Elektrikli Bisiklet Batarya Tamiri

Elektrikli Bisiklet Batarya Tamiri

Elektrikli bisiklet batarya tamiri nerede yapılır, İstanbul’da elektrikli bisiklet batarya tamircisi var mı, elektrikli bisiklet bataryası tamiri teknik servis konularında servisimize danışabilirsiniz. Elektrikli bisiklet ve scooter’lar uzun bir süredir yaşamımızda ve özellikle pandemi sonrası bireysel seyahat imkanı sağlamaları nedeniyle ciddi bir kullanıcı sayısı artışından bahsedebilmek mümkün. Dünya genelinde artan petrol fiyatları ve ekonomik şartların da birçok kullanıcının elektrikli bisiklet ve scooter sahibi olma konusunda etkili olduğu söylenebilir. İstanbul gibi büyük metropoller veya yazlık beldelerde elektrikli bisiklet ve scooter’lar kullanıcılarına birçok avantaj sağlıyor ve oldukça ekonomik bir çözüm oluşturuyor. Ancak her taşıt ve elektronik cihazda olduğu gibi elektrikli bisiklet ve scooter’ların da belirli dönemlerde bakım görmesi ve parça değişimi yapılması gerekiyor. Servisimiz Teknoway, İstanbul Kadıköy’de elektrikli bisiklet ve scooter konularında güvenebileceğiniz bir adrestir. Özellikle birkaç yıllık bir elektrikli bisiklet veya elektrikli scooter’ınız varsa, batarya ile ilgili olduğunu düşündüğünüz bazı problemler yaşıyorsanız bizden bilgi alabilirsiniz.

Elektrikli bisiklet ve scooter’lar da belirli aralıklarla periyodik bakım gerektirirler. Kaza veya kullanıcı kaynaklı olmadığı sürece biz kullanıcılarımıza her 1000 km’de bir bakım yaptırmalarını tavsiye ediyoruz; ancak elbette bu süre kullanım yoğunluğuna bağlı olarak değişim gösterecektir. Elektrikli bisiklet / scooter periyodik bakımı nasıl yapılır, hangi parçalar değişir, bakım işçilik ücreti nedir, yedek parça fiyatları gibi birçok soru aklınızdan geçebilir. Servis merkezimize periyodik bakım talebiyle gelen cihazlarda batarya ve şaseden başlayarak birçok noktada kontrol gerçekleştiriyoruz ve varsa değişmesi gereken parçalar ile maliyetleri konusunda müşterilerimizi bilgilendiriyoruz. Özellikle değişmesi gereken parçaların başında fren balatası ilk sırada geliyor. Eğer henüz değişim zamanı gelmemişse -bu kullanıcıdan kullanıcıya değişecektir- teknisyenimiz size bunun için ne zaman uğramanız gerektiğinde ayrıca bilgi verecektir. Balata yüksek maliyet çıkartacak bir parça değildir ancak bittiğinde kaliper ve disk gibi parçalar aşınmaya başlayacağından bu konuyu iyi takip etmeniz önemlidir. Elektrikli bisiklet ve scooter lastiği kaç km’de değişmeli sorusu da size bağlıdır. Diş derinliğini kaybeden lastikler değişmelidir ve dolgu lastik de dahil birçok seçeneği servisimizde inceleyebilir, fiyatlarını işçilik dahil öğrenebilirsiniz.

Elektrikli Bisiklet Batarya Tamiri Kadıköy

Elektrikli Bisiklet Bataryası Tamir Olur mu?

Genelde bataryalar tamir olmaz şeklinde bir algı vardır. Şarjlı ürünlerin çoğu ömrünü tamamladığında yeni bir batarya alınması gerekir ancak elektrikli bisiklet veya scooter gibi çok sayıda hücreden oluşan bataryalarda tamir şansı vardır. Elektrikli bisiklet pil şarj ömrü tamamlandığında da yeni batarya fiyatı araştırarak değişim yapmak gereklidir. İstanbul Kadıköy’de elektrikli bisiklet servisi olarak hizmet veren firmamız size bu konuda da yardımcı olabilir ancak bu noktada vermeyi istediğimiz asıl hizmet tamir yapmak ve sizi yüklü sıfır batarya alma maliyetinden kurtarmaktır. Bazı durumlarda bataryanın kendiliğinden veya sıvı teması gibi sorunlardan ötürü batarya grubundaki hücrelerden bir veya birkaçı zarar görmüş olabiliyor. Teknik imkanları yetersiz olan elektrikli scooter servisleri böyle durumlarda doğrudan batarya değişimi önerirler ancak birkaç bataryayı uygun fiyatlı değiştirerek pili kurtarma şansı varken böyle bir yolun izlenmesi doğru değildir. Teknik servisimize elektrikli bisiklet batarya sorunu ile getirilen ürünler öncelikle özel cihazlarla test edilirler ve kalibrasyon gibi işlemlerin sonrasında bataryanın sorunlu olduğuna emin olunur ve tamir için analiz edilirler. Her bir hücrenin tek tek ölçülmesi sonucu size batarya tamiri maliyeti çıkartılır ve izlenmesi gereken yol hakkında bilgi verilir.

Kadıköy Batarya Tamircisi

Servisimiz Teknoway İstanbul Kadıköy’de elektrikli scooter batarya tamircisi dendiğinde ilk olarak akla gelmektedir ve kargo ile elektrikli bisiklet bataryası tamiri yapabilmektedir. Ayrıca acil durumlar için moto-kurye ile cihazınızı tamir ederek adresinize geri bırakabiliriz. Teknik servisimize batarya arızası gelen cihazlarda öncelikle bataryanın hangi sebeple arızalandığı incelenir ve cihaz sahibine bildirilir. Elektrikli scooter’ın altına alınan bir darbe, kaza, yetkili olmayan kişiler tarafından teknik müdahale, kısa devre, sıvı teması veya su alma gibi sorunlar batarya arızası nedenleri arasında gösterilebilir. Elektrikli scooter bataryası paketli şekildedir ve üzerinde sıvı temasını engellemek için bir folyo bulundurmaktadır. Bu folyo bataryayı oluşturan hücreleri bir paket olarak korur ve BMS kartını da içinde saklar. BMS kartı nedir diyecek olursanız Battery Management System şeklinde ifade edilebilir yani bataryanın daha sağlıklı kullanılmasını sağlayan bir kontrol kartı şeklinde ifade edebiliriz. Bazı kullanıcılar elektrikli scooter hız artırma veya batarya ömrü artırma gibi işlemleri evinde deneyerek bu folyoyu çıkartabiliyor veya bazı teknik imkanları yetersiz olan teknik servisler müdahale sonrasında folyolama işlemini es geçebiliyor; bu da sıvı teması sorununun temel nedenini oluşturuyor.

18650 Batarya Tamiri

Elektrikli Bisiklet Batarya Arıza Tespiti ve Onarımı

Elektrikli bisiklet veya scooter fark etmeksizin öncelikle batarya tamamen cihaz içerisinden çıkartılmakta ve özel ölçü aletleri yardımıyla doğru voltajı verip veremediğine bakılmaktadır. Batarya arıza tespiti belirli toleransların altında bulunan bataryalarda bozuk hücreler olduğu konusunda ipuçları veren bir işlemdir. Elektrikli bisiklet ve scooter bataryaları birçok hücrenin bir araya gelmesiyle oluşur ve arızalı hücreler pil kapasitesi ve voltaj değeri olarak istenen değerin elde edilmesini engeller. Arıza tespiti sonrasında teknisyen bir arıza olduğuna kanaat getirirse folyoyu soyarak hücrelere doğrudan erişme imkanı bulur ve bu kez tüm hücrelerin verimini ayrı ayrı ölçerek test eder. Oksitlenme veya herhangi bir nedenle arızalanan hücrenin tespiti sonrasında hücrenin değişimi yapılır ve bağlantı kaynakları paralel veya seri yapıya uygun şekilde tekrarlanır. Batarya şarj edilerek kalibre edilir ve tekrar ölçüm yapıldığında batarya arıza tespiti ve onarımı tam anlamıyla yapılmış olur. Fakat asıl önemsenmesi gereken nokta bundan sonra başlamaktadır. Batarya yalıtımı ve doğru montaj arızanın tekrarlamasını engelleyecektir. Teknoway olarak tüm tamir işlemlerimizi işçilik ve yedek parça garantisi ile yapmaktayız. Arızanın tekrarlaması durumunda servis merkezimizi ziyaret ederek ücretsiz onarım yaptırabilirsiniz.

Scooter Pil Tamiri İşlemleri

Elektrikli bisiklet / scooter batarya tamiri gerektirecek tüm durumları ortadan kaldırmak için sıradaki işlem folyolamadır. Bataryaya giydirilen folyo sıcak hava tabancası ile sıkılaştırılır ve böylece hem bataryanın daha sıkı durması, hem de sıvı temasından korunması sağlanır. Batarya folyosu aynı zamanda BMS kartı sıvı teması sorununu da engeller ve her teknik serviste bu ekipmanlar bulunmamaktadır. Ek olarak elektrikli bisiklet ve elektrikli scooter’ların içi açıldığında mutlaka yalıtımı gözden geçirerek geri kapatmak önemlidir. Ani yakalandığınız bir yağmur cihazınız içine su girmesine ve oksitlenmelere neden olabilir. Eğitimli teknisyenlerimiz özellikle sorun yaşanmaması için özellikle batarya ve cihaz sıvı yalıtımı aşamalarına çok dikkat etmektedirler. Hatta elektrikli bisiklet ya da scooter’ınızın önceden içi açılmışsa veya herhangi bir kaza / darbe durumu söz konusu olduysa yalıtım kontrolü için teknik servisimizi ziyaret etmenizi öneririz. Anakart arızası ve batarya arızası en çok sıvı teması kaynaklı olmaktadır ve elektrikli bisiklet ile scooter’lar için en pahalı arızalar arasında yer almaktadır. Elektrikli bisiklet ve scooter’ların su geçirmezlik özelliğinin olmadığını ancak su sıçramasına karşı dirençli olduklarını bu noktada hatırlatmak isteriz. Özellikle elektrikli scooter’larda batarya alt tarafta yer aldığından yağmurlu günlerde kullanım durumu tekrar gözden geçirilmelidir.

 

Bu gönderiyi paylaş