iPhone IMEI Öğrenme

SİBER GÜVENLİK UZMANI

iPhone IMEI Öğrenme

iPhone IMEI Öğrenme Yolları

15 haneli bir numara olan IMEI numarası, International Mobile Equipment Identity ifadesinin kısaltılmış halidir. Türkçe karşılığı cep telefonlarının kimlik numarası olarak nitelendirilir.

Her bir telefon cihazı kendine özel IMEI numarasına sahiptir ve bu numaraların değiştirilmesi mümkün değildir. Nitekim bu yönüyle de SIM kartlarından ayrılır. Zira cihazınızın kaybolması halinde SIM kartı numaranız değiştirilebilecekken, IMEI numarası hiçbir koşulda değiştirilemez.

Peki, IMEI numarası neden bu kadar önemlidir?

  • Cihazınız kaybolduğunda ya da çalındığında polisler, bu numara ile cihazı takip eder.
  • Cihazınıza ait özel bilgiler bu numara ile korunmaktadır.
  • Bu numara ile cihazın en son kullanıldığı yer ve cihaz üzerinde en son yapılan işlem kolaylıkla tespit edilir.
  • Cihazınızın çalınması halinde ağ sağlayıcısı, mobil ağlar ile cihaz arasındaki iletişimi kesebilir.

Belirtildiği üzere özellikle güvenlik açısından son derece önemli olan bu numaranın bilinmesi elzemdir. Bu sayede istenmeyen durumlar yaşandığı takdirde en kısa sürede cihazınıza erişmeniz mümkün hale gelecektir.

iPhone Cihazlarda IMEI Numarası Nasıl Bulunur?

  • Öncelikle cihazınızda yer alan Ayarlar uygulamasına girin ve Genel sekmesine tıklayın.
  • Daha sonra Hakkımda yazan alanı seçin ve seri numarasını bulun. Bu işlemin ardında sayfayı aşağı doğru kaydırdığınızda IMEI numaranıza erişmeniz mümkündür.
  • Bu yolla IMEI numarasına erişim sağlayamadıysanız o halde *#06# tuşlamaları ile cihazınıza ait numarayı kolayca öğrenebilirsiniz.

IMEI numarası her bir cihaz için özel olsa da günümüzde maalesef ki bu numara kopyalanarak başka bir telefon tarafından da kullanılabilmektedir. Böyle bir durumun yaşanması halinde her iki telefonda da çeşitli sorunlar meydana gelecektir. Bu sorunlar arasında en çok karşılaşılan cihazın ağda kayıtlı olmadığına dair alınan uyarıdır. Bu uyarı, telefonunuzla arama yapmanızın önüne geçer.

Telefonunuzda böyle bir problem olması halinde IMEI numaranızı sorgulatmanız önerilir. IMEI numarası sorgulama işlemi e-Devlet kapısı aracılığıyla son derece güvenli bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Yurt dışından getirilen cep telefonları için ise IMEI kaydı zorunlu tutulur. Bu kayıt işlemi sırasında sizden belirli bir tutar talep edilir. IMEI kaydının yapılması için yurt dışından son 120 gün içinde döndüğünüzü kanıtlayan pasaportunuzun ve belirtilen ücret tutarının yanınızda bulunması yeterlidir. 120 gün içerisinde cihazınızı kaydettirmemeniz halinde telefonunuz kullanıma kapatılır.

 

 

Bu gönderiyi paylaş