Elektrikli Bisiklet Pil Ömrü

Elektrikli Bisiklet Pil Ömrü

Elektrikli bisiklet pil ömrü herkes tarafından merak edilen bir konudur. Araştırma yaptığınızda bu konu ile ilgili birçok farklı bilgi karşınıza çıkacaktır. Genelleme yapmak gerekirse bataryanın performansı üç yıldan sonra azalmaya başlayacaktır diyebilmek mümkün. Elbette elektrikli bisiklet pil ömrü kaç yıldır sorusunun cevabı biraz da sizin kullanım alışkanlıklarınız ve bataryaya ne derece iyi baktığınızla da alakalı. Normal şartlarda yüksek kaliteli Li-ion piller 3000 kez döngü ömrü sunabiliyorlar; yani 3000 kere şarj edilip kullanıldıktan sonra ömrü bitmiş kabul ediliyor ancak elektrikli bisiklet ve elektrikli scooter’ların sürekli dinç bir bataryaya sahip olma zorunluluğu sebebiyle 1000 döngüden sonra bataryayla ilgili bazı sorunların ortaya çıktığını söyleyebilmek mümkün. Yaşlanan ve yıpranan pil voltaj ve depolama olarak eski performansını sunamayacağı için elektrikli bisiklet menzil azalması sebepleri, hızı neden artmıyor, yokuş çıkarken zorlanma nedeni gibi sorunlar çoğunlukla batarya kaynaklıdır. Daha da önemlisi 1000 döngülük bahsi geçen ömrü uzatabilmek veya daha erkenden tüketebilmek de kullanıcının elindedir. Elektrikli bisiklet scooter’lar oldukça dayanıklı ve sağlam taşıtlardır ancak sıvı teması veya gereksiz zorlama gibi işlemlerle bataryanın ömrünü daha erken tüketmesini sağlayabilirsiniz.

Basit matematik hesabıyla elektrikli bisikletini her gün şarj ederek menzilini tamamen kullanan bir kullanıcının üç yılın sonunda performans düşüşlerini yaşaması gerekiyor. Fakat elbette elektrikli bisikletlerini her gün kullanmayan, hafta sonu hobi amacıyla tercih eden, iki kişi binerek zorlamayan veya dik yokuşlara vurmayan kişilerde bu sürenin daha da uzayacağını söyleyebilmek mümkün. Bugün ticari amaçlı elektrikli bisiklet kullanımında iki yılda bir batarya değişimi yapmak en doğru periyot olarak gösterilirken hobi amaçlı ve düzenli olmayan kullanımlarda bu süre beş yıla kadar çıkabiliyor. Yani elektrikli bisikletin ne kadar kullanıldığı ve ne amaçla kullanıldığı bu noktada önem taşıyor. Ev ile iş arası düşünüyorsanız ve yokuşlu bir yola sahipseniz üç yıllık bir süreye ulaştığınızda kendinizi şanslı saymalısınız. Doğru olan her cihaz gibi elektrikli bisikletlerin de fazla zorlanmaması gerektiğidir. Arada bir dinlendirerek ve periyodik bakımları zamanında yaptırarak güvenli ve sorunsuz bir kullanımı sürekli hale getirebilirsiniz. Özellikle iki kişi binerek yokuş çıkma gibi kullanımlar motorun oldukça zorlanmasını ve bataryanın kısa sürede gereğinden fazla güç iletmesini sağladığından dikkatli olunmalıdır. Teknoway olarak çok zorunda kalınmadığı sürece elektrikli bisikletlerin yağışlı günlerde kullanılmamasını önermekteyiz. Bu tarz taşıtlar genelde sıvı sıçramasına karşı dirençli olduklarından zamanla bazı kritik mekanik veya elektronik parçaların oksitlenmesi ortaya çıkabilir ve sürpriz masraflar sizi bekleyebilir.

Elektrikli Bisiklet Batarya Arızası Tamiri Fiyatı

Elektrikli bisiklet bataryaları zamanından önce arıza yapabilirler ve bunun sebepleri çok çeşitlidir. Eğer fabrikasyon bir arıza söz konusuysa ve garanti şartları geçerliyse o halde teknik servisle bu işi ücretsiz şekilde çözebilirsiniz. Ancak elektrikli bisikletin basınçlı suyla yıkanması, kasanın zarar görmesi sonucu bataryanın sıvı temasına maruz kalması veya elektriksel bir sorun nedeniyle bataryanın arızalanması gibi durumlar kullanıcı kaynaklı olarak değerlendirilir. Elbette böyle bir durumda bataryanın değiştirilmesi gerektiği akla gelen ilk seçenekler arasındadır ancak elektrikli bisiklet bataryaları yapıları gereği tamir edilebilmektedir. Elinde yeterli imkanı bulunmayan teknik servisler inceleme yaptığında size doğrudan batarya değişimi yapmanız gerektiği şeklinde öneride bulunabilirler ancak elektrikli bisiklet bataryaları birçok Li-ion pilin bir araya getirilmesiyle oluşturulur ve arızalı pilin tespiti ile geride kalan sağlamların kullanımına kolaylıkla devam edilebilir. Elektrikli bisiklet batarya arızası tamiri fiyatı merak edilen bir konudur ve bataryanın modeli ve kaç tane pilin arızalı olduğu ile bağlantılı olarak çıkacak rakam değişmektedir. Servisimiz İstanbul’da en uygun fiyatla elektrikli bisiklet batarya tamiri yapmaktadır.

Stanbul Kadıköy Elektrikli Bisiklet Batarya Tamircisi

İstanbul Kadıköy’de elektrikli bisikletlerle ilgili tüm teknik servis ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz Teknoway, elektrikli bisiklet batarya tamirinde uzman düzeyinde bir hizmet sunmaktadır. Teknik servisimize batarya arızası veya periyodik bakım amacıyla getirilen tüm elektrikli bisikletler ilk olarak detaylı bir kontrolden geçirilmekte ve pil ölçümleri yapılmaktadır. Bataryanın olması gereken voltaj ve depolama değerlerini sunamaması nedeniyle ortaya çıkan sorunlar genelde başka bir arızaya yorumlanabilmektedir. Servisimize bu güne kadar gelen birçok elektrikli bisiklet yokuşta kalıyor, kullanırken kendi kendine kapanıyor, az şarj oluyor veya tam dolmuyor gibi şikayetler genelde bataryadan kaynaklanan sorunları ifade ediyor. Sorunlu olan bir elektrikli bisiklette batarya ile ilgili olabilecek tüm sorunları ortadan kaldırdıktan sonra arıza tespitinin yapılması gerekmektedir. Böylece gereksiz yere parça değişimi ve tamir yaptırmayarak fazla ödeme yapmanızın önüne geçilmektedir. Teknoway elektrikli bisiklet batarya arızası tamiri fiyatı ve komple değişimi için size en iyi şartları sunmaya hazırdır.

Li-ion Batarya Pil Arıza Tespiti Nasıl Yapılır?

Elektrikli bisikletlerin bataryalarının sunması gereken bazı voltaj ve depolama değerleri vardır. Her elektrikli bisiklette tercih edilen bataryaya göre bu değerler farklı olabilmektedir. Servisimize gelen elektrikli bisikletlere öncelikle özel ölçüm cihazlarıyla batarya performans ölçümü yapılmakta ve sunması gereken değerleri ne derece sunabildiğine bakılmaktadır. Eğer olması gerekenin dışında değerler elde edildiyse bu kez müşterimize bilgi verilmekte ve bataryanın yalıtım folyosu açılarak tek tek pil ölçümleri yapılarak arızalı hücrenin tespitine başlanmaktadır. Bataryalar bilindiği gibi çok sayıda Li-ion pilin paralel ve seri bağlanmasıyla elde edilmektedir. Paralel bağlantılarda depolama artışı, seri bağlantılarda da voltaj artışı sağlanmaktadır. Dolayısıyla arızalı olan piller tespit edildikten sonra yine aynı şekilde yenileri ile değişimleri yapılarak bağlantıları gerçekleştirilmektedir. En son aşamada ise testlerden sonra ise tamamen yeni bir yalıtım folyosu yapılmakta ve batarya tekrardan sıvı temasına karşı dayanıklı hale getirilmektedir. Teknoway olarak size tavsiyemiz elektrikli bisikletinizi konusunda uzman teknik servislere göstermenizdir. Açıldıktan sonra yalıtım şartlarına dikkat edilmeden kapatılan elektrikli bisikletler ne yazık ki sıvı temasına karşı dayanıksız hale gelmektedir.

Elektrikli bisiklet pil arızası nasıl anlaşılır veya bataryada bir sorun olup olmadığı belirtilere göre saptanabilir mi derseniz; bir ölçüde evet diyebiliriz. Eğer seri bağlı pil grubunda bir sorun varsa motora gidecek olan voltaj daha düşük olacağı için hızlanma sorunu, en yüksek hıza ulaşamama, yokuşta bayılma gibi sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Paralel bağlı yani kapasiteyi artırıcı pillerde olan sorunlar da menzil azalması, şarj olmama gibi sorunların ortaya çıkmasını sağlar. İstanbul Kadıköy’de elektrikli bisiklet tamircisi olarak hizmet veren Teknoway’de marka ve model fark etmeksizin tüm elektrikli bisikletler için yedek batarya bulabilir ve uygun fiyatlı işçilik hizmetleri ile değişimi yaptırabilirsiniz. Teknoway olarak önceliğimiz kurtarılabilir durumda olan bataryaları çok daha uygun bir fiyata tamir ederek size boşu boşuna yeni bir batarya parası ödetmemek. Servisimizde sadece batarya için değil, dashboard, anakart, BMS kartı gibi elektrikli bisiklet içerisinde bulunabilecek önemli parçaların tamir işlemleri de yapılmaktadır. İstanbul içindeyseniz ücretsiz kargo ile tamir olacak parçayı bize göndererek aynı gün tamir hizmetinden faydalanabilirsiniz. Acil tamir ihtiyacı olan kullanıcılarımıza ise moto-kurye ile elektrikli bisiklet tamiri ayrıcalığını sunuyoruz. Teknoway aynı zamanda ikinci el elektrikli bisiklet galerisi olarak hizmet vermekte ve garantili olarak ikinci el elektrikli bisikletlerin satışını gerçekleştirmektedir.

Bu gönderiyi paylaş