2. El Telefon Satmak Güvenli mi

Çekmeköy yenilenmiş telefon

2. El Telefon Satmak Güvenli mi

Anında Nakit Sat

Cep telefonlarının hayatın her alanına girmesiyle kullanımının artması, telefon üreticilerinin hem teknoloji hem de çeşit anlamında cihazları geliştirmesine ve böylece pazarı büyütmesine sebep oluyor. Kullanıcılar da değişen ve gelişen teknolojiyi takip etmek ve artan ihtiyaçlarını karşılamak için mevcut telefonlarını satarak yenisini almaya yöneliyorlar. Alıcı tarafında kur nedeniyle yükselen cep telefonu fiyatları, sıfır telefon yerine ikinci el telefona olan ilgiyi artırıyor. Satıcı tarafına döndüğümüzde ise 2. el telefon satmak güvenli mi sorusu kafaları kurcalayabiliyor.

Günümüzde yapılana araştırmalar bir cep telefonunun ortalama 3-4 kez el değiştirdiğini gösteriyor. Türkiye’de ise yılda ortalama 20 milyon gibi oldukça yüksek sayıda telefon el değiştiriyor. Özellikle pandemiyle birlikte yapılan kısıtlamalarda kullanıcıların telefonda daha fazla vakit geçirmesi ve kur artışının telefon fiyatlarını yükseltmesi ikinci ele olan talebin yükselmesinde en büyük rolü oynadı. İnsanlar bir yandan daha yüksek teknolojili telefona geçmek isterken bir yandan da yüksek fiyatlı sıfır telefonlar yüzünden ikinci el telefonları tercih etmeye başladı.

İkinci el telefon satışı ile ilgili altı çizilmesi gereken satıştan sonra satıcının telefonun kullanımıyla ilgili sorumluluğunun kalmamasıdır. Çünkü sattığınız an itibariyle sizin SIM kartınız artık o telefonda takılı olmayacağından sizin bir yükümlülüğünüz kalmaz. Bu sebeple telefonu sattığınız tarihi belirten bir satış belgesi düzenlemek gerekir. Böylece herhangi bir olumsuz durum karşısında telefonu sattığınız tarihi kanıtlayabilirsiniz. Satış belgesi üzerinde satış tarihinin yanı sıra telefonun IMEI numarası, ayrıca satıcının ve alıcının imzası yer almalıdır. Telefonun faturasını da alıcıya verebilirsiniz. Sizin de yine bir nüshasını saklamanızda fayda var.

İkinci El Telefon Satarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cihazdaki Verileri Silmek

Kullanıcılar nadir de olsa cihazlarındaki bazı verileri silmeyi unutabiliyorlar. Kimlik bilgilerini, telefon rehberi, şifrelerinizi ve kart bilgilerinizi cep telefonunuzdan silmemek kötü niyetli kişiler tarafından kullanılabilir. Bu kişiler satın aldıkları kişilerin hesaplarında istediklerini yapabilir, hatta banka hesaplarından para bile çekebilirler.

IMEI Numarası

Cep telefonunuzu satma aşamasına geldiğinizde mutlaka bir satış sözleşmesi düzenleyerek IMEI numarasını doğru şekilde yazmaya dikkat edin. Aksi takdirde satış sözleşmesi olmayan alışverişlerde art niyetli kişiler aldıkları telefonların IMEI numaraları kötü amaçlı kullanabiliyorlar. Örneğin bu kişiler satın aldıkları telefonları sahte kimlikle ya da açık hat alarak dolandırıcılık benzeri yasa dışı işlerde kullanabiliyorlar. Bu gibi durumlarda  IMEI denilen elektronik kimlik bilgisiyle cep telefonunun ilk sahibine ulaşılıyor ve yasa dışı işlemi yapan kişi olarak o sorumlu oluyor.

Sosyal Ağ Hesaplarından Çıkmak

Cep telefonlarının en fazla kullanılan uygulamaları olan sosyal medya platformlarındaki hesapları kaldırmak atlanmaması gereken bir diğer adım. Çünkü tanımadığınız birine sattığınız telefonunuzdaki bu hesaplar kötü amaçlı kullanılabilir. Telefonunuzu satın alan kötü niyetli bir kişi hesap ve özel bilgilerinize ulaşabildiği gibi, sosyal medya hesabınızdaki arkadaşlarınızla iletişime geçerek sizin adınıza para isteyebilirler. Cep telefonunuzda bulunan tüm sosyal medya hesaplarınızı, e-posta hesaplarınızı, banka hesaplarınızı, not defterinizi, şifre saklayıcıyı, sesli not gibi uygulamalarda bulunan her türlü bilgiyi sildiğinizden emin olun.

Fotoğraf ve Videoları Silmek

Cep telefonlarında en fazla yer kaplayan verilerden olan fotoğrafları ve videoları da cihazdan mutlaka silin. Cep telefonunuzu satın alan kötü niyetli kişiler özel fotoğraflarınızı ve videolarınızı başka platformlarda paylaşabilir veya kötü amaçlarına alet edebilirler.

Kablosuz İnternet Bağlantılarını Kaldırmak

Cihazınızda kullandığınız kablosuz ağ bağlantılarını kaldırmak da diğer bir atlamamanız gereken adım. Çünkü yine cep telefonunuzu satın alan kötü amaçlı kişiler, kayıtlı kablosuz ağ bağlantılarına girerek yasa dışı işlerde veya kötü amaçlı kullanabiliyorlar. Diğer taraftan cep telefonunuzu satarken cihazınızdaki online mağaza uygulamalarının hepsini silmeyi unutmayın.

2. El Telefon Satmak Güvenli Mi

Telefon Satış Sözleşmesi Nedir?

En genel manasıyla cep telefonu satış sözleşmesi, hem telefonu satan kişiyi hem de telefonu alan kişiyi güvenerek rahatlıkla alışveriş yapmalarını sağlayan bir araçtır. Sözleşmenin içeriğinde satıcı hangi tarihte telefonu sattığını, alıcı hangi tarihte telefonu aldığını belirtmiş olur. Yapılan sözleşme için herhangi bir ücret ödenmez. Kısaca özetlemek sözleşme, ne zaman alışveriş yapıldığını belgelemeyi ve cihazın ne zaman satışının yapıldığını kanıtlamayı sağlamaktadır. Buna ek olaraktan cep telefonunu satın alan kişiler, alışverişten önceki döneme yönelik sorumluluğu reddettiğini, satan kişiler de sattıktan sonraki dönem için sorumluluğu reddettiğini beyan ederler ve altına imzalarını atarlar.

Cep Telefonu Satış Sözleşmesi Neden Yapılır?

  • Satılan cep telefonunun yasal olmayan işlemlerde kullanılması halinde sıkıntı yaşamamak için.
  • Cep telefonunu satın alan kişinin yasa dışı işlerde cihazı kullanması halinde sizinle ilgisi olmadığını kanıtlamak için.
  • Cep telefonunun çalıntı olmadığını ispatlamak için yapılır.
  • Satın alınan cep telefonunun arızalanması veya bir sorun yaşanması durumunda, sözleşme ile şikayet etme hakkına sahip olabilirsiniz.
  • Daha sonraki satım işleminin güvenli olabilmesini sağlar

İkinci El Telefon IMEI Kontrolü

Bu işlemi E-Devlet’e giriş yapmadan IMEI sorgulaması yaparak yapabilirsiniz.

IMEI sorgusunu bu linke tıklayarak yapmak mümkündür. https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama   Buraya satın alacağınız telefonun IMEI numarasını yazın.

“İthalat yoluyla kaydedilen IMEI”  yazması halinde, bu bildiri cihazın yasal yollarla yani resmi distribütör veya ithalatçı firma tarafından Türkiye’ye getirildiğini ve BTK’ya kayıt ettirilmiş telefon olduğunu gösterir. Cihazı güvenerek, şüphe duymadan satın alabilirsiniz.

“Kayıt dışı olduğu tespit edilen cihaz” yazması IMEI kaydının olmadığı anlamına gelir. Dolayısıyla iletişime kapalıdır. Cep telefonunun ithalatçı firması cihazı BTK’ya kaydını yaptırmamış demektir. Bu gibi durumlarla sıfır telefonlarda da rastlamak mümkündür

“Elektronik kimlik bilgisi değiştirilmiş cihaz” yazması ise IMEI numarasının klonlandığını ifade etmektedir. Cihazın IMEI numarası farklı bir telefon tarafından da kullanılıyor demektir. Bu gibi bir durumla karşılaşmanız halinde satın almayı düşünüyorsanız, telefonu satmak isteyen kişinin telefonun asıl sahibi olduğundan emin olmanız gerekir. Her seferinde satıcı tarafından E-devlet üzerinden telefonda kullanılacak numaranın değiştirilmesi gerekir. Satıcıya ulaşamayacağınız durumlarla karşılaşabileceğinizi de unutmamaya çalışın.

“KAYIT BULUNAMADI” bu gibi bir ifade ile karşılaşmanız, cihazın resmi kaydının yapılmadığı anlamına gelir. Ayrıca 120 gün içerisinde telefonun kullanıma kapatılacağı anlamına gelir. Bu 120 günlük süre cihaza SIM kart takıldığı ilk tarihten itibarendir.

“Yolcu beraberinde kaydedilen cihaz” yazması halinde de cihazın yurtdışından satın alındığını ve yasalara uygun bir şekilde pasaporta kayıt ettirildiğini ifade etmektedir. Böyle bir durumda satın alacağınız telefonun pasaport kayıt evraklarının bir kopyasını almanız sizin faydanıza olacaktır. Satış sözleşmesine pasaport yoluyla kaydedilen IMEI olduğunu belirtmeyi unutmayın.

Bu gönderiyi paylaş