Elektrikli Bisiklet Batarya Yapımı

Elektrikli Bisiklet Batarya Yapımı

Son günlerde elektrikli bisiklet batarya yapımı diye bir tabir kulağınıza gelmiş olabilir. Peki, bu tam olarak nedir? Yani elektrikli bisikletler için pil yapmak mümkün mü? El yapımı piller fabrikasyon olanların yerini tutar mı veya yapılma elektrikli bisiklet pillerinin farkları var mıdır? Bu konuda aklınızda birçok soru işareti olduğuna eminiz. Özellikle yeni elektrikli bisiklet bataryası fiyatları oldukça yüksek ve günümüzde telefonun bataryasını bile değiştirmek ciddi bir maliyet gerektirirken çok daha fazla miktarda pilin kullanıldığı elektrikli bisikletlerde bu rakamlar ürkütücü boyutlara ulaşabiliyor. Elektrikli bisiklete yeni batarya almak istiyorum diyen birçok kullanıcı genelde fiyatları duyunca şaşırıyor. Zamanında 2500 TL’ye elektrikli bisiklet almış olan bir kullanıcı için 2000 TL ve üzerinde batarya masrafı elbette ki çok ancak sürekli olarak artan fiyatlar karşısında alternatif yöntemler de geliştirilmiyor değil.

Teknoway olarak İstanbul’un en deneyimli ve en profesyonel elektrikli bisiklet servisi olarak hizmet sunmaktayız ve son olarak hizmetlerimiz arasına elektrikli bisiklet batarya yapımı da eklenmiş durumda. Servisimizde elektrikli bisiklet batarya tamiri işlemleri de gerçekleştirilmektedir ancak elektrikli bisiklet batarya yapımına geçmeden önce elektrikli bisiklet bataryası nasıl tamir edilir konusuna değinmekte fayda var. Elektrikli bisikletler akıllı telefonların ve taşınabilir bilgisayarların aksine müdahale edilebilir yapıda ve folyoya sarılmış batarya tasarımlarına sahiptirler. Böylece sıvı teması veya farklı durumlar sebebiyle arıza yapan bataryalara teknik servis ortamında erişim yapabiliyor ve bozuk olan pilleri test edip bularak yenisi ile değiştirebiliyoruz. Elbette ölçümler ve değişim işlemleri profesyonel teknik servis ekipmanları ile gerçekleştirilmekte ve sonradan tekrar yalıtım folyosu yapılarak batarya elektrikli bisiklet içerisine yerleştirilmektedir. Peki, elektrikli bisiklet batarya yapımı nasıl oluyor? Geldik asıl konuya…

Elektrikli Bisiklet Bataryası Nasıl Yapılır?

Elektrikli bisiklet bataryası yapımı konusu hakkında bahsetmeden önce bataryanın yapısı üzerinde kısaca bir durmakta fayda var. Elektrikli bisiklet bataryaları özellikle piyasada 18650 olarak geçen birçok Li-ion pilin bir araya getirilmesiyle oluşur. Aslında tüm bataryalar bir veya birden fazla pilden oluşur ancak yapıları gereği elektrikli bisiklet bataryalarında piller yan yana dizilmiştir ve teknik servis müdahalelerine uygun hale getirilmiştir. Dolayısıyla akıllı telefonlardaki ve taşınabilir bilgisayarlardaki gibi müdahale edilmesi imkansız bir yapıdan bahsetmek doğru değil. Bahsettiğimiz gibi tüm bu müdahalelerin teknik servis ortamında ve uygun piller kullanılarak yapılması gerekmektedir. Teknik servisimizde gerçekleştirilen batarya tamirinin esası da buna dayanmaktadır. Birçok ve birbirine bağlı pillerden meydana gelen bataryada arızalı piller tespit edilir ve değiştirilir. Batarya yapımında da yeni bataryalar elektrikli bisikletin ihtiyacı doğrultusunda bir araya getirilmektedir.

Elektrikli bisiklet batarya yapımı genelde Li-ion ve 18650 olarak geçen pillerle yapılmaktadır. Elektrikli bisikletler motor gücüne göre 36V, 48V veya 64V gibi çeşitli voltajlara gereksinim duyabiliyorlar. 3.7V gerilime sahip Li-ion pillerin seri bağlanması metoduyla bu değerlere erişilebilmektedir. Örneğin; 48V bir batarya ihtiyacı varsa bunun için 12 adet 18650 pilin seri bağlanması gerekir. Ancak bir de kapasite yani Ah olarak ifade edilen depolama miktarı vardır. Bunun için de pillerin seri bağlanması yolu izlenir. Elektronikle yakından ilgili olan takipçilerimiz bu konuda dediklerimizi daha net anlayacaklardır ancak tekrardan belirtmek isteriz ki tüm bu işlemlerin teknik servis ortamında yapılması son derece önemlidir. Piller birbirine mini kaynak makinesi olarak da geçen punta makinesi ile birleştirilmelidir. Böylece tüm bağlantılar sarsıntı ve diğer koşullara karşı daha dayanıklı hale gelecektir. Ek olarak yalıtım folyosu yaptırma işlemi de sıvı teması gibi durumlara karşı önemli bir koruyucudur ve yine teknik servis ortamında yapılması dışında seçenek yoktur.

18650 Batarya Yapımı Kadıköy
Ev Şartlarında Lehimle Yapılmış Elektrikli Bisiklet Bataryasına Bir Örnek. Yalıtım Yok Ve Bağlantılar Kısa Bir Süre Sonra Kopmaya Müsait.

Elektrikli Bisiklet Bataryası Yaptırma Maliyeti

Elektrikli bisiklet batarya fiyatları modeline göre yaklaşık 2000 TL’den başlamaktadır diyebiliriz. Çok düşük kalitede olan ucuz seçenekler de vardır ancak kısa zaman sonra yeniden batarya masrafına girmek istemiyorsanız kesinlikle önermeyiz. Tıpkı iyi markalı kalem pil ve ucuz kalem pil arasındaki fark gibi düşünebilirsiniz. Kullanım ömrü bir yana ucuz seçeneklerde istenen voltaj seçenekleri de düzenli elde edilemediğinden yokuş çıkma veya düşük doluluk oranında hızlanma sorunu gibi sorunları ilk değişim işleminden sonra bile yaşamanız olası. Elektrikli bisiklet bataryası yaptırma maliyeti elbette daha düşük olacaktır. Bu noktada belirleyici olansa pil tipi ve kaç tane pil kullanılacağıdır. Genelde piyasadaki birçok elektrikli bisiklette Li-ion pil tercih edilmektedir ancak siz Li-Polymer veya LiFePO4 gibi bir tercih yapacaksanız maliyet değişken olacaktır ve bu her elektrikli bisiklet için de uygun olmayabilir. Eğer elektrikli bisiklet bataryası yaptırma tercih ediyorsanız size sunacağımız seçenekler konusunda servisimiz Teknoway’e danışabilirsiniz.

Bir kaza veya elektrikli bisikletin tamamen ıslanması sonucu batarya kullanılamaz hale geldiyse uygun fiyatlı bir çözüm arıyorsanız hurda olarak aldığımız ve sağlam pillerini ayırdığımız elektrikli bisiklet pillerinden elektrikli bisikletinize uygun bir batarya yaptırabilirsiniz ve bu sizin için çok daha maliyetli olacaktır. Bu konuyu şu şekilde değerlendirmeniz gerekiyor: Bir yıl kullanılmış bir akıllı telefonun bataryası nasıl ki eskimiyorsa benzer şekilde düşünerek hareket edebilirsiniz. Teknoway’deki çıkma elektrikli scooter bataryaları ve pilleri teker teker ölçülerek ve test edilerek kullanıma hazır hale getirilmektedir. Sıfır pillerle batarya yaptırmak daha maliyetli olacağı için çıkma pillerle çok daha ucuz bir fiyata çözüm sağlayabilirsiniz. Teknoway olarak bu hizmetimizle hem çevrenin elektronik atıklarla daha az kirlenmesini, hem de müşterilerimizin ödeme açısından zorlanmamasını hedeflemekteyiz. Teknik servisimizde yaptırılan elektrikli bisiklet pillerinin de kullanıcı hatası dışında işçilik garantili olarak satışa sunulduğunu belirtelim.

Li-ion Pillerden Batarya Yapımı

Bazı arkadaşlar internetten Li-ion pillerden batarya yapımı konulu videolar izleyerek bu konuda çözüm sağlamaya çalışıyorlar ancak düşük teknik servis maliyetlerinden kaçarak anakart arızası veya motor tamiri gerektirebilecek diğer durumların ortaya çıkabileceğinden habersizler. Üzerine basa basa bu işlemlerin kesinlikle Teknoway gibi profesyonel teknik servislerde yapılması gerektiğini ve bu alanda uzman olmayan işletmelerden uzak durulması gerektiğini belirtmek isteriz. Teknik servisimizde kesinlikle düşük kalite Li-ion 18650 pil kullanılmamaktadır ve belirtilen yalıtım folyosu gibi işlemler titizlikle gerçekleştirilmektedir. Bunun dışında elektrikli bisikletler sıvı temasına müsait taşıtlar olduğu için açılan bölgelerin yalıtım yapılarak kapatılması da oldukça önemlidir ve profesyonel olmayan servislerde bu ayrıntılar atlanarak tekrardan pil sorununun ortaya çıkması mümkün hale gelmektedir. Teknoway’de pil veya batarya yapımı gibi işlemlerde garanti verilmektedir ve bu sırada elektrikli bisikletinizin tüm bakım ve ayarları da ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir.

Şehir dışında yaşayan kullanıcılara İstanbul’da kargo ile elektrikli bisiklet batarya tamiri ve batarya yapımı hizmeti sunmaktayız. Fakat sıfırdan batarya yaptırmayı düşünen kullanıcıların BMS kartı olarak geçen kontrol kartlarını ve varsa pil paketi içerisindeki diğer kartları da bize ulaştırmaları gerekmektedir. Eğer bu kartlar elinizde mevcut değil veya arızalıysa teknik servisimizden yine bu konuda fiyat bilgisi alabilirsiniz. Elektrikli bisiklet için pil yaptırmakla ilgili sorularınız için bize iletişim sayfamızdan veya WhatsApp hattımızdan ulaşabilir, fiyat alabilirsiniz. Teknoway tüm elektrikli bisiklet, tamir, bakım, işçilik, yedek parça ve aksesuar hizmetlerini kredi kartına taksitli olarak sunmaktadır.

Bu gönderiyi paylaş


Merhaba!

Bir sorunuz mu var?

Lütfen bu düğmeyi kullanın

Bizimle iletişime geçin!