İkinci El Telefon Satışı Nasıl Yapılır

Dokunmatik Donuyor Kilit Yapıp Açınca Düzeliyor

İkinci El Telefon Satışı Nasıl Yapılır

Anında Nakit Sat

Sıfır olarak satın aldığınız telefonunuzu zaman içerisinde artık gelen bazı yenilikler ve teknolojiler için ikinci el olarak satarak yenisini almak isteyebilirsiniz. İkinci el telefon satışında sildiğim bilgileri görebilirler mi, sattığım telefon daha sonra çalınırsa benim sorumluluğum olur mu, telefonu sattıktan sonra yasal olmayan işlemlerde kullanılırsa ben zarar görür müyüm gibi sorular kafanızı kurcalayabilir.

Hayatımızın her alanında faydalandığımız cep telefonu pazarının iyice büyümesi ve piyasaya çıkan yeni modellere olan ilginin yüksek olması ikinci el telefon pazarını büyüten nedenlerin başında gelmektedir. Tabii bunlara ek olarak ülkemizde telefon fiyatlarının kur nedeniyle son yıllarda yüksek olması da ikinci el telefonlara olan ilgiyi artırmaktadır. Dolayısıyla her iki durumda da yani yeni telefon almak istediğimizde ya da telefonumuzu elden çıkarmak istediğimizde ikinci el telefon satışına yöneliriz. Bu yazımızda ikinci el telefon satışı nasıl yapılır konusunu ele alıyoruz.

 İkinci El Telefon Alırken Öğrenmeniz Gerekenler

Satın almayı planladığınız telefon modeli ile ilgili detaylı araştırma yapmaya çalışın. Telefon kullanım alışkanlıklarınıza göre batarya gücü, depolama alanı, ekran ve kamera özelliklerinin isteklerinizi karşılayacağından emin olun. Örneğin ekran boyutuna bakarken kenar ve alt çerçevelerin kalınlığını da göz önüne almalısınız.

Cihazın kullanıcıların şikayet ettiği kronik bir problemi olup olmadığını araştırın. Örnek vermek gerekirse bazı iPhone 11 cihazlarda dokunmatik algılama sorunu vardı. Apple bu dokunmatik problemi nedeniyle yeni bir ekran değişim programı başlattı. Arka kameralarında toz alma problemi olan Xiaomi Redmi 9 ve Note 9 serilerini de diğer problemli telefonlara örnek olarak verebiliriz. İkinci el telefon alırken bu tarz olumsuz sürprizlerle karşılaşmamak için daha önceden araştırma yapmanızda fayda var.

İkinci El Telefon Alınır mı?

İkinci el telefon alınır mı, daha önce ikinci el telefon almamış kullanıcılar için kafalarında bir soru işareti olabilir. İstediğiniz marka ve modelde bütçenize uygun ikinci el telefon alabilirsiniz. Sadece aldıktan sonra herhangi bir sıkıntı yaşamamak veya yaşanabilecek problemleri minimuma indirmek için bazı detaylara dikkat etmeli ve bazı önlemler almalısınız. Her türlü kontrolü yapılmış ve düzgün bir satış sözleşmesi yapılmış ikinci el telefon rahatlıkla alınıp satılabilir. Hatta bazı parçaları bozuk telefonlar da alınıp satılır.

Telefon Satış Sözleşmesi Nedir?

Satış sözleşmesi ikinci el elektronik ürün alım veya satımında hem alıcıyı hem de satıcıyı korumayı amaçlayan bir işlemdir. Özellikle telefon, tablet ve bilgisayar gibi ürünlerde mutlaka satış sözleşmesi yapmaya dikkat edin. Satış sözleşmesinin önemi özellikle garantisi devam eden ürünlerin tamirinde, telefonun ilk veya sonraki sahibinin herhangi bir adli suça karışması durumunda ilgisi olmayan tarafın kanıtlanması durumunda ortaya çıkmaktadır. Unutmayın ki aldığınız veya sattığınız bir ürün daha önceden veya sonradan herhangi bir şekilde suç unsuru olarak kullanılabilir.

Bunlara ek olarak kullanırken bir sorunu olan telefonların tüketici hakem heyetlerine başvuru yaparken işlemlerin sorunsuz şekilde ilerlemesi için satış sözleşmesinin ibraz edilmesi yaşanabilecek sıkıntıları engellemiş olur. IMEI klonlaması da son dönemin tüketicilerin en canını sıkan durumlar arasında. Ayrıca faturası olmayan cihazların alışında ve satışında da sorun yaşayabileceğinizi unutmayın.

Kısaca cep telefonu satış sözleşmesi, hem telefonu satan kişiyi hem de telefonu alan kişiyi güvenerek rahatlıkla alışveriş yapmalarını sağlayan bir araçtır. Sözleşmenin içeriğinde satıcı hangi tarihte telefonu sattığını, alıcı hangi tarihte telefonu aldığını belirtmiş olur. Yapılan sözleşme için herhangi bir ücret ödenmez. Özetle sözleşmenin amacı ne zaman alışveriş yapıldığını belgelemeyi ve cihazın ne zaman satışının yapıldığını kanıtlamayı sağlamaktadır. Buna ek olaraktan cep telefonunu satın alan kişi, alışverişten önceki döneme yönelik sorumluluğu reddettiğini, satan kişi de sattıktan sonraki dönem için sorumluluğu reddettiğini beyan eder ve altına imzalarını atar.

Cep Telefonu Satış Sözleşmesi Neden Yapılır?

  • Satılan cep telefonunun yasal olmayan işlemlerde kullanılması halinde sıkıntı yaşamamak için.
  • Cep telefonunu satın alan kişinin yasa dışı işlerde cihazı kullanması halinde sizinle ilgisi olmadığını kanıtlamak için.
  • Cep telefonunun çalıntı olmadığını ispatlamak için yapılır.
  • Satın alınan cep telefonunun arızalanması veya bir sorun yaşanması durumunda, sözleşme ile şikayet etme hakkına sahip olabilirsiniz.
  • Daha sonraki satım işleminin güvenli olabilmesini sağlar.

Cep Telefonu Satarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Cihazdaki verileri yedeklemek.
  • Kişisel hesaplardan çıkış yapmak.
  • Uygulamalar haricinde telefonun hesabından da çıkış yapmak.
  • Fabrika ayarlarına dönüş yapmak.
  • SIM veya microSD kartı çıkarmak.

İkinci El Telefon Satışı Nasıl Yapılır

İkinci El Telefon Satışı

İkinci el cep telefonu satmak veya almak için genellikle kullanıcılar internetteki popüler sitelerle veya bazı telefoncularla iletişime geçmeyi tercih ederler. Fakat her iki seçenek için de bazı avantajların ve dezavantajların olduğunu söylemek gerekiyor. İnternet sitelerinde güvenli alışveriş yapmak konusunda sıkıntı olmasa da bazen istenmeyen problemlerle karşılaşılabiliyor.

Günümüzde alışveriş yöntemleri değişen çağın etkisiyle hayatımıza giren internet ile birlikte epey değişti. Cep telefonu alım satımı konusunda da internet kanallarının kullanımı epey yüksek. Bulunduğumuz dönem içerisinde çok daha fazla popüler hala gelen ikinci el cep telefonu alımı-satımı internete bakmadan karar verilemeyecek kadar önemli bir noktaya ulaştı. Aksi halde gittiğiniz telefon mağazalarının veya etrafınızda bulunan kişilerin yönlendirmesiyle sınırlı kalma durumunuz olabilir.

Sadece dezavantaj olarak bazen satılan ve gönderilen cihaz kutusu açılıp iade edilebiliyor, gönderilenin yerine başka bir şey geliyor veya içerisinden parça alınabiliyor. Bu tarz şikayetlere sitelerde kullanıcıların yorum yaptığı yerlerde rastlamak mümkün. Elbette her zaman sıkıntı veya sorun yaşayacaksınız anlamına gelmiyor. Fakat daha güvenilir bir alışveriş yapmak için mağazaların ve kullanıcıların yorumlarından güvenilirliğini ölçebilirsiniz. Yine de yüksek fiyatlı bir telefon satışı yaparken tanımadığınız birine cep telefonunu göndermek çok da kolay olmayacaktır.

Telefon satışını herhangi bir telefon mağazasına yapmak da semtine göre riskler taşıyabilen bir işlem olabilir. Örneğin eğer söz konusu mağaza cep telefonu alım ve satımı konusunda oldukça popüler olan İstanbul Kadıköy’de ise daha şanslısınız diyebiliriz. Çünkü ikinci el cep telefonu alımı satımı konusunda sektörün nabzını burası tutuyor. Ancak küçük bir şehirde veya ilçedeyseniz sınırlı imkanlar söz konusu olduğu için düşük fiyatlarla karşılaşma ihtimaliniz biraz daha artacaktır. Bunun nedeni az miktarda cep telefonu alış ve satışı yüzünden kar oranını daha yüksekte tutmalarıdır. Böyle bir durumda da satıcıdan yüksek fiyata alma ve yine yüksek fiyata yeni alıcıya satma anlayışı ortaya çıkmaktadır.

İkinci El Cep Telefonu Değeri Hesaplama

Kadıköy’de merkezi bir konumda bulunan Teknoway İstanbul’da ikinci el cep telefonu alımı satımı konusunda haklı bir nama sahiptir. 16 yıllık tecrübesiyle Teknoway, en büyük ve en güvenilir cep telefonu mağazası olarak bilinmektedir. Ayrıca artık günümüzde oldukça yaygın hale gelen ikinci el cep telefonu alımı satımı konusunda mutlaka uğranan adreslerden biri haline gelmiştir.

Teknoway’e gelen müşterilerimiz ikinci el cep telefonu değeri hesaplama konusunda uzmanlarımıza danışarak en uygun fiyatlı takas rakamlarını alabilirler. İstanbul’da ikamet etmeyen kullanıcılarımız da internetten ikinci el cep telefonu alımı satımı yaptığımız telefonsat.teknoway.com.tr platformumuzu kullanabilir. Anında Nakit Telefon Sat sloganıyla devreye aldığımız yeni servisimiz sizden telefonunuzun kullanım geçmişine dair bilgileri gireceğiniz bir form sunuyor ve bu form doğrudan müşteri temsilcimize ulaşarak size anında canlı destek üzerinden telefon satma fırsatı veriyor. Üstelik İstanbul dışında olsanız bile Türkiye’nin her yerinden bu sistemle ikinci el cep telefonu satma ve ikinci el cep telefonu değeri hesaplama yapabilirsiniz. Anında Nakit Telefon Sat sistemi basit şekilde girdiğiniz verileri müşteri temsilcimize iletirsiniz. Bu şekilde cep telefonu için anında nakit fiyat satış teklifi alabilirsiniz. Müşteri hizmetleri yetkilimiz de tüm bilgilere sahip olduğundan size ek soru sormadan ikinci el cep telefonu için en yüksek fiyat sunacaktır.

Teknoway’in Anında Nakit Telefon Sat sistemi sadece telefonunuzu satmak konusunda sizi yardımcı olmaz. Konuyla ilgili telefoncular telefonu ne kadara alır, telefonum ikinci elde kaça gider, telefonum ne kadar eder, telefonumu takasta kaça sayarlar, telefonumu kaça alırlar gibi kafanızdaki soru işaretlerini müşteri temsilcimize sorarak giderebilirsiniz. Farklı platformlarda benzer bir formu doldurduğunuzda ancak teşekkür ederiz size dönüş yapılacaktır mesajı alırsınız. Teknoway’de ise canlı olarak WhatsApp üzerinden müşteri hizmetleri yetkilimizle görüşerek fiyat teklifi alma şansına sahipsiniz. Bu ayrıcalıklı hizmeti Türkiye’de sadece bizim sunduğumuzun altını çizmek isteriz. Bu hizmetimiz sayesinde İstanbul’da olmayan müşterilerimiz de cep telefonlarının ikinci el alım fiyatını öğrenebiliyorlar. Satma kararı almanız halinde de ücretsiz kargoyla bize gönderebilirsiniz. İstanbul sınırları içindeyseniz de moto-kurye ile anında nakit ödeme ile telefon satışı yapabilirsiniz.

Anında Nakit Sat

Bu gönderiyi paylaş


Merhaba!

Bir sorunuz mu var?

Lütfen bu düğmeyi kullanın

Bizimle iletişime geçin!