha yüksek fatura ödemenize yol açabilir şeklinde bir dip notu da ekleyerek yazımızı sonlandırabiliriz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu gönderiyi paylaş