Cep Telefonu Kamerası İçindeki Kıl ve Tüy Nasıl Alınır?

Cep Telefonu Kamerası İçindeki Kıl ve Tüy Nasıl Alınır

Cep Telefonu Kamerası İçindeki Kıl ve Tüy Nasıl Alınır?

Cep Telefonu Kamerası İçindeki Kıl ve Tüy Nasıl Alınır?

Günümüzde akıllı telefon piyasasındaki her cihaz birçok gelişmiş özelliğe sahip kamerayla gelmektedir. Kullanıcıların çoğu telefon kameralarını önemli anlar ı yakalamak, özçekim yapmak ve genellikle de bu fotoğrafları sosyal medyada paylaşmak için kullanmaktadır. Ancak, kameranın kalitesi ne kadar iyi olursa olsun, lens tozlu ve bulanık olduğunda, bu durum fotoğrafın kalitesini düşürür. Bu sebeple tozlu veya içinde kıl ve tüy gibi maddelerin bulunduğu telefon kameralarının hem içini hem de dışını temizlemek gerekmektedir. Cep telefonu kamerası içindeki kıl ve tüy nasıl alınır bu yazımızın konusu.

Elektronik her cihaz gibi akıllı telefonların da bakıma ihtiyacı vardır. Ayrıca, akıllı telefonların kamera parçaları çizilmelere, kırılmalara ve hasarlara karşı çok hassastır. Üzeri çizik dolu, nemli ve kirli bir kamera, fotoğrafların kalitesini düşürebilir. Kamera merceği insan gözü gibi çalışır. Bu nedenle hasarlı bir parçası varsa kalite düşer veya artık kamera işlevini yerine getiremez.

Bir cep telefonu kamerasının nasıl temizleneceği konusuna girmeden önce, cep telefonu kameraları veya cep telefonları neden kirlenir bunu da bilmemiz gerekiyor.

Cep Telefonu Kamerası Neden Kirlenir?

Bir akıllı telefon kamerasının kalitesini maksimum düzeyde tutmak için lensini periyodik olarak temizlemek önemlidir. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere, kameradan üretilen görüntülerin bulanık ve net olmamasının çeşitli nedenleri vardır:

Toz: Telefonunuzu dikkatsizce bir yere koymak veya akıllı telefonu tozlu alanlarda kullanmak, kirin yapışmasına ve kamerada iz bırakmasına neden olabilir. Toz, kameranın içine girdiğinde, ev şartlarında bir bezle temizlemek iyi ce zor hale gelir.

 Parmak izleri: Kaçınılması en zor olan, parmak izi leke izleridir. Özellikle telefonu yağlı ve kirli eller ile kullanmak, kameraların kirlenmesinde büyük rol oynar.

Yüzdeki yağ: Genellikle telefonun ön kamerası, kullanıcıların yüzündeki yağdan etkilenebilir. Sonuç olarak, temizlenmemesi halinde kameranın kalitesi düşer.

Çizikler: Kazayla düşerken çarpan veya çizilen telefon kameralarında ciddi hasarlar meydana gelebilir. Böyle bir durumda kamerayı eski haline döndürebilmek için biraz daha fazla çaba harcamanız gerekebilir.

Cep Telefonu Kamerası Nasıl Temizlenir?

Akıllı telefonunuzun lensini temizlemenin en yaygın ve en kolay yolu, üçgen şeklinde katlanmış bir mikrofiber bez kullanmaktır. Kılı, tüyü, tozu veya kumu silmek için bu yumuşak ve küçük bezi kullanın ve istenmeyen parmak izlerini fırçalayın.

Mikrofiber bez ile  kirleri temizledikten sonra fotoğraflarınız ve  videolarınız çok daha net olacaktır. Ancak bu temizlik işlemi bulanık görüntüler için çözüm olmayabilir. Daha detaylı bir temizlik için bazı çözümleri aşağıda paylaşıyoruz.

 • Toz ve kumu temizlemek için bir lens kalemi kullanabilirsiniz
 • Yumuşak veya mikrofiber bir bez parmak izlerinden, su lekelerinden ve yağ kalıntılarından kurtulmanıza yardımcı olacaktır.
 • Basınçlı hava kullanmak tüy, toz ve kum için başka bir çözüm olabilir.

Cep Telefonu Kamerası İçindeki Kıl Ve Tüy Nasıl AlınırCep Telefonu Kamera Merceğinin İçi Nasıl Temizlenir?

Akıllı telefon fotoğrafçılarının kabuslarından biri de kamera merceğinin içinde kıl, tüy, toz veya kum gibi maddelerdir. Bu maddelerin oraya nasıl geldiği ve kameranın içine nasıl girdiği bir muammadır. Kamera camının içini temizledikten sonra hala kir görüyorsanız, merceğin içinde kalıntılar olabilir.

Kamera merceğini içeriden temizlemek biraz zordur. Eğer böyle bir durumda ne yapmanız gerektiğini bilmiyor veya yeterli beceriye sahip değilseniz, profesyonel bir teknik servisten destek almanızı öneriyoruz. 16 yıllık teknik servis tecrübesine sahip Cep Market’te profesyonel ekipmanlarla uzman teknisyenler tarafından lense zarar verme riski olmadan telefonunuzun kamerası temizlenebilir.

Kendine güvenen ve yeterli beceriye sahip olduğunu düşünenler kamera içini temizlemek için şu adımları takip edebilir:

 • Öncelikle küçük bir tornavidaya ve kasa sökücüye ihtiyacınız var,
 • Telefonu çevirerek çıkarın (genellikle telefonun altında, şarj bağlantı noktasının her iki yanında);
 • Kılıf sökücüyü (veya plastik vantuzu) takın ve ekranı kaldırın,
 • Telefonunuzun üst kısmında birkaç vidayla sabitlenmiş metal bir plaka göreceksiniz. Bunları sökün ve metal plakayı çıkarın. Bu, ekranı kaldırmanıza izin verecektir; veya,
 • Kameraya zaten ulaşabildiğiniz için metal plakayı çıkarmanız gerekmeyebilir. Kamerayı yavaşça telefondan çıkarın.
 • Lensi ve çevresini mikrofiber bez ve hava üfleyici ile temizleyin,
 • Temizleme işlemini tamamladıktan sonra, adımlarınızı tekrar uygulayın ve akıllı telefonu bir araya getirin.

Akıllı Telefon Kamerası Lensini Nasıl Koruyabilirim?

Lensinizin kirlenmesini önlemek için şu ipuçlarını takip edebilirsiniz:

Kılıf kullanmak: Çok büyük bir kılıf gerekmese de lensten biraz daha yüksek bir kılıf olmalıdır.

Kese kullanmak: Kılıf kullanmak istemiyorsanız, küçük bir akıllı telefon çantası satın alabilirsiniz. Telefonunuzu kullanmadığınız zamanlarda korumak amacıyla içine koyabilirsiniz.

Kamera yukarı baksın: Telefonunuzu, kamera yukarı bakacak şekilde yatırın. Böylece yüzeylerden çizik oluşmasını önlemeye yardımcı olursunuz.

Temiz ve güvenli bir yerde saklamak: Telefonunuzu banyoya veya mutfağa getirmeyin. Evin bu bölümlerinde birçok yerde su, kir ve yağ olabilir. Cep telefonunuzu oturma odanızda veya ofisinizde bırakmaya özen gösterin. Ayrıca telefonu anahtarlarınızla birlikte çantanıza veya cebinize koymayın.

Kamera merceği koruyucusu kullanmak: Kamera lensinizi veya lenslerinizi korumak için kamera merceği koruyucusu satın alabilirsiniz. Bunların çeşitli kamera türleri için farklı boyutları vardır.

Cep Telefonu Kamerası İçindeki Kıl Ve Tüy Nasıl Alınır

Bulanık Kameramı Nasıl Düzeltirim?

Kamera merceğinizin dışını ve içini temizledikten sonra hala bulanık sonuçlar alıyorsanız, bunun yazılımla ilgili bir sorun olup olmadığını görmek için bu adımları deneyin.

 • Telefonunuzu yeniden başlatın
 • Kamera uygulamasının önbelleğini temizleyin
 • Kamera uygulamasını güncelleyin.
 • Telefonun arkasına hafifçe vurun.
 • Virüs taraması yapın.
 • Üçüncü parti kamera uygulamasını indirin.
 • Fabrika ayarlarına sıfırlayın.

Sorun hala devam ediyorsa uzman bir servisten destek almak üzere Cep Market’i ziyaret edebilirsiniz. Teknik servisimize gelemeyecek olan veya İstanbul dışında Türkiye’nin diğer illerindeki müşterilerimiz ücretsiz çift yönlü kargo imkanıyla Cep Market’e cihazlarını gönderebilir. Bunun için ARAS KARGO 1023788446sözleşme numarasını kullanmak yeterli.

Bu gönderiyi paylaş